• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chorągiew Gdańska ZHP  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Wolne Miasto Gdańsk (niem. Freie Stadt Danzig) – istniejące w okresie międzywojennym autonomiczne miasto-państwo, pod ochroną Ligi Narodów. Jego utworzenie było wynikiem przegranej Cesarstwa Niemieckiego w I wojnie światowej. Powstanie Wolnego Miasta Gdańska było kompromisem, który nie zadowolił Polaków, ani Niemców.Towarzystwo Filaretów – tajna polska młodzieżowa organizacja patriotyczna, założona w 1916 w Gdańsku przez Stefana Miraua i Alfa Liczmańskiego. Członkowie organizacji odbywali ćwiczenia wojskowe w lasach oliwskich, przygotowując się do walki zbrojnej o niepodległość Polski.
  Pomnik harcerzy w Gdańsku
  Sztandar Hufca harcerek w Wolnym Mieście Gdańsku

  Chorągiew Gdańska ZHP im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej – jednostka terenowa Związku Harcerstwa Polskiego. Swoim zasięgiem obejmuje aktualnie 20 hufców, działających na terenie województwa pomorskiego. Powstała w grudniu 1956, początkowo, jako Chorągiew Morska Harcerstwa, od 1957, Gdańska Chorągiew Harcerstwa. Pod nazwą „Chorągiew Gdańska ZHP” funkcjonuje od 1964. Jest następcą i spadkobiercą tradycji Okręgu ZHP oraz Chorągwi Harcerek i Chorągwi Harcerzy, działających do 1939 na terenie Wolnego Miasta Gdańska oraz działających w latach 1945-1950 Gdańsko-Morskiej Chorągwi Harcerzy, Morskiej Chorągwi Harcerek, Morskiej Chorągwi Harcerzy i Morskiej Chorągwi Harcerstwa.

  Tajny Hufiec Harcerzy (THH) – polska konspiracyjna organizacja harcerska działająca na Pomorzu Gdańskim od końca 1939 r. do zakończenia II wojny światowej.Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

  Według danych z ewidencji ZHP w 2014, Chorągiew Gdańska liczyła 5362 członków.

  Spis treści

 • 1 Struktura
 • 2 Historia Chorągwi Gdańskiej ZHP
 • 2.1 Okres przed II wojną światową
 • 2.2 Okres II wojny światowej
 • 2.3 Okres Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej
 • 3 Obecna działalność
 • 3.1 Podział wewnętrzny Chorągwi Gdańskiej ZHP
 • 3.2 Organizowane imprezy
 • 4 Przewodniczący Zarządu Okręgu ZHP
 • 5 Komendanci Chorągwi Gdańskiej
 • 5.1 Komendantki Chorągwi Gdańskiej Harcerek
 • 5.2 Komendanci Chorągwi Gdańskiej Harcerzy
 • 5.3 Komendanci Chorągwi Gdańskiej
 • 6 Przypisy
 • 7 Bibliografia
 • 8 Linki zewnętrzne
 • Maria Hrabowska (ur. 8 lutego 1936 w Poznaniu, zm. 14 lipca 2008 w Gdańsku) – prof. dr hab. nauk medycznych, patomorfolog, immunolog Akademii Medycznej w Gdańsku, członek NSZZ „Solidarność”, instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego w stopniu harcmistrzyni, Przewodnicząca ZHP (1996–2001).Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” – pionierska organizacja wychowania fizycznego i sportu w Polsce. Najstarsze polskie towarzystwo gimnastyczne, którego członkowie przyczynili się m.in. do popularyzacji gimnastyki w społeczeństwie polskim, powstania wielu klubów sportowych oraz Związku Harcerstwa Polskiego. Sokół działał aktywnie w okresie zaborów, po odzyskaniu niepodległości i w całym okresie międzywojennym XX w. Zdelegalizowany przez komunistów w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Józef Andrzej Grzesiak ps."Czarny" (ur. 11 listopada 1900, Kraków - zm. 18 września 1975, Gdańsk) – instruktor harcerski w stopniu harcmistrza, żołnierz Armii Krajowej, działacz niepodległościowy.
  Betlejemskie Światło Pokoju - coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.
  Hufiec ZHP Sopot im. Marynarki Wojennej – terytorialna wspólnota gromad i drużyn Związku Harcerstwa Polskiego działająca w ramach Chorągwi Gdańskiej ZHP. Swym zasięgiem obejmuje miasto Sopot. Hufiec zrzesza jeden szczep, 5 gromad zuchowych i 9 drużyn. Działa w nim 5 klubów specjalnościowych, Komisja Stopni Instruktorskich, Zespół Programowy i 4 namiestnictwa. Hufiec prowadzi Scout Hostel oraz Harcerską Bazę Obozową w Leśnej Hucie.
  Hufiec – jednostka organizacyjna w organizacjach harcerskich, usytuowana w hierarchii pomiędzy podstawowymi jednostkami organizacyjnymi a chorągwią.
  Akcja B-2 – akcja wywiadowcza o kryptonimie B-2 przeprowadzona została w ostatniej fazie II wojny światowej przez Tajny Hufiec Harcerzy w Gdyni. W ciągu trzech miesięcy harcerze pod komendą por. J. Joachimczyka ustalili z dużą dokładnością zakres i jakość niemieckich umocnień Festungring Gotenhafen od Kolibek na południu Gdyni po północny skraj Kępy Oksywskiej. Dane te zostały naniesione na niemieckie mapy sztabowe, przedarto się z nimi przez front i przekazano je wojskom radzieckim 1 Armii Pancernej Gwardii idącym ofensywą ku Zatoce Gdańskiej. Akcja B-2 przyczyniła się do szybszego wyzwolenia Gdyni, co uratowało życie wielu mieszkańcom oraz wyzwalającym miasto żołnierzom.
  Stefan Mirau (ur. 2 sierpnia 1901 w Różynach, zm. 24 kwietnia 1942 w Stutthofie) – polski lekarz, społecznik, działacz harcerski w Wolnym Mieście Gdańsku.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.