• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chrystianizacja Danii  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Kanut (Knud) Wielki (ur. ok. 996/997, zm. 12 listopada 1035) – król Anglii w latach 1016–1035 (jako Kanut I Wielki, Canute the Great), Danii w latach 1018–1035 (jako Kanut II Wielki, Knud 2. den Store) i Norwegii w latach 1028–1035 (jako Knud den Mektige), a także zarządca Szlezwiku i Pomorza.Swen Widłobrody (ur. ok. 950–960, zm. 2 lub 3 lutego 1014; duń. Svend Tveskæg, norw. Svein Tjugeskjegg, ang. Svein Forkbeard) – król duński (ok. 987–1014) i norweski (987–994), władca Anglii (1013–1014).
  Kolejne próby chrystianizacji[ | edytuj kod]

  W roku 822 papież Paschalis I wydał bullę, która obejmowała między innymi pozwolenie na chrystianizację przez arcybiskupa Ebo. Tereny, które miały zostać objęte misją nie zostały tam jednak sprecyzowane. Rok później odbyła się pierwsza podróż misjonarska arcybiskupa do Danii. W roku 831 powstało z polecenia cesarza Ludwika arcybiskupstwo w Hamburgu. Arcybiskup otrzymał wtedy prawo do powoływania biskupów, a także delegowania księży. Poświęcenie pierwszego arcybiskupa Ansgara, a także otrzymanie przez niego paliusza i udzielenie mu legacji, potwierdziło utworzenie arcybiskupstwa misyjnego w Hamburgu. Misja ta została jednak przerwania w wyniku grabieży Hamburga przez Duńczyków w 845 roku. W 848 zgodnie z wydaną przez papieża Mikołaja I Wielkiego bullą zostało utworzone arcybiskupstwo hambursko-bremeńskie. Ansgar sprzymierzył się z poselstwami Ludwika Niemieckiego (843) oraz Horika I (847), co ułatwiło mu uzyskanie zgody na budowę kościoła w Szlezwiku. W następnych latach misja ewangelizacyjna utrudniona była między innymi przez wojnę domową, w którą zamieszany był Horik I. Ponowne próby podjął arcybiskup hambursko-bremeński Unni, popierany przez Haralda Sinozębego, którego ojciec Gorm Stary zjednoczył Danię, jednak prawdopodobnie przyczynił się do zniszczenia kościoła w Szlezwiku.

  Benedykt VIII (łac. Benedictus Octavus, właśc. Teofilatto di Tuscolo; ur. ok. 980 w Tusculum, zm. 9 kwietnia 1024 w Rzymie) – papież od 17 maja 1012 do 9 kwietnia 1024.Otton I Wielki (ur. 23 listopada 912, zm. 7 maja 973 w Memleben) – książę Saksonii 936–961, król niemiecki od 936 i cesarz rzymsko-niemiecki od 962, z dynastii Ludolfingów.

  Przyjęcie chrztu[ | edytuj kod]

  Za panowania Ottona I Wielkiego zostały utworzone w Danii trzy biskupstwa: Szlezwik, Ripen i Aarhus. Harald Sinozęby przyjął chrzest w 965 roku. Duńscy biskupi zostali sufraganami hamburskiego arcybiskupa i zarazem członkami Kościoła w Cesarstwie. Z czasem zaczęły narastać dążenia do uzyskania autonomii. Coraz więcej kościołów zaczęło nawiązywać bezpośredni kontakt z papieżem. Dla kurii podstawowym wymogiem zakończenia misji ewangelizacyjnej było usamodzielnienie się skandynawskich kościołów. Składały się na to między innymi czynniki takie jak: przyjęcie wiary chrześcijańskiej przez panujących, a także większą część ludności oraz powołanie do życia odpowiednich instytucji kościelnych.

  Ludwik II Niemiecki (ur. w 806, zm. 28 sierpnia 876 we Frankfurcie nad Menem) – król Bawarii w latach 817–843, a od 843 król wschodniofrankijski. Syn Ludwika I Pobożnego, wnuk Karola Wielkiego.Chrystianizacja – proces wypierania rodzinnych wierzeń etnicznych, osiadłego w określonym rejonie ludu, przez wiarę chrześcijańską. Jego największe nasilenie przypadało w okresie średniowiecza, a spowodowane było dominującą pozycją chrześcijaństwa wśród ówczesnych europejskich władców oraz rosnącymi wpływami papiestwa.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Świętopietrze – polska nazwa daniny na rzecz papiestwa (tzw. denar świętego Piotra) płaconej przez średniowieczne państwa katolickie. Wznowiony w 1871 przez papieża Piusa IX.
  Wilibrord, określany czasem jako Willibrord z Utrechtu, także Willbrord, Klemens (ur. ok. 658, zm. 7 listopada 739 w Echternach) – anglosaski misjonarz działający w państwie Franków na terenach późniejszych Niderlandów, zwany "apostołem Fryzów"; w Kościele katolickim uznany za świętego i czczony jako patron Holandii i Luksemburga.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Mikołaj I Wielki, (ur. ok. 820 w Rzymie, zm. 13 listopada 867 w Watykanie) – święty Kościoła katolickiego, papież w okresie od 24 kwietnia 858 do 13 listopada 867.
  Ludwik I Pobożny (ur. w czerwcu 778 w Casseuil-sur-Garonne, zm. 20 czerwca 840 w Ingelheim am Rhein) – od 781 r. król Akwitanii, od roku 814 król Franków i cesarz rzymski, syn Karola I Wielkiego, z dynastii Karolingów i jego żony Hildegardy.
  Paschalis I (ur. w Rzymie, zm. 11 lutego 824) – święty Kościoła katolickiego, papież w okresie od 25 stycznia 817 do 11 lutego 824.
  Słowianie połabscy, Połabianie - plemiona zachodniosłowiańskie z grupy plemion lechickich, zamieszkujące od VI wieku ziemie między Morzem Bałtyckim, Łabą, Hawelą i Odrą. Od wschodu graniczyli z Lubuszanami i Pomorzanami, od zachodu przez Limes Saxoniae z Sasami, od południa zaś z plemionami czeskimi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.