• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chorągiew Kielecka ZHP  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Dionizy Feliks Czachowski (ur. 6 kwietnia 1810 w Niedabylu, zm. 6 listopada 1863) – pułkownik, naczelnik wojenny województwa sandomierskiego w powstaniu styczniowym.Edmund Massalski (ur. 19 listopada 1886 w Michałowie - obecnie dzielnica Starachowic - zm. 27 marca 1975) – pedagog, działacz społeczny, krajoznawca i popularyzator turystyki związany z Kielcami.

  Chorągiew Kielecka ZHP – jednostka terenowa Związku Harcerstwa Polskiego.

  Działa na terenie województwa świętokrzyskiego. Siedzibą władz ChorągwiKielce.

  Spis treści

 • 1 Początki działalności harcerskiej w Świętokrzyskiem
 • 2 II Rzeczpospolita
 • 3 Szare Szeregi – ZHP w czasie II wojny światowej
 • 4 Działalność po II wojnie światowej
 • 5 Chorągiew Kielecka współcześnie
 • 5.1 Komendanci
 • 6 Zobacz też
 • 7 Bibliografia
 • Początki działalności harcerskiej w Świętokrzyskiem[]

  Latem 1912 w kieleckiej Szkole Handlowej, Włodzimierz Gierowski założył zakonspirowaną Pierwszą Drużynę Harcerską im. Dionizego Czachowskiego. W 1916 powstał pluton I Kieleckiej Drużyny Harcerzy w gimnazjum im. Mikołaja Reja (obecne I Liceum im. Stefana Żeromskiego w Kielcach), a następnie 2 KDH im. Jana Henryka Dąbrowskiego 1920 „Błękitna Dwójka”. Przy Seminarium Nauczycielskim działała 5 KDH im. księcia Józefa Poniatowskiego z drużynowym Franciszkiem Siudą, w której uczniowie „ćwiczeniówki” tworzyli zastępy młodoharcerskie, a słuchacze seminarium – grupę starszoharcerską. Przy katolickim prywatnym gimnazjum męskim im. S. Kostki działała „Czarna Ósemka”.

  Harcerstwo – polski ruch społeczny i wychowawczy dzieci i młodzieży wzorowany (w momencie powstania) na skautingu brytyjskim, oparty na służbie, samodoskonaleniu (pracy nad sobą) i braterstwie. Zasady postępowania harcerza wyznacza Przyrzeczenie Harcerskie i Prawo Harcerskie. Zasady postępowania zucha wyznacza Obietnica zucha i Prawo zucha.Jan Henryk Dąbrowski, herbu Virgo Violatta Dąbrowski (ur. 2 sierpnia 1755 w Pierzchowie nad Rabą w Małopolsce, zm. 6 czerwca 1818 w Winnej Górze w Wielkopolsce) – polski generał, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, twórca Legionów Polskich we Włoszech, dowódca naczelny wojsk polskich w 1813, senator-wojewoda Królestwa Polskiego w 1815, generał jazdy armii Królestwa Polskiego w 1815.

  Hufiec Kielecki istniał od 1916 r., jego pierwszym komendantem okręgu ZHP był Edmund Massalski (od 1924 -1939 r. komendant Kieleckiej Chorągwi). Wielu harcerzy należało do Polskiej Organizacji Wojskowej a kultywowane tradycje walki o wolność Ojczyzny zaowocowały służbą w Legionach Piłsudskiego.

  Do tradycji kieleckich harcerzy weszło składanie przyrzeczenia na górze Bruszni, miejscu zbiórki oddziału powstańców. 21 kwietnia 1917 r. Druh J. Bieńkowski Komendy X Okręgu ZHP, podpisał rozkaz wybudowania (do 3 maja) Krzyża na Bruszni. Wykonawcą zadania mianowano Druha Józefa Kłodawskiego. Krzyż postawiali harcerze I KDH.

