• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chorzów  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6] [7] [8]
  Przeczytaj także...
  Walter Johannes Mixa (ur. 25 kwietnia 1941 w Chorzowie) – niemiecki biskup rzymskokatolicki, obecnie biskup senior diecezji augsburskiej.Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.
  Gospodarka[]
  Huta Kościuszko (Królewska) – 2005 r.

  Przemysł[]

  Historia miasta wiąże się ściśle z rozwojem przemysłu. Głównie górnictwa i hutnictwa, ale także energetyki, chemii. Dziś dawne filary przemysłu nie odgrywają już wiodącej roli, gdyż w wyniku przemian gospodarczych doszło do restrukturyzacji zakładów w pracy w wyniku czego zamknięto bądź połączono z innymi chorzowskie kopalnie, ograniczono także zakres działania hut stali. W hucie Kościuszko (Królewskiej) zamknięto wydziały wielkich pieców, stalownię, aglomerownię i koksownię. Huta Batory została natomiast sprywatyzowana i podzielona na kilka spółek. Do dziś działają Zakłady Azotowe (podobnie jak huta Batory sprywatyzowane), nowoczesna Elektrociepłownia ELCHO Chorzów (w miejsce Elektrowni Chorzów), Alstom Konstal (dawniej Konstal) specjalizujący się dzisiaj głównie w konstrukcjach taboru szynowego, Zakłady Chemiczne HAJDUKI. W wyniku ograniczenia roli przemysłu ciężkiego oraz zastosowaniu nowoczesnych technologii znacznie spadła emisja substancji szkodliwych dla atmosfery.

  Szyb Elżbieta w Chorzowie – szyb górniczy znajdujący się w Chorzowie przy ulicy Siemianowickiej. Wyglądem przypomina zamek. Pierwotna nazwa tej budowli to "Szyb Tomasz" (niem. Tomasschacht) lub "Meitzenschacht" (od nazwiska dawnego dyrektora kopalni "Król").Innocenty II (łac. Innocentius II, właśc. Gregorio Paparone lub Papareschi; ur. w Rzymie – zm. 24 września 1143 tamże) – papież w okresie od 14 lutego 1130 do 24 września 1143.

  Handel[]

  Pierwszym nowoczesnym budynkiem służącym handlowi w Królewskiej Hucie, była Hala Targowa, oddana do użytku 15 sierpnia 1905 roku na placu targowym, przy głównej ulicy prowadzącej do Bytomia. Była to pierwsza na Śląsku hala targowa (dwie kolejne na Śląsku hale targowe nr 1 i nr 2 we Wrocławiu otwarto dopiero w 1908 roku), świadcząca o prawdziwie wielkomiejskich aspiracjach władz i mieszkańców Królewskiej Huty.

  Polonizacja – proces przyswajania języka lub kultury polskiej przez jednostki i grupy społeczne funkcjonujące wcześniej w ramach innych kultur. Polonizacja może zachodzić zarówno w wyniku mniej lub bardziej wyraźnego przymusu (np. administracyjnego, edukacyjnego) jak i mieć charakter dobrowolny, tzn. nie wiązać się z żadną bezpośrednią presją.Wilhelm Frick (ur. 12 marca 1877, stracony 16 października 1946 w Norymberdze) - jeden z prominentnych działaczy narodowo socjalistycznych, minister spraw wewnętrznych III Rzeszy, a następnie protektor Czech i Moraw.

  Od końca lat 80. zmieniła się całkowicie struktura handlu w całej Polsce – w tym także w Chorzowie. Ówczesne domy handlowe – dziś nazywane marketami – zostały w większości sprywatyzowane. Ścisłe centrum handlowe to deptak – ulica Wolności. W mieście znajduje się kilka sklepów dużych sieci handlowych, są to: hipermarket Carrefour w Centrum Handlowym AKS (CH AKS), Media Markt, dwa supermarkety Kaufland, trzy sklepy TESCO, supermarket E.Leclerc, market budowlany Castorama.

