• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chris Taub

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (ang. Johns Hopkins University) – prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, działający w Baltimore, w stanie Maryland. Uniwersytet został założony w roku 1876, a nazwę otrzymał od Johnsa Hopkinsa, który przekazał na uniwersytet darowiznę w wysokości 7 mln dolarów.Serial medyczny jest seryjną dramatyczną produkcją telewizyjną, w której wydarzenia koncentrują się na szpitalu, personelu karetki pogotowia lub innego środowiska medycznego. W Stanach Zjednoczonych większość seriali medycznych trwa około 45 minut i najczęściej akcja rozgrywa się w szpitalu. Większość aktualnie emitowanych seriali wykracza poza wydarzenia odnoszące się do zawodów postaci i pokazuje niektóre aspekty ich życia osobistego. Może to być np. wątek romansu między dwojgiem lekarzy. Popularnymi przykładami seriali medycznych są Ostry dyżur, Szpital Dobrej Nadziei, Dr House, St. Elsewhere, Chirurdzy oraz Bez skazy.
  Peter S. Jacobson (ur. 24 marca 1965 roku w Chicago, Illinois, USA) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. W 1987 roku ukończył Uniwersytet Brown w Providence, a w 1991 roku – Juilliard School w Nowym Jorku.

  Christopher Michael Taub – fikcyjna postać dramatu medycznego stacji FOX Dr House, grany przez Petera Jacobsona.

  Historia i charakterystyka[]

  Taub był uczestnikiem konkursu, który zorganizował House w czwartym sezonie, w poszukiwaniu nowych pracowników. Miał on numer 39. Już wtedy wykazywał się on asertywnością i był gotowy przeciwstawić się House'owi. Jest to spokojny i opanowany człowiek, najbardziej neutralny z nowych członków zespołu. Dzięki swojej wiedzy nie raz pomógł House'owi obejść szpitalne przepisy co do operacji. Jego specjalność to chirurgia plastyczna. Osiągnął w niej bardzo duże sukcesy, m.in. przewodził zespołowi chirurgów operujących rozszczep wargi i podniebienia w Bangladeszu. Dzięki temu mógł skupić się na zabiegach kosmetycznych dzięki czemu stał się bardzo bogaty.

  Dr House (ang. House; House, M.D.) – amerykański medyczny serial telewizyjny produkowany dla stacji telewizyjnej FOX. Zadebiutował na antenie 16 listopada 2004 roku.Rozszczep wargi i podniebienia są to wady rozwojowe powstające we wczesnym okresie embriogenezy związane z nieprawidłowym rozwojem twarzoczaszki. Rozszczepem nazywamy szczelinę lub przerwę powstałą na skutek niepołączenia się struktur formujących wargę (rozszczep wargi tzw. zajęcza warga (łac. cheiloschisis, ang. cleft lip) lub podniebienie (rozszczep podniebienia tzw. wilcza paszcza (łac. schisis palati, ang. cleft palate). Wady te mogą współistnieć lub występować niezależnie. Mogą także towarzyszyć innym zaburzeniom rozwojowym, czy genetycznym. Nieprawidłowości te, występujące średnio z częstością 1 na 400 żywo urodzonych w Polsce, należą do najczęstszych wad rozwojowych u ludzi, stanowiąc przeszło 15% wszystkich wrodzonych deformacji. Wady te mogą manifestować się nie w pełni np. niecałkowitym rozszczepem wargi lub dotykać innych struktur np. wyrostka zębodołowego kości szczękowej, czy też języczka.

  Niewiele wiadomo o tym gdzie studiował, lecz najprawdopodobniej była to szkoła medyczna Johns Hopkins University, ponieważ prowadził tam kiedyś rozmowę kwalifikacyjną z Masters.

  Życie prywatne[]

