Chorwacja w Konkursie Piosenki Eurowizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chorwacja bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1993. Od czasu pierwszego startu konkursem w Chorwacji zajmuje się nadawca Hrvatska radiotelevizija (HRT).

Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.Hrvatska radiotelevizija, w skrócie jako HRT – publiczny nadawca radiowo-telewizyjny Republiki Chorwackiej z siedzibą w Zagrzebiu. HRT jest producentem 4 kanałów telewizyjnych i 5 stacji radiowych (w tym 1 rozgłośni regionalnej). Od 1 stycznia 1993 HRT jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców.

Chorwacja nigdy nie trafiła na finałowe podium. Najwyższym wynikiem w historii startów kraju jest czwarte miejsce, które zajęły Maja Blagdan z piosenką „Sveta ljubav” w konkursie w 1996 oraz Doris Dragović z piosenką „Marija Magdalena” w konkursie w 1999

Historia Chorwacji w Konkursie Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

Do 1992[ | edytuj kod]

W latach 19611991 Chorwacja brała udział w konkursie jako część Jugosławii. Reprezentant kraju wybierany był przez finał Jugovizija, który dziesięciokrotnie został zwyciężony przez uczestnika z Chorwacji (w 1963, 1968, 1969, 1971, 1972, 1986, 1987, 1988, 1989 i 1990). W 1989 konkurs wygrał chorwacki zespół Riva, dzięki czemu konkurs w 1990 odbył się w Zagrzebiu.

Malta uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1971 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się maltański nadawca publiczny PBS.47. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 25 maja 2002 w Saku Suurhall w Tallinnie przez estońskiego nadawcę Eesti Rahvusringhääling (ERR). Konkurs poprowadzili Annely Peebo i Marko Matvere.

Chorwacka telewizja chciała zadebiutować jako niepodległe państwo podczas Konkursie Piosenki Eurowizji w 1992. Reprezentantem kraju został Magazin z utworem „Hallelujah”. Zespół nie został dopuszczony do udziału w konkursie, ponieważ stacja HRT nie była wówczas aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU), główna organizatora konkursu.

Bośnia i Hercegowina debiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, po tym, jak zajęła drugie miejsce w rundzie kwalifikacyjnej "Kvalifikacija za Millstreet". Później brała udział w każdym konkursie, oprócz roku 1998 i 2000 z powodu za niskich wyników, kolejno, w 1997 i 1999.Daria Kinzer (ur. 29 maja 1988 w Aschaffenburgu, Niemcy) – chorwacka wokalistka, reprezentantka Chorwacji na 56 Konkursie Piosenki Eurowizji 2011 który odbył się w Düsseldorfie. Piosenkarka wzięła udział w konkursie Dora organizowanym przez chorwacką telewizję HRT który miał na celu wyłonić reprezentanta Chorwacji na konkurs Eurowizji. Po kilku tygodniach zmagań, w marcu 2011 roku, Daria zwyciężyła z piosenką „Lahor”, autorstwa Borisa Đurđevića. Na Eurowizji, w pierwszym półfinale konkursu, który odbył się 10 maja, piosenkarka zaprezentowała angielską wersję swojej piosenki – „Celebrate”. Nie udało jej się awansować do finału konkursu – zajęła 15. miejsce w półfinale.

Lata 90.[ | edytuj kod]

Chorwacja zadebiutowała w konkursie w 1993. Nadawca HRT zorganizował krajowe eliminacje o nazwie Dora 1993, za których pomocą wyłoniono reprezentanta kraju. Finał selekcji odbył się 28 lutego i wzięło w nim udział piętnastu uczestników, którymi zostali: Davor Borno, Nina, Alka i Sandi, K-2, Alter Ego, Neki To Vole Vruce, Put, Zorica Kondza, Academia, Ivo Amulic, Tony Cetinski, Maja Blagdan, Leteci Odred, Dorian i Drazen Zanko. Ostatecznie koncert finałowy, który prowadzili Sanja Doležal i Frano Lasic, wygrał zespół Put z piosenką „Don’t Ever Cry”, zdobywając łącznie 85 punktów w głosowaniu 11-osobowej komisji jurorskiej. Przed finałem Konkursu Piosenki Eurowizji EBU borykała się z dużą liczbą krajów chętnych do udziału w konkursie, co było spowodowane rozpadem bloku wschodniego oraz rozdzieleniem się Jugosławii na mniejsze państwa. Wprowadzono rundę kwalifikacyjną Kvalifikacija za Millstreet, w której wzięły udział kraje, które albo nigdy wcześniej nie uczestniczyły w konkursie, albo (jak w przypadku Jugosławii) nie uczestniczyły w stawce jako osobny naród. 3 kwietnia 1993 roku w Lublanie odbyły się eliminacje, w których wzięli udział reprezentanci Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Węgier, Słowenii, Słowacji i Estonii. Ostatecznie reprezentacja Chorwacji zajęła trzecie miejsce, dzięki czemu zdobyła możliwość wystąpienia w finale Konkursu Piosenki Eurowizji. Zajęła w nim 15. miejsce z 31 punktami na koncie.

Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.Doris Dragović, właśc. Dorotea Dragović (ur. 16 kwietnia 1961 roku w Splicie) – chorwacka piosenkarka i autorka piosenek, reprezentantka Jugosławii w 31. Konkursie Piosenki Eurowizji w 1986 roku oraz Chorwacji w 44. Konkursie Piosenki Eurowizji w 1999 roku.

W 1994 roku chorwacki nadawca wziął udział w 39. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Dublinie, a reprezentanta ponownie wybrał za pomocą formatu Dora. 20 marca w hotelu Kvarner w Opatii odbył się finał eliminacji, w którym startowało 21 uczestników: Valentina, Oliver Dragojevic, Mladen Grdovic, Mucalo, Marina Tomasevic, Dani Marsan, Gabi, Nino Bosco, Vinko Coce, Nina Badrić, Zorica Kondza, Andeli, Neno Belan, Boris Novkovic, Matteo, Nada Rocco i Branko Blace, Pero Panjkovic, Romantic, Annamaria, Ivo Amulic, Tony Cetinski. Ostatecznie finał selekcji, prowadzony przez Danielę Trbovic i Mirko Fodora, wygrał Tony Cetinski z utworem „Nek’ ti bude ljubav sva”, zdobywając łącznie 77 punktów w głosowaniu 11-osobowej komisji jurorskiej. 30 kwietnia wystąpił w finale konkursu i zajął 16. miejsce z 27 punktami na koncie.

16. Konkurs Piosenki Eurowizji 1971 odbył się 3 kwietnia 1971 roku, w Dublinie (Irlandia). W konkursie brało udział 18 państw. Do konkursu powróciły: Finlandia, Norwegia, Portugalia, Szwecja i Austria. Krajem, który zadebiutował, była Malta.Lako je sve – utwór chorwackiego girls bandu Feminnem, który został wydany w 2010 roku oraz umieszczony na drugiej płycie studyjnej grupy zatytułowanej Easy to See. Piosenkę napisali Branimir Mihaljević (muzyka), Neda Parmać i Pamela Ramljak (tekst).

