• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chrysler  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Chrysler PT Cruiser został wprowadzony na rynek w 2000 roku jako kompaktowe auto w stylu retro. Pierwotnie auto występowało pod marką Plymouth, jednak trwało to jedynie do 2001, kiedy markę zmieniono na Chrysler. W 2006 auto przeszło drobny facelifting. Kabriolet produkowano do 21 grudnia 2007. W 2001 roku samochód zdobył tytuł North American Car of the Year.Chrysler LeBaron - samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Chrysler w latach 1977–1995. Początkowo nazwa była używana była dla najtańszych modeli Chryslera, z czasem określano nią mniejsze samochody oparte na różnych płytach podłogowych. Samochód dostępny był jako: jako 2-drzwiowe coupé, 2-drzwiowy kabriolet, 4-drzwiowy sedan, 5-drzwiowy hatchback oraz 5-drzwiowe kombi. Do napędu używano silników R4 i 3.0 V6. Moc przenoszona była na oś tylną (od II generacji na oś przednią) poprzez 3- lub 4-biegową automatyczną bądź 5-biegową manualną skrzynię biegów. Powstały trzy generacje modelu.

  Chrysler – amerykański koncern motoryzacyjny produkujący między innymi samochody.

  W styczniu 2014 roku koncern został w całości przejęty przez FIAT–a. W wyniku fuzji obu przedsiębiorstw utworzono nową spółkę: Fiat Chrysler Automobiles, która została zarejestrowana w Holandii, a której siedziba ze względów podatkowych znajduje się w Wielkiej Brytanii.

  Jeep - marka samochodów terenowych, produkowanych przez przedsiębiorstwo Willys dla armii amerykańskiej od 1941, później również dla zastosowań cywilnych. Obecnie samochody tej marki produkowane są przez koncern Chrysler.Chrysler 300M - samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez amerykańską firmę Chrysler w latach 1999–2004. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Następca samochodu Eagle Vision. Do napędu użyto silnika V6 o pojemności 2,7 i 3,5 litra. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 4-biegową automatyczną skrzynię biegów. Został zastąpiony przez model 300C.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Modele samochodów Chrysler
 • 3 Modele koncepcyjne
 • 4 Zobacz też
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Na początku XX wieku, w Salt Lake City zamieszkał młody maszynista parowozów z Kansas. Walter P. Chrysler rozpoczął pracę i karierę w Denver & Rio Grande Railroad. W 1912 Chrysler po raz pierwszy zaczął pracować w przemyśle motoryzacyjnym. Został szefem produkcji w Buick Motors we Flint, w stanie Michigan, USA. Trzy lata później objął funkcję prezesa Buick Motors, a w roku 1919, w wieku 45 lat, odszedł na emeryturę.

  Chrysler New Yorker - luksusowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Chrysler w latach 1940–1941, 1949–1950 i 1961–1981. Dostępny jako: 2-drzwiowe coupé, 2-drzwiowy kabriolet, 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowe kombi. Do napędu używano silników V8. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3- a później 4-biegową automatyczną skrzynię biegów bądź skrzynie manualne. Przez cały okres produkcji powstało sześć generacji modelu. Został zastąpiony przez model E-Class.Chrysler Aspen - samochód sportowo-użytkowy produkowany przez amerykańską firmę Chrysler w latach 2006-2008. Następca modelu. Do napędu użyto silników V8 o pojemności 4,7 oraz 5,7 litra. Moc przenoszona była na oś tylną lub na obie osie poprzez 5-biegową automatyczną skrzynię biegów.

  Rok później przedsiębiorstwo Willys-Overland Company poprosiło go o pomoc w przezwyciężeniu kryzysu. Sukces Chrysler osiągnął w 1921 dzięki objęciu stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej Maxwell Motor Company (niektóre źródła podają Maxwell-Chalmers). Przejął większość udziałów w tym przedsiębiorstwie i uruchomił w niej produkcję samochodów pod marką Chrysler.