  Mikołaj Rej (historyczna pisownia nazwiska: Rey - na początku XX wieku wprowadzono pisownię "Rej") z Nagłowic herbu Oksza, pseud.: Ambroży Korczbok Rożek; Adrianus Brandenburgensis; Doctor Civitatis Lublinensis; Doktor lubelski Adrian Brandenburczyk; Albertus Branderburgensis; Andrych, twój dobry towarzysz; Jakób Podwysocki Pherrat(?); Joachim Heller, mistrz norymberski; Ks. Jan, kaznodzieja z Waśniewa; Wojciech Kaszota(?); Andrzej Trzecieski(?), (ur. 4 lutego 1505 w Żurawnie pod Haliczem, zm. między 8 września a 5 października 1569 w Rejowcu) – polski poeta i prozaik renesansowy, tłumacz, a także polityk i teolog ewangelicki. Choć nie był humanistą w naukowym rozumieniu tego słowa, zawdzięcza się mu upowszechnienie idei humanitas w polskiej kulturze. Długo uznawano go za "ojca literatury polskiej", przez wielbicieli nazywany także – za sprawą moralitetu Wizerunek – "polskim Dantem". Pomimo znaczącego wkładu, jaki przypisuje się Rejowi w rozważaniach na temat początków literatury narodowej, zdaniem wielu współczesnych badaczy pozostaje on twórcą wciąż niepoznanym. Większość obiegowych opinii na temat Reya w dalszym ciągu pochodzi z błędnego wizerunku "rubasznego, niewykształconego prostaka", jaki przypisała mu tradycja.Lelów – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, siedziba gminy wiejskiej gminie Lelów. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie częstochowskim. Lelów leży na Progu Lelowskim, nad rzeką Białką, ok. 35 km na wschód od Częstochowy.

  22 maja 1917 r. na Bruszni zgromadził się cały Hufiec Kielecki, ks. Antoni Źrałek, kapelan harcerski odprawił Mszę św. Na poniosła się po lesie modlitwa harcerska: „O Panie Boże, Ojcze nasz, opiece swej nas miej...” Pierwszym przewodniczącym Komendy Naczelnej ZHP był ks.hm. Jan Mauersberger, który 28 maja 1917 r., podczas I Okręgowego Zlotu ZHP, poświęcił stojący Krzyż. Las na Bruszni zaczęto nazywać „harcerskim”, a pod Krzyżem odbywały się uroczyste zaprzysiężenia harcerzy. W skład Komendy Głównej wchodzili także duchowni a każda chorągiew miała kapelana.

  Brusznia – wzniesienie w Górach Świętokrzyskich, w Paśmie Kadzielniańskim. Położone na terenie Kielc, około 5 km od centrum miasta.Góra Brusznia 312 m n.p.m. Zbudowane jest z wapieni dewońskich. Niemal w całości porośnięte jest lasem z przewagą sosny. Na szczycie znajduje się charakterystyczny krzyż zwany harcerskim. W przeszłości na Bruszni wydobywano rudy srebra i ołowiu czego pozostałością są liczne zapadliska i zagłębienia.Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ostrowiec Świętokrzyski – miasto w województwie świętokrzyskim. Siedziba władz powiatu ostrowieckiego. Prawa miejskie od 1613. Ośrodek przemysłowy: huta żelaza i zakład metalurgiczny, zakłady materiałów ogniotrwałych, odzieżowe, spożywcze; przemysł chemiczny, poligraficzny i drzewny. Według danych GUS z grudnia 2009 miasto posiadało 72 455 mieszkańców.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  4 Pułk Piechoty Legionów (4 pp Leg.) - oddział piechoty Legionów Polskich w latach 1915-1917 i Wojska Polskiego w latach 1918-1939.
  Polska Organizacja Wojskowa, POW – tajna organizacja wojskowa powstała w sierpniu 1914 w Warszawie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego w wyniku połączenia działających w Królestwie Polskim konspiracyjnych grup Polskich Drużyn Strzeleckich i Związku Walki Czynnej w celu walki z rosyjskim zaborcą. Początkowo bezimienna, od października 1914 zaczęła używać nazwy POW.
  Jędrzejów – miasto w województwie świętokrzyskim, stolica powiatu jędrzejowskiego, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Jędrzejów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa kieleckiego.
  Starachowice (w latach 1939-1949 Starachowice-Wierzbnik) – miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim. Położone na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Przedgórza Iłżeckiego. Leży w dolinie rzeki Kamiennej i jest otoczone rozległymi lasami – pozostałością Puszczy Świętokrzyskiej.
  Szczekociny – miasto w woj. śląskim, w powiecie zawierciańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Szczekociny. Miasteczko położone jest nad rzeką Pilicą na obszarze Niecki Włoszczowskiej, będącej częścią Niecki Nidziańskiej. Według danych z 20 grudnia 2007 roku Szczekociny miały 4017 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.