W 1995 stacja HRT wystartowała w 40. Konkursie Piosenki Eurowizji. Reprezentant kraju został wybrany za pośrednictwem koncertu Dora 1995, który odbył się 12 marca w hotelu Kvarner w Opatii. W eliminacjach wystąpiło dwudziestu uczestników: Venera, Battifiaca, Mucalo, Marinela Malic, Ivan Mikulić, Leteci Odred, Stare Staze, Latino, Boris Novkovic i Moonlight Cats, Romantic, Nina Badrić, Oliver Dragojevic, Zrinka, Bumerang, Julija, Davor Radolfi, Minea, Mira Simic, Srebrna Krila oraz Magazin i Lidija. Selekcje, ponownie prowadzone przez duet Daniela Trbovic i Mirko Fodor, wygrali zespół Magazin i Lidija z utworem „Nostalgija”, zdobywając za niego łącznie 150 punktów w głosowaniu 20-osobowej komisji jurorskiej. 13 maja zajęli szóste miejsce w finale konkursu, zdobywszy 91 punktów, w tym m.in. maksymalnych not 12 punktów od komisji jurorskich z Malty, Słowenii i Hiszpanii.

Słowacja wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 7 razy, debiutując w 1994 roku. Kraj chciał uczestniczyć również w 1993 roku, jednak nie przeszedł rundy kwalifikacyjnej do Eurowizji. W ciągu pierwszych trzech finałów, w których Słowacja wzięła udział, jej najlepszym wynikiem było 18. miejsce, które Marcel Palonder zdobył w 1996. Z powodu słabych wyników, kraj nie mógł brać udziału w konkursach w 1995 i 1997 roku, a było porażce w 1998 (21. miejsce), Słowacja wycofała się z konkursu na dziesięć lat, powracając dopiero w 2009 roku.54. Konkurs Piosenki Eurowizji 2009 odbył się 12 i 14 maja (półfinały) oraz 16 maja (finał) 2009 roku w Olympic Indoor Arena w Moskwie (Rosja). Zwycięzcą został Alexander Rybak reprezentujący Norwegię z piosenką „Fairytale”, za którą otrzymał rekordową ilość 387 (na 492 możliwych) punktów.

W 1996 stacja HRT potwierdziła udział w 41. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Oslo. Reprezentant kraju ponownie został wybrany w konkursie Dora. Finał eliminacji, który prowadzili Daniela Trbovic i Ljudevit Grguric-Grga, odbył się 3 marca w hotelu Kvarner w Opatii. Do selekcji przystąpiło dwudziestu uczestników: Alen Vitasovic, Erwin, Novi Fosili, Leo, Srebrna Krila, Juci, Marinella Malic i Tutti Frutti, Massimo Savic, Branimir Mihaljevic, Giuliano, I. Bee i Rene Cooler, Renata Kos, Maja Blagdan, Divas, Jelena, Naim Ajra, Ivan Mikulić, Zrinka, Petar Graso i Sandra Sagena. Ostatecznie największe poparcie 20-osobowej komisji jurorskiej otrzymała Maja Blagdan, otrzymując łącznie 214 punktów za wykonanie utworu „Sveta ljubav”. 18 maja zajęła czwarte miejsce w finale, zdobywszy 98 punktów, uzyskując tym samym najwyższy wynik w historii udziału Chorwacji w konkursie.

Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.

W 1997 telewizja HRT znalazła się na liście uczestników 42. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Dublinie. Przedstawiciel stacji po raz kolejny został wybrany podczas koncertu Dora, który odbył się 9 marca w hotelu Kvarner w Opatii. W finale selekcji, który poprowadził Ljudevit Grguric-Grga, wystąpiło dwudziestu kandydatów: Tajana, Ksenija, Oliver Dragojevic, Bay Bis, B.B., Magazin, Ivana Plechinger, E.N.I., Dona Ares, Petar Graso, Lidija Bajuk, Lana Cencic, Breskovic Brothers, Novi Fosili, Minea, Maja Blagdan, Leo, Drazen Zanko, Ivan Mikulić i Alen Nizetic. Pierwsze miejsce zajęła grupa E.N.I., która za utwór „Probudi me” dostała łącznie 170 punktów od 20-osobowej komisji jurorskiej. 3 maja zajęły 17. miejsce w finale, zdobywszy 24 punkty od jurorów.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2006 - 51. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 18 i 20 maja 2006 na terenie Olympic Indoor Hall w Atenach przez greckiego nadawcę publicznego Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Grecji Eleny Paparizou na festiwalu w 2005 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadzili piosenkarz Sakis Ruwas i prezenterka telewizyjna Maria Menounos.Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.

W 1998 nadawca HRT potwierdził udział w 43. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Birmingham. Reprezentant ponownie został wyłoniony w trakcie programu Dora, o którego wynikach decydowała 20-osobowa komisja jurorska oraz telewidzowie, z czego oceny jury stanowiły 20/21 ogólnego wyniku, a rezultat głosowania widzów – 1/21. Finał eliminacji odbył się 6 marca w hotelu Kvarner w Opatii, prowadzili go Daniela Trbovic i Ljudevit Grguric-Grga. Do rywalizacji stanęło 20 uczestników, którymi zostali: Valentina Brzovic, Zorica Kondza, Ready Cool, Stijene, Ena, Melani, Tina i Niksa, Branimir Mihaljevic, Colonia, Magazin, Ivan Mikulić, Marsell Benzon, Alen Nizetic, Andrea Cubric, Sanja Trumbic, Lana Cencic, Danijela, Zrinka i Goran, Novi Fosili i Azzurro. Ostatecznie największą liczbę 177 punktów otrzymała Danijela Martinović z utworem „Neka mi ne svane”. 9 maja wystąpiła jako pierwsza w kolejności w finale konkursu i ostatecznie zajęła piąte miejsce po zdobyciu łącznie 131 punktów, w tym maksymalnych not 12 punktów od Macedonii i Słowenii.

Feminnem - chorwackie żeńskie trio, w którego skład wchodzi Neda Parmać, Pamela Ramljak i Nika Antolos. W 2012 zakończył działalność.Vjerujem u ljubav – singiel chorwackiego zespołu muzyczngeo Dragonfly nagrany we współpracy z piosenkarzem Dado Topiciem, który napisał muzykę i tekst do utworu.

