• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Christina Aguilera - album  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Biały Dom (z ang. White House) – oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA położona w Waszyngtonie, Dystrykt Kolumbia. Nazwa ta została nadana budynkowi 14 września 1901 r. przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych.Robin Charles Thicke znany również jako Thicke (ur. 10 marca 1977 w Los Angeles w Kalifornii) – amerykański wokalista, autor tekstów i piosenek, a także producent muzyczny i aktor.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  .mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

  Christina Aguilera to tytuł pierwszego studyjnego albumu amerykańskiej wokalistki Christiny Aguilery, wydanego 24 sierpnia 1999 roku nakładem RCA Records. Po nagraniu przez Aguilerę piosenki "Reflection", wykorzystanej na ścieżce dźwiękowej filmu Mulan (1998), RCA natychmiast zawarło z artystką kontrakt płytowy. Utwory zawarte na krążku napisane i wyprodukowane zostały między innymi przez Diane Warren, Robina Thicke, Steve'a Kipnera, Davida Franka, Rona Faira i Guya Roche. Muzyka na debiutanckim albumie Aguilery balansuje na pograniczu popu, dance-popu i rhythm and bluesa.

  Back to Basics Tour – światowa trasa koncertowa amerykańskiej wokalistki Christiny Aguilery, promująca płytę Back to Basics z 2006. Trasa trwała blisko dwa lata, od listopada 2006 do października 2008. Objęła kraje Ameryki Północnej, Europy, Azji, a także Australię i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Występem w Abu Zabi Aguilera zamknęła trasę; była to jej pierwsza wizyta na Bliskim Wschodzie. Christina María Aguilera (ur. 18 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, aktorka, osobowość telewizyjna i producentka telewizyjna.

  W momencie publikacji album zebrał pozytywne recenzje krytyków, którzy chwalili teksty piosenek oraz zdolności wokalne wykonawczyni. Magazyn Billboard umieścił debiutancki album studyjny Aguilery na pozycji dwudziestej trzeciej swojego zestawienia "200 najlepszych płyt dekady". Rock and Roll Hall of Fame, muzeum rocka, uwzględniło krążek na autorskiej liście dwustu najważniejszych wydawnictw muzycznych wszech czasów. Christina Aguilera odniósł także sukces na listach przebojów, obejmując pozycje pierwsze notowań najlepiej sprzedających się albumów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz plasując się w Top 20 zestawień w Austrii, Belgii, Niemczech, Nowej Zelandii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Organizacja fonograficzna Recording Industry Association of America (RIAA) wyróżniła krążek statusem ośmiokrotnej platyny za sprzedaż ośmiu milionów egzemplarzy na terenie USA. Na całym świecie wyprzedano ponad siedemnaście milionów kopii płyty.

  Britney Jean Spears (ur. 2 grudnia 1981 w McComb) – amerykańska piosenkarka muzyki pop i dance, tancerka i projektantka mody.UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.

  Album promowany był przez cztery single. Pierwszy z nich, "Genie in a Bottle", spotkał się z uniwersalnym entuzjazmem krytyków. Zajmował też miejsca pierwsze światowych list przebojów, w tym Billboard Hot 100, a obecnie znajduje się wśród najlepiej sprzedających się wydawnictw singlowych w historii. Dwa pozostałe single, "What a Girl Wants" i "Come on Over Baby (All I Want Is You)", również objęły szczytową pozycję na Billboard Hot 100, podczas gdy kolejny, "I Turn to You", zajął na liście miejsce trzecie. Promując płytę, Aguilera wykonywała pochodzące z niej piosenki na łamach popularnych programów telewizyjnych. W 2000 roku ruszyła też w trasę koncertową Sears & Levis US Tour, która przebiegała po Ameryce Północnej i Południowej, Europie oraz Azji. Album przysporzył artystce nagrodę Grammy w kategorii Best New Artist.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Jewel Kilcher (ur. 23 maja 1974 w Payson Utah) – amerykańska wokalistka, gitarzystka, autorka tekstów, poetka i pisarka.

