• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chorwacka Republika Herceg-Bośni

  Przeczytaj także...
  Kanton dziesiąty (serb., boś. Kanton 10, chorw. Županija br. 10; nieformalnie: Livanjski kanton lub Zapadnobosanski kanton po serbsku, Hercegbosanska županija po chorwacku) – jeden z dziesięciu kantonów Federacji Bośni i Hercegowiny; należy do większych w kraju. Stolicą kantonu jest Livno.14 września jest 257. (w latach przestępnych 258.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 108 dni.
  Mate Boban (ur. 12 lutego 1940 w Sovići, zm. 7 lipca 1997 w Mostarze) − przywódca bośniackich Chorwatów podczas wojny w Bośni. Prezydent samozwańczej Chorwackiej Republiki Herceg-Bośni ze stolicą w zachodnim Mostarze od 18 listopada 1991 do 19 listopada 1993. Członek Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej Bośni i Hercegowiny. Zmarł w Mostarze po udarze mózgu.

  Chorwacka Republika Herceg-Bośni (chorwacki Hrvatska Republika Herceg-Bosna) – państwo istniejące podczas wojny w Bośni.

  W lipcu 1991 władzę nad prowincją Herceg-Bośnia przejęły nacjonalistyczne siły chorwackie. 18 listopada 1991 ogłoszono powstanie niezależnego chorwackiego rządu Herceg-Bośni. Stolicą kraju ogłoszono zachodnią część miasta Mostar. 14 września 1992 trybunał konstytucyjny Bośni i Hercegowiny ogłosił nielegalność Herceg-Bośni. 28 sierpnia 1993 oficjalnie ogłoszono powstanie niezależnej od rządu w Sarajewie Chorwackiej Republiki Herceg-Bośni. 20 stycznia 1994 Bośnia i Hercegowina ogłosiła nieważność tej deklaracji.

  Federacja Bośni i Hercegowiny (Federacija Bosne i Hercegovine, Федерација Босне и Херцеговине) – jedna z dwóch części składowych tworzących Bośnię i Hercegowinę (druga to Republika Serbska). Leży w centralnej części kraju i wzdłuż południowo-zachodniej granicy z Chorwacją. Obecny status Federacji Bośni i Hercegowiny uregulowany jest porozumieniem pokojowym z Dayton, którym zakończyła się wojna domowa w Bośni i Hercegowinie (1992-1995).Zachodnia Bośnia (bośniacki, chorwacki Republika Zapadna Bosna, serbski Република Западна Босна) - państwo istniejące podczas wojny w Bośni.

  W marcu 1994 w Waszyngtonie doszło do porozumienia między Chorwatami a Bośniakami. Zgodnie z nim Herceg-Bośnię połączono z Bośnią i Hercegowiną w federację Bośniacko-Chorwacką, jedną z 2 jednostek administracyjnych Bośni. Jedynym prezydentem republiki był Mate Boban.

  Zobacz też[]

 • Republika Serbska
 • Autonomiczna Republika Zachodniej Bośni
 • Wojna w Bośni
 • Kanton 10
 • Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.Republika Serbska (RS) (serb. Република Српска, serb., bośn. i chorw. Republika Srpska) – jedna z dwóch części składowych Bośni i Hercegowiny (drugą jest Federacja Bośni i Hercegowiny). Obecny status Republiki Serbskiej uregulowany jest porozumieniem pokojowym, którym zakończyła się wojna domowa w Bośni i Hercegowinie (1992-1995).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Chorwaci – naród południowosłowiański, liczący około 9 mln ludzi. Zamieszkują głównie Chorwację (około 4 mln) oraz Bośnię i Hercegowinę (0,6 mln). Większe skupiska Chorwatów znajdują się też w Austrii (Burgenlandzcy Chorwaci) i Serbii. Na emigracji żyje około 2,5 mln Chorwatów, głównie w USA (0,3 mln), Chile (0,3 mln), ale również w takich krajach jak Argentyna, Niemcy, Kanada, Australia, Szwecja, i Brazylia.
  Bośniacy (język ojczysty: Bosanci, Босанци) – ogólna nazwa społeczeństwa państwa Bośnia i Hercegowina, liczą ok. 4,5 mln członków. Stanowią go trzy konstytutywne grupy etniczne: Serbowie, Chorwaci i Boszniacy oraz mniejszości narodowe. Jest to społeczność wieloetniczna i wieloreligijna. Według współczesnych definicji państwa Bośniakiem może być każda osoba, która posiada obywatelstwo państwa Bośni i Hercegowiny. Bośniacy to pokrótce obywatele Bośni i Hercegowiny.
  Sarajewo (bośn. Sarajevo IPA: [sǎrajɛʋɔ], serb. Сарајево, tur. Saraybosna) – stolica Bośni i Hercegowiny zamieszkana przez 305 tys. osób (2009). Założone w 1462 r. przez Turków Osmańskich. W 1914 r. miejsce zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Odbyły się tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984. Silnie zniszczone w rezultacie działań wojennych 1992-1995, ma obecnie 4 gminy (općina): Centar, Novi Grad, Novo Sarajevo, Stari Grad – w części chorwacko-muzułmańskiej. Osobno liczone jest Wschodnie Sarajewo (ok. 100 tys. mieszkańców), część Republiki Serbskiej.
  Wojna w Bośni i Hercegowinie – tocząca się w latach 1992-1995 wojna domowa, która była najbardziej krwawym konfliktem w Europie od zakończenia drugiej wojny światowej. Stronami konfliktu byli walczący o autonomię bośniaccy Serbowie oraz władze Bośni i Hercegowiny, na której terenie toczyły się główne walki, wraz ze skonfederowanymi z nimi od pewnego momentu Chorwatami. W wyniku działań wojennych, a przede wszystkim w wyniku czystek etnicznych, zginęło od 97 000 do 110 000 ludzi (niektóre źródła podają nawet do 200 000), a ponad 1,8 miliona zostało uchodźcami. Wszystkie strony konfliktu dopuściły się licznych czystek etnicznych, rabunków i gwałtów na ludności cywilnej. Trwająca cztery lata wojna i czystki etniczne, zostały zakończone wymuszonym przez Sojusz Północnoatlantycki (NATO) układem w Dayton, który działając z mandatu ONZ przeprowadził w tym celu operacje lotnicze "Deny Flight" oraz "Deliberate Force".
  Język chorwacki (chorwacki standardowy wariant serbochorwackiego języka policentrycznego) – należący do podgrupy języków południowosłowiańskich. Używany jest głównie w Chorwacji, w sąsiednich krajach oraz przez część Chorwatów na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.