Chorea - taniec
Taniec – forma sztuki performance, składająca się z celowo wybranych sekwencji ludzkiego ruchu. Ruch ten ma wartość estetyczną i symboliczną, i jest uznawany jako taniec przez wykonawców i obserwatorów w danej kulturze. Taniec może być podzielone i opisany ze względu na rodzaj choreografii, rodzaj ruchów lub historyczne pochodzenie.Chór – zespół muzyczny składający się z wokalistów wykonujący utwór jedno- lub wielogłosowy, a cappella bądź z akompaniamentem. Najczęściej prowadzony przez dyrygenta lub chórmistrza.
Mołdawia, Republika Mołdawii (mołd., rum. Moldova; mołd., rum. Republica Moldova; ros. Молдавия; czasem używana jest niezalecana przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP nazwa Mołdowa) – państwo europejskie położone na terenach historycznej Besarabii jak i obszarów położonych na lewym brzegu Dniestru (tzw. "Naddniestrze"). Graniczy z Ukrainą i Rumunią. W jej skład wchodzi także Terytorium Autonomiczne Gagauzji, gdzie językami urzędowymi są obok mołdawskiego gagauski i rosyjski, choć sami Rosjanie stanowią niewielką część ludności tego obszaru. Rdzenną ludność Gagauzji (Gagauz Yeri) (ponad 80%) stanowią Gagauzi – tureckojęzyczni prawosławni chrześcijanie.
Chorea (stgr. χορεία – taniec) – pieśń taneczna będąca swoistym połączeniem muzyki, pieśni poetyckiej i tańca, wywodzona z greckiej tradycji starożytnej.
Odwoływał się do niej już Homer w poemacie epickim Iliada. W kulturze europejskiej od pojęcia chorei wywodzi się chór. Wszelkie wiadomości na temat starożytnej chorei powstały w średniowieczu dzięki teoretykom muzyki, takim jak Johannes de Grocheo (ok. 1300) czy Robert de Handio (1326). Do XVI wieku włącznie była to ogólna nazwa tańca.
Mimo że Grecja nie jest jego wyłączną ojczyzną, to od greckiego chorea wywodzą się nazwy określające tańce tego rodzaju w innych krajach: hora w Rumunii, Mołdawii i Izraelu; choro i kolo w Bułgarii i Serbii oraz słowiańskie określenie korowód (хоровод w Rosji).