W 1999 stacja HRT znalazła się na liście uczestników 44. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Jerozolimie. Reprezentant kraju został wybrany za pomocą konkursu Dora 1999, którego finał odbył się 7 marca w Jadran Film Studios w Zagrzebiu. W koncercie finałowym, który prowadzili Oliver Mlakar i Vlatka Pokos, wystąpiło 24 wykonawców: Teens, Kristina, Alen Nizetic, Andy, En Face, Giuliano, Josip Katalenic, Nikita, Magazin, Sanja Lukanovic, Turbo X, Goran Karan, Joy, Mandi, Marina Tomasevic, Dani Stipanicev, Branka Bliznac, Zrinka, Zorana Siljeg, Renata Sabljak, Doris, Mladen Grdovic, Minea i Petar Graso. Największe poparcie 20-osobowej komisji jurorskiej oraz telewidzów („21. jurora”) zdobyła Doris Dragović z utworem „Marija Magdalena”, za który otrzymała łącznie 207 punktów. 29 maja wystąpiła jako czwarta w kolejności w finale konkursu i zajęła czwarte miejsce po zdobyciu 118 punktów, w tym maksymalnych not 12 punktów ze Słowenii i Hiszpanii.

Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 – jubileuszowa, 50. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Nacjonalna Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu reprezentantki Ukrainy – Rusłany podczas festiwalu w 2004 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko.

Lata 2000–2009[ | edytuj kod]

W 2000 Chorwacja została ogłoszona jednym z uczestników 45. Konkursu Piosenki Eurowizji. Przedstawiciel kraju został wybrany podczas koncertu Dora 2000, który odbył się 19 lutego w hotelu Kvarner w Opatii. Koncert finałowy prowadzili Vlatka Pokos i Marko Rasica, a w konkursie wystąpiło 26 wykonawców: Zorana Siljeg, Boris Novković, Andrea, Izabela i Stijene, Dea, Alen Vitasovic, Tajna Veza, Giuliano, Josip Katalenic, Renata Sabljak, Tina i Niksa, Minea, Two much, Severina, Dogan Family, Cronika, Teens, Vanna, Vesna Pisarović, Goran Karan, Anita Horvatic, Alen Nizetic, Jozefina i Trio Rio, Putokazi, Joy i Vesna Ivic. Zwycięzcę ponownie wybrało 20 jurorów oraz telewidzowie. Największą liczbę 172 punktów zdobył Goran Karan z utworem „Kad zaspu anđeli”, dzięki czemu został ogłoszony reprezentantem Chorwacji w Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie. 13 maja wystąpił w finale konkursu i zajął dziewiąte miejsce z dorobkiem 70 punktów.

Ivan Mikulić (ur. 8 maja 1968 w Mostarze) – bośniacki piosenkarz, reprezentant Chorwacji podczas 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2004 roku.Vanna, właśc. Ivana Ranilović-Vrdoljak (ur. 1 września 1970 w Koprivnicy) – chorwacka piosenkarka, reprezentantka Chorwacji w 46. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2001 roku.

W 2001 stacja wzięła udział w finale 46. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Kopenhadze. Reprezentant kraju został wyłoniony za pomocą konkursu Dora 2001, który odbył się 4 marca w studiu telewizji HRT w Zagrzebiu. W koncercie, który prowadzili Bojana Gregoric i Dusko Curlic, wystąpiło dwudziestu uczestników: Petar Graso, Branimir Mihaljevic, Tereza Kesovija, Vesna Pisarović, Mirjana Pospiš, Bruno Krajcar, Perle, Putokazi, Novi Fosili, Vanna, Josip Katalenic, Vladimir Kocis-Zec, Zdenka Kovacicek, Maja Suput, Dado Topic, Branka Delic, Plava Trava Zaborava, Ksenia, Tony Cetinski oraz Adalbert Turner-Juci i Emilia Kokic. Tym razem o wynikach finału zdecydowali: pięcioosobowa, regionalna komisja jurorska, telewidzowie podzieleni na cztery regiony, internauci w głosowaniu internetowym oraz panel ekspertów. Po zsumowaniu wszystkich głosów największą ich liczbę (100) otrzymała Vanna z piosenką „Strune ljubavi”. 12 maja wystąpiła w finale konkursu z anglojęzyczną wersją piosenki – „Strings of My Heart”, z którą zajęła 10. miejsce, zdobywszy 42 punkty.

Jacques Houdek, występujący także jako Gospodin Glas, właściwie Željko Houdek (ur. 14 kwietnia 1981 roku w Velikiej Goricy) – chorwacki piosenkarz, reprezentant Chorwacji w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2017 roku. Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

W 2002 stacja HRT wystąpiła w finale 47. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Tallinnie. Reprezentantem kraju został zwycięzca formatu Dora, którego finał odbył się 10 marca w Zagreb Fair. Podobnie jak przed rokiem, o wynikach zdecydowała pięcioosobowa, regionalna komisja jurorska, telewidzowie podzieleni na cztery regiony, internauci w głosowaniu internetowym oraz panel ekspertów. Do rywalizacji stanęło 20 uczestników: Ivan Mikulić, Petar Dragojevic, Adalbert Turner-Juci, Zak, Najbolji Hrvatski Tamburasi, Alen Lazaric, Branimir Mihaljevic, Grupa 4’ 33”, Davor Radolfi, Jacques Houdek, Zdenka Kovacicek, Tihana Sabati, Goran Karan, Perle, Boris Novković, Joy, Vesna Pisarović, Mladen Burnac, Alen Vitasovic oraz Davor Tolja i Leonida Buric. Największą liczbę 130 punktów otrzymała Vesna Pisarović z utworem „Sasvim sigurna”. Podczas finału jeden z jurorów niepoprawnie podał swoje punkty, a po naniesieniu poprawek okazało się, że Vesna Pisarović otrzymała dodatkowe 12 punktów, a Alen Vitasovic – 10 punktów, natomiast zespół Joy stracił 12 punktów, a Mladen Burnac – 10. 25 maja wystąpiła w finale Konkursu Piosenki Eurowizji z anglojęzyczną wersją piosenki „Sasvim sigurna”, czyli „Everything I Want”, i zajęła 11. miejsce w finałowej po zdobyciu 44 punktów, w tym maksymalnej noty 12 punktów ze Słowenii.

34. Konkurs Piosenki Eurowizji 1989 odbył się 6 maja 1989 r. w Lozannie, dzięki ubiegłorocznemu zwycięstwu Celine Dion, która reprezentowała wtedy Szwajcarię. Festiwal prowadzili Lolita Morena i Jacques Deschenaux. Reprezentantka Jugosławii, Riva, wygrała tegoroczny konkurs, z piosenką "Rock Me", zapewniając jedyne w historii kraju zwycięstwo.Igor Cukrov (ur. 6 czerwca 1984 w Šibenik) - piosenkarz chorwacki. Śpiewa muzykę pop, rock, pop rock, bel canto. W 2009 reprezentował Chorwację w Konkursie Piosenki Eurowizji. Z 40 punktami uplasował się na 18. miejscu.

