• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chryzogon

  Przeczytaj także...
  Chryzogon Reisch, właściwie Antoni Reisch (ur. 11 maja 1870 w Zawiszycach koło Głubczyc, zm. 12 grudnia 1923 w Głubczycach) − niemiecki historyk, duchowny katolicki, franciszkanin.Lucjusz Korneliusz Chryzogonos (łac. Lucius Cornelius Chrysogonus, stgr. Χρνσογονος) – wyzwoleniec i faworyt Lucjusza Korneliusza Sulli, któremu udało się zgromadzić ogromny majątek dzięki proskrypcjom w czasach dyktatury (koniec lat 80-tych I wieku p.n.e.)
  Święty Chryzogon (wł. San Crisogono, hr. Sveti Krševan) – żył III lub IV wieku (śmierć przed 314), był kapłanem rzymskim, prawdopodobnie biskupem Akwilei, podczas prześladowań religijnych za rządów cesarza Dioklecjana uwięziony i zesłany do Akwilei, gdzie poniósł śmierć męczeńską poprzez ścięcie i wrzucenie ciała do morza. Święty Chryzogon jest jednym z wymienianych świętych w Communicantes Kanonu Rzymskiego.

  Chryzogonimię męskie pochodzenia greckiego, oznaczające "złote dziecko", złożone z członów chrysos — "złoty" i gónos— "latorośl". Patronem tego imienia jest św. Chryzogon, kapłan rzymski (III/IV wiek).

  Chryzogon imieniny obchodzi 24 listopada.

  Znane osoby noszące to imię:

  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Lucius Cornelius Sulla (Lucjusz Korneliusz Sulla) zwany Felix (ur. 138 p.n.e. – zm. 78 p.n.e.) – rzymski polityk, dowódca i dyktator.
 • Chryzogon Reisch, franciszkański historyk
 • Lucjusz Korneliusz Chryzogonos, grecki wyzwoleniec, faworyt rzymskiego dyktatora Lucjusza Korneliusza Sulli (I wiek p.n.e.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  24 listopada jest 328. (w latach przestępnych 329.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 37 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.633 sek.