• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chris Guccione

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Apia International Sydney, dawniej Medibank International Sydney – kobiecy oraz męski turniej tenisowy wchodzący w skład rozgrywek WTA Tour oraz ATP World Tour, rozgrywany w Sydney. Kobieca impreza jest rangi WTA Premier, natomiast męska ATP World Tour 250.
  Medibank International 2008 – tenisowy turniej ATP z cyklu Medibank International rozgrywany w dniach 4–12 stycznia 2008 roku w Sydney na kortach twardych o puli nagród 465 000 dolarów amerykańskich.

  Chris Guccione (ur. 30 lipca 1985 w Melbourne) – australijski tenisista, reprezentant w Pucharze Davisa, olimpijczyk z Pekinu (2008) i Rio de Janeiro (2016).

  Guccione ma włosko-australijskie korzenie. Jego ojciec Santo jest Włochem, natomiast matka Diana – Australijką.

  Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

  Karierę zawodową rozpoczął w 2003 roku.

  Michael Carl Bryan (ur. 29 kwietnia 1978 w Camarillo) – amerykański tenisista, mistrz piętnastu turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i trzech w grze mieszanej, trzykrotny triumfator ATP World Tour Finals w grze podwójnej, lider rankingu ATP w grze podwójnej, złoty medalista igrzysk olimpijskich z Londynu (2012) oraz brązowy medalista igrzysk olimpijskich z Pekinu (2008) w grze podwójnej, a także brązowy medalista igrzysk z Londynu w grze mieszanej, zdobywca Pucharu Davisa wraz z drużyną Stanów Zjednoczonych. Jego partnerem deblowym jest brat bliźniak, Bob Bryan.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Australijczyk jest znany z silnego serwisu. Podczas meczu kwalifikacyjnego do turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu w 2005 roku, zaserwował 50 asów. Preferuje styl gry serw–wolej.

  Guccione swój pierwszy start w cyklu ATP World Tour zanotował w styczniu 2004 roku, podczas turnieju Sydney. Pokonał wtedy Hiszpana Juana Carlosa Ferrero. W grze pojedynczej pierwszy finał turniejów rangi ATP World Tour Australijczyk osiągnął w 2007 roku, podczas rozgrywek w Adelaide. Pojedynek finałowy przegrał z Novakiem Đokoviciem. Drugi finał rozegrał rok później w Sydney. Pokonał po drodze m.in. byłego lidera rankingu światowego Lleytona Hewitta, natomiast przegrał decydujący mecz z Dmitrijem Tursunowem.

  James Riley Blake (ur. 28 grudnia 1979 w Nowym Jorku) – amerykański tenisista, specjalizujący się w grze na nawierzchni twardej.John Peers (ur. 25 lipca 1988 w Melbourne) – australijski tenisista, zwycięzca Australian Open 2017 w grze podwójnej, reprezentant w Pucharze Davisa, olimpijczyk z Rio de Janeiro (2016).

  W grze podwójnej Guccione jest mistrzem 5 turniejów ATP World Tour oraz uczestnikiem 7 finałów.

  Od roku 2005 Guccione reprezentuje Australię w Pucharze Davisa. Do kwietnia 2016 roku rozegrał dla zespołu 26 meczów, wygrywając w singlu i w deblu po 9 pojedynków.

  W 2008 roku reprezentował Australię na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Z rozgrywek singlowych odpadł w 1 rundzie po porażce z Jamesem Blakiem, natomiast w deblu osiągnął 3 rundę w parze z Lleytonem Hewittem. Australijski debel został wyeliminowany przez Boba i Mike'a Bryanów. W 2016 wystartował w turnieju deblowym igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro wspólnie z Johnem Peersem ponosząc porażkę w 1 rundzie.

  Tenis ziemny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – turniej tenisowy, który będzie rozgrywany w dniach od 6–14 sierpnia 2016 w Rio de Janeiro. Zawodnicy będą zmagali się na obiektach Olympic Tennis Center. 200 tenisistów z 56 krajów będzie rywalizowało w pięciu konkurencjach: singlu i deblu mężczyzn oraz kobiet, a także mikście. Olimpijski turniej tenisowy jest organizowany przez Brazylijski Komitet Olimpijski oraz zarządzany przez ITF w imieniu MKOl. Jest on również częścią WTA Tour 2016 i ATP World Tour 2016.Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski.

  W rankingu gry pojedynczej Guccione najwyżej był na 67. miejscu (7 kwietnia 2008), a w klasyfikacji gry podwójnej na 38. pozycji (3 listopada 2014).

  Finały w turniejach ATP World Tour[ | edytuj kod]

  Gra pojedyncza (0–2)[ | edytuj kod]

  Gra podwójna (5–7)[ | edytuj kod]

  Starty wielkoszlemowe (gra pojedyncza)[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 21 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 21 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie Pucharu Davisa (ang.). Davis Cup. [dostęp 21 sierpnia 2013].
 • Adelaide International – męski turniej tenisowy zaliczany do cyklu ATP World Tour. Rozgrywany w latach 1974–2008 na kortach twardych w pierwszym tygodniu stycznia w australijskiej Adelaide. Tenis ziemny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 – turniej tenisowy, który był rozgrywany w dniach 10–17 sierpnia 2008 roku podczas igrzysk w Pekinie. Turniej odbywał się na Olimpijskich kortach tenisowych na nawierzchni twardej (DecoTurf II). Zawodnicy rywalizowali w czterech konkurencjach, grze pojedynczej i grze podwójnej kobiet i mężczyzn.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.
  Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.
  Lleyton Glynn Hewitt (ur. 24 lutego 1981 w Adelaide) – australijski tenisista, przez 80 tygodni był liderem rankingu światowego, zajmujący obecnie 57. miejsce w rankingu ATP.
  Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.
  Wimbledon 2005 – trzeci w sezonie wielkoszlemowy turniej tenisowy, który rozegrano w dniach 20 czerwca – 3 lipca, na kortach londyńskiego All England Lawn Tennis and Croquet Club.
  Robert Charles Bryan (ur. 29 kwietnia 1978 w Camarillo, Kalifornia) – amerykański tenisista, mistrz szesnastu turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej (Karierowy Wielki Szlem i Niekalendarzowy Wielki Szlem) i siedmiu w grze mieszanej, czterokrotny triumfator ATP World Tour Finals w grze podwójnej, lider rankingu ATP w grze podwójnej, złoty medalista igrzysk olimpijskich z Londynu (2012) oraz brązowy medalista igrzysk olimpijskich z Pekinu (2008) w grze podwójnej, zdobywca Pucharu Davisa 2007 wraz z drużyną Stanów Zjednoczonych. Brat bliźniak Mike’a Bryana, z którym współtworzy parę deblową.
  Juan Carlos Ferrero Donat (ur. 12 lutego 1980 w Onteniente) - były tenisista hiszpański, zwycięzca wielkoszlemowego turnieju French Open w 2003, finalista French Open w 2002 i US Open w 2003. Zwycięzca 16 turniejów rangi ATP World Tour, były lider rankingu ATP.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.