• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Christian Klien

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Formuła 3 Euro Series (oryg. Formula 3 Euro Series) – seria wyścigowa założona w 2003 roku przez połączenie niemieckiej i francuskiej Formuły 3, jest partnerem serii DTM. Dla młodych kierowców stanowiła przepustkę do serii GP2.
  Jaguar Racing – brytyjski zespół wyścigowy i konstruktor, który w sezonach 2000–2004 brał udział w mistrzostwach świata Formuły 1. Zespół został utworzony na bazie dawnego zespołu Stewart Grand Prix. W barwach Jaguara jeździli m.in. Eddie Irvine, Johnny Herbert i Mark Webber. Po zakończeniu działalności i sprzedaży firmie Red Bull został przekształcony w Red Bull Racing. Jaguar Racing w 85 wyścigach zdobył 49 punktów. Największym sukcesem brytyjskiego teamu było dwukrotne zajęcie 3. miejsca w wyścigu: podczas Grand Prix Monako 2001 oraz Grand Prix Włoch 2002. Najwięcej punktów zespół zdobył w sezonie 2003, kiedy to w 16 wyścigach uzyskał ich 18.

  Christian Klien (ur. 7 lutego 1983 w Hohenems) – austriacki kierowca wyścigowy. W sezonach 2004-2006 i 2010 startował w Formule 1.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Karting i niższe serie[ | edytuj kod]

  Impulsem, który skłonił go do rozpoczęcia startów w kartingu, było spotkanie z Ayrtonem Senną podczas wyścigu. Od 1996 do 1998 wygrał kilka wyścigów w Szwajcarii (gdzie wywalczył tytuł w pierwszym roku startów) i Austrii.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Sezon 2010 Formuły 1 był 61 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Rozpoczął się 14 marca na torze Sakhir w Bahrajnie, a zakończył 14 listopada na torze Yas Marina Circuit w Abu Zabi. Rozegrano 19 wyścigów. Tytuł Mistrza Świata wśród kierowców zdobył Sebastian Vettel pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Lewisa Hamiltona z 2008 roku, natomiast tytuł mistrza konstruktorów zdobył zespół Red Bull Racing.

  W 1999 rozpoczął starty w Formule BMW, a konkretnie pucharze przeznaczonym dla najmłodszych kierowców. Pierwszy sezon zakończył na czwartej pozycji z czterema zwycięstwami. Rok później startował już w głównych mistrzostwach Formuły BMW dla zespołu Keke Rosberga. Został sklasyfikowany na dziesiątym miejscu, a w klasyfikacji juniorów na trzecim. W 2001 wygrał pięć wyścigów i ukończył sezon na trzecim miejscu.

  Ayrton Senna da Silva (ur. 21 marca 1960 w São Paulo, zm. 1 maja 1994 w Bolonii) – brazylijski kierowca wyścigowy, trzykrotny mistrz świata Formuły 1. Wystartował w stu sześćdziesięciu jeden grand prix, zdobył 610 punktów, osiemdziesiąt jeden razy stawał na podium z czego czterdzieści jeden razy na najwyższym jego stopniu. Sześćdziesiąt pięć razy zdobył pole position. Jeździł w zespołach Toleman, Lotus, McLaren i Williams.BMW Sauber – były, fabryczny zespół firmy BMW, startujący w Formule 1 w latach 2006-2009. Siedziba stajni znajdowała się w Hinwil, a jej dyrektorem był Dr Mario Theissen.

  Pod koniec roku dołączył do zespołu JD Motorsport i rozpoczął starty w zimowej edycji włoskiej Formuły Renault. Wygrał jeden wyścig co wystarczyło aby zespół umożliwił mu starty w niemieckiej Formule Renault w 2002. Christian wygrał cztery wyścigi i zdobył tytuł. W serii europejskiej był piąty.