W 2003 telewizja HRT wystartowała w 48. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Rydze. Reprezentant kraju został wybrany podczas koncertu Dora 2003, do którego zakwalifikowano 24 uczestników. Zostali nimi: Ani, Alan Hrzica, Izabela Martinovic, Tonka, Kavasaki 3p, Claudia, Alenka Milano, Tina i Niksa, Jelena Radan, Maja Šuput i EnJoy, Alen Vitasovic, Maja Blagdan, Luka Nizetić, Gina Kuljanic, Ivan Brdar, Andrea Cubric, Viva, Zvonimir Divic, Karma, Ivana Kindl, Jacques Houdek, Emilija Kokic, Nina Badrić i Giuliano. Telewizja po raz pierwszy zorganizowała półfinały eliminacji, które odbyły się 7 i 8 marca na Letniej Scenie (Summer Stage) w Opatii. W każdej z rund wystąpiło po 12 uczestników, a po sześciu z nich zdobywało awans do finału; pierwszy koncert półfinałowy poprowadzili Ljiljana Vinkovic i Mirko Fodor, a drugi – Karmela Vukov-Colic i Davor Mestrovic. Do finału, rozegrywanego 9 marca, zakwalifikowali się: Luka Nizetic, Alen Vitasovic, Kavasaki 3p, acques Houdek, Gina Kuljanic, Tina i Niksa, Maja Blagdan, Giuliano, Nina Badrić, Claudia, Maja Šuput i EnJoy, Karma. Finał, który prowadzili Dusko Curlic i Danijela Trbovic-Vlajki, wygrała Claudia Beni z utworem „Više nisam tvoja”, który otrzymał największe poparcie telewidzów. 24 maja zajęła 15. miejsce w finale konkursu.

Słowenia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, kiedy wzięła udział w rundzie kwalifikacyjnej do Eurowizji "Kvalifikacija za Millstreet" (który odbył się w Słowenii) i przeszła do finału. Do tej pory wzięła udział 19 razy, z uczestnictwa w Konkursie zrezygnowała 2 razy:w 1994 i 2000 roku, z powodu słabych wyników w latach poprzednich.Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.

W 2004 stacja HRT znalazła się na liście uczestników 49. Konkursu Piosenki Eurowizji. Jej reprezentantem został zwycięzca konkursu Dora 2004. Podobnie jak przed rokiem, do selekcji zakwalifikowano 24 kandydatów, którymi zostali: Chanté, Sandra, Angie, Azzurro, Renata Holi, Karma, Andrea Cubric, Andrea, Mladen Grdovic, Alen Nizetic, Merita’s i Massimo, Jacques Houdek, Rivers, Petra Kosalec, Vladimir Bodegrajac, Magnetic, Tina Vukov i Matija Dedic Trio, Ivana Kindl, Ina, P’eggy, Lana, En Face, Ibrica Jusic oraz Ivan Mikulić. Zostali oni podzieleni na dwa koncerty półfinałowe, które odbyły się 12 i 13 maja w hotelu Kvarner w Opatii. Pierwszy półfinał prowadzili Dusko Curlic i Tihana Zrnic, a w drugim prezenterowi towarzyszyła Barbara Radulovic. Do organizowanego 14 marca finału Dora 2004 awansowało po sześciu półfinalistów, którymi zostali: Magnetic, Petra Kosalec, Alen Nizetic, Merita’s i Massimo, Ivana Kindl, Mladen Grdovic, Ibrica Jusic, Lana, Andrea, Karma, Jacques Houdek i Ivan Mikulić. Koncert finałowy, który prowadzili Dusko Curlic, Tihana Zrnic i Barbara Radulovic, wygrał Ivan Mikulić z utworem „Daješ mi krila”, za który otrzymał łącznie 71 punktów w głosowaniu telewidzów (telefonicznym i SMS-owym). Po finale selekcji ogłosił, że w Konkursie Piosenki Eurowizji zaśpiewa anglojęzyczną wersję piosenki – „You Are the Only One”. W związku ze zwiększającą się liczbą krajów chętnych do udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji, w 2004 roku organizowanym w Stambule, EBU zdecydowała się na organizację koncertu półfinałowego. Z występu w półfinale zwolnione były kraje tzw. „Wielkiej Czwórki” (tj. Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Hiszpania) oraz państwa, których reprezentanci rok wcześniej zajęli miejsce w pierwszej dziesiątce finałowej. Tym samym Ivan Mikulić wystąpił w półfinale konkursu, który rozegrał się 12 maja i z dziewiątego miejsca awansował do finału. W finale, organizowanym 15 maja, reprezentant Chorwacji dwunaste miejsce z 50 punktami na koncie.

Lublana (słoweń. Ljubljana [ʎuˈbʎà:na], wł. Lubiana, niem. Laibach) – stolica i największe miasto Słowenii, położone nad rzeką Ljubljanicą; jugosłowiańskie miasto-bohater. Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.

W 2005 nadawca HRT znalazł się na liście uczestników 50. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Kijowie. Do udziału w selekcjach Dora 2005 zostało dopuszczonych dwudziestu uczestników, którymi zostali: 4 asa, Andrea, Boris Novković (z Chorwackim Narodowym Zespołem Ludowym „Lado”), Danijela, E.T., Emina Arapovic, Giuliano, Goran Karan, Ibrica, Ivana Kindl, Ivana Radovnikovic, Jacques Houdek, Luka Nizetic i Klapa Nostalgija, Magazin, Neno Belan i Fiumens, Ricardo, Saša Tin Kedzo, Songkillers, Vesna Pisarović i Zanamari. Po raz pierwszy chorwacka stacja zorganizowała rundę ćwierćfinałową. Konkursowe piosenki zostały zaprezentowane podczas dziesięciu wydań programu telewizyjnego, który emitowanego w dniach 7-18 lutego. Od 21 do 24 lutego wyemitowano kolejne cztery programy, podczas których jurorzy i telewidzowie (w stosunku głosów 50:50) wyselekcjonowali 18 półfinalistów, których nazwiska ogłoszono 25 lutego. Do udziału w półfinale Dory 2005 zakwalifikowali się: Vesna Pisarović, Goran Karan, Ivana Kindl, 4 asa, Giuliano, Ivana Radovnikovic, Jacques Houdek, Magazin, Luka Nizetic i Klapa Nostalgija, Zanamari, Ricardo, Emina Arapovic, Ibrica, Danijela, Saša Tin Kedzo, Neno Belan i Fiumens, Andrea i Boris Novković z zespołem. Zostali oni podzieleni na dwa półfinały, które odbyły się 3 i 4 marca w studiu HRT TV w Zagrzebiu. Z każdego z nich do finału awansowało po siedmiu uczestników, którzy zmierzyli się ze sobą w finale organizowanym 5 marca. Ostatecznie o reprezentowanie Chorwacji w Konkursie Piosenki Eurowizji zawalczyli: Ibrica, Emina Arapovic, Zanamari, Vesna Pisarović, 4 asa, Ivana Radovnikovic, Jacques Houdek, Andrea, Goran Karan, Saša Tin Kedzo, Danijela, Luka Nizetic i Klapa Nostalgija, Boris Novković (z gościnnym udziałem Chorwackiego Narodowego Zespołu Ludowego „Lado”) oraz Magazin. Największe poparcie jurorów i widzów otrzymał Boris Novković, który wygrał selekcji z utworem „Vukovi umiru sami”. Wszystkie koncerty eliminacyjne prowadzili Duško Curlic i Robert Ferlin. 19 maja wystąpili w półfinale konkursu i czwartego miejsca awansowali do sobotniego finału, w którym zajęli 11. miejsce z dorobkiem 115 punktów, w tym maksymalnych not 12 punktów z Bośni i Hercegowiny oraz Słowenii.

41. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 18 maja 1996 w Oslo Spektrum w Oslo przez norweskiego nadawcę publicznego Norsk Rikskringkasting (NRK), dzięki zwycięstwu reprezentantów Norwegii, zespołu Secret Garden podczas konkursu w 1995 roku.Goran Karan (ur. 2 kwietnia 1964 roku w Belgradzie) – chorwacki piosenkarz urodzony w Serbii, reprezentant Chorwacji w 45. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2000 roku.

W 2006 stacja HRT wystąpiła w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Atenach. Reprezentant Chorwacji został wybrany za pośrednictwem eliminacji Dora 2006. Zakwalifikowano do nich 32 uczestników, którymi zostali: Maja Šuput, Magnetic, Minea, Tina Vukov, En Face, Andrea Cubric, Sandi Cenov i Mirela Bunoza, Emina Arapovic, Angels, Marija Husar, Lana Jurcevic, Massimo, Ivana Banfic, Petar Grašo, Magazin, Danijela Martinović, Claudia Beni, Ðani Stipanicev, Raspashow, Rivers, Tina i Nikša, Jacques Houdek, Alen Vitasovic, Vlatka Pokos, Kraljevi ulice, Žanamari, Kristina, Latino, Karma, Jelena Rozga, Ibrica Jusic i Severina. Uczestnicy zostali podzieleni na dwa półfinały, które odbyły się 2 i 3 marca w hotelu Kvarner w Opatii, a o wynikach zdecydowali jurorzy i telewidzowie w stosunku głosów 50:50. Do finału Dora 2006, który odbył się 4 marca, awansowali: Angels, Jacques Houdek, Magazin, Alen Vitasovic, Raspashow, Danijela Martinovic, Ibrica Jusic, Karma, Tina Vukov, Petar Grašo, Lana Jurcevic, Severina, Jelena Rozga, Massimo, Ivana Banfic i Kraljevi ulice. Głosami jurorów i telewidzów rywalizację wygrała Severina Vučković z utworem „Moja štikla”, za który otrzymała łącznie 30 punktów. Wszystkie koncerty prowadzili Duško Curlic, Mirko Fodor, Emilija Kokic (pierwszy półfinał) i Vesna Pisarović (drugi półfinał). Dzięki zajęciu miejsca w pierwszej jedenastce przez Novkovicia w finale konkursu w 2005, Vučković nie musiała brać udziału w półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji. 20 maja zajęła 12. miejsce w finale, zdobywszy 56 punktów, w tym maksymalną notę 12 punktów z Bośni i Hercegowiny.

Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.
Dragonfly i Dado Topić podczas występu w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji w Helsinkach, maj 2007

W 2007 kanał HRT wystąpił w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji. Podobnie jak przed rokiem, do udziału w selekcjach Dora zakwalifikowano 32 uczestników, którymi zostali: Angels, Alen Vitasovic, Ivana Radovnikovic, Ibrica Jusic, Ayra, Luka Nižetic, Klapa Maslina, Marko Tolja, Feminnem, Esmeralda Kresina, Lana Klingor, Kraljevi ulice i Sandra Bagaric, Milan Terze, Dragonfly (feat. Dado Topić), Vivien Galletta i Voljen Grbac, Giuliano, Barbara Munjas, Raspashow, Žanamari, Kemal Monteno, Livio Morosin i Miroslav Evacic, Antonija Šola, Ness, Trio Fantasticus, Valentina Bralo, Danijela Pintaric, Sabrina, Jelena Rozga, Brentini, Tina Vukov, The Sick Swing Orchestra, oraz Anja Šovagovic i Galiano Pahor. Wykonawcy zostali podzieleni na dwa półfinały, które odbyły się 1 i 2 marca w hotelu Kvarner w Opatii. O wynikach zdecydowali jurorzy i widzowie w stosunku głosów 50:50, którzy do finału zakwalifikowali po ośmiu półfinalistów z każdej grupy. 3 marca 2007 odbył się finał selekcji Dora 2007, w którym wystąpili: Lana Klingor, Marko Tolja, The Sick Swing Orchestra, Kemal Monteno, Feminnem, Giuliano, Livio Morosin i Miroslav Evacic, Anja Šovagovic i Galiano Pahor, Luka Nižetic, Tina Vukov, Jelena Rozga, Trio Fantasticus, Kraljevi Ulice i Sandra Bagaric, Dragonfly (feat. Dado Topić), Danijela Pintaric i Klapa Maslina. Największe poparcie jurorów (1. miejsce) i telewidzów (2. miejsce) otrzymał zespół Dragonfly (w składzie: Drago Vidaković, Branko Kuznar, Branko Badnjak i Iva Gluhak) z piosenką „Vjerujem u ljubav”, którą nagrali razem z Dado Topiciem. W skład eurowizyjnej delegacji chorwackiej, poza reprezentantami, weszli także: Igor CC Kelčec (odpowiedzialny za komunikację z mediami), Ivona Brnelić (odpowiedzialna za choreografię) i Zoran Mrvoą (stylista, który stworzył stroje dla reprezentantów). 10 maja Dragonfly wraz z Dado Topićem wystąpili w półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji, organizowanego w Helsinkach, i zajęli 16. miejsce, przez co nie awansowali do finału. Tym samym kraj po raz pierwszy nie wystąpił w rundzie finałowej od czasu debiutu w 1993 roku. Po finale konkursu reprezentanci Chorwacji zrzucili winę za niepowodzenie na HRT. W jednym z wywiadów Topić wyznał: Nie można było spodziewać się dobrego rezultatu przy tak słabej organizacji. Piosenkarz dodał, że nagranie eurowizyjnej wersji piosenki „Vjerujem u ljubav” trwało zaledwie 27 minut, ponieważ „pobyt artysty w studiu nagraniowym opłaciła HRT”. To było powodem nienagrania anglojęzycznej wersji utworu „Vjerujem u ljubav”, którą chciała zaprezentować na scenie reprezentacja kraju.

Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

Chorwacki nadawca potwierdził udział w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji, a swojego reprezentanta znów wybrał za pośrednictwem formatu Dora. 22 lutego w hotelu Kvarner w Opatii odbył się półfinał selekcji, w którym wystąpiło czternastu uczestników: Bonaca i Nera, Antonija Šola, Ivo Gamulin Gianni, Ibrica Jusic, Martina, Zorica Kondža, Vlatka Grakalic, Ivana Radovnikovic, Mor Roll, Danijela Pintaric, Ðani Stipanicev, Kraljevi ulice i 75 Cents, Maja Šuput i Emilija Kokic. Głosami telewidzów do finału awansowało sześciu z nich: Bonaca i Nera, Antonija Šola, Ivo Gamulin Gianni, Kraljevi ulice i 75 Cents, Maja Šuput i Emilija Kokic. 23 lutego odbył się finał Dora 2008, który poprowadzili Duško Curlic, Mirko Fodor, Nikolina Pisek i Lana Jurcevic. Wystąpiło w nim sześciu półfinalistów oraz dziewięciu artystów, którzy mieli zagwarantowany udział w finale: Dye And The Colors, Hari Roncevic, Prva Liga i Druge, Tamara Obrovac, Pero Galic, Alen Islamovic, Maja Blagdan, Giuliano (feat. Viva) i Ivana Banfic. Po zliczeniu głosów jurorów i telewidzów pierwsze miejsce zajęli ex aequo zespół Kraljevi ulice i 75 Cents oraz Antonija Šola. Ostatecznie, zgodnie z zapisem regulaminowym, prawo reprezentowania Chorwacji w Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Belgradzie zdobyli zwycięzcy głosowania jurorów, czyli Kraljevi ulice i 75 Cents z utworem „Romanca”. W 2008 EBU po raz pierwszy zorganizowała dwa koncerty półfinałowe Konkursu Piosenki Eurowizji. Reprezentanci Chorwacji wystąpili w drugim półfinale, który odbył się 22 maja, i z czwartego miejsca awansowali do sobotniego finału. Zajęli w nim 21. miejsce z dorobkiem 44 punktów.

8. Konkurs Piosenki Eurowizji 1963 odbył się 23 marca 1963 roku w Centrum Telewizyjnym BBC w Londynie (Wielka Brytania). Choć Francja wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji 1962, z powodu problemów finansowych nie była w stanie zorganizować konkursu w 1963 roku. Wprowadzono wówczas zasadę obowiązującą przez lata: w przypadku niemożności przygotowania Konkursu Piosenki Eurowizji przez zwycięski kraj, gospodarzem zostaje brytyjski nadawca BBC. Dlatego w październiku 1962 roku ogłoszono, że konkurs odbędzie się w Wielkiej Brytanii, w niedawno otwartej BBC Television Centre.33. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 30 kwietnia 1988 r. w Dublinie. Festiwal prowadzili Pat Kenny i Michelle Rocca. Przyszła międzynarodowa gwiazda, kanadyjska piosenkarka pochodząca z Francji Céline Dion, wygrała tegoroczny konkurs z piosenką "Ne partez pas sans moi". Utwór skomponował szwajcarski kompozytor Atilla Şereftuğ, a słowa napisała Nella Martinetti. Było to drugie zwycięstwo Szwajcarii (pierwsze w 1956 roku - Lys Assia i jej "Refrain"). Było to ostatnie zwycięstwo piosenki w języku francuskim.

W 2009 telewizja HRT wzięła udział w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji. Przedstawiciel stacji został wybrany w eliminacjach Dora 2009. W półfinale selekcji, które odbyły się 27 lutego w hotelu Kvarner w Opatii, wystąpiło czternastu uczestników: Sandra Bagaric, Maja Vucić, Ricardo Luque i Maja Vasilj, Alen Vitasovic i Lela Kaplowitz, Sane, Tomislav Bralic i Klapa Intrade, Dražen Žanko, Marta Kuliš, Jelena Radan, Mario Battifiaca, Cager Zoc i Papak Dance Company, Marko Tolja, Ivo Gamulin Gianni, Feminnem. Głosami telewidzów, do finału awansowało sześciu z nich: Tomislav Bralic i Klapa Intrade, Dražen Žanko, Mario Battifiaca, Cager Zoc i Papak Dance Company, Ivo Gamulin Gianni i Feminnem. 28 lutego odbył się finał Dora 2009, który poprowadzili Duško Curlic, Mirko Fodor, Nikolina Pisek i Lana Jurcevic. Wystąpiło w nim sześciu półfinalistów oraz dziesięciu artystów, którzy mieli zagwarantowany udział w finale: Ana Bebic, Hari Roncevic i Kvartet Bravo, Ruswaj, Mijo Lešina, Franka, Viva, Denis Dumancic, Danijela Pintaric, Igor Cukrov i Aria. Ostatecznie największe poparcie jurorów i widzów zdobył Igor Cukrov z piosenką „Lijepa Tena”. Później ogłoszono, że wraz z piosenkarzem Chorwację w Konkursie Piosenki Eurowizji, organizowanym w Moskwie, będzie reprezentowała Andrea Šušnjara. 14 maja 2009 Igor Cukrov i Andrea Šušnjara wystąpili w drugim półfinale konkursu. Zajęli w 13. miejsce i awansowali do finału dzięki głosowaniu jurorów, którzy wybierali dziesiątego finalistę. W finale, który odbył się 16 maja, zajęli 18. miejsce po zdobyciu 45 punktów, w tym maksymalnej noty 12 punktów z Bośni i Hercegowiny.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2012 – 57. edycja festiwalu, która odbyła się w Baku w Azerbejdżanie, dzięki wygranej duetu Ell & Nikki w 2011 roku. Wszystkie trzy koncerty zostały zorganizowane w Baku Crystal Hall, półfinały konkursu odbyły się 22 i 24 maja, a finał – 26 maja 2012 roku.6. Konkurs Piosenki Eurowizji 1961 odbył się 18 marca 1961, po raz drugi w Cannes, na Lazurowym Wybrzeżu, we Francji. Pierwszy raz konkurs miał miejsce w sobotę, co stało się już tradycją. Festiwal prowadziła Jacqueline Joubert, która wcześniej była gospodarzem konkursu w 1959 roku.

