• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Choszczno - gmina  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Równina Pyrzycka lub Równina Pyrzycko Stargardzka (313.31) – mezoregion fizycznogeograficzny położony w południowo-wschodniej części Pobrzeża Szczecińskiego, między Wzgórzami Bukowymi i Równiną Wełtyńską na zachodzie, równinami: Goleniowską i Nowogardzką na północy a Pojezierzem Zachodniopomorskim na południu i wschodzie.Fauna (od łac. Faunus – bóg trzód i pasterzy) – ogólne określenie na wszystkie gatunki zwierząt na danym obszarze (np. fauna Polski) lub w danym środowisku (fauna sawannowa), a także okresie geologicznym (np. fauna kambryjska). Badanie fauny pozostaje w gestii faunistyki, ale korzystają z niego również inne dziedziny biologii, np. ekologia i etologia, natomiast odkrycia faunistyki są systematyzowane przez systematykę.

  Choszcznogmina miejsko-wiejska w województwie zachodniopomorskim, w północno-zachodniej części powiatu choszczeńskiego. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gorzowskim. Siedzibą władz gminy jest miasto Choszczno. Jest to największa w powiecie pod względem liczby mieszkańców gmina.

  Powiat choszczeński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Choszczno.Suchań, (niem. Zachan) – miasto w woj. zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Suchań. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 1436 mieszkańców.

  Gmina stanowi 18,6% powierzchni powiatu. W województwie, wśród 114 gmin, zajmuje 35. miejsce pod względem powierzchni i 14. w liczbie ludności.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Gmina leży na Pojezierzu Choszczeńskim i Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej. Przez północną granicę przepływa rzeka Ina, a przy południowo-zachodniej jej odnoga, Stara Ina. Obie rzeki dostępne są dla kajaków. Wzdłuż linii kolejowej położone są 4 większe jeziora: Stobno, Klukom (w granicach miasta), Żeńsko i Raduń oraz Jezioro Korytowskie w okolicach wsi Korytowo. Tereny leśne zajmują 15% powierzchni gminy, a użytki rolne 70%.

  Stradzewo (niem. Stolzenfelde) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Choszczno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 wieś liczyła 387 mieszkańców.Sulino (niem. Ebenau) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Choszczno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 wieś liczyła 127 mieszkańców.

  Gmina Choszczno graniczy z siedmioma gminami:

 • Bierzwnik, Drawno, Krzęcin, Pełczyce i Recz (powiat choszczeński)
 • Dolice i Suchań (powiat stargardzki)


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Rzecko (niem. Rietzig) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Choszczno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W 2007 wieś liczyła 438 mieszkańców.
  Szczepanka (niem. Ferdinadshof) – kolonia w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Choszczno. W latach 1975−1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. Kolonia wchodzi w skład sołectwa Koplin.
  Golcza (niem. Golzenruh) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Choszczno. W latach 1975−1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 wieś liczyła 18 mieszkańców. Wieś wchodzi w skład sołectwa Korytowo. Najmniejsza wieś gminy.
  Kluki (potocznie Klukom) – jezioro na Pojezierzu Choszczeńskim w granicach miasta Choszczno. Zabudowa miejska przylega do jeziora na dwóch trzecich długości linii brzegowej. Powierzchnia zbiornika według różnych danych wynosi od 85,2 ha do 85,37 ha. Objętość wód zbiornika wynosi 6 990,3 tys. m³. Jezioro znajduje się w ścisłym centrum Choszczna.
  Zwierzyn (niem. Schwerinsfeld) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Choszczno. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie gorzowskim. W roku 2007 wieś liczyła 221 mieszkańców.
  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.061 sek.