• Artykuły
  • Forum
  • Ciekawostki
  • Encyklopedia
  • Chrono Cross

    Przeczytaj także...
    Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Radical Dreamers (jap. ラジカル・ドリーマーズ -盗めない宝石-, Rajikaru Dorīmāzu -Nusumenai Hōseki-) – gra RPG bazująca na tekście wydana przez Square na konsole SNES w 1996 roku. Gra została wydana wyłącznie w języku japońskim, została nielegalnie przetłumaczona na język angielski (kwiecień 2003 przez DemiForce).
    Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

    Chrono Cross (jap. クロノ・クロス Kurono Kurosu) – wydana przez Square w roku 1999 w Japonii i 2000 w USA gra typu jRPG.

    Chrono Cross opowiada historię młodego chłopaka – Serge'a, który podróżując pomiędzy dwoma równoległymi światami poznaje nowych przyjaciół i wyrusza na przygodę swojego życia. Głównymi antagonistami w Chrono Crossie są super-komputer F.A.T.E, kontrolujący ciało Wazuki, zwanego także Lynxem oraz Lavos Spawn – tzw. pożeracz czasu (Time Devourer). Gra rozgrywa się w El Nido – archipelagu, który w Chrono Triggerze był niemożliwy do zwiedzenia. Żyją tam smoki, które zostały przeniesione z wymiaru Dragonians oraz Demi-humans, rasa pół-ludzi, pół-zwierząt.

    Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Japońska gra fabularna (ang. Japanese Role Playing Game, w skrócie jRPG) – gatunek gier nazywanych tak z powodu swojego japońskiego pochodzenia. Często nazywane konsolowymi grami fabularnymi z uwagi na to, iż najczęściej ukazują się one jedynie na konsole (zarówno stacjonarne jak i przenośne).

    System walki w Chrono Crossie bazuje na elementach, które zastępują magię i techniki specjalne. Istnieje możliwość uniknięcia walk.

    Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Chrono Trigger
  • Radical Dreamers
  • Chrono Saga
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona internetowa gry Chrono Cross (ang.)
  • Warto wiedzieć że... beta

    Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.
    Chrono Trigger (jap. クロノ・トリガー, Kurono Torigā) – japońska komputerowa gra fabularna stworzona i wydana przez Square (teraz Square Enix) na konsolę Super Nintendo Entertainment System w 1995 roku. Gra opowiada fikcyjną historię grupy młodzieży, która podróżuje w czasie, aby zapobiec zniszczeniu świata. Square wydał port gry, stworzony przez TOSE, na konsolę Sony PlayStation w 1999 roku w Japonii, który później dołączany był wraz z portem Final Fantasy IV do kompilacji Final Fantasy Chronicles wydanej w 2001. Nowszą wersję, z drobnymi zmianami, wydano na konsolę Nintendo DS 20 listopada 2008 w Ameryce Północnej i Japonii, do sprzedaży w Europie weszła ona 6 lutego 2009 roku. Gry w wersji na konsole SNES i PlayStation nie wydano w krajach, gdzie obowiązuje standard PAL. Grę wydano także na telefony komórkowe, w usłudze PlayStation Network oraz usłudze Virtual Console na Nintendo Wii.
    Square Co., Ltd. – japońska firma komputerowa produkująca i wydająca gry komputerowe oraz konsolowe, powstała w 1986 roku. Swoją największą popularność uzyskała dzięki serii Final Fantasy, jednej z największych pod względem sprzedaży gier jRPG na świecie.
    Smok – fikcyjne stworzenie, najczęściej rodzaj olbrzymiego, latającego gada. Występuje w licznych mitach i legendach oraz w literaturze, filmach i grach. Według wielu mitów smoki obdarzone były dużą inteligencją, potrafiły posługiwać się magią, znały ludzką mowę, a także ziały ogniem. Poza tym posiadały lub strzegły rozmaitych skarbów.
    Chrono Saga to seria gier wydanych przez firmę Square (obecnie: Square Enix). Opowiada o podróżach w czasie i między wymiarami w celu uratowania świata. W jej skład wchodzą:

    Reklama

    Czas generowania strony: 0.618 sek.