• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chris Atkinson

  Przeczytaj także...
  Rajd Niemiec był 9. rundą Rajdowych Mistrzostw Świata 2012. Rajd odbył się w dniach 24–26 sierpnia, jego bazą był Trewir. Rajd był także 6. rundą Mistrzostw Świata Samochodów Produkcyjnych (PWRC).Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Rezultaty Rajdu Irlandii (2nd Rally Ireland), 1. rundy Rajdowych Mistrzostw Świata w 2009 roku, który odbył się w dniach 30 stycznia-1 lutego:

  Chris Atkinson (ur. 30 listopada 1979 w Bedze, stan Nowa Południowa Walia) – australijski kierowca rajdowy.

  Kariera[]

  Pierwsze starty w rajdach zaliczył jako pilot swojego brata Bena. Pod koniec 2000 roku, zamienił się miejscami z bratem i tak już zostało. W latach 2003-2004 został mistrzem klasy Super1600 w rajdowych mistrzostwach Azji i Pacyfiku. W 2004 roku został również wicemistrzem Australii. W tym samym roku zadebiutował w swoim pierwszym rajdzie na szczeblu WRC - Rajdzie Nowej Zelandii.

  Škoda Fabia - czeski samochód osobowy klasy B, produkowany przez firmę Škoda Auto od 1999 roku. Obecnie produkowana jest druga generacja pojazdu.Subaru World Rally Team – zespół rajdowy Subaru który w latach 1990-2008 startował w Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC).

  W sezonie 2005 został zaangażowany jako kierowca fabryczny zespołu Subaru. Jego pilotem został wtedy Glenn McNeall. W tym samym roku w Rajdzie Japonii zajął 3. miejsce i po raz pierwszy stanął na podium Rajdowych Mistrzostw Świata. W połowie 2007 roku jego pilotem został Stéphane Prévot.

  Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Świata (w skrócie RSMŚ, WRC – ang. World Rally Championship) – najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych, coroczny cykl mistrzowski o tytuły Rajdowego Mistrza Świata Kierowców, Rajdowego Mistrza Świata Pilotów oraz Rajdowego Mistrza Świata Konstruktorów. Cykl składa się z kilkunastu (w sezonie 2012: trzynastu) rund – trzydniowych rajdów rozgrywanych na całym świecie.Rajd Japonii (oficjalnie Rally Japan) – rajd samochodowy organizowany na japońskiej wyspie Hokkaido z bazą rajdu w okolicach Sapporo. Trasa ma około 1430 km podzielonych na odcinki specjalne i łączące je odcinki dojazdowe.
  Podczas Rajdu Hiszpanii w 2007 roku

  Jak dotychczas najlepszy sezon miał w 2008 roku kiedy to pięciokrotnie stawał na podium i w klasyfikacji generalnej zajął 5. miejsce z 50 punktami. Jednak po sezonie 2008 Subaru wycofało się z Rajdowych Mistrzostw Świata tłumacząc się kryzysem finansowym i Atkinson został bez pracy.

  Nowa Południowa Walia (ang. New South Wales, NSW) – najstarszy i najbardziej zaludniony stan Australii. Leży w południowo-wschodniej części kraju. Na północy graniczy ze stanem Queensland, od zachodu z Australią Południową, a od południa ze stanem Wiktoria. Ponadto sąsiaduje z Australijskim Terytorium Stołecznym, który jest enklawą wewnątrz Nowej Południowej Walii, oraz z Terytorium Jervis Bay, będącym półenklawą. Stolicą stanu i jego największym miastem jest Sydney.Rajd Nowej Zelandii (oficjalnie Rally New Zealand) – rajd samochodowy organizowany na północnej wyspie Nowej Zelandii w okolicach Auckland. Odbywa się od 1969 roku, a w 1977 zadebiutował jako eliminacja Rajdowych Mistrzostw Świata. Rajd odbywa się na charakterystycznych, bardzo szybkich szutrowych leśnych drogach oraz wzdłuż linii brzegowej wyspy.

  W sezonie 2009 udało mu się zaliczyć jednorazowy start w nowo utworzonym zespole Citroën Junior Team w Rajdzie Irlandii. Zajął w nim 5. miejsce.

  W 2010 związał się z zespołem Proton R3 Rally Team i samochodem Proton Satria Neo S2000 startował w rajdach zaliczanych do mistrzostw Azji i Pacyfiku.

  W 2012 przeniósł się do australijskiego zespołu MRF Skoda Rally Team i kontynuował starty w mistrzostwach Škodą Fabia S2000, co przyniosło mu tytuł mistrza Azji i Pacyfiku. W 2012 powrócił także do startów w mistrzostwach świata zaliczając 7 rajdów. Najlepszy występ zanotował na rajdzie Niemiec - był w nim piąty.


  Starty w rajdach WRC[]

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.