• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Christoph Graupner

  Przeczytaj także...
  Kantata – niesceniczna forma muzyki wokalno-instrumentalnej; najczęściej rozbudowana, wieloodcinkowa; wykorzystująca różne gatunki tekstów literackich, mające różne funkcje. Ukształtowała się, podobnie jak oratorium i opera, na początku epoki baroku. Była szczególnie popularna w XVII i XVIII wieku (A. Scarlatti, G. P. Telemann, J.S. Bach).Reinhard Keiser (ur. w styczniu 1674, zm. 12 września 1739) – niemiecki kompozytor epoki baroku. Tworzył głównie w Hamburgu. Skomponował ponad 100 oper. W roku 1745 Johann Adolph Scheibe stwierdził, że Keiser jest równie dobrym kompozytorem jak Johann Kuhnau, Georg Friedrich Händel i Georg Philipp Telemann (również związany z operą hamburską - Theather am Gänsemarkt), lecz po śmierci został zapomniany i dopiero od niedawna wraca do łask. Najsłynniejszą z jego oper jest Croesus (Krezus) z roku 1710, wystawiona ponownie w 1730 r.
  Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).
  Manuskrypt kantaty Graupnera napisanej na urodziny landgrafa Ernsta Ludwiga w grudniu 1726 roku

  Christoph Graupner (ur. 13 stycznia 1683 w Kirchbergu, zm. 10 maja 1760 w Darmstadt) − niemiecki kompozytor epoki późnego baroku.

  Życie[ | edytuj kod]

  Studiował muzykę i sztukę kompozytorską w Thomasschule w Lipsku, gdzie nauczał go Johann Kuhnau. Jego kolegami było wielu przyszłych kompozytorów, m.in. Johann Friedrich Fasch i Johann David Heinichen.

  Johann Friedrich Fasch, (15 kwietnia 1688 w Buttelstedt - 5 grudnia 1758 w Zerbst/Anhalt) - skrzypek i kompozytor niemiecki epoki późnego baroku.Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.

  W 1705 r. został klawicymbalistą w orkiestrze opery Hamburga, której dyrygentem był Reinhard Keiser. W orkiestrze pracował też jako skrzypek Georg Friedrich Händel. W Hamburgu działał wówczas również Johann Mattheson.

  W 1711 r. Ernest Ludwik, landgraf Hesji-Darmstadt zatrudnił go jako kapelmistrza orkiestry dworskiej w Darmstadt, gdzie Graupner pracował do końca życia. Ok. 1715 roku z powodu kiepskiej sytuacji finansowej dworu musiał się przestawić na komponowanie kantat kościelnych. Landgraf rozwiązał wówczas całą orkiestrę, jednak kontrakt z Graupnerem pozostał w mocy.

  Kirchberg - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Chemnitz, w powiecie Zwickau, siedziba wspólnoty administracyjnej Kirchberg. W 2009 miasto liczyło 8 953 mieszkańców.Georg Friedrich Händel (ang. George Frideric Handel; pol. Jerzy Fryderyk Haendel, ur. 23 lutego 1685 w Halle, zm. 14 kwietnia 1759 w Londynie) – niemiecki kompozytor późnego baroku. W 1727 roku stał się poddanym Wielkiej Brytanii. Jest narodowym kompozytorem tego kraju. Komponował liczne gatunki muzyki baroku, między innymi opery i oratoria. Händel zaliczany jest do najwybitniejszych twórców muzyki późnego baroku.

  W 1723 r. próbował opuścić landgrafa i znaleźć pracę w Lipsku, lecz władca się na to nie zgodził.

  Dzieła[ | edytuj kod]

  Graupner pozostawił po sobie ogromny dorobek muzyczny. Skomponował ok. 2000 dzieł, wśród których znalazło się m.in. 1418 kantat kościelnych, 24 kantaty świeckie, 113 symfonii, 44 koncerty instrumentalne, 80 suit, 36 sonat, a także osiem oper.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Manfred Knodt: Regenten von Hessen-Darmstadt. Darmstadt: 1989.
 • Piotr Napierała: Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu. Wielcy władcy małego państwa. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2009, s. 34-35. ISBN 978-83-232-2007-7.
 • Christoph Graupner w AllMusic (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Christoph Graupner – nuty tego kompozytora dostępne w bibliotece cyfrowej International Music Score Library Project
 • Christoph Graupner-Gesellschaft, christoph-graupner-gesellschaft.de [dostęp 2010-11-01] (niem.).
 • Sonata – instrumentalna forma muzyczna. Pierwotnie każdy utwór instrumentalny, w przeciwieństwie do wokalnego – kantaty. Z czasem wykształciła się w specyficzną formę.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Ernest Ludwik von Hessen-Darmstadt (ur. 15 grudnia 1667 w zamku Friedenstein w Gocie, zm. 12 września 1739 roku w zamku Jägersburg niedaleko Einhausen) ) – landgraf Hesji-Darmstadt (niem: Landgraf von Hessen-Darmstadt) w latach 1678-1739.
  Johann Mattheson (ur. 28 września 1681 - zm. 17 kwietnia 1764) – był niemieckim kompozytorem, śpiewakiem, krytykiem muzycznym, teoretykiem muzyki, pisarzem i leksykografem. Jego życie związane było z Hamburgiem.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Niemcy – naród zamieszkujący przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, posługujący się językiem niemieckim z grupy języków germańskich. Pod względem wyznaniowym Niemcy podzieleni są na katolików (płd. i zach. Niemcy) i protestantów (płn. i wsch. Niemcy).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.