• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Christoffer Wilhelm Eckersberg

  Przeczytaj także...
  Wilhelm Bendz (ur. 28 marca 1804, zm. 15 listopada 1832) duński portrecista, reprezentant malarstwa duńskiego okresu Złotego Wieku.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Christoffer Wilhelm Eckersberg.jpg

  Christoffer Wilhelm Eckersberg (ur.2 stycznia 1783 w Blaukrug (Księstwo Szlezwiku), zm. 22 lipca 1853 w Kopenhadze) – był jednym z najważniejszych duńskich malarzy XIX wieku.

  Początkowo kształcony był przez ówczesnych mistrzów malarstwa Jes Jessena w Aabenraa i Johanna Jacoba Jessena we Flensburgu. W 1800 roku otrzymał świadectwo czeladnicze, a w 1803 został przyjęty na Królewską Duńską Akademię Sztuk w Kopenhadze. W latach 1811-1812 był uczniem Jacques-Louis’a Davida w Paryżu. Od 1818 roku był profesorem w Kopenhaskiej Akademii Sztuk, a w latach 1827-1829 został jej dyrektorem. Uczył takie osobistości jak Wilhelm Bendz i Carl Frederik Sørensen. Eckersberg jest uważany za głównego przedstawiciela malarstwa romantyczno-klasycystycznego tzw. Złotego Wieku Danii (lata 1800-1850 są uważane w Danii za epokę rozkwitu i rozwoju kulturalnego).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Jego grób znajduje się w dzielnicy Kopenhagi Nørrebro.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • http://www.wga.hu/bio_m/e/eckersbe/biograph.html (ang.)
 • Wybrane dzieła[ | edytuj kod]

 • Portrait de Anna Maria Magnani (1814),
 • Les Ases autour du corps de Baldr (1817),
 • Femme à sa toilette (1837)

 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Królewska Duńska Akademia Sztuk - założył ją w roku 1754 król Fryderyk V Oldenburg, wielki miłośnik sztuki i nauki. Akademia wykształciła wielką liczbę talentów w architekturze, rzeźbie i malarstwie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Flensburg (dolnoniem. i duń. Flensborg) – miasto portowe na prawach powiatu w północnej części Niemiec, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn (trzecie co do wielkości miasto w tym kraju związkowym po Kilonii i Lubece), w pobliżu granicy z Danią, nad Zatoką Flensburską. Szkoła i baza marynarki wojennej.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Aabenraa (Åbenrå, niem. Apenrade, fryz. Apenrua) – miasto w Danii położone na Półwyspie Jutlandzkim. W 2017 roku zamieszkane przez 16153 osoby. Jest siedzibą gminy Aabenraa w regionie Dania Południowa.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.692 sek.