  Hala Targowa nr II we Wrocławiu (niem. Markthalle Nummer 2) – nieistniejąca już hala targowa przy ul. Kolejowej, zbudowana według projektu Richarda Plüddemanna i Heinricha Küstera w latach 1906–08, wyburzona w 1973 po zniszczeniach wojennych w 1945.Wojewódzki Związek Piłki Nożnej (niem. "Wojewodschaft Fußballverband") – WFV regionalny niemiecki związek piłki nożnej działający w latach 1922–1923 na terenie wschodniego Górnego Śląska, który po zakończeniu I wojny światowej decyzją rady ambasadorów przypadł Polsce.

  Przedsiębiorstwa[]

  Poprzemysłową lukę w chorzowskiej gospodarce uzupełniają małe i średnie przedsiębiorstwa, głównie usługowe i handlowe.

  Transport[]

  Tramwaj 102Na, Mija chorzowski rynek (2006 r.)

  Autobusowy[]

 • Przez miasto przebiega wiele linii autobusowych o różnych relacjach. Większość z nich ma przystanki wokół Rynku. Do utrzymywania sieci lokalnych połączeń autobusowych wykorzystywane są różne drogi, łącznie z autostradą A4 oraz DTŚ. Jeżdżą po niej autobusy ekspresowe relacji Katowice – Gliwice.
 • Autobusy międzynarodowe odjeżdżają z przystanku przy Placu Powstańców Śląskich.
 • Linie autobusowe przejeżdżające przez miasto i ich relacje:
  1. 6 Katowice Mickiewicza – Chorzów – Świętochłowice – Ruda Śląska – Zabrze – Gliwice Plac Piastów
  2. 7 Katowice Plac Wolności – Chorzów – Świętochłowice – Ruda Śląska – Zabrze Goethego
  3. 7N Katowice Dworzec – Chorzów – Świętochłowice – Ruda Śląska – Zabrze Goethego -- linia nocna
  4. 22 Chorzów Batory Pętla – Siemianowice Rurownia
  5. 23 Katowice Plac Wolności – Chorzów – Świętochłowice – Ruda Śląska – Zabrze Goethego
  6. 48 Chorzów Stary Szyb Prezydent – Ruda Śląska – Katowice Dworzec
  7. 74 Chorzów Batory Park Logistyczny – Siemianowice Śląskie – Zawodzie Pętla (Katowice)
  8. 92 Chorzów Rynek – Bytom – Helenka ELZAB (Zabrze)
  9. 98 Halemba Pętla (Ruda Śląska) – Chorzów – Michałkowice Pl. 11 Listopada (Siemianowice Śląskie)
  10. 130N Katowice Dworzec – Chorzów – Halemba Pętla (Ruda Śląska) – linia nocna
  11. 139 Chorzów Stary Szyb Prezydent – Bykowina Grzegorzka (Ruda Śląska)
  12. 144 Chorzów Plac Hutników – Halemba Pętla (Ruda Śląska)
  13. 165 Obroki ELKOP (Katowice) – Chorzów – Osiedle Tysiąclecia Pętla (Katowice)
  14. 190 Chorzów Miasto Dworzec PKP – Siemianowice Śląskie – Katowice – Siemianowice Plac Skargi
  15. 192 Chorzów Stary Szyb Prezydent – Bytom – Piekary Śląskie – Świerklaniec – Tarnowskie Góry Dworzec
  16. 201 Chorzów Batory Pętla – Świętochłowice – Bytom Dworzec PKP
  17. 231 Chorzów Centrum Edukacji – (Świętochłowice) Osiedle Ustronie Chopina
  18. 632 Chorzów Gwarecka – Katowice Dworzec
  19. 663 Chorzów Batory Pętla – Siemianowice Pszczelnik Park
  20. 664 Przełajka Pętla (Siemianowice Śląskie) – Chorzów – Węzłowiec Pętla (Siemianowice Śląskie) -- linia okrężna
  21. 665 Węzłowiec Pętla (Siemianowice Śląskie) – Chorzów – Przełajka Pętla (Siemianowice Śląskie) -- linia okrężna
  22. 820 Katowice Mickiewicza – Chorzów – Bytom – Tarnowskie Góry Dworzec -- linia przyspieszona
  23. 830 Katowice Mickiewicza – Chorzów – Bytom Dworzec PKP -- linia przyspieszona
  24. 830N Katowice Dworzec – Chorzów – (Świętochłowice – kurs wariantowy) – Bytom Dworzec PKP -- linia nocna
  25. 840 Katowice Mickiewicza – Chorzów – Świętochłowice – Ruda Śląska – Zabrze – Gliwice Plac Piastów -- linia przyspieszona
  26. 840N Katowice Dworzec – Chorzów – Świętochłowice – Ruda Śląska – Zabrze – Gliwice Plac Piastów -- linia nocna
  27. 870 Katowice Mickiewicza – Chorzów – Świętochłowice – Ruda Śląska – Zabrze – Gliwice Plac Piastów -- linia przyspieszona kursująca DTŚ
  28. 974 Chorzów Batory Pętla – Michałkowice Pl. 11 Listopada (Siemianowice Śląskie)
  29. 998 Chorzów Gwarecka – Klimzowiec Racławicka -- linia minibusowa

