• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chronokinematograf

  Przeczytaj także...
  Chronometr – zegar cechujący się dużą dokładnością i odpornością na zmienne warunki pracy. Dawniej pojęcie to odnosiło się wyłącznie do zegarów mechanicznych; obecnie chronometrami bywają nazywane również inne systemy pomiaru czasu działające w oparciu o urządzenia elektroniczne i łączność radiową lub satelitarną.Tadeusz Banachiewicz (ur. 13 lutego 1882 w Warszawie, zm. 17 listopada 1954 w Krakowie) – polski matematyk, astronom i geodeta.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Chronokinematograf – instrument astronomiczny zbudowany z aparatu fotograficznego, chronometru i chronografu, pozwalający rejestrować obraz wraz z dokładnym czasem obserwacji. Wynaleziony w 1927 przez astronoma, matematyka i geodetę Tadeusza Banachiewicza do obserwacji całkowitych zaćmień Słońca i w czerwcu tego samego roku użyty do obserwacji zaćmienia w szwedzkiej Laponii, następnie w USA (sierpień 1932) oraz w Grecji, Japonii i Syberii (czerwiec 1936).

  Teleskop optyczny – jeden z rodzajów teleskopów; przyrząd optyczny złożony z dwóch elementów optycznych: obiektywu i okularu (teleskop soczewkowy) lub z okularu i zwierciadła (teleskop zwierciadlany), połączonych tubusem. Służy do powiększania odległych obrazów. Zarówno teleskop soczewkowy, jak i teleskop zwierciadlany dają obraz rzeczywisty powiększony, odwrócony lub prosty.aktynograf - amylograf - anemograf - audiograf - barograf - chronofotograf - chronokinematograf - dynamograf - echograf - ewaporograf - limnigraf - mareograf - meteorograf - oscylograf - pluwiograf - polarograf - sejsmograf - tachograf - termograf - termohigrograf - torsjograf

  Wynalazek ten umożliwił znaczne zwiększenie precyzji pomiaru czasu zaćmienia dzięki rejestrowaniu zdjęć pereł Baily’ego oraz chwili całkowitego zakrycia tarczy Słońca przez Księżyc i początku odsłaniania go wraz z dokładnym zapisem czasu. Wcześniej zjawisk tych nie obserwowano dokładnie, gdyż światło Słońca jest zbyt silne do obserwacji wzrokowej przez teleskop optyczny.

  Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.Perły (korale) Baily’ego – łańcuch jasnych punktów widocznych czasami podczas zaćmienia Słońca, gdy światło przedostaje się pomiędzy nierównościami na brzegu Księżyca. Zjawisko to zawdzięcza swą nazwę Francisowi Baily’emu, który zaobserwował je 15 maja 1836 roku.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Anna Karolina Zawada: Observo ergo sum Tadeusz Banachiewicz 1882 - 1954. Kraków: Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2004, s. 15-16. ISBN 83-921397-0-4.
 • Renata Bujakiewicz-Korońska, Jan Koroński. The life of Tadeusz Banachiewicz and his scientific activity. „Studia Historiae Scientiarum”, s. 275–300, 1016. DOI: 10.4467/23921749SHS.16.011.6154. [dostęp 2017-03-13]. 
 • DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.Laponia (szw. Lappland) – najbardziej na północ wysunięta prowincja historyczna (landskap) Szwecji, od zachodu granicząca z Norwegią, od północnego-wschodu z Finlandią, od wschodu z Norrbotten i Västerbotten oraz od południa z Ångermanland i Jämtland.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zaćmienie Słońca – zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przesłoni światło słoneczne.
  Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – muzeum mieszczące się w budynku Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, na rogu ulicy św. Anny i Jagiellońskiej w Krakowie. Wywodzi się z Gabinetu Archeologicznego Uniwersytetu, założonego w 1867 roku przez prof. Józefa Łepkowskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.588 sek.