  Informacje o albumie oraz singlach[ | edytuj kod]

  Sesje nagraniowe rozpoczęły się w 1998 roku. Wytwórnia RCA Records przeznaczyła milion dolarów na gaże dla producentów, tekściarzy oraz na lekcje wokalne Aguilery. W okresie prac nad albumem Aguilera obchodziła osiemnaste urodziny: przebywała wtedy w studiu. Artystka nie chciała, by nagrywane przez nią piosenki przypominały dokonania Britney Spears − innej nastoletniej wokalistki, a także jej byłej przyjaciółki. Wolała, by album bliższy był gatunkowi R&B, nie bubblegum popowi.

  Nagroda Grammy w kategorii Best New Artist jest przyznawana od 1960. Wyróżnienie przysługuje artystom za nagrania wypuszczone w roku poprzedzającym nominację. Ta kategoria jest również jedyna, której wyniki zostały kiedykolwiek unieważnione. Taka sytuacja miała miejsce w 1991, po tym jak zwycięzcą został zespół Milli Vanilli, który miał podłożone w studio nie swoje wokale.Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.

  Przy nagrywaniu albumu Aguilerze pomagali cenieni twórcy muzyczni. Płytę wyprodukowali: Guy Roche ("What a Girl Wants"), Steve Kipner i David Frank ("Genie in a Bottle"), Travon Potts ("Blessed"). Teksty piosenek napisali zaś: słynna, znana ze współpracy z Cher Diane Warren ("I Turn to You", "Somebody's Somebody"), Heather Holley ("Obvious"), Paul Rein ("Come on Over Baby"), Carl Sturken i Evan Rogers ("Love Will Find a Way", "Love for All Seasons").

  "What a Girl Wants" to piosenka popowa stworzona na pierwszy album studyjny amerykańskiej piosenkarki Christiny Aguilery zatytułowany, po prostu, Christina Aguilera (1999). Wyprodukowany przez Guya Roche, utwór wydany został jako drugi singel promujący krążek dnia 28 grudnia 1999 roku. W 2001 kompozycja została nominowana do nagrody Grammy w kategorii najlepszy żeński występ pop.Złota płyta jest powszechnie stosowaną na świecie nazwą wyróżnienia przyznawanego wydawnictwom muzycznym. Warunkiem uzyskania przez płytę statusu złotej jest osiągnięcie przez nią określonego progu sprzedaży.

  Około połowy 1999 krążek był już gotowy. 22 czerwca tego roku ukazał się pierwszy singel promujący album, "Genie in a Bottle", który w przeciągu najbliższego miesiąca zdobył szczyt prestiżowej amerykańskiej listy przebojów Billboard Hot 100 i utrzymywał się na nim przez pięć kolejnych tygodni. Następnie, 24 sierpnia, na półkach sklepów muzycznych pojawił się debiutancki album, zatytułowany po prostu Christina Aguilera, który powtórzył sukces singla. W październiku singel "Genie in a Bottle" został wydany w Wielkiej Brytanii i debiutował na miejscu pierwszym notowania UK Singles Chart. Wkrótce potem, 6 listopada, ukazał się tam także debiutancki album Aguilery. Pod koniec roku, 28 grudnia 1999, jako singel została wydana piosenka "What a Girl Wants", która stała się pierwszym wydawnictwem, które osiągnęło pozycję #1 notowania Billboard Hot 100 w roku 2000.

  William Jefferson „Bill” Clinton (ur. 19 sierpnia 1946 jako William Jefferson Blythe III) – w latach 1993-2001 42. prezydent USA, baptysta, mąż Hillary Clinton – Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w gabinecie Baracka Obamy.Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.

  W 2000 kolejnymi singlami z debiutanckiego albumu Aguilery zostały: ballada "I Turn to You" (premiera 13 czerwca), która, mimo umiarkowanej popularności w krajach Europy i Oceanii, odniosła podobny sukces do poprzednich singli w Ameryce Północno-Południowej i Azji, oraz "Come on Over Baby (All I Want Is You)" (wyd. 26 września), który to został trzecim singlem #1 Aguilery w notowaniu Billboard Hot 100.