  Infiniti Red Bull Racing – zespół Formuły 1, powstały w 2005 roku na bazie Jaguar Racing, zespołu odkupionego od koncernu Ford pod koniec 2004 r. Obok Scuderii Toro Rosso jest to jedna z dwóch ekip w stawce, będących w posiadaniu austriackiego producenta napojów energetycznych Red Bull. Siedziba zespołu mieści się w Milton Keynes w Wielkiej Brytanii, jednak zespół korzysta z austriackiej licencji.Circuit Park Zandvoort – tor wyścigowy zaprojektowany przez Johna Hugenholza, położony w miejscowości Zandvoort w Holandii.

  W 2003 Klien przeszedł do Formuły 3 Euroseries z zespołem Mücke Motorsport. Wygrał tam cztery wyścigi, kończąc sezon na drugim miejscu. Wygrał także wyścig Marlboro Masters na torze Zandvoort.

  Formuła 1[ | edytuj kod]

  W sezonie 2004 zadebiutował w Formule 1 w zespole Jaguar, rok później przeszedł do Red Bull Racing, gdzie startował przez kolejne 2 sezony. W sezonie 2007 pełnił funkcję kierowcy testowego zespołu Honda, a od roku 2008 taką samą funkcję pełnił w zespole BMW Sauber. Od 2010 pełni rolę kierowcy testowego teamu Hispania Racing F1 Team. W Grand Prix Singapuru 2010 zastąpił Sakona Yamamoto za kierownicą bolidu HRT, jednak z powodu uszkodzenia hydrauliki nie udało mu się zakończyć tego wyścigu.

  Keijo Erik „Keke” Rosberg (ur. 6 grudnia 1948 w Sztokholmie) – fiński kierowca wyścigowy, mistrz Formuły 1 z 1982 roku.Formuła Renault – klasa wyścigów samochodowych, została utworzona w 1971. Składa się z kilku serii krajowych i międzynarodowych.

  Starty w Formule 1[ | edytuj kod]

  Tablica wyników[ | edytuj kod]

  Statystyki[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rafał Pawłowski: Christian Klein kierowcą testowym w zespole HRT (pol.). f1ultra.pl. [dostęp 5 maja 2010].
  2. Marek Roczniak: Klien zastąpi Yamamoto w HRT w GP Singapuru. f1wm.pl, 24.09.2010.
  Sezon 2007 Formuły 1 był 58 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Sezon rozpoczął się 18 marca w Australii, a zakończył 21 października w Brazylii. Tytuł mistrza kierowców zdobył Kimi Räikkönen, zaś mistrzostwo konstruktorów zdobyła ekipa Ferrari.Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sezon 2008 Formuły 1 był 59 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Lewis Hamilton pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Fernando Alonso z 2005 roku, natomiast mistrzostwo konstruktorów zdobyła ekipa Ferrari.
  Hohenems – miasto w Austrii, w kraju związkowym Vorarlberg, w powiecie Dornbirn. Liczy 15674 mieszkańców (1 stycznia 2015).
  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.
  Sezon 2004 Formuły 1 był 55 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Michael Schumacher, a w klasyfikacji konstruktorów tryumfowała ekipa Ferrari.
  HRT Formula One Team lub HRT F1 Team – hiszpański zespół wyścigowy założony w 1998 roku przez byłego kierowcę wyścigowego Adriána Camposa, w 2010 roku przejęty przez hiszpańskiego biznesmena José Ramóna Carabante. Obecnie w posiadaniu zespołu jest hiszpańska spółka inwestycyjna - Thesan Capital, która nabyła pakiet kontrolny akcji w zespole, w lipcu 2011 roku. W latach 2010-2012 zespół startował w Formule 1, początkowo jako Hispania Racing F1 Team, a następnie HRT Formula One Team. Najwyższą pozycją w wyścigu w historii zespołu, było trzynaste miejsce zdobyte przez Vitantonio Liuzziego podczas Grand Prix Kanady 2011.
  Sezon 2006 Formuły 1 był 57 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Fernando Alonso, a tytuł mistrza konstruktorów zdobyła ekipa Renault.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.