• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chris Martin

  Przeczytaj także...
  Dorset – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w Anglii, w regionie South West England, położone nad kanałem La Manche.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Chris Martin, właśc. Christopher Anthony John Martin (ur. 2 marca 1977 w Exeter) – brytyjski muzyk, wokalista brytyjskiego zespołu Coldplay, kompozytor, multiinstrumentalista, działacz społeczny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Młodość[ | edytuj kod]

  Chris Martin urodził się w Exeter w południowo-zachodniej Anglii, jako najstarszy z pięciorga dzieci Anthony'ego i Alison Martinów. Jego ojciec był pracownikiem banku, natomiast matka nauczała śpiewu. Martin dorastał w Whitestone niewielkiej wsi koło Exeter, w którym ukończył Exeter Cathedral School i gdzie założył swój pierwszy zespół muzyczny. Następnie dostał się do Sherborne School, prywatnej szkoły dla chłopców, w Dorset. Również w tym okresie zajmował się muzyką, stworzył kolejny zespół o nazwie The Rockin' Honkies, jednak wykonywana muzyka nie spotkała się z przychylnością odbiorców.

  „Something Just Like This” – wspólny singel amerykańskiego duetu producenckiego The Chainsmokers i brytyjskiego zespołu Coldplay. Został wydany 22 lutego 2017 za pośrednictwem wytwórni Disruptor i Columbia Records. Singel znalazł się na debiutanckim albumie studyjnym The Chainsmokers pt. Memories...Do Not Open oraz na minialbumie Colplaya zatytułowanym Kaleidoscope. Embrace – angielska grupa muzyczna założona w Brighouse w hrabstwie West Yorkshire. Piosenka "Ashes" z płyty Out of nothing jest jednym z utworów stanowiących ścieżkę dźwiękową gry komputerowej FIFA 06.

  Ostatnim etapem w edukacji Martina był University College London, gdzie otrzymał dyplom na wydziale historii starożytnej, specjalizując się w tematyce grecko-rzymskiej.

  Coldplay[ | edytuj kod]

  W trakcie studiów na University College London Chris poznał Jonny'ego Bucklanda, Williama Championa oraz Guya Berrymana, z którymi w 1996 roku założył zespół Coldplay. Kapela zdobyła rozgłos wraz z ukazaniem się na rynku pierwszego studyjnego krążka Parachutes, co miało miejsce w 2000 roku. Od tego czasu zrealizowali 7 albumów oraz 2 kompilacje koncertów.

  University College London (UCL) – część Uniwersytetu Londyńskiego, jest najstarszą spośród dwóch, pierwotnie odrębnych uczelni, obecnie wchodzących w skład Uniwersytetu Londyńskiego. W Wielkiej Brytanii UCL był pierwszym uniwersytetem o charakterze świeckim, w którym o przyjęciu na studenta oraz ocenach nie decydowały wyznanie, rasa oraz pochodzenie społeczne. Dewizą stale przyświecającą studentom i pracownikom jest (łac.) Cuncti adsint meritaeque expectent praemia palmae co można przetłumaczyć na Niech przybędą ci, którym wraz z zasługą należy się największa nagroda. Obecnie na UCL studiuje ponad 23 250 studentów i pracuje 9783 pracowników. UCL należy do elitarnej grupy uniwersytetów Russell Group oraz jest częścią Golden Triangle. UCL zatrudnia ponad 4000 pracowników naukowych i 650 profesorów, więcej niż jakikolwiek inny uniwersytet w Wielkiej Brytanii.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  W lutym 2017 roku użyczył głosu do piosenki „Something Just Like This” amerykańskiego duetu The Chainsmokers.