  Entertainment Weekly (czasem skracany do EW) to amerykański magazyn wydawany przez główną filię medialną Time Inc. w Stanach Zjednoczonych od 1990 roku.Cher, właśc. Cherilyn Sarkisian LaPiere (ur. 20 maja 1946 w El Centro w Kalifornii) – amerykańska piosenkarka, aktorka, reżyserka i producentka muzyczna, określana jako „Bogini Pop” (ang. Goddess of Pop).

  Przyjęcie[ | edytuj kod]

  Opinie[ | edytuj kod]

  Krążek został pozytywnie oceniony przez krytyków muzycznych. Witryna internetowa AllMusic wyceniła płytę na 4/5 gwiazdek (cztery na pięć gwiazdek). Dziennikarz Stephen Thomas Erlewine napisał: "Kompozycje są tu naprawdę silne − ballady angażują, taneczne kawałki zioną chwytliwością. Album jest wyprodukowany jasno i czytelnie, pozwalając głosowi Aguilery przejąć pierwszy plan. Co najbardziej imponuje, wykonawczyni nie tylko posiada charyzmę − potrafi też śpiewać i wznosi piosenki o miłości na poziom wiarygodności." Za najlepsze utwory zawarte na płycie Erlewine uznał "Genie in a Bottle", "What a Girl Wants" i "Come on Over Baby (All I Want Is You)".

  Dance-pop – gatunek muzyczny, powstały w latach 80. w Stanach Zjednoczonych. Łączy on w sobie proste, popowe struktury i melodie z dance’owymi beatami i zazwyczaj szybkim tempem. Utwory dance-popowe przeznaczone są zarówno do komercyjnego radia, jak i do dyskoteki. Generalnie gatunek oparty jest na producentach, a nie wykonawcach.Diane Eve Warren (ur. 7 września 1956 w Van Nuys, Kalifornia) – amerykańska piosenkarka i kompozytorka muzyki country oraz pop.

  W 2016 roku, z perspektywy lat dziennikarz muzyczny Sebastian Mucha (popheart.pl) pisał: "Podczas 42. gali wręczenia nagród Grammy wszyscy byli zdziwieni, gdy Christina Aguilera zgarnęła sprzed nosa Britney Spears nagrodę w kategorii najlepszy debiut. Biorąc jednak pod uwagę jakość debiutanckich albumów Aguilery i Spears, Christina biję księżniczkę popu o głowę.".

  Enrique Iglesias, właśc. Enrique Miguel Iglesias Preysler (ur. 8 maja 1975 w Madrycie) – hiszpański piosenkarz, syn hiszpańskiego piosenkarza i kompozytora Julio Iglesiasa oraz filipińskiej dziennikarki Isabel Preysler."Come on Over Baby (All I Want Is You)" to piosenka popowa stworzona na pierwszy album studyjny amerykańskiej piosenkarki Christiny Aguilery zatytułowany, po prostu, Christina Aguilera (1999). Wyprodukowany przez Rona Faira i trio producenckie Celebrity Status, utwór wydany został jako czwarty i ostatni singel promujący krążek dnia 26 września 2000 roku.

  Sprzedaż[ | edytuj kod]

  Album sprzedał się w nakładzie siedemnastu milionów dwustu tysięcy egzemplarzy na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych spędził w sumie siedemdziesiąt dziewięć tygodni w Top 100 zestawienia najlepiej sprzedających się albumów, a dwadzieścia pięć razy znalazł się w czołowej dziesiątce listy. W 2011 znalazł się na pozycji #112 w notowaniu trzystu najlepiej sprzedających się płyt wszech czasów.

