• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chrysops

  Przeczytaj także...
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Nektar – wydzielina miodników (nektarników) roślin. Jest to wodny roztwór cukrów, głównie fruktozy i glukozy. Nektar wabi zwierzęta zapylające kwiaty (głównie owady), przez co odgrywa kluczową rolę w procesie rozmnażania roślin. Jego skład i intensywność wydzielania są zmienne u poszczególnych gatunków, o różnej porze dnia i w zależności od warunków pogodowych. Z nektaru pszczoły wytwarzają miód, który powstaje w wyniku zagęszczenia nektaru (odparowania znacznej części wody), rozłożenia sacharozy na cukry proste i zakonserwowania powstałej substancji niewielką ilością kwasu mrówkowego.
  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).

  Chrysopsrodzaj owadów z rodziny bąkowatych (Tabanidae)

  Występowanie[ | edytuj kod]

  Występują w krajach Europy, Azji i Afryki, w Europie Środkowej znanych jest kilka gatunków, najpospolitszy jest ślepak pospolity (Chrysops caecutiens). Występują głównie latem, w okresie od maja do sierpnia, szczególnie aktywne w dni upalne podczas nadciągania burz i opadów deszczu.

  Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
  Chrysops caecutiens

  Rodzaj obejmuje kilkadziesiąt gatunków. Gatunki występujące w Polsce określane są zwyczajową nazwą ślepak:

 • ślepak pospolity (Chrysops caecutiens)
 • ślepak czarnożółty (Chrysops relictus)
 • Opis[ | edytuj kod]

  Owady z tego rodzaju cechują duże, opalizujące oczy w złote i czerwone paski. Mają przydymione, plamiste skrzydła. Samice mają na żółtawym odwłoku czarną plamę w kształcie litery "V".

  pwn.pl Sp. z o.o. to spółka z Grupy Wydawniczej PWN zajmująca się oferowaniem rozwiązań językowych (m.in. usługi tłumaczeń profesjonalnych w biurze tłumaczeń, usługi nauki języków obcych przez e-learning, sprzedaż tłumaczy komputerowych Translatica oraz słowników multimedialnych PWN) oraz aplikacji multimedialnych i edukacyjnych (m.in. encyklopedii i atlasów) dla klientów indywidualnych i biznesowych. Siedziba spółki mieści się we Wrocławiu, lecz jej główny adres to biuro zlokalizowane w Poznaniu.Bąkowate, ślepaki, bąki (Tabanidae) – rodzina owadów z rzędu muchówek. Dotychczas opisano ponad 3 tys. gatunków z czego w Polsce ok. 50. Mianem "bąka" bywa potocznie określany trzmiel.

  Odżywianie[ | edytuj kod]

  Samice odżywiają się krwią, głównie koni, ale również innych zwierząt gospodarskich, a także ludzi. Przebijając skórę, powodują bolesne ukłucia i wysysają krew. Ich ślina może powodować reakcje alergiczne. Samce żywią się nektarem. Larwy rozwijają się w wodzie, żyją w mule prowadząc drapieżny tryb życia.

  Owady, insekty (Insecta) – gromada stawonogów. Najliczniejsza grupa zwierząt. Są to zwierzęta wszystkich środowisk lądowych, wtórnie przystosowały się też do środowiska wodnego. Były pierwszymi zwierzętami, które posiadły umiejętność aktywnego lotu. Rozmiary ciała owadów wahają się od 0,25 mm do ponad 350 mm. W Polsce do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów należą motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki. Owady mają olbrzymie znaczenie w przyrodzie, są wśród nich owady zarówno pożyteczne, jak i szkodniki, komensale i pasożyty. Nauka zajmująca się owadami to entomologia.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Chrysops, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Biologia. Multimedialna encyklopedia PWN Edycja 2.0. pwn.pl Sp. z o.o., 2008. ISBN 978-83-61492-24-5.




  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.