• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chronkowate

  Przeczytaj także...
  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Dymorfizm płciowy, dwupostaciowość – rodzaj dymorfizmu przejawiający się różnicami w morfologii samicy i samca jednego gatunku. Zjawisko to jest widoczne u wielu grup zwierząt, np.:
  Mrówkowody, mrówkojady, mrówkołowy, mrówkołowowate (Formicariidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), występujących wyłącznie w krainie neotropikalnej, żywiących się między innymi mrówkami i termitami.

  Chronkowate (Thamnophilidae) – rodzina ptaków z podrzędu tyrankowców (Tyranni) w rzędie wróblowych (Passeriformes). Zasiedlają one mały skrawek Ameryki Północnej, całą Amerykę Środkową oraz tylko północ, środek i wschód Ameryki Południowej.

  Dawniej były zaliczane do rodziny mrówkowodów, ale obecnie jest podział na dwie rodziny. Są blisko spokrewnione z mrówkożerami. Większość zasiedla gęste lasy, ale niektóre żyją w zaroślach, na polanach, na sawannach i w ogrodach.

  Ameryka Środkowa (ang. Middle America) – centralny region geograficzny Ameryki. Jest definiowany jako południowa część Ameryki Północnej, w której skład wchodzą dwie części: kontynentalna (Ameryka Centralna) i wyspiarska (Karaiby). Obszar liczy około 850 000 km² powierzchni i jest zamieszkany przez ponad 90 mln ludzi.Mrówkowce (Terenurinae) – podrodzina ptaków z rodziny chronkowatych (Thamnophilidae), obejmująca gatunki występujące w Ameryce Południowej i Środkowej.

  Chronkowate są małymi ptakami. Zazwyczaj mają barwy szare, czarne i brązowe ale niektóre gatunki, jak na przykład chronka pręgowana, mają pasiaste wzory oraz inne barwy. U większości występuje dymorfizm płciowy. Jest kilka grup chronek, różnią się wielkością i budową ciała. Chronki właściwe (Thamnophilus) mają długi ogon i mocny, haczykowaty dziób; są także większe od innych rodzajów.

  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Mrówczaki (Myrmornithinae) – podrodzina ptaków z rodziny chronkowatych (Thamnophilidae). Obejmuje gatunki występujące w obu Amerykach.

  Są monogamiczne, zazwyczaj oba ptaki budują gniazda i opiekują się dwoma, trzema młodymi. Wszystkie chronki budują czarkowate gniazdo w rozwidleniu gałęzi. Bronią swojego terytorium, lecz często przyłączają się różnogatunkowych ptasich stad, wędrujących po lesie szukając pokarmu.

  Chronki (Thamnophilinae) – podrodzina ptaków z rodziny chronkowatych (Thamnophilidae). Obejmuje gatunki występujące w obu Amerykach.Mrówkożery, mrówkożerowate (Conopophagidae) – rodzina małych ptaków z rzędu wróblowych, blisko spokrewnionych z mrówkowodami (Formicariidae). Zamieszkują piętro krzewów i niższych drzew w tropikalnych lasach Amazonii i przedgórza Andów.

  Systematyka[]

  Do rodziny należą następujące podrodziny:

 • Euchrepomidinae – mrówkowce
 • Thamnophilinae – chronki
 • Myrmornithinae – mrówczaki
 • Rodzaj o bliżej nieokreślonym pokrewieństwie (incertae sedis) i niesklasyfikowany w żadnej z podrodzin:

 • Rhopornis – jedynym przedstawicielem jest Rhopornis ardesiacus – gajowiec.
 • Przypisy

  1. Thamnophilidae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Frank Gill, David Donsker (red.): Antbirds (ang.). IOC World Bird List: Version 5.4. [dostęp 2015-10-25].
  3. Systematyka i nazwy polskie za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Rodzina: Thamnophilidae Swainson, 1824 - chronkowate - Antbirds (wersja: 2015-09-13). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2015-10-25].
  4. John H. Boyd III: Thamnophilidae: Antbirds (ang.). W: Aves—A Taxonomy in Flux 67 Introduction [on-line]. John Boyd's Home Page. [dostęp 2015-02-06].

  Bibliografia[]

 • David Burni, Ben Hoare, Joseph DiCostanzo, BirdLife International (mapy wyst.), Phil Benstead i inni: Ptaki. Encyklopedia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009. ISBN 978-83-01-15733-3.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Incertæ sedis (łac. o niepewnej pozycji) – termin używany w taksonomii do określenia jednostki taksonomicznej, której szersze pokrewieństwo jest nieznane lub niezdefiniowane. Czasami stosowane jest też określenie sedis mutabilis.Tyrankowce, pierwowróblowce (Tyranni) – podrząd ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes). Obejmuje około 1000 gatunków, żyjących głównie w Ameryce Południowej. Od podrzędu ptaków śpiewających różnią się budową krtani. Są uważane za bardziej pierwotne ewolucyjnie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wróblowe (Passeriformes) – rząd ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. Największy rząd ptaków, obejmujący około 5400 gatunków, czyli ponad połowę wszystkich występujących dziś gatunków ptaków. Nazwa rzędu wywodzi się od nazwy wróbla zwyczajnego (zwanego domowym) Passer domesticus. Wielu autorów uważa, że wróblowe wyewoluowały około 75 mln lat temu w środowisku leśnym na południowym kontynencie Gondwanie. Inni badacze, np. Gerald Mayr, uznają jednak za bardziej prawdopodobne, że wróblowe powstały już po wymieraniu kredowym, co miałoby być bardziej zgodne z danymi paleontologicznymi i paleobiogeograficznymi. Przystosowały się do życia w większości siedlisk lądowych na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Wśród innych ptaków wyróżniają się charakterystyczną budową podniebienia, krtani oraz stóp.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.