• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chris Pine  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Anne Gwynne właśc. Marguerite Gwynne Trice (ur. 10 grudnia 1918, zm. 31 marca 2003) – amerykańska aktorka filmowa z lat czterdziestych XX wieku. Jedna z pierwszych scream queens w historii kina. Była też najbardziej popularną modelką pin-up w czasie II wojny światowejKapitan James Tiberius Kirk – to fikcyjna postać istniejąca w serialu Star Trek: The Original Series oraz 7 filmach z serii Star Trek. Odtwórcą roli jest kanadyjski aktor William Shatner. Trzeci kapitan okrętu Gwiezdnej Floty Zjednoczonej Federacji Planet Enterprise NCC-1701 oraz pierwszy Enterprise NCC-1701A.

  Christopher Whitelaw „Chris” Pine (ur. 26 sierpnia 1980 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i głosowy. Występował w roli kapitana Jamesa T. Kirka w filmach Star Trek (2009), W ciemność. Star Trek (2013) i Star Trek: W nieznane (2016). Grał w filmach Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny (2004) i Całe szczęście (2006).

  Adwokat (łac. advocatus od advocare, wzywać na pomoc) – prawnik świadczący pomoc prawną w szczególności polegającą na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokatów nazywa się potocznie (choć nieprecyzyjnie) obrońcami sądowymi. W Polsce zawód wykonywany na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Los Angeles w Kalifornii jako syn pary aktorskiej – Glorii Gwynne Gilford, aktorki i praktykującej psychoterapeutki, która zagrała we Władcy wszechświata (1987) z Dolphem Lundgrenem, i Roberta Pine, najlepiej znanego z roli sierżanta Josepha Getraera w serialu NBC CHiPs. Jego dziadkowie ze strony matki to Anne Gwynne (z domu Marguerite Gwynne Trice), hollywoodzka aktorka lat 40. XX wieku, i Max M. Gilford – hollywoodzki adwokat, który był Żydem aszkenazyjskim. Jego ojciec miał pochodzenie niemieckie i angielskie, a dziadek był Żydem, synem rosyjskich emigrantów żydowskich; pradziadek był wyznania mojżeszowego. Z kolei kuzynem ze strony ojca był producent Martin Jurow (Śniadanie u Tiffany’ego, Różowa Pantera, Drzewo powieszonych, Wielki wyścig, Czułe słówka).

  Ostry dyżur – (tytuł oryginalny ER) amerykański serial telewizyjny autorstwa Michaela Crichtona. Pokazuje pracę w fikcyjnym szpitalu County General Hospital w Chicago. Serial został wyprodukowany przez Constant C Productions i Amblin Television we współpracy z Warner Bros. Television Production, Inc..The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.

  Dorastał wraz ze starszą siostrą Katherine (ur. 24 września 1972). W 2002 ukończył studia na wydziale anglistyki University of California, Berkeley. Spędził rok na studiach na University of Leeds w Anglii. Został przyjęty do London Academy of Music and Dramatic Art, ale nie chciał wpadać w dług, by za to zapłacić, więc przeniósł się do American Conservatory Theater w San Francisco. Grał w spektaklach Czekając na Godota i Orestes Eurypidesa. Pracował w restauracji i piekarni oraz jako budowniczy.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Żydzi aszkenazyjscy, również Aszkenazyjczycy lub Aszkenazim (hebr. (l.mn.) אַשְׁכֲּנָזִים) oraz יְהוּדֵי אַשְׁכֲּנָז Jehudej Aszkenaz, „Żydzi z Aszkenazu”) – Żydzi zamieszkujący Europę Środkową, Wschodnią i częściowo Zachodnią, a od XVII wieku również Amerykę.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczął od gościnnego udziału w jednym z odcinków serialu NBC Ostry dyżur (2003), a także w dwóch serialach CBS: Strażnik (The Guardian, 2003) z Simonem Bakerem i CSI: Kryminalne zagadki Miami (2003). Po występie w krótkometrażowym filmie Why Germany? (2004), zagrał swoją pierwszą główną rolę kinową w sequelu komedii romantycznej Garry’ego Marshalla Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny (The Princess Diaries 2: Royal Engagement, 2004) z Julie Andrews i Anne Hathaway.

  Patty Jenkins (ur. 24 lipca 1971 w Kalifornii) – amerykańska reżyserka. Uczęszczała do Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Jej najsłynniejszym filmem jest Monster z Charlize Theron, która otrzymała Oscara w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa za rolę główną w tym filmie.Detalis - amerykański miesięcznik skierowany do mężczyzn, publikowany od 1982 roku, obecnie należący do Condé Nast Publications. Mimo iż magazyn poświęcony jest przede wszystkim modzie i stylowi życia, zawiera również raporty na temat problemów społecznych oraz aktualnych wydarzeń politycznych.

  Powrócił na szklany ekran w serialu HBO Sześć stóp pod ziemią (2005). Wziął też udział w filmie niezależnym Confession (2005), obrazie krótkometrażowym The Bulls (2005), dramacie telewizyjnym CBS Poddaj się, Dorotko (Surrender Dorothy, 2006) z Diane Keaton, dramacie sensacyjnym As w rękawie (Smokin' Aces, 2006) oraz dwóch komediach romantycznych: Całe szczęście (2006) z Lindsay Lohan i Randki w ciemno (Blind Guy Driving, 2006).