  Działalność poza Coldplay[ | edytuj kod]

  Jest autorem kompozycji napisanych dla innych artystów, m.in. Embrace ("Gravity") czy Jamelia ("See it in a Boy's Eyes"). Znany jest również ze współpracy z Ronem Sexsmithem ("Gold in them hills"), Faultline, The Streets, Ianem McCullochem, Kanye Westem (utwór "Homecoming" wydany w kwietniu 2008) oraz Nelly Furtado przy produkcji jej albumu pt. Loose ("All Good Things").

  Jonathan Mark Buckland, znany również jako Jon lub Jonny Buckland (ur. 11 września 1977 w Londynie) – gitarzysta grupy Coldplay.Gwyneth Kate Paltrow (ur. 27 września 1972 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka, reżyser i scenarzystka filmowa.

  Jest działaczem na rzecz kampanii Make Trade Fair (Handluj uczciwie) prowadzonej przez organizację Oxfam. W 2005 został wybrany na „Najseksowniejszego wegetarianina na świecie” przez organizację PETA.

  Wystąpił ponadto wraz z gitarzystą Coldplay Jonnym Bucklandem w filmie pt. Wysyp żywych trupów (jako organizatorzy fikcyjnej akcji charytatywnej ZombAid).

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Prywatnie Chris Martin był mężem amerykańskiej aktorki Gwyneth Paltrow. W 2014 roku para ogłosiła separację, a rok później wzięła rozwód. Mają dwoje dzieci: córkę Apple Blythe Alison (ur. 14 maja 2004) i syna Mosesa Bruce'a Anthony'ego (ur. 8 kwietnia 2006). Od 2018 roku związany był z amerykańską aktorką Dakotą Johnson, z którą rozstał się w okolicach maja roku 2020.

  Oxfam jest międzynarodową organizacją humanitarną, zajmującą się walką z głodem na świecie i pomagającą w krajach rozwijających się. W roku 2002 w skład konfederacji wchodziło 12 organizacji.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Andrew Leahey: Coldplay Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2010-02-10].
  2. Laura Avery: Newsmakers: the people behind today's headlines :2004 cumulation. Gale Research, 2005, s. 81. ISBN 978-0-7876-6806-8.
  3. Julie Miller: Gwyneth Paltrow Opens Up About Her and Chris Martin’s Marriage “Failure” (ang.). www.vanityfair.com. [dostęp 2016-08-05].
  4. Chris Martin i Dakota Johnson się rozstali. A mieli się zaręczyć - WP Kobieta, kobieta.wp.pl [dostęp 2020-07-29] (pol.).
  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Jamelia, właśc. Jamelia Niela Davis (ur. 11 stycznia 1981 w Birmingham) – brytyjska wokalistka R&B. Ma dwie córki: Teja (ur. w 2001 roku) i Tiani (ur. w 2005 roku). W kwietniu 2007 w Łodzi odebrała statuetkę Eska Music Awards w kategorii artystka roku - świat.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nelly Kim Furtado (ur. 2 grudnia 1978 w Victorii, Kolumbia Brytyjska) – kanadyjska piosenkarka, autorka tekstów, producent muzyczny i aktorka.
  People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) (pl. Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt, pet – z ang. "zwierzę domowe") – międzynarodowa organizacja non-profit powstała w roku 1980 z siedzibą w Norfolk, Wirginia, USA. Jej główną działalność stanowi walka o prawa zwierząt. Prezesem i współzałożycielem organizacji jest Ingrid Newkirk.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Whitestone – wieś i civil parish w Anglii, w Devon, w dystrykcie Teignbridge. W 2011 roku civil parish liczyła 707 mieszkańców. Whitestone jest wspomniane w Domesday Book (1086) jako Witestan/Witestani.
  The Streets, właściwie Mike Skinner (ur. 27 listopada 1978 w Birmingham w Anglii) - brytyjski muzyk. Tworzona przez niego muzyka porusza się na granicy hip-hopu i elektroniki. Znany jest m.in. z tego, że rapuje w tradycyjnym dialekcie angielskiej klasy robotniczej, Cockney.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.776 sek.