• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chris DeGarmo

  Przeczytaj także...
  Wenatchee – miasto (city), ośrodek administracyjny hrabstwa Chelan, w środkowej części stanu Waszyngton, w Stanach Zjednoczonych, położone u podnóża Gór Kaskadowych, na zachodnim brzegu rzeki Kolumbia, nieopodal ujścia do niej rzeki Wenatchee, naprzeciw miasta East Wenatchee. W 2013 roku miasto liczyło 32 701 mieszkańców.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.
  Lotnictwo – ogół zagadnień związanych z wszelkiego rodzaju statkami powietrznymi, pojazdami zdolnymi do samodzielnego lotu w powietrzu.

  Christopher Lee DeGarmo (ur. 14 czerwca 1963 w Wenatchee) – amerykański gitarzysta rockowy, znany głównie z występów w grupie Queensrÿche, której był członkiem w latach 1981–1998 oraz okazjonalnie w 2003 i 2007. Od momentu odejścia z zespołu jest w małym stopniu zaangażowany w przemysł muzyczny. Poza muzyką DeGarmo interesuje się również lotnictwem. Jest profesjonalnym pilotem.

  Alice in Chains – amerykańska grupa muzyczna utworzona w 1987 roku z inicjatywy wokalisty Layne’a Staleya oraz gitarzysty Jerry’ego Cantrella. Jest kolejnym zespołem wywodzącym się z Seattle, który osiągnął sukces komercyjny. Grupa bardzo często zaliczana jest do tzw. „Wielkiej Czwórki z Seattle”, wraz z takimi wykonawcami jak Pearl Jam oraz Soundgarden. Muzyka stworzona przez zespół jest mroczna i ciężka, lecz bardzo melodyjna. Odznacza się różnorodnością brzmienia, sprawiającą że zespół trudno jest przypisać do konkretnego gatunku. Grupa powszechnie identyfikowana jest z nurtem grunge, lecz czerpiąca inspirację z szeroko pojętej muzyki metalowej lat 70. Zawiera w sobie elementy ciężkich metalowych riffów spod znaku Black Sabbath oraz melodyjnego hard rocka spod znaku Led Zeppelin, przeplatanego łagodniejszymi i utrzymanymi w stylistyce muzyki akustycznej kompozycjami. Charakterystyczną cechą zespołu są rozbudowane aranżacyjnie utwory, oraz odrębny styl wokalny, który często zawiera zharmonizowane linie wokalne.Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim – podwodne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1 w skali Richtera, którego hipocentrum znajdowało się ok. 30 km pod dnem Oceanu Indyjskiego w pobliżu zachodniego wybrzeża północnej Sumatry (3°31′64″N, 95°85′43″E) 250 km na południowy wschód od Banda Aceh. Główny wstrząs nastąpił 26 grudnia 2004 o godzinie 01:58:53 czasu warszawskiego (00:58:53 UTC, 07:58:53 czasu lokalnego w Dżakarcie i Bangkoku). Według sejsmologów było to czwarte pod względem siły trzęsienie ziemi od roku 1900, od kiedy to prowadzi się ciągłe obserwacje sejsmiczne. Trzęsienie ziemi wywołało fale tsunami, które w ciągu trzech godzin uderzyły w wybrzeża kilku państw Azji Południowo-Wschodniej, a później także Afryki. Sięgające 15 m fale zniszczyły nadmorskie wsie i miasteczka, a także kąpieliska odwiedzane o tej porze roku przez zagranicznych turystów.

  W 2004 roku muzyk wraz z Michaelem Wiltonem został sklasyfikowany na 33. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Chris DeGarmo najbardziej znany jest z występów w progresywnym zespole Queensrÿche, którego członkiem był przez 17 lat (1981-1998). Z zespołem osiągnął największe sukcesy w swojej karierze muzycznej. W roku 1998 opuścił zespół. Przez lata tworzył duet kompozytorski wraz z gitarzystą Michaelem Wiltonem oraz wokalistą Geoffem Tate. DeGarmo był między innymi kompozytorem utworu "Silent Lucidity", który jest jednym z popularniejszych utworów w dorobku Queensrÿche. Powrócił do zespołu na krótko w roku 2003, aby nagrać album Tribe, oraz w roku 2007. W roku 2002 DeGarmo dołączył do supergrupy Spys4Darwin, w której znaleźli się także Vinnie Dombrowski, Mike Inez oraz Sean Kinney. Z zespołem zrealizował album EP Microfish. Ponadto wziął udział w trasie koncertowej Jerry’ego Cantrella, promującej album Degradation Trip, wydany w czerwcu 2002 roku. Wystąpił także gościnnie w piosence "Anger Rising" zawartej na wspomnianym albumie.

  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.