  Dodge Stratus (wraz z bliźniaczymi modelami Chrysler Cirrus, Chrysler Sebring, Plymouth Breeze oraz GAZ Wołga Siber, zwanymi w Stanach Zjednoczonych potocznie "Cloud Cars") jest średniej wielkości 4-drzwiowym sedanem, zaprezentowanym po raz pierwszy w 1995 roku. Oparto go na chryslerowskiej platformie JA. W latach 1996 i 1997 Stratus, Breeze oraz Cirrus znalazły się na liście dziesięciu najlepszych samochodów magazynu Car and Driver. Produkcja tego modelu dobiegła końca w maju 2006 roku. W zakładach Sterling Heits od roku 2000 zbudowano 1.308.123 Stratusów i Sebringów. Wysłużonego Stratusa zastąpił w 2007 roku Dodge Avenger.Chrysler Crossfire – tylnonapędowy samochód sportowy produkowany przez Chryslera/ Karmanna w latach 2003 do 2007 w Osnabrück. Wytwarzany w wersjach coupé oraz roadster (od 2004 roku). Samochód dzieli 40% części z różnymi modelami Mercedesa.

  Pierwszym samochodem marki Chrysler wyprodukowanym w liczbie ponad 32 tysięcy egzemplarzy był Chrysler Six z 1924. 6 czerwca 1925 zmieniono firmę na Chrysler Corporation. W roku 1927 przedsiębiorstwo Chrysler Corporation stało się czwartym pod względem wielkości producentem samochodów w USA, a już siedem lat później wzrost produkcji zapewnił koncernowi drugą pozycję. 7 lipca 1928 zaprezentowany został pierwszy tani samochód nowej marki Plymouth. 31 lipca 1928 roku od przedsiębiorstwa Dillon, Read and Co. przejęte zostało przedsiębiorstwo Dodge. Walter P. Chrysler zrezygnował z przewodniczenia radzie nadzorczej w roku 1938. W tym okresie Chrysler Corporation wprowadziła na rynek szereg innowacyjnych modeli aut, takich jak Airflow i Newport.

  Chrysler Fifth Avenue – samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez amerykańską firmę Chrysler w latach 1983–1993. Został oparty na płycie podłogowej Chrysler M-body (1983-1989) oraz Chrysler Y-body (1990-1993). Następca modelu LeBaron. Dostępny wyłącznie jako 4-drzwiowy sedan. Do napędu używano benzynowych silników V8 o pojemności 5,2 (I generacja) oraz V6 3,3 lub 3,8 l. Moc przenoszona była na oś tylną (M-body) / oś przednią (Y-body) poprzez 3-, a później 4-biegową automatyczną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony w gamie modeli Chryslera przez przez Chryslera Concorde.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W czasie II wojny światowej Chrysler Corporation przestawiła produkcję na potrzeby armii. Po wojnie Chrysler dokonał szeregu osiągnięć w zakresie nowoczesnej konstrukcji i stylizacji samochodów. Duży wpływ na kondycję finansową przedsiębiorstwa miał kilkumiesięczny strajk robotników koncernu pod koniec lat 40. XX wieku. W jego wyniku koncern poniósł olbrzymie straty finansowe i stracił na korzyść koncernu Ford drugie miejsce na rynku Ameryki Północnej.

  Chrysler 300/300C - samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez amerykańską markę Chrysler od 2004 roku. Od 2011 roku produkowana jest druga generacja pojazdu.Chrysler ME Four-Twelve – prototyp supersamochodu przedstawiony przez firmę Chrysler w 2004 roku. Opracowany jako 2-drzwiowe coupé. Do napędu użyto silnika V12 o pojemności sześciu litrów wspomaganego przez cztery turbosprężarki. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 7-biegową sekwencyjną skrzynię biegów.

  Pomiędzy 1950 a 1961 rokiem Virgil Exner, pierwszy wiceprezes Chryslera ds. stylistyki, nadzorował konstruowanie aut, które sam nazywał „autami marzeń”.

  W 1987 Chrysler wykupił markę AMC, ze względu na Jeepa.

  W 1998 doszło do fuzji Daimler-Benz i Chrysler Corporation, prowadzącej do stworzenia koncernu DaimlerChrysler.