Lata 2010–2019[ | edytuj kod]

Feminnem podczas występu w 55. Konkursie Piosenki Eurowizji w Oslo, maj 2010

W 2010 stacja HRT wzięła udział w 55. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Oslo. Reprezentant Chorwacji został wyłoniony dzięki formatowi Dora 2010. 5 marca w hotelu Kvarner w Opatii odbył się półfinał selekcji, w którym wystąpiło szesnastu uczestników: Feminnem, Mijo Lešina, Valungari, Martina Vrbos, Betty Belle, Teška Industrija, Nikola Marjanovic, Klapa Iskon, Carla Belovari, Dražen Žanko, Filip Dizdar, Swing Mamas, Rivers, Doris Teur, Franko Krajcar i Indivia oraz Giuliano. Głosami telewidzów, do finału awansowało ośmiu z nich: Feminnem, Valungari, Klapa Iskon, Carla Belovari, Swing Mamas, Doris Teur, Franko Krajcar i Indivia oraz Giuliano. 6 marca rozegrano finał selekcji Dora 2010. Wystąpiło w nim ośmiu półfinalistów oraz ośmiu artystów, którzy mieli zagwarantowany udział w finale: Sabrina, Viva, Marta Kuliš, Tihomir Kožina, Alibi, Dani Stipanicev, Franka Batelic oraz Žiga i ŽVS Druge. Głosami jurorów i telewidzów eliminacje wygrało trio Feminnem z piosenką „Lako je sve”. Koncerty poprowadzili Mirko Fodor i Duško Curlic oraz Nevena Rendeli (półfinał) i Mila Horvat (finał). 27 maja 2010 reprezentantki wystąpiły w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji i zajęły 13. miejsce z 33 punktami na koncie, przez co nie awansowały do finału.

43. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 9 maja 1998 roku w Birmingham (Wielka Brytania). Udział wzięło 25 państw. Macedonia zadebiutowała w konkursie; Belgia, Finlandia, Izrael, Rumunia i Słowacja powróciły po przerwie, natomiast Austria, Bośnia i Hercegowina, Dania, Rosja i Islandia nie mogły wziąć udziału, bo w ostatnich 5 latach zajmowały słabe miejsca. Konkurs prowadzili Ulrika Jonsson i Terry Wogan.Niemcy biorą udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR) (transmisja półfinałów krajowych selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji) i Das Erste (ARD; transmisja finału selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji). Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało na festiwalu jako RFN.

W 2011 stacja HRT znalazła się na liście uczestników 56. Konkursu Piosenki Eurowizji. Tym razem telewizja zorganizowała wieloetapowe eliminacje pod nazwą Dora. Do selekcji zakwalifikowanych zostało 24 wykonawców, którymi zostali: Damir Kedžo, Ivana Brkašic, Artemija Stanic, Miro Tomic, Mila Soldatic, Tina Vukov, Mario Sambrailo, Sabrina Hebiri, Dora Benc, Jelena Vanjek, Valentina Briški, Jacques Houdek, Renata Holi, Mijo Lešina, Manuela Svorcan, Daria Kinzer, Doris Teur, Diana „Didy” Herakovic, Mirko „Žiga” Švenda, Katica Marinovic, Ana Eškinja, Marija Rubcic, Filip Dizdar i Saša Lozar. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy; pierwsza z nich zaprezentowała się przez telewidzami 22 stycznia, a druga – 29 stycznia. Głosami widzów, do kolejnej rundy awansowali: Mirko „Žiga” Švenda, Doris Teur, Saša Lozar, Dora Benc, Sabrina Hebiri, Miro Tomic, Jacques Houdek, Katica Marinovic, Jelena Vanjek i Ana Eškinja, a także Tina Vukov i Daria Kinzer, które otrzymały tzw. „dzikie karty” w głosowaniu telewidzów. W kolejnych tygodniach odbywały się kolejne cztery etapy selekcji,, a do finału dostała się dwoje z nich: Jacques Houdek i Daria Kinzer. W finale Dora 2011, który odbył się 5 marca 2011 roku, piosenkarze wykonali po trzy piosenki: „Još ima nas”, „Lahor” i „Stotinama godina”. W pierwszej rundzie głosowania telewidzowie i jurorzy wybrali swój ulubiony utwór wykonany przez danego wykonawcę; ostatecznie w obu przypadkach była to piosenka „Lahor”. W drugim etapie widzowie głosowali na wykonawcę, którym została Daria Kinzer. Po ogłoszeniu wyników nowo wybrana reprezentantka Chorwacji w Konkursie Piosenki Eurowizji zaśpiewała anglojęzyczną wersję piosenki – „Break a Leg”, którą napisali specjalnie na potrzeby eliminacji. Po finale Dora 2011 Boris Đurđević, kompozytor utworu, poinformował, że tekst piosenki zostanie zmieniony. 10 marca ogłoszono, że nowa wersja będzie nosiła tytuł „Celebrate”. 10 maja 2011 roku Daria Kinzer wystąpiła w pierwszym półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Düsseldorfie. Zdobyła 41 punktów, co przełożyło się na 15. miejsce i brak awansu do finału. Podczas występu na scenie towarzyszył jej chórek Rivers oraz rosyjski iluzjonista, Siergiej Woroncow. Po zakończeniu półfinału Kinzer wyznała, że „nie ma sobie nic do zarzucenia”, bo razem z całą delegacją była „świetnie przygotowana i skoncentrowana podczas występu”.

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Lijepa Tena – utwór chorwackiego piosenkarza Igora Cukrova z gościnnym udziałem Andrei Šušnjary, który został wydany w 2009 roku. Piosenkę napisali Tonči Huljić (muzyka) i Vjekoslava Huljić (tekst).
Nina Badrić podczas występu w 57. Konkursie Piosenki Eurowizji w Baku, maj 2012

W listopadzie 2012 stacja HRT ogłosiła, że reprezentant Chorwacji podczas 57. Konkursu Piosenki Eurowizji po raz pierwszy zostanie wybrany wewnętrznie przez nadawcę, a nie za pośrednictwem formatu Dora. 10 stycznia poinformowano, że do Baku pojedzie Nina Badrić. 18 lutego w programie Dora 2012 – Idemo na Eurosong s Ninom artystka premierowo zaprezentowała swój konkursowy utwór – „Nebo”. 24 maja zajęła 12. miejsce w półfinale, zdobywszy 42 punkty, przez co nie zakwalifikowała się do finału.

Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Maja Blagdan (ur. 16 maja 1968 roku w Splicie) – chorwacka piosenkarka, reprezentantka Chorwacji w 41. Konkursie Piosenki Eurowizji w 1996 roku.

17 stycznia 2013 ogłoszono, że podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji zostanie wykonana piosenka „Mižerja”, którą napisał Goran Topolovic. 11 lutego pojawiła się informacja odnośnie do nazwy zespołu, która wykona utwór na festiwalu. Piosenkę wykonała grupa o wstępnej nazwie Super Klapa, w której skład weszli: Marko Skugor, Ante Galić, Niksa Antica, Leon Bataljaku, Ivica Vlaić i Bojan Kavedžija. 27 lutego ogłoszono zmianę nazwy zespołu na Klapa s Mora. 14 maja wystąpili w pierwszym półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Malmö i zajęli 13. miejsce, przez co nie awansowali do finału.

Hiszpania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się hiszpański nadawca publiczny Televisión Española (TVE).17. Konkurs Piosenki Eurowizji 1972 odbył się 22 marca 1972 w Usher Hall w Edynburgu (Wielka Brytania). Festiwal prowadziła Moira Shearer.