  Kolejowy[]

  Początki kolei żelaznych w Chorzowie sięgają I połowy XIX wieku. Pierwsze pociągi pojawiły się jesienią 1846:

  Państwowa Szkoła Muzyczna im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie (w skrócie: PSM Chorzów) - szkoła muzyczna I i II st., prowadzi działalność w zakresie nauczania na poziomie I stopnia (szkoła podstawowa) oraz II stopnia (szkoła średnia). Nauczanie odbywa się w systemie popołudniowym. Szkoła prowadzi nauczanie na wszystkich instrumentach, z wyjątkiem organów i harfy w zindywidualizowanym procesie nauczania.Kościół św. Wawrzyńca w Chorzowie – drewniany kościół z XVI wieku wzniesiony w Knurowie, przeniesiony do Chorzowa na Wzgórze Wyzwolenia w latach 1935 – 1938.
 • 3 października 1846 oddano do użytku 63,8 km (w większości 2-torowy) odcinek linii kolejowej łączący Katowice, Chorzów i Kędzierzyn-Koźle. W listopadzie 1876 linię tę przedłużono o 220 km (częściowo 2-torowy) odcinek Kędzierzyn Koźle-Legnica.
 • 27 października 1872 uruchomiono 28 km 2-torowy odcinek linii kolejowej łączący Chorzów i Tarnowskie Góry. W okresie międzywojennym (lata 1926–1933) przedłużono ją o 277 km odcinek Kalety-Inowrocław.
 • W latach 20. XX wieku rozbudowano istniejącą sieć połączeń kolejowych o 2 krótkie odcinki. W czerwcu 1924 oddano do użytku 4,8 km 1-torowy odcinek Chorzów Batory-Ruda Kochłowice, a w grudniu 1929 uruchomiono 4,5 km 1-torowy odcinek Chorzów Batory-Katowice. Obydwa odcinki obsługują wyłącznie przewozy towarowe.
 • Obecnie funkcjonują stacje kolejowe:

  Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.Tesco (LSE: TSCO ) – największa brytyjska sieć hipermarketów i supermarketów, która ma swoje filie również w innych krajach. Początkowo sieć zajmowała się sprzedażą żywności, ale rozszerzyła swoją ofertę również na odzież, sprzęt elektroniczny i samochody. Do roku 2003 przedsiębiorstwo miało już w swoim posiadaniu ponad 2000 sklepów różnej wielkości, od hipermarketów do niewielkich sklepików np. przy stacjach benzynowych.
 • Chorzów Batory na trasie: Katowice-Gliwice
 • Chorzów Miasto i Chorzów Stary na trasie: Katowice-Chorzów Batory-Bytom-Lubliniec
 • Istnieją dworce kolejowe: Chorzów Batory, Chorzów Miasto, Chorzów Stary

  Lotniczy[]

 • W pobliżu Chorzowa znajduje się Lotnisko w Pyrzowicach
 • W 2013 w Parku Śląskim oddano do użytku lądowisko Chorzów-Park. Jest to w pełni wyposażone lądowisko dla służb ratunkowych w utrzymaniu Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii, jednak mogą z niego korzystać także inne szpitale znajdujące się w Chorzowie i sąsiednich miastach.
 • Rowerowy[]