  18 lutego 2005 roku DeGarmo dołączył do pozostałych członków zespołu Alice in Chains, podczas charytatywnego koncertu dla ofiar Tsunami z 2004 roku. W tym samym roku zajął się produkcją oraz aranżacją albumu Catch Without Arms grupy Dredg.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Chris DeGarmo mieszka w Seattle wraz z żoną i dziećmi i pracuje na pełnym etacie jako pilot, posiada licencję Airline Transport Pilot.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Queensrÿche

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
 • Queensrÿche (1983)
 • The Warning (1984)
 • Rage for Order (1986)
 • Operation: Mindcrime (1988)
 • Empire (1990)
 • Operation: LIVEcrime (1991)
 • Promised Land (1994)
 • Hear in the Now Frontier (1997)
 • Greatest Hits (2000)
 • Classic Masters (2003)
 • Tribe (2003)
 • Sign of the Times (2007)
 • Jerry Cantrell

 • Degradation Trip (2002)
 • Spys4Darwin

  Rainier Fog – szósty album studyjny amerykańskiego zespołu muzycznego Alice in Chains, wydany 24 sierpnia 2018 nakładem wytwórni BMG. Sesja nagraniowa trwała od czerwca 2017 do stycznia 2018 w Studio X w Seattle, Dark Horse Recording Studio i Rock Falcon Studio we Franklin w stanie Tennessee, Henson Recording Studios oraz w domu gitarzysty Jerry’ego Cantrella w Los Angeles. Za proces produkcji, podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich płyt, odpowiedzialny jest Nick Raskulinecz. Motywem przewodnim na Rainier Fog jest scena Seattle oraz wspomnienie tych muzyków, którzy odeszli, w tym Chrisa Cornella, Layne’a Staleya i Mike’a Starra. Głównym autorem utworów jest Jerry Cantrell. Album promowany był przez cztery single – „The One You Know”, „So Far Under”, „Never Fade” i „Rainier Fog”. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • Microfish (EP, 2003)
 • Alice in Chains

 • Rainier Fog (2018, gościnnie)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Travis Hay: Chris DeGarmo Biography (ang.). allmusic.com. [dostęp 2011-11-08].
  2. GUITAR WORLD's 100 Greatest Heavy Metal Guitarists Of All Time - Jan. 23, 2004 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-12-07].
  3. Travis Hay: Alice in Chains owns stage in tsunami (ang.). seattlepi.com. [dostęp 2011-11-08].
  4. Steve Appleford. Alice in Chains Talk Honoring Seattle Comrades With New Album ‘Rainier Fog’. „Rolling Stone”. ISSN 0035-791X (ang.). [dostęp 2018-08-01]. [zarchiwizowane z adresu 2018-06-29]. 

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Chris DeGarmo w bazie AllMusic (ang.)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Geoff Tate, właśc. Geoffrey Wayne Tate (ur. 14 stycznia 1959 w Stuttgarcie) – amerykański muzyk i piosenkarz. Popularność zdobył w latach 80., występując w progresywno-metalowym zespole Queensrÿche.
  Warto wiedzieć że... beta

  Guitar World to miesięcznik muzyczny, wydawany z myślą o gitarzystach. Zawiera przede wszystkim wywiady z muzykami, recenzje albumów i sprzętu muzycznego oraz tabulatury znanych utworów; wydawany jest 13 razy do roku (12 wydań comiesięcznych oraz jedno wydanie wakacyjne).
  Supergrupa - w muzyce, głównie rockowej, zespół składający się ze znanych z wcześniejszej kariery instrumentalistów i wokalistów.
  Mike Inez, właśc. Michael Allen Ines (ur. 14 maja 1966 w San Fernando) – amerykański muzyk, kompozytor filipińskiego pochodzenia. Od stycznia 1993 basista grupy Alice in Chains, w której zastąpił Mike’a Starra. W początkowym okresie swojej kariery muzycznej, został basistą w zespole Ozzy’ego Osbourne’a, gdzie występował w latach 1989-1993. Ponadto Inez współpracował także z takimi wykonawcami jak Black Label Society, Heart, Motörhead czy Slash. W 2009 wydał instruktażowe DVD Behind the Player, ukazujące różne techniki nauki gry na gitarze basowej.
  Aranżacja - "ogół czynności twórczych i technicznych, związanych z rozwinięciem utworu muzycznego i nadaniem mu nowego obrazu dźwiękowego. W węższym znaczeniu, w jakim używa się tego terminu w muzyce rozrywkowej, aranżacją (opracowaniem) nazywamy przystosowanie utworu [...] do konkretnych warunków wykonania i tendencji panujących aktualnie w muzyce" .
  Queensrÿche – minialbum amerykańskiego progresywno-metalowego zespołu Queensrÿche wydany w 1983. Początkowo płyta została wydana przez niezależną wytwórnię 206 Records. Po sukcesie EP zespół podpisał kontrakt z wytwórnią EMI.
  Sean Kinney, właśc. Sean Howard Kinney (ur. 27 maja 1966 w Renton) – amerykański muzyk, kompozytor, współzałożyciel oraz członek grupy muzycznej Alice in Chains. W latach 2001–2002 członek supergrupy Spys4Darwin, składającej się z muzyków Alice in Chains oraz Queensrÿche. Z zespołem tym zrealizował minialbum Microfish, wydany w 2001 roku. Muzyk wydał także sygnowany własnym imieniem i nazwiskiem model pałeczek perkusyjnych Vater VHSKW. Od 2009 jest współwłaścicielem klubu muzycznego Crocodile Cafe mieszczącego się w Seattle.
  Michael Wilton (ur. 23 lutego 1962 r., w San Francisco) – amerykański gitarzysta progresywno-metalowego zespołu Queensrÿche.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.