W 2014 stacja HRT ogłosiła, że nie weźmie udziału w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Kopenhadze. Nadawca nie wysłał swojego reprezentanta także na konkurs w 2015. 26 listopada 2015 ogłoszono, że Chorwacja wyśle reprezentanta na 61. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany w Sztokholmie w 2016. Stacja zdecydowała się na wybór wewnętrzny przedstawiciela, którym została Nina Kraljić z piosenką „Lighthouse”. 10 maja wystąpiła w pierwszym półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji i z dziesiątego miejsca awansowała do finału, rozgrywanego 14 maja. Zajęła w nim 23. miejsce z 73 punktami na koncie, w tym 33 pkt od telewidzów (19. miejsce) i 40 pkt od jurorów (22. miejsce). Po konkursie otrzymała tytuł najgorzej ubranego uczestnika konkursu, przyznawany w plebiscycie internetowym. Podczas występu piosenkarka miała na sobie suknię projektu Juraja Zigmana.

Blok wschodni (blok socjalistyczny, państwa socjalistyczne, kraje demokracji ludowej, kraje komunistyczne, potocznie demoludy) – zespół państw, które wprowadziły bądź starały się wprowadzić zmiany życia społecznego i gospodarczego zgodne z ideologią komunizmu, na który składały się: dyktatura proletariatu, gospodarka planowa oraz idee sprawiedliwości społecznej. Blok ten był wyróżniany od zakończenia II wojny światowej do początku lat 90. XX wieku.„Mižerja” – chorwackojęzyczny utwór chorwackiej grupy Klapa s Mora wydany w 2013 roku przez wytwórnię Croatia Records. Autorem piosenki jest Goran Topolovac, a producentem - Nikša Bratoš. Kompozycja został nagrany a cappella, w tradycyjnym stylu klapa, który został wpisany na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

We wrześniu 2016 stacja HRT potwierdziła udział w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Kijowie. W lutym 2017 roku ogłoszono, że reprezentantem kraju będzie Jacques Houdek z utworem „My Friend”. 11 maja Jacques wystąpił w drugim półfinale i z ósmego miejsca awansował do sobotniego finału.Houdek wystąpił jako 13 w kolejności i zajął 13. miejsce z 128 punktami na koncie, w tym 103 pkt od telewidzów (9. miejsce) i 25 pkt od jurorów (22. miejsce)

Konkurs Piosenki Eurowizji 2014 - 59. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji, która zostanie zorganizowana 6, 8 i 10 maja w B&W Hallerne w Kopenhadze przez duńskiego nadawcę publicznego Danmarks Radio (DR), dzięki wygranej reprezentantki Danii - Emmelie de Forest podczas festiwalu w 2013 roku. Będzie to trzeci konkurs zorganizowany przez duńską telewizję Danmarks Radio (DR), po festiwalach w 1964 i 2001 roku.Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.

W 2018 stacja HRT potwierdziła udział w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Lizbonie. 13 lutego ogłoszono, że reprezentantką kraju będzie Franka z piosenką „Crazy”. 8 maja wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu i zajęła w nim 17. miejsce z 63 punktami na koncie, nie kwalifikując się do finału i zajmując tym samym najgorsze miejsce w historii udziału Chorwacji w konkursie.

Franka Batelić (ur. 7 czerwca 1992 roku w Rijece) – chorwacka piosenkarka, autor tekstów i aktorka dubbingowa, reprezentantka Chorwacji w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji (2018). Opatija (wł. Abbazia) – miasto w Chorwacji, w żupanii primorsko-gorskiej, siedziba miasta Opatija. Jest położone na półwyspie Istria. W 2011 roku liczyło 6657 mieszkańców.

6 lutego 2019 Roko Blažević z piosenką „The Dream” wygrał festiwal Dora, w którym jego mentorem był Jacques Houdek. 16 maja reprezentant wystąpił w drugim półfinale konkursu i zajął 14. miejsce z 64 punktami na koncie, nie kwalifikując się do finału.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Severina Vučković (ur. 21 kwietnia 1972 w Splicie) – chorwacka piosenkarka, reprezentantka Chorwacji w Konkursie Piosenki Eurowizji 2006, lepiej znana jako Severina.
Moja štikla – singiel chorwackiej piosenkarki Severiny Vučković wydany w 2006 roku na jej minialbumie zatytułowanym Moja štikla/Moj sokole. Utwór został napisany przez samą artystkę we współpracy z Borisem Novkoviciem i Franjo Valenticiem.
Nina Badrić (ur. 4 lipca 1972 w Zagrzebiu) – chorwacka piosenkarka i autorka tekstów. Laureatka wielu prestiżowych nagród Porin. Jedna z najbardziej szanowanych i najczęściej nagradzanych muzyków, której popularność rozprzestrzeniła się poza granicami Chorwacji. Jest również bardzo popularna w Serbii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze i Słowenii.
14. Konkurs Piosenki Eurowizji 1969 odbył się 29 marca 1969 roku, w Madrycie (Hiszpania). W konkursie brało udział 16 państw. Krajem, który zrezygnował z rywalizacji, była Austria. Powodem był brak chęci na udział w Konkursie w kraju rządzonym przez Franco.
Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.
Helsinki (fin. Helsinki, szw. Helsingfors, ros. Хе́льсинки, lap. Helsset) – stolica i największe miasto Finlandii oraz regionu Uusimaa. Liczba mieszkańców 591 306, aglomeracja – około 1,2 mln. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Espoo, Vantaa i Kauniainen. Są głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji. Port nad Zatoką Fińską. Uniwersytet założony w 1828 roku. W aglomeracji znajduje się główny fiński port lotniczy Helsinki-Vantaa.
42. Konkurs Piosenki Eurowizji 1997 odbył się 3 maja 1997 roku w Point Theatre, w Dublinie, w Irlandii. Prowadzącymi festiwal byli Carrie Crowley i Ronan Keating. Pierwsze miejsce zajął zespół Katrina and the Waves z Wielkiej Brytanii, który wykonał utwór "Love Shine a Light", napisany przez gitarzystę Kimberley Rew. Marc Roberts z Irlandii zajął 2 miejsce ("Mysterious Woman") - mimo, że stanął na podium, otrzymał tylko jedną "dwunastkę", od... Wielkiej Brytanii! Zwycięska kompozycja zdobyła 227 punktów; otrzymała głosy od każdego uczestniczącego w konkursie kraju, w tym pięć "dziesiątek" i rekordowe dziesięć "dwunastek". "Love Shine a Light" nadal uważany jest za jedną z najlepszych eurowizyjnych zwycięskich piosenek; była piosenką zamykającą "eurowizyjną mieszankę" podczas opening act na koncercie "Congratulations" w 2005 roku, z okazji 50. rocznicy istnienia konkursu, i w półfinale w 2006 roku, w Atenach. Tegoroczna wygrana przyniosła piąte, i jak na razie ostatnie, zwycięstwo Wielkiej Brytanii.

Reklama