 • W roku 2009 Chorzów posiadał tylko 9 kilometrów tras rowerowych.
 • Likwidacja Linii tramwajowej nr 12 otworzyła w roku 2010 szansę na rozbudowanie infrastruktury transportu rowerowego o kolejne dwa kilometry drogi wzdłuż ulicy Siemianowickiej.
 • Sytuacja zmienia się powoli, a w mieście brak zespołu ds polityki rowerowej.
 • Samochodowy[]

  północ-południe:

  PIN – polski zespół muzyczny z Chorzowa założony w 2003 roku przez wokalistę Andrzeja Lamperta (dwukrotnego laureata Szansy na sukces, absolwenta Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach), gitarzystę Sebastiana Kowola i klawiszowca, Aleksandra Woźniaka (kompozytora, producenta muzycznego, tekściarza). W zespole grają również basista Erwin Rudy i perkusista Adam "Leon" Jendrzyk. Muzycy określają swoją muzykę jako "soft rock".Siersza – jedno z osiedli w mieście Trzebinia, w powiecie chrzanowskim, w województwie małopolskim. Siersza była jedną z najstarszych miejscowości Małopolski o bogatej tradycji górniczej i energetycznej oraz dużych walorach estetycznych.
 • ul. Stefana Batorego (Chorzów Batory), ul. J. Gałeczki, ul. gen. H. Dąbrowskiego, ul. W. Kollmanna (Obwodnica Chorzowa Batorego)
 • wschód-zachód:

 • Autostrada A4 Kraków-Katowice-Wrocław (węzeł Batory)
 • Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ) Katowice-Gliwice,
 • droga krajowa nr 79 KatowiceBytom, odcinek tej drogi przebiega estakadą przez środek miasta kilkadziesiąt metrów od Urzędu Miasta i przecinając Rynek
 • ul. Armii Krajowej
 • Tramwajowy[]

 • Tramwaje jeżdżące po torach umiejscowionych na głównym deptaku miasta, ulicy Wolności, podawane są jako wzorcowy przykład koegzystancji ruchu pieszego i tramwajowego i uspokojenia ruchu.
 • Przez blisko sto lat Chorzów stanowił skrzyżowanie szlaków komunikacji tramwajowej Bytom – Katowice i Ruda Śląska – Siemianowice. Po zlikwidowaniu linii tramwajowej numer 12, Chorzów utracił połączenie tramwajowe z Siemianowicami. Jednocześnie połączenie pomiędzy Skwerem Przy Pomniku Redenana, a Chorzowem Starym (domem dziecka, Starochorzowskim Domem Kultury, domem pomocy społecznej i ogródkami działkowymi na Węzłowcu) zaczęło być obsługiwane przez autobusy co nie mogło pozostać bez wpływu na jakość powietrza w tych miejscach.
 • Do niedawna funkcjonowała zajezdnia tramwajowa Chorzów Batory (dziś Zakład Usług Remontowych).
 • Przystanek Chorzów Rynek został przebudowany i z dniem 21.12.2015r został oddany do użytku linii tramwajowych jako Centrum Przesiadkowe.
 • Linie przejeżdżające przez miasto i ich relacje:
  1. 0 Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia – (Katowice) Plac Wolności – linia weekendowa
  2. 6 Bytom Politechnika Śląska – Chorzów – (Katowice)Brynów Pętla
  3. 7 Bytom Pl. Sikorskiego – Zawodzie Pętla
  4. 9 Chorzów Rynek (CP)- Świętochłowice – Bytom Pl. Sikorskiego
  5. 11 Chebzie Pętla (Ruda Śląska) – Chorzów – Katowice Plac Wolności
  6. 17 Chorzów Rynek (CP)- Świętochłowice – Chebzie Pętla
  7. 19 Bytom Stroszek Zajezdnia – Chorzów – Katowice Plac Miarki
  8. 20 Szopienice Pętla – Chorzów Rynek (CP)
  9. 23 Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia – Katowice Plac Wolności (Plac Miarki) – Zawodzie Pętla – linia turystyczna weekendowa
  10. 33 Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia – (Katowice) Koszutka Słoneczna Pętla
  11. 43 Koszutka Słoneczna Pętla – Chorzów Batory Zajezdnia

  Służba zdrowia[]

  Szpitale[]

  Publiczne[]

 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Zespół Szpitali Miejskich,
 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. E. Hankego,
 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Szpital Specjalistyczny (szpital zakaźny).
 • Niepubliczne[]