  Konstrukcje studyjne stwarzały okazję do wprowadzania nowych rozwiązań, co pozwalało na analizowanie reakcji przyszłych klientów na proponowane nowości.Na podstawie tej oceny zarząd przedsiębiorstwa podejmował decyzje o wprowadzeniu w życie nowych trendów. Entuzjastyczne przyjęcie projektów studyjnych samochodów Dodge Viper i PT Cruiser spowodowało ich wejście do produkcji.

  Dodge Viper – dwuosobowy samochód sportowy produkowany w latach 1992–2010 przez koncern Chrysler. W 2013 roku pojawiła się trzecia generacja. Jest to jeden z najszybszych samochodów USA.Chrysler 200 – samochód osobowy klasy średniej produkowany przez amerykańską firmę Chrysler od roku 2010 (jako rocznik 2011). Został oparty na wydłużonej płycie podłogowej Chrysler JS-body. Następca modelu Sebring. Dostępny wyłącznie jako 4-drzwiowy sedan lub 2-drzwiowy kabriolet. Do napędu użyto silników R4 o pojemności 2,4 l oraz V6 3.6. Moc przenoszona jest na oś przednią poprzez 4- lub 6-biegową automatyczną skrzynię biegów. Na rynku europejskim model sprzedawany będzie jako Lancia Flavia.

  W 2009 bankructwo przedsiębiorstwa potwierdził osobiście prezydent USA Barack Obama.

  W 2009 roku 20% akcji koncernu Chrysler zostało przejętych przez włoskiego Fiata.

  21 lipca 2011 r. Fiat nabył od rządu kanadyjskiego udziały Chrysler Group LLC stanowiące 1,5% kapitału spółki („w ujęciu po zmniejszeniu”, ang. on a fully-diluted basis) za kwotę 125 milionów dolarów amerykańskich. Ponadto 21 lipca 2011 r. Fiat nabył od Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych udziały Chryslera w wysokości 6% (on a fully-diluted basis) za kwotę 500 milionów dolarów amerykańskich, według uzgodnień poczynionych przez strony na początku czerwca. Na podstawie tych uzgodnień Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych scedował również na rzecz Fiata prawa przysługujące mu z tytułu umowy Equity Recapture Agreement zawartej między Departamentem Skarbu Stanów Zjednoczonych i VEBA 10 czerwca 2009 roku za kwotę 75 milionów dolarów amerykańskich. Z powyższej kwoty 15 milionów dolarów amerykańskich wypłacono rządowi kanadyjskiemu na mocy porozumień między tym ostatnim i Departamentem Skarbu Stanów Zjednoczonych.

  Motoryzacja – całokształt spraw związanych z zastosowaniem pojazdów drogowych lub szynowych napędzanych silnikami spalinowymi (a także w ostatnich latach pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi i hybrydowymi). Potocznie przez motoryzację rozumie się motoryzację samochodową, związaną z zastosowaniem samochodów osobowych i ciężarowych, autobusów, ciągników, motocykli, motorowerów i skuterów. Eksploatacja tych pojazdów wymaga odpowiedniego rozmieszczenia warsztatów oraz stacji benzynowych.Walter Percy Chrysler (ur. 2 kwietnia 1875, zm. 18 sierpnia 1940) – amerykański pionier automobilizmu. Urodził się w Wamego w stanie Kansas, dorastał w Ellis. Mieszkał także w Oelwein w stanie Idaho.

  Na skutek powyższych zakupów Fiat posiadał 53,5% kapitału Chryslera, z uwzględnieniem efektu zmniejszenia Class A membership interests (akcji członkowskich klasy A), posiadanych przez członków (łącznie z Fiatem), wynikającego z realizacji ostatniego Performance Event (lub „Class B Event”) zawartego w umowie spółki Operating Agreement Chryslera.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Dodge Daytona – przednionapędowy samochód z nadwoziem hatchback oparty na platformie G firmy Chrysler, zaprezentowany po raz pierwszy jako prototyp w 1982 roku, a produkowany w latach 1984-1993. W założeniu był to tani pojazd o sportowym wyglądzie z poprzecznie montowanym, rzędowym czterocylindrowym silnikiem 2,2 / 2,5 litra, nawiązujący nazwą i elementami stylistycznymi do modelu Dodge Charger Daytona z 1969 roku.

