• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chorwacja w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci

  Przeczytaj także...
  Hrvatska Radiotelevizija (HRT) – publiczny nadawca radiowo-telewizyjny Republiki Chorwackiej z siedzibą w Zagrzebiu. HRT jest producentem 4 kanałów telewizyjnych i 5 stacji radiowych (w tym 1 rozgłośni regionalnej). Od 1 stycznia 1993 HRT jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców.Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.
  3. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci został zorganizowany 26 listopada 2005 roku w Sala Polivalentă w Bukareszcie przed rumuńskiego nadawcę publicznego TVR.

  Chorwacja w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział 5 razy.

  Chorwacja zadebiutowała w 2003 roku, będącym najlepszym ze względu na uzyskany wynik tego kraju. Ze 134 punktami Dino Jelusić zajął 1 miejsce. Był to także pierwszy zwycięzca w historii konkursu. W następnym roku Nika Turković ze swoją piosenką Hej Mali otrzymała 126 punktów i zajęła 3 miejsce. Do zwycięstwa brakowało jej 46 punktów. Kolejny rok w Belgii nie był zbyt dobry dla kraju. Lorena Jelusić z piosenką Rock Baby zajęła 12 miejsce. W 2006 roku Mateo Đido zajął 10 miejsce z 50 punktami.

  Trzeci Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się w Belgii. Wygrała, z 3 punktową przewagą, reprezentantka Białorusi – Ksenia Sitnik z piosenką My Vmeste.Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci (ang. Junior Eurovision Song Contest) - dziecięcy konkurs muzyczny, organizowany przez Europejską Unię Nadawców (EBU) od 2003 roku, w którym udział biorą młodzi wykonawcy (w wieku od 10 do 15 lat) reprezentujący kraje członkowskie EBU.

  HRT wycofała się z konkursu w 2007 roku ze względu na koszty i trudności w transmisji konkursu.

  Chorwacja powróciła do konkursu w 2014. Reprezentantką kraju została Josie z piosenką Game Over. Zajęła 16 miejsce z 13 punktami na końcie. Do dnia dzisiejszego jest to najgorszy wynik Chorwacji w historii.

  Zwycięzca z 2003 i uczestniczka z 2005 są rodzeństwem.

  Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się 15 listopada 2003 roku w Kopenhadze. Wygrała Chorwacja reprezentowana przez 11-letniego Dino Jelusicia, który wykonał piosenkę Ti Si Moja Prva Ljubav.

  Uczestnictwo[ | edytuj kod]

  Legenda:

       1 miejsce

       2 miejsce

       3 miejsce

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.052 sek.