 • Szpital im. Ignacego Mościckiego Lecznica Dzieci i Dorosłych
 • Prywatny Szpital Okulistyczny – Weiss Klinik
 • Śląskie Centrum Urologii UROVITA
 • Śląski Instytut Matki i Noworodka
 • Oświata[]

  IV LO im. Skłodowskiej-Curie
 • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie
 • Uniwersytet Śląski, jednostka dydaktyczna – Szkoła Zarządzania.
 • Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych
 • Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna
 • I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Ligonia
 • III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego
 • IV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie
 • ZSTiO nr 1 im Wojciecha Korfantego
 • ZSTiO nr 2 im Mariana Batko
 • ZSTiO nr 3 im Nikoli Tesli
 • ZSTiO nr 4 im Jędrzeja Śniadeckiego
 • ZSE im. Oskara Langego
 • ZSB im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
 • Centrum Kształcenia Ustawicznego Ekonomistów im. Ludwika Krzywickiego
 • Zespół Szkół Gastronomiczno-Usługowych im. Marii Dąbrowskiej
 • Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej im. Kardynała Prymasa Augusta Hlonda
 • Państwowa Szkoła Muzyczna im. Grzegorza Fitelberga
 • ZSO nr 2 im Miłośników Ziemi Śląskiej
 • Górnośląski Uniwersytet Trzeciego Wieku
 • Liczne szkoły podstawowe i przedszkola
 • Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska.Michałkowice (śl. Michoukowicy, niem. Michalkowitz, ros. Михалковице) – dzielnica miasta Siemianowice Śląskie o charakterze mieszkaniowo-przemysłowo-rolniczym. Znajduje się na północno-zachodnich obrzeżach miasta. Zajmuje powierzchnię 545,5 ha, zamieszkuje ją 15532 mieszkańców (2001 r.). Gęstość zaludnienia 2847 m/km². Kod pocztowy 41-103.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6] [7] [8]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Władysław Gomułka, ps. Wiesław, Feliks Duniak, (ur. 6 lutego 1905 w Białobrzegach Franciszkańskich, zm. 1 września 1982 w Konstancinie) – polski polityk, działacz komunistyczny, I sekretarz KC PPR (1943-1948), I sekretarz KC PZPR (1956-1970), poseł na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm PRL II, III, IV i V kadencji.
  Hala Targowa mieści się w Chorzowie. Została oddana do użytku 15 sierpnia 1905. Była to pierwsza taka budowla na Górnym Śląsku. Postawienie hali kosztowało 700 tys. marek. Zajmowała 2 600 m² powierzchni, a piwnice miały pojemność 11 700 m³. Wyposażona była w oświetlenie elektryczne i połączenie z bocznicą kolejową.
  Tarnowskie Góry (śl. Tarnowský Góry, niem. Tarnowitz, czes.: Tarnovské Hory, Tarnovice, łac. Montes Tarnovicenses) – miasto i gmina w południowo-zachodniej Polsce, w województwie śląskim, siedziba powiatu tarnogórskiego, na północnym krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), historycznie na Górnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa katowickiego.
  Ulica Teodora Kalidego w Chorzowie − jedna z ulic w chorzowskiej dzielnicy Chorzów II. Biegnie równolegle do ul. Katowickiej (DK 79). Łączy ul. Piotra Niedurnego z ul. 3 Maja.
  Towarzystwo Salezjańskie (Towarzystwo św. Franciszka Salezego) zostało założone w 1859 przez ks. Jana Bosko (1815-1888) w celu kontynuowania jego pracy z młodzieżą i dziećmi.
  Zgromadzenie Misji (nazwy potoczne: Zgromadzenie Księży Misjonarzy, Misjonarze Wincentego à Paulo, lazaryści - czasem mylone z zakonem rycerskim o podobnej nazwie potocznej) - zgromadzenie zakonne, założone 17 kwietnia 1625 roku przez św. Wincentego à Paulo.
  Władysław opolski (ur. ok. 1225, zm. 27 sierpnia lub 13 września 1281/82) – książę kaliski w latach 1234–1244, książę rudzki 1234-1249, książę opolsko-raciborski 1246-1280/81. (Do 1241 roku pod zwierzchnictwem książąt śląskich)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.232 sek.