• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chris Collins

  Przeczytaj także...
  Dream Theater – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny, założona w roku 1985 przez Johna Petrucciego (gitara), Johna Myunga (gitara basowa) i Mike’a Portnoya (perkusja). Po dołączeniu Kevina Moore’a (instrumenty klawiszowe) zespół obrał nazwę Majesty, którą zmienił na Dream Theater dopiero w roku 1987. Muzyka tej grupy to fuzja popularnych wówczas hard rocka i heavy metalu z jednej strony oraz rocka progresywnego z drugiej. Inspiracją dla Dream Theater była twórczość takich zespołów jak Kansas, Rush, Queensrÿche, Yes, Iron Maiden. Muzyka Dream Theater cechuje się ciężkim heavymetalowym brzmieniem, skomplikowaną formą typową dla rocka progresywnego (zmieniające się w czasie schematy rytmiczne i harmoniczne) oraz wykonawczą wirtuozerią. Zespół jest uważany za jeden z najważniejszych w historii metalu progresywnego. Do września 2010 roku działał w składzie James LaBrie, John Myung, John Petrucci, Mike Portnoy, Jordan Rudess. Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Charlie Dominici (ur. 16 czerwca 1951 w Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykański wokalista i muzyk, pierwszy wokalista grupy Dream Theater (pod tą nazwą), zastąpiony później przez Jamesa LaBrie.

  Chris Collins (ur. 10 sierpnia 1967) - wokalista i gitarzysta, znany głównie w świecie heavy metalu jako były głos zespołu, który później przyjął nazwę Dream Theater.

  Collins został przyjęty do zespołu po tym, jak pozostali członkowie wysłuchali kasety demo, na której śpiewał w zespole grającym utwory zespołu Queensrÿche. Muzycy byli zachwyceni jego umiejętnością śpiewania bardzo wysokich dźwięków. Gitarzysta John Petrucci stwierdził kiedyś, że Collins był ich kumplem z Long Island z Nowego Jorku. Po przyłączeniu się do Dream Theater, który wtedy nadal nosił nazwę Majesty, Collins nagrał z zespołem sześć utworów. Zestaw ten nosił nazwę "Dema Majesty" - były one rozpowszechniane głównie przez członków zespołu w formie kaset rozdawanych podczas koncertów.

  Queensrÿche – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny, założona w 1981 roku w Seattle w stanie Waszyngton. Grupa nieprzerwanie do 1997 roku występowała w oryginalnym składzie, kiedy to z zespołu odszedł gitarzysta Chris DeGarmo (ten powrócił ponownie w 2001 oraz zrezygnował z udziału w grupie w 2003 roku).Long Island - wyspa u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, częściowo położona w obrębie miasta Nowy Jork (dzielnice Brooklyn i Queens).

  Collins został wyrzucony z Majesty, ponieważ pozostali członkowie chcieli podążyć w nowym kierunku i uważali, że jego głos nie będzie pasował do muzyki, którą chcieli w przyszłości tworzyć. Największy wkład Collins miał w utwory, takie jak "Afterlife" i "Cry for Freedom", do których napisał słowa, jednak żadna z tych piosenek nie została nagrana z jego tekstem, a kolejny wokalista Dream Theater, Charlie Dominici napisał od nowa słowa do "Afterlife".

  John Peter Petrucci (ur. 12 lipca 1967 w Nowym Jorku) – amerykański gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny. Absolwent Berklee College of Music w Bostonie. Od 1985 roku członek amerykańskiej grupy progresywno metalowej Dream Theater, której był współzałożycielem.

  Obecnie Collins występuje w zespole Winterspell, który gra muzykę w stylu Mercyful fate i Six Feet Under. Collins jest wokalistą, gitarzystą i głównym twórcą tekstów zespołu. Winterspell pracuje obecnie nad swoim debiutanckim albumem.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Chris Collins - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-22].
  2. Majesty - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-22].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.