  Lindsay Morgan Lohan, pseudonim Linds lub LiLo (ur. 2 lipca 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka i wokalistka pop-rockowa.Czekając na Godota (fr. En attendant Godot, ang. Waiting for Godot) – sztuka napisana przez Samuela Becketta, reprezentująca tzw. teatr absurdu. Utwór został napisany w języku francuskim pomiędzy październikiem 1948 i styczniem 1949, a ukazał się drukiem w październiku 1952 nakładem paryskiego wydawnictwa Minuit. Beckett dokonał przekładu na język angielski w 1955, jednak wersja angielska różni się nieznacznie od wersji francuskiej.

  W grudniu 2006 wystąpił na nowojorskiej scenie Center Stage jako Augustine Early w przedstawieniu Ateista (The Atheist). Grał też na deskach Geffen Playhouse w Los Angeles w spektaklu Fat Pig (2007) jako Carter i sztuce Beau Willimona Farragut North (2009) w roli Stephena, a także na scenie Mark Taper Forum w Los Angeles w widowisku Martina McDonagha Porucznik z Inishmore (The Lieutenant of Inishmore, 2010) jako Padraic.

  Walt Disney Pictures – amerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1983 roku w Los Angeles, wchodzące w skład The Walt Disney Company. Studio zajmuje się tworzeniem i dystrybucją głównie filmów i bajek dla dzieci i młodzieży. W ostatnich latach skupiło swoją uwagę również na produkcjach dla starszych widzów, nie zaprzestając dystrybuowania animacji z serii klasyki Disneya produkowanej przez Walt Disney Animation Studios.Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.

  Był na okładkach „Entertainment Weekly” (w maju 2009), „Men’s Health” (w maju 2009, w czerwcu 2013), „GQ” (w grudniu 2009, we wrześniu 2017), „Details” (w listopadzie 2010), „The Hollywood Reporter” (w styczniu 2014), „Elle Man” (w listopadzie 2014 w edycji rumuńskiej), „Men’s Fitness” (w sierpniu 2016) i „Variety” (w styczniu 2019).

  Find a Grave – strona internetowa, która umożliwia dostęp do baz danych cmentarzy. Za jej pomocą można odszukać m.in. groby wielu znanych osób.HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.

  Zagrał główną rolę w dramacie Small Town Saturday Night (2009). W filmie Star Trek i jego kontynuacjach (2009, 2013 i 2016) wcielił się w postać młodego Jamesa T. Kirka. Wystąpił w tytułowej roli w filmie Jack Ryan: Teoria chaosu (2014). W disneyowskim dramacie historycznym Czas próby (The Finest Hours, 2016), jako kapitan Bernard Challen Webber ze Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych dowodził wyprawą ratunkową. W 2016 był nominowany do Emmy, w kategorii wybitna rola dubbingowa, jako dr Devizo i Robo-Dino w odcinku sitcomu SuperMansion - „The Inconceivable Escape of Dr. Devizo”. Jako kapitan James T. Kirk w filmie fantastycznonaukowym Justina Lina Star Trek: W nieznane (2016) zdobył nominację do Nagrody Saturna w kategorii najlepszy aktor, a za rolę Steve’a Trevora w fantastycznym filmie akcji Patty Jenkins Wonder Woman (2017) był nominowany Nagrody Saturna w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy.

  Star Trek – jedenasty film z serii Star Trek, osadzony w fantastycznonaukowym uniwersum stworzonym przez Gene’a Roddenberry’ego. Postaci znane z serialu Star Trek grane są przez nową obsadę: Chrisa Pine’a (James T. Kirk), Zachary’ego Quinto (Spock), Karla Urbana (Leonard McCoy), Zoë Saldañę (Nyota Uhura) i Antona Yelchina (Paweł Czechow). Wydarzenia przedstawione w filmie są kanoniczne dla uniwersum, stanowi on jednak swoisty reboot serii – akcja rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, co pozwoliło twórcom opowiedzieć nowe historie bez konieczności dostosowywania ich do wydarzeń z serialu. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wielki wyścig – amerykańska slapstikowa komedia z 1965 roku. (czas trwania 160 minut) Reżyseria – Blake Edwards. W rolach głównych wystąpili: Jack Lemmon, Tony Curtis, Natalie Wood, Peter Falk, Keenan Wynn. Ścieżka dźwiękowa, której autorem jest Henry Mancini.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Agnostycyzm (stgr. ἄγνωστος α- a-, bez + γνώσις gnōsis, wiedzy; od gnostycyzmu) – pogląd filozoficzny, według którego obecnie niemożliwe jest całkowite poznanie rzeczywistości. Czasami agnostycyzm oznacza tylko niemożliwość dowiedzenia się, czy Bóg lub bogowie istnieją, czy też nie. Jednym z pierwszych przejawów agnostycyzmu było „Wiem, że nic nie wiem” Sokratesa. Thomas Henry Huxley wprowadził termin agnostycyzm, wykluczając możliwość poznawczą człowieka na polu „istoty” rzeczy jak i „istoty” związków przyczynowo-skutkowych. Agnostycyzm przybiera różne formy i tak agnostyk może być ateistą, teistą albo żadnym z nich.
  Harper’s Bazaar – amerykański miesięcznik o tematyce modowej ukazujący się od 1867 roku. Jego wydawcą jest Hearst Corporation.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Simon Baker (ur. 30 lipca 1969 roku w Launceston) – australijski aktor filmowy i telewizyjny. Najbardziej znany z roli Patricka Jane w serialu CBS Mentalista.
  Martin Faranan McDonagh (ur. 26 marca 1970 w Londynie) – brytyjsko-irlandzki dramaturg, reżyser i scenarzysta filmowy. Jedna z czołowych postaci współczesnego teatru irlandzkiego. Urodzony i wychowany w Londynie w rodzinie irlandzkich imigrantów. Posiadacz podwójnego obywatelstwa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.924 sek.