• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chojnice - gmina wiejska

  Przeczytaj także...
  Ogorzeliny – duża wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice przy trasie zawieszonej obecnie linii kolejowej Chojnice-Sępólno Krajeńskie-Więcbork. W skład sołectwa wchodzą również miejscowości Melanowo, Melanówek i Osiedle Słoneczne. W Ogorzelinach działają 2 kluby sportowe "Orion Ogorzeliny" (piłka nożna) i "Orionek Ogorzeliny", który zajmuje się szkoleniem unihokeistów.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Zbeniny (kaszb. Zbeninë) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice. Połączenie z centrum Chojnic umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linia nr 4).

  Chojnicegmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.

  W skład gminy wchodzą 34 sołectwa: Angowice, Charzykowy, Chojniczki, Ciechocin, Chojnaty, Czartołomie-Jarcewo, Doręgowice, Funka, Gockowice-Objezierze, Granowo, Klawkowo, Klosnowo, Kopernica, Krojanty, Kruszka, Kłodawa, Lichnowy, Lotyń, Moszczenica, Nieżychowice, Nowa Cerkiew, Nowe Ostrowite, Nowy Dwór-Cołdanki, Ogorzeliny, Ostrowite, Pawłowo, Pawłówko, Powałki, Racławki, Silno, Sławęcin, Swornegacie, Topole, Zbeniny

  Granowo (kaszb. Granowò) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice w pobliżu linii kolejowej Chojnice-Tuchola (stacja kolejowa PKP "Racławki"). Połączenie z centrum Chojnic umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linia nr 2).Moszczenica (niem. Mosnitz) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 212 i trasy linii kolejowej Chojnice-Piła (przystanek kolejowy Moszczenica Pomorska). Połączenie z centrum Chojnic umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linia LN). Z pól wsi wypływa Kamionka prawy dopływ Brdy.

  Siedziba gminy to Chojnice.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 15 758 osób.

  Gmina należy do Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Chojnice ma obszar 458,34 km², w tym:

  Jarcewo – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice. Połączenie z centrum Chojnic umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linia nr 2).Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej to stowarzyszenie gmin popularyzujących oraz promujących produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Organizacja powstała w 2008 roku. Zrzesza gminy z 9 województw Polski (stan na luty 2014).
 • użytki rolne: 49%
 • użytki leśne: 38%
 • Gmina stanowi 33,6% powierzchni powiatu.

  Ochrona przyrody[]

 • Park Narodowy Bory Tucholskie
 • Rezerwat przyrody Jezioro Małe Łowne
 • Zaborski Park Krajobrazowy
 • Demografia[]

  Dane z 31.12.2015:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Chojnice w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Chojnice.png

  Sąsiednie gminy[]

  Brusy, Czersk, Człuchów, Kamień Krajeński, Kęsowo, Konarzyny, Lipnica, Tuchola

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Klawkowo (kaszb. Klôwkòwò) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice. Wieś sąsiaduje z północno-wschodnim przedmieściem Chojnic.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Krojanty (kaszb. Krojantë) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice. Połączenie z centrum Chojnic umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linia nr 4) oraz PKS. Stacja kolejowa PKP "Krojanty" na trasie linii kolejowej Chojnice-Starogard Gdański-Tczew znajduje się w odległości 1,5 kilometra na wschód w granicach miejscowości Jabłonka.
  Pawłówko – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice przy trasie linii kolejowej Chojnice-Tuchola. W skład sołectwa "Pawłówko" wchodzi również miejscowość Lipienice. Połączenie z centrum Chojnic umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linia nr 2).
  Kruszka – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice przy trasie linii kolejowej Chojnice-Starogard Gdański-Tczew. W skład sołectwa wchodzą również miejscowości Jasnowo i Jeziorki.
  Gmina Tuchola – gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Lotyń – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice w pobliżu zachodniej granicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego. W skład sołectwa Lotyń wchodzą również miejscowości Białe Błoto, Jakubowo, Nicponie i Sternowo.
  Chojnaty – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice. Połączenie z centrum Chojnic umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linia nr 6).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.076 sek.