• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Christian Hauvette

  Przeczytaj także...
  Roland Barthes fr: ʀɔlɑ̃: baʀt, (ur. 12 listopada 1915 w Cherbourg, Normandia, zm. 25 marca 1980 w Paryżu) – francuski krytyk literacki, pisarz, czołowy przedstawiciel strukturalizmu i poststrukturalizmu francuskiego, teoretyk semiologii.Martynika (fr. Martinique) – departament zamorski Francji, zajmujący karaibską wyspę o tej samej nazwie, położoną w archipelagu Wysp Nawietrznych w Małych Antylach, między dwoma niezależnymi państwami Dominiką na północy i Saint Lucią na południu.
  Rennes (bret. Roazhon, gallo Resnn) to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Bretania, w departamencie Ille-et-Vilaine, stolica Bretanii.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Christian Hauvette (ur. 30 listopada 1944 w Marsylii, zm. 25 kwietnia 2011) – francuski architekt.

  Jean Prouvé (ur. 8 kwietnia 1901 w Paryżu, zm. 23 marca 1984 w Nancy) - francuski architekt i projektant form użytkowych.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  W 1969 ukończył studia na wydziale architektury l'École nationale des beaux-arts oraz urbanistykę w l'Institut de l'université de Paris. Równocześnie od 1965 do 1967 uczył się pod kierunkiem Jean Prouvé i Rolanda Barthesa w Konserwatorium Sztuk i Rzemiosła (Conservatoire des Arts et Métiers). W latach 1972-1974 studiował w École Practique des Hautes Etudes, gdzie napisał pracę z tezy semiotyki przestrzeni. Od 1974 był członkiem grupy badań i testów filmowych, równocześnie założył autorskie biuro architektoniczne. Do jego wczesnych dużych realizacji należą projekty m.in. Wydział Prawa Uniwersytetu Bretońskiego w Brest (1984) i budynek Regionalnej Izby Skarbowej w Rennes (1987). W 1986 otrzymał nagrodę państwową przyznawaną za realizację projektów budynków użyteczności publicznej, która spowodowała że zaczął realizować zamówienia na liczne obiekty użytkowe. W 1991 projekt obiektu oświatowego w Clermont-Ferrand otrzymał Nagrodę Narodową w dziedzinie architektury. Od 1994 wykładał architekturę w Bretanii i w Wersalu. Był autorem licznych publikacji, monografii i felietonów.

  Gujana Francuska (franc. Guyane) – francuskie terytorium zależne o statusie departamentu zamorskiego, położone w północno-wschodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Atlantyckim, graniczące na zachodzie z Surinamem, a na południu i południowym wschodzie z Brazylią. Ze względu na swoją zależność Gujana posiada podwójną symbolizację: oficjalną - francuską i narodową (flagę i herb). Gujana Francuska, jako integralna część Francji, należy do Unii Europejskiej.Brest – miasto i gmina we Francji, w regionie Bretania, w departamencie Finistère; największe miasto Dolnej Bretanii.

  Wybrane projekty[]

 • l'école nationale Louis-Lumière w Noisy-le-Grand (1989);
 • le Lycée d'enseignement technologique w Clermont-Ferrand (1991);
 • l'École nationale supérieure d'ingénieurs (Wyższa Szkoła Inżynierska) w Le Mans (1999);
 • Biura dla władz oświatowych na Martynice w Fort-de-France (1994) oraz podobne w Gujanie Francuskiej w Cayenne (2007);
 • l'Agence française de développement (budynek Agencji rozwoju) (1998);
 • Zespół obietków biurowych lipark logistyczny w Paryżu (2003);
 • Budynki mieszkalne w Rennes i Paryżu.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Encyclopedie Universalis, Hauvette Christian
 • Alibris, Christian Hauvette: Dwellings – Monuments – Machines, Truth – Metaphor – Narrative
 • A.E.V, Hommage à Christian Hauvette 1944-2011 (wspomnienie)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Fort-de-France - stolica francuskiego departamentu zamorskiego Martyniki, położona zachodnim wybrzeżu wyspy nad zatoką Fort-de-France. Ludność miasta 89,79 tys. (2007), a całego zespołu miejskiego 132,98 tys. (2007).Kajenna (fr. Cayenne) – stolica i główny port Gujany Francuskiej (francuskiego departamentu zamorskiego) położona na wyspie przy ujściu rzeki Cayenne do Oceanu Atlantyckiego. Stolica rzymskokatolickiej diecezji Kajenna. Zakłady przemysłu spożywczego (destylarnie rumu), drzewnego, ośrodek handlu. Międzynarodowy port lotniczy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Marsylia (fr. Marseille, wł. Marsiglia, prow. Marselha lub Marsiho) – miasto w południowej Francji, drugie co do wielkości w kraju i trzeci zespół miejski. Położona jest w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Delta Rodanu, którego jest stolicą. Założona przez Greków z Fokai ok. roku 600 p.n.e. jako Μασσαλία (Massalia). W Marsylii działa polski konsulat honorowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.