• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Christopher McQuarrie

  Przeczytaj także...
  Turysta (ang. The Tourist, 2010) – amerykańsko-francuski thriller w reżyserii Floriana Henckela von Donnersmarcka z Johnnym Deppem i Angeliną Jolie w rolach głównych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Christopher McQuarrie (ur. w 12 czerwca 1968 w Princeton Junction w New Jersey) – amerykański scenarzysta, reżyser i producent filmowy oraz aktor. Zdobywca Oscara.

  Zarys kariery[]

  McQuarrie stał się znany głównie dzięki scenariuszom pisanym dla Bryana Singera. Wspólnie zrealizowali Publiczną terapię (1993) i Podejrzanych (1995). Drugi z tych filmów, stylowy i pełen zwrotów akcji kryminał, spotkał się z uznaniem krytyki, a McQuarriemu przyniósł w 1996 Nagrodę Akademii Filmowej. W 2000 zadebiutował jako reżyser obrazem Desperaci z Juliette Lewis, Benicio Del Toro i Jamesem Caanem w rolach głównych.

  Benicio Monserrate Rafael Del Toro Sánchez, bardziej znany jako Benicio Del Toro (ur. 19 lutego 1967 w San Juan w Portoryko) − portorykański aktor i producent filmowy, scenarzysta.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Wybrana filmografia[]

  Scenarzysta[]

 • 1993 Public Access (Publiczna terapia) – wspólnie z Bryanem Singerem i Michaelem Feitem Douganem
 • 1995 The Usual Suspects (Podejrzani)
 • 1997 The Underworld (Przestępczy świat)
 • 2000 The Way of the Gun (Desperaci)
 • 2008 Valkyrie (Walkiria) – wspólnie z Nathanem Alexandrem
 • 2010 The Tourist (Turysta)
 • 2011 The Stanford Prison Experiment
 • Mission: Impossible – Ghost Protocol

  Reżyser[]

 • 2000 The Way of the Gun (Desperaci)
 • 2011 The Stanford Prison Experiment
 • 2012 Jack Reacher (Jack Reacher: Jednym strzałem)
 • 2015 Mission: Impossible – Rogue Nation
 • Linki zewnętrzne[]

 • Christopher McQuarrie w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Christopher McQuarrie w bazie filmweb.pl
 • IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  James Langston Edmund Caan (ur. 26 marca 1940 roku w Bronksie w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, nominowany do nagrody Oscara, Emmy oraz pięciokrotnie do Złotego Globu.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  Juliette L. Lewis (ur. 21 czerwca 1973 w Los Angeles, Kalifornia, USA) – nominowana do Oscara aktorka, wokalistka rockowa występująca z zespołem jako Juliette Lewis and the Licks. 2 maja 2008 r. Obecnie współpracuje z nowym zespołem The New Romantiques.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.