  Jest żonaty z Rachel Taub. Poznał ją na krótko przed rozpoczęciem stażu. Małżeństwem są od 22 lat. Taub wplątał się w romans z córką wspólnika, przez co musiał zrezygnować z kariery chirurga plastycznego. W 3. odcinku piątego sezonu wyszło na jaw, że Rachel chciała sprawić mężowi niespodziankę i zbierała pieniądze, aby kupić mu nowy samochód. Wtedy Chris postanowił przyznać się jej do swoich zdrad. Obiecał wówczas, że nie będzie jej więcej zdradzał, lecz nie potrafi dotrzymać tej obietnicy. W siódmym sezonie Rachel nawiązała internetową znajomość, co wywołało zazdrość Tauba. W 9. odcinku podejmuje decyzję o rozwodzie i wyprowadza się do hotelu. Równocześnie zostaje także twarzą szpitala – jego wizerunki są wywieszone na plakatach. Niedługo potem ma ważny egzamin, do którego pomaga mu przygotować się Foreman (Taub mieszka u niego, od czasu rozstania z żoną). Taub umawia się również z kobietami w jego mieszkaniu, co wyraźnie nie podoba się Ericowi. Jednak ostatecznie okazuje się, że Chris umawia się tam ze swoją żoną – Rachel. W finale siódmego sezonu, jego żona Rachel i jego kochanka Ruby, jednocześnie zachodzą w ciążę. W ósmym sezonie okazuje się, że Taub został ojcem dwóch córek – Sophie i Sofii.

  Fox (Fox Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna, nadająca od 9 października 1986 roku. Wchodzi w skład Fox Entertainment Group będącą częścią News Corporation.Chirurgia plastyczna (kosmetyczna lub estetyczna) - dziedzina medycyny zajmująca się korektą rzeczywistych lub odczuwanych defektów ciała. Związana ściśle z chirurgią dziecięcą, neurochirurgią, laryngologią, okulistyką, traumatologią, ortopedią oraz równie ważnymi jak fizjologia, patologia, immunologia, rehabilitacja, psychologia, psychiatria.

  Taub utrzymuje, że jest wyznania żydowskiego. Jest jednak niepraktykujący – prawdopodobnie jest wyznawcą judaizmu postępowego.

  Bibliografia[]

 • Dr Chris Taub (ang.). FOX's Official site. [dostęp 2012-04-19].
 • Dr. Chris Taub (ang.). IMDb. [dostęp 2012-04-19]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Judaizm postępowy (reformowany) – nurt judaizmu, który powstał w XIX wieku w Niemczech. Zapoczątkowała go reforma liturgiczna Izraela Jacobsona w 1810 r., który wprowadził hymny w języku niemieckim, muzykę organową, krótsze modlitwy. Synagogi reformowane są określane jako "Tempel" (świątynia). Różni się on od tradycyjnego judaizmu rabinicznego przede wszystkim uznawaniem prawa żydowskiego za historyczne i podlegające reformom, pełnym równouprawnieniem kobiet w liturgii, wprowadzeniem dowolności przestrzegania restrykcyjnych przepisów koszerności i obchodzenia szabatu, ułatwiając funkcjonowanie Żydów w nowoczesnych społeczeństwach. Nurt ten nie wymaga także wiary w Boga, a jedynie chęci podtrzymywania tradycji żydowskiej. Nurt ten porzucił "nadzieję mesjanistyczną", uznając Żydów za grupę wyznaniową, a nie odrębny lud. Stąd jego zwolennicy określali się chętnie jako Niemcy (Francuzi, Amerykanie, Polacy) wyznania mojżeszowego. Od czasu Holocaustu judaizm reformowany akceptuje jednak państwo Izrael i syjonizm. Istnieją jego różne, często skłócone ze sobą odmiany, które różnią się stopniem dowolności w interpretacji starych zasad obyczajowych. Żydzi reformowani przeprowadzają mniej uciążliwą procedurę konwersji (przejścia na judaizm), ale konwertyci nie są uznawani przez pozostałe odłamy judaizmu. Judaizm reformowany jest najliczniejszy w USA, gdzie większość Żydów jest związana z tym nurtem, w Izraelu natomiast – bardzo nieliczny i dopiero niedawno uzyskał pewną formę akceptacji państwowej. Akceptuje się także homoseksualistów, także jako rabinów, oraz rabinki. Większość rabinów amerykańskich tego nurtu jest absolwentami Hebrew Union College.
  Bangladesz (beng. বাংলাদেশ), Ludowa Republika Bangladeszu (beng. গণপ্রজাতন্ত্রী বাংলাদেশ, Gonoprodźatontri Bangladesz) – państwo w Azji Południowej, położone nad Zatoką Bengalską i graniczące z zachodu, północy i wschodu z Indiami a na południowym wschodzie z Mjanmą. Jedno z najgęściej zaludnionych i zarazem najbiedniejszych państw świata. Stolicą Bangladeszu jest Dhaka (dawna Dakka) z 6 mln mieszkańców (aglomeracja ok. 11 mln).
  Martha M. Masters – fikcyjna postać dramatu medycznego stacji FOX, Dr House, odgrywana przez Amber Tamblyn. Po raz pierwszy pojawia się w 7 sezonie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.