• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Christian Wilhelm Kindleben  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Gaudeamus igitur (łac. Radujmy się więc) – studencka pieśń hymniczna śpiewana obecnie w czasie uroczystości akademickich, pierwotnie prawdopodobnie podczas nieoficjalnych spotkań studenckich.

  Christian Wilhelm Kindleben (również: Kindlebn, Pseudonimy: Michael Brephobius, Florido) (ur. 4 października 1748 w Berlinie; zm. w 1785 w Jenie) – niemiecki teolog, pisarz i publicysta, autor znanej obecnie wersji Gaudeamus igitur.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Pomimo pochodzenia z ubogiej rodziny, dzięki pomocy Gönnerów mógł studiować teologię w Halle and der Saale. Później pracował na różnych stanowiskach jako duszpasterz i nauczyciel. Pracował również jako pisarz i redaktor. W 1778 roku pomagał w działalności filantropijnej Johanna Bernharda Basedowa w Dessau. Po ukończeniu w 1779 roku studiów na Uniwersytecie w Wittenberdze, ubiegał się o przyjęcie na stanowisko docenta. Z uwagi na wcześniejsze zwolnienia ze stanowiska, w 1781 roku Kindleben został wydalony również z Halle. W ostatnich latach utrzymywał się w Berlinie, Lipsku i Dreźnie z pisarstwa.

  Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).

  Kindleben jest obecnie znany przede wszystkim z wydania Studenten-Lexicon, jednej z najważniejszych publikacji dotyczących języka studenckiego i kultury studenckiej XVIII wieku. Tam obszernie udokumentował wyrażenia obecnie używane w codziennym języku niemieckim. Wydane przez niego w 1781 roku dzieło było pierwszym na świecie drukowanym zbiorem pieśni studenckich, które były przekazywane ustnie. Niektóre z nich przerobiono i przygotowano do druku.

  Docent (niem. Dozent od łac. doceo – uczę) – stanowisko w szkołach wyższych i instytutach naukowych dla pracowników dydaktycznych.Filantropia (stgr. φιλανθρωπία philanthrōpia – dobroczynność, życzliwość; φιλάνθρωπος philánthrōpos – kochający ludzkość) to działalność osób bądź instytucji, polegająca na bezinteresownym udzielaniu pomocy finansowej lub materialnej potrzebującym.

  Jako że wtedy kultura studencka nie była społecznie akceptowana, obydwa te dzieła zostały skonfiskowane przez prorektora tamtejszego uniwersytetu i zostały stamtąd wywiezione. W jego „Pieśniach studenckich” (niem. Studentenlieder) opublikowana została powszechnie uznawana w dzisiejszych czasach wersja Gaudeamus igitur, najbardziej znanej i najczęściej wykonywanej na świecie pieśni studenckiej, a jego autorstwo jest dziś powszechnie uznawane z powodu przerobienia utworu posiadającego długą tradycję przekazywaną ustnie.

  Jena – miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, nad rzeką Soławą. Liczy 104 449 mieszkańców (31 grudnia 2009), jest po Erfurcie drugim co do wielkości miastem kraju związkowego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dessau – do 2007 miasto na prawach powiatu we wschodnich Niemczech, w Saksonii-Anhalt. Po połączeniu z Roßlau (Elbe) stanowi południową (lewobrzeżną) część Dessau-Roßlau.
  Halle (Saale) (do 1995 r. Halle/Saale, pol. hist. Dobrogóra) – położone nad rzeką Soławą (niem. Saale) miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Z populacją niemal 232 400 mieszkańców jest najliczniej zaludnionym miastem w kraju związkowym. Z Lipskiem, miastem leżącym w kraju związkowym Saksonia, tworzy aglomerację Lipsk-Halle o liczbie 996 100 mieszkańców (2009). Zniszczone w czasie II wojny światowej w bardzo niewielkim stopniu.
  Allgemeine Deutsche Biographie (ADB) — słownik biograficzny, który ukazywał się w latach 1875–1912 (dodruk 1967–1971). Przygotowany został przez Komisję Historyczną Bawarskiej Akademii Nauk, redakorem naczelnym był Rochus Freiherr von Liliencron. Ukazywał się w Lipsku nakładem wydawnictwa Duncker & Humblot. Obejmuje 56 tomów biogramów ok. 26.500 osób zmarłych przed rokiem 1900, które działały w strefie kulturowej języka niemieckiego; Niderlandy uwzględnione zostały do 1648.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Johannes Bernhard Basedow (ur. 11 września 1724 w Hamburgu, zm. 25 lipca 1790 w Magdeburgu) – pedagog i teolog niemiecki, inicjator ruchu filantropistów (przyjaciół człowieka). Przedstawiciel pedagogiki oświecenia w Niemczech.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.