  Wskutek realizacji ostatniego Performance Event w 2012 roku Fiat posiadał 58,5% kapitału Chrysler Group LLC.

  Na początku stycznia 2014 roku ogłoszono, że Fiat doszedł do porozumienia z funduszem VEBA w sprawie przejęcia pozostałej części udziałów Chryslera, za które Włosi mieli zapłacić 3 mld 650 mln dolarów. Transakcja miała zostać zakończona do 20 stycznia. 29 stycznia ogłoszono, że po trwającym 5 lat procesie sfinalizowano fuzję Fiata i Chryslera. W jej wyniku powstała nowa spółka o nazwie Fiat Chrysler Automobiles, którą zarejestrowano w Holandii, a której siedziba ze względów podatkowych znalazła się w Wielkiej Brytanii.

  Chrysler Building – wieżowiec znajdujący się w Nowym Jorku w dzielnicy Manhattan. Ma 319 metrów wysokości i 77 pięter.Chrysler Imperial – luksusowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Chrysler w latach 1926–1954 i 1990–1993. W latach 1955-1983 model sprzedawany był pod osobną marką Imperial. Samochód dostępny był jako: 2-drzwiowy kabriolet, 2-drzwiowe coupé czy też 4-drzwiowy sedan. Do napędu używano benzynowych silników R6 i R8. Moc przenoszona była na oś tylną. Był to flagowy model Chryslera.

  Według badania waszyngtońskiej organizacji Good Jobs First koncern Fiata otrzymał ok. 2 mld dolarów dotacji z programów federalnych i stanowych w okresie 2010-2013 – co uplasowało go wśród 10 najbardziej dotowanych firm w USA.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Chrysler Centura - samochód osobowy klasy średniej produkowany przez amerykańską firmę Chrysler w latach 1975-1978 z przeznaczeniem na rynek australijski. Konstrukcyjnie został oparty na modelu 180, dostępny był wyłącznie jako 4-drzwiowy sedan. Do napędu używano silników R4 2.0 oraz R6 3.5 i 4.0. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3-biegową automatyczną bądź 4-biegową manualną skrzynię biegów. Powstały dwie generacje Century (I - KB, II - KC). Samochód został zastąpiony przez model Sigma.
  Dodge Intrepid - samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez amerykańską firmę Dodge w latach 1993–2004. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Następca modeli Dynasty i Monaco. Do napędu używano silników V6. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 4-biegową automatyczną skrzynię biegów.
  Hillman Avenger - kompaktowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Hillman w latach 1970–1981. Dostępny jako 2- i 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowe kombi. Następca modelu Minx. Do napędu używano silników R4. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3-biegową automatyczną bądź 4-biegową manualną skrzynię biegów.
  Dodge Dynasty – samochód osobowy klasy średniej produkowany przez amerykańską firmę Dodge w latach 1988–1993. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Do napędu używano silników R4 oraz V6. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 3- lub 4-biegową automatyczną skrzynię biegów. Został zastąpiony przez model Intrepid.
  Chrysler Cordoba - pełnowymiarowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Chrysler w latach 1975–1983. Dostępny jako 2-drzwiowe coupé. Do napędu używano głównie silników V8, dostępna była także jednostka R6. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3-biegową automatyczną skrzynię biegów.
  Salt Lake City (dosł. Miasto nad Jeziorem Słonym) – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i stolica stanu Utah, położone nad rzeką Jordan, na wschód od Wielkiego Jeziora Słonego.
  Daimler AG (wcześniej DaimlerChrysler AG), spółka akcyjna, wytwórca samochodów osobowych oraz samochodów specjalnego użytku. Spółka powstała w 1998 roku poprzez przejęcie spółki Chrysler Corporation (USA) przez spółkę akcyjną Daimler-Benz AG (Niemcy). Jest notowana na Frankfurter Wertpapierbörse, New York Stock Exchange oraz Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W maju 2007 Daimler poinformował, że odsprzeda 80% udziałów Chryslera amerykańskiemu inwestorowi za 5,5 miliardów euro, co też stało się 14 maja 2007. Podczas zebrania akcjonariuszy ustalono powrót do nazwy Daimler AG.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.