• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Christ's College

  Przeczytaj także...
  Małgorzata Beaufort LG (ur. 31 maja 1443 w zamku Bletsoe, zm. 29 czerwca 1509 w Opactwie Westminsterskim) – angielska arystokratka, matka króla Anglii Henryka VII Tudora.Sacha Noam Baron Cohen (hebr.: סשה נעם ברון כהן ur. 13 października 1971 w Londynie w Wielkiej Brytanii) – brytyjski komik, najbardziej znany z postaci komediowych, jakie stworzył: Ali G (MC i początkujący gangster ze Staines), Borat (reporter z Kazachstanu) i Bruno (ekstrawagancki, modny gej i reporter z Austrii). Sacha Baron Cohen jest kuzynem profesora psychopatologii rozwojowej Uniwersytetu Cambridge – Simona Baron-Cohena.
  William Paley (lipiec 1743 – 25 maja 1805) angielski teolog, apologeta chrześcijaństwa, filozof i utylitarysta, przedstawiciel tzw. teologii naturalnej, autor najbardziej znanej wersji argumentu z projektu odwołującej się do nieprawdopodobieństwa przypadkowego powstania zegarka, przedstawionej w książce Natural Theology; or, Evidences of the Existence and Attributes of the Deity.
  Christ's College

  Christ's College - jeden z koledżów stanowiących część Uniwersytetu w Cambridge.

  Historia[]

  College powstał w roku 1437 z inicjatywy Williama Byngham, księdza z Londynu, w celu kształcenie nauczycieli. Początkowo określany był jako God's House (pol. Domu Bożego). W roku 1446 college otrzymał od Henryka V Królewską Licencję. God's House przeniesiono wówczas w inne miejsce, gdyż na jego dotychczasowym miejscu powstały nowy college znany jako King’s College. Christ's College znajduje się w obecnym miejscu od roku 1448. W tym samym roku otrzymał drugą Licencję Królewską, która uważana jest za oficjalny dokument założenia koledźu.

  Karol Robert Darwin (ang. Charles Robert Darwin; ur. 12 lutego 1809 w Shrewsbury, zm. 19 kwietnia 1882 w Downe) – angielski przyrodnik, twórca teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form, autor publikacji, w których przedstawił argumenty na poparcie swej tezy. Darwin uważał, że rozgałęziony schemat ewolucji wynika z procesu, który nazwał doborem naturalnym. Prawdziwość teorii ewolucji została zaakceptowana przez wielu naukowców przyrodników i dużą część społeczeństwa już za życia Darwina; jednak dopiero po pojawieniu się współczesnej syntezy ewolucji (którą opracowano w okresie od początku lat 30. do końca lat 50. XX wieku) naukowcy powszechnie zgodzili się, że dobór naturalny jest podstawowym mechanizmem ewolucji, a sam proces ciągłych zmian, z których wyłaniają się nowe jakości, niezaprzeczalnym faktem. W swojej zmodyfikowanej formie odkrycia naukowe Darwina są teorią unifikującą nauki o życiu i wyjaśniającą różnorodność biologiczną.Rowan Douglas Williams, baron Williams of Oystermouth (ur. 14 czerwca 1950 w Swansea) – arcybiskup Canterbury, prymas całej Anglii, lord duchowny w Izbie Lordów oraz zwierzchnik światowej Wspólnoty Anglikańskiej w latach 2003-2012. Od stycznia 2013 par dożywotni.

  W roku 1505 Lady Margaret Beaufort, matka króla Henryka VII, za namową swojego spowiednika, biskupa Johna Fishera, przekazała fundusze na rozbudowę God's House. W tym czasie przemianowano God's House na Christ's College a Lady Margaret jest uważana za fundatorkę Christ's College. W czasach Reformacji Christ's College był jednym z koledżów głoszących idee purytańskie. W roku 1625 przyjęto na studia Johna Miltona, który był zagorzałym zwolennikiem idei purytańskich.

  John Milton (ur. 9 grudnia 1608 w Londynie, zm. 8 listopada 1674 w Londynie), poeta i pisarz angielski, autor Raju utraconego.Henryk VII, ang. Henry VII (ur. 28 stycznia 1457, zm. 21 kwietnia 1509) – król Anglii i lord Irlandii od 22 sierpnia 1485 do końca życia. Pierwszy król z dynastii Tudorów, uważany za jednego z najlepszych angielskich władców.

  Czasy współczesne[]

  Na Christ's College studiuje około 600 studentów. Szkoła ma renomę uczelni, której studenci dobrze zdają egzaminy. W latach 1980 -2000 Christ's College był, według Tabeli Tomkinsa najlepszym koledżem Uniwersytetu w Cambridge.

  Sławni absolwenci Christ's College[]

 • Charles Darwin
 • John Milton
 • Sacha Baron Cohen
 • Rowan Douglas Williams
 • Simon Schama
 • William Paley
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.