• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chrysippos

  Przeczytaj także...
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Tiestes (Tyestes, Thyestes) – król Myken w mitologii greckiej. Był synem Pelopsa i Hippodamei oraz bliźniaczym bratem Atreusa. Jego synem był Ajgistos.
  Pelops – w mitologii greckiej syn Tantala, założyciel dynastii Pelopidów. Jako dziecko zabity przez ojca i podany na uczcie bogów, zjedzony jedynie przez Demeter; wskrzeszony przez Hermesa na polecenie Zeusa. Mąż Hippomadei, zabójca Ojnomaosa.

  Chrysippos (także Chryzippos; gr. Χρύσιππος Chrýsippos, łac. Chrysippus) – w mitologii greckiej królewicz. Był synem Pelopsa i Aksjoche. Poślubił Chryzippe.

  Hippodameja (gr. Ἱπποδάμεια Ippodámeia, Hippodámeia, łac. Hippodameia, Hippodamia) – w mitologii greckiej córka Ojnomaosa, króla Pisy w Elidzie i Euarete, żona Pelopsa, matka Trojzena, Pitteusa, Alkatoosa, Skirona, Lysidike, Astydamei, Nikippe, Atreusa, Tyestesa.Teby (Θῆβαι, Thívai, Thebaj lub Thive) – w starożytności główne miasto i centrum polityczne Beocji, w środkowej Grecji. Obecnie miasto zamieszkane przez 17-18 tys. ludzi.

  Lajos, przebywający na dworze Pelopsa, zakochał się w młodym Chrysipposie, którego uczył powożenia rydwanem. Porwał go z Igrzysk Nemejskich, zabrał do Teb i zmuszał do cielesnego obcowania z nim. Potem Chrysippos został porzucony na pustkowiu. Za występek ten Pelops rzucił klątwę na ród Lajosa. Chrysippos ze wstydu popełnił samobójstwo. Istnieje też wersja, według której Chrysippos został zabity przez swoich przyrodnich braci, Atreusa i Tiestesa, za namową macochy, Hippodamei, która obawiała się, by synowie nie zostali przez niego wyrzuceni z ojcowizny. Inne mity mówią, że Hippodameja przybyła do Teb i próbowała namówić Atreusa i Tyestesa, by zabili chłopca wrzucając go do studni. Gdy odmówili, Hippodameja zakradła się nocą do sypialni Lajosa, a gdy upewniła się, że śpi, zdjęła ze ściany miecz i przebiła leżącego z nim chłopca. Lajosa oskarżono o zabójstwo, ale Chrysippos poznał uciekającą macochę i oskarżył ją umierając.

  Mitologia grecka – zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię. Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata. Wiedza płynąca z mitów nie stanowiła jednak nigdy "prawdy objawionej" i otwarta była na dyskurs, polemikę i krytykę. Sama zaś starożytna religia grecka, chociaż nie sposób o niej mówić w oderwaniu od mitologii będącej jej elementarną częścią składową, opierała się w znacznym stopniu na ortopraksji (jedności praktyk religijnych), nie zaś ortodoksji (jedności poglądów).Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Robert Graves, Mity greckie, Henryk Krzeczkowski (tłum.), Aleksander Krawczuk, Zygmunt Kubiak (oprac.), Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1992, ISBN 83-06-02284-X, OCLC 830055252.
 • Grimal P., Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, ​ISBN 83-04-01069-0
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.694 sek.