  American Latino Media Arts Award (znana jako ALMA Awards) - nagroda filmowa przyznawana corocznie wykonawcom latynoskim (aktorom, producentom filmowym i telewizyjnym, grafikom), którzy promują pozytywny wizerunek osób pochodzenia latynoskiego w kulturze rozrywkowej. W języku hiszpańskim alma oznacza ducha lub duszę.International Federation of the Phonographic Industry (IFPI; pol. Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego) – organizacja non-profit reprezentująca interesy przemysłu muzycznego z całego świata. Powstała w 1933 roku, jej główna siedziba znajduje się w Londynie w Wielkiej Brytanii. Natomiast funkcję dyrektora generalnego (CEO) pełni Frances Moore. Jego główne zadanie to reprezentowanie producentów oraz zwalczanie praktyk piractwa fonograficznego. Członkami IFPI są m.in.: SNEP, FIMI, BPI oraz ZPAV.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  RIAA (Recording Industry Association of America) – zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki. Zajmuje się ochroną praw wydawców utworów muzycznych, promując rozwiązania legislacyjne i techniczne w tym zakresie (m. in. Digital rights management). Jedną z form działalności organizacji jest śledzenie naruszeń praw producentów muzycznych przez użytkowników internetu.
  "Reflection" to piosenka popowa stworzona na ścieżkę dźwiękową z filmu animowanego Mulan (1998). Wykonywany przez amerykańską piosenkarkę Christinę Aguilerę oraz wyprodukowany przez Matthew Wildera i Davida Zippela, utwór wydany został jako jedyny singel promujący soundtrack dnia 2 czerwca 1998 roku.
  Australian Recording Industry Association (ARIA) – australijskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Powstało w 1983 roku z inicjatywy sześciu wytwórni muzycznych EMI, Festival Records, CBS, RCA, WEA oraz Universal Music Group w miejsce Association of Australian Record Manufacturers (AARM). Główne zadania organizacji to reprezentowanie producentów, obsługa tantiem oraz zwalczanie praktyk piractwa fonograficznego. Organizacja zajmuje się również przyznawaniem certyfikatów sprzedaży, tj. złotych i platynowych płyt. ARIA prowadzi również cotygodniową listę najpopularniejszych wydawnictw w Australii.
  „Genie in a Bottle” – piosenka popowa stworzona na pierwszy album studyjny amerykańskiej piosenkarki Christiny Aguilery zatytułowany, po prostu, Christina Aguilera (1999). Wyprodukowany przez Davida Franka i Steve’a Kipnera, utwór wydany został jako inauguracyjny singel promujący krążek 22 czerwca 1999 roku. W 2000 kompozycja została nominowana do nagrody Grammy w kategorii najlepszy żeński występ pop.
  Asociación Mexicana de Productores de Fonogramas y Videogramas (AMPROFON; pol. Meksykańskie Stowarzyszenie Producentów Fonogramów i Wideogramów) - meksykańska organizacja non-profit zrzeszająca producentów fonogramów i wideogramów, powstała 3 kwietnia 1963 roku. Jej główne zadania to reprezentowanie producentów oraz zwalczanie praktyk piractwa fonograficznego. Organizacja zajmuje się również przyznawaniem certyfikatów sprzedaży, tj. złotych, platynowych i diamentowych płyt (odpowiednio za: 30 000, 60 000 i 300 000 egzemplarzy). AMPROFON prowadzi również cotygodniową listę najpopularniejszych albumów w Meksyku. Stowarzyszenie nie prowadzi notowań singli, jednakże przyznaje certyfikaty ich sprzedaży.
  Riley B. King znany jako B.B. King (ur. 16 września 1925 w Itta Bena w stanie Missisipi) – amerykański gitarzysta i wokalista bluesowy. Został obdarzony nieformalnym tytułem: King of Blues – "Król Bluesa". Muzyka Kinga zaliczana jest do stylów Memphis Blues, Modern Electric Blues i Soul Blues.
  RCA Records (pierwotnie The Victor Talking Machine Company, potem RCA Victor) – wytwórnia płytowa założona w 1901 roku, będąca oddziałem Sony BMG Music Entertainment.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.06 sek.