• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chojnice - gmina wiejska  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Ogorzeliny – duża wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice przy trasie zawieszonej obecnie linii kolejowej Chojnice-Sępólno Krajeńskie-Więcbork. W skład sołectwa wchodzą również miejscowości Melanowo, Melanówek i Osiedle Słoneczne. W Ogorzelinach działają 2 kluby sportowe "Orion Ogorzeliny" (piłka nożna) i "Orionek Ogorzeliny", który zajmuje się szkoleniem unihokeistów.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

  Chojnicegmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim.

  W skład gminy wchodzą 34 sołectwa: Angowice, Charzykowy, Chojniczki, Ciechocin, Chojnaty, Czartołomie-Jarcewo, Doręgowice, Funka, Gockowice-Objezierze, Granowo, Klawkowo, Klosnowo, Kopernica, Krojanty, Kruszka, Kłodawa, Lichnowy, Lotyń, Moszczenica, Nieżychowice, Nowa Cerkiew, Nowe Ostrowite, Nowy Dwór-Cołdanki, Ogorzeliny, Ostrowite, Pawłowo, Pawłówko, Powałki, Racławki, Silno, Sławęcin, Swornegacie, Topole, Zbeniny

  Zbeniny (kaszb. Zbeninë) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice. Połączenie z centrum Chojnic umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linia nr 4).Granowo (kaszb. Granowò) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice w pobliżu linii kolejowej Chojnice-Tuchola (stacja kolejowa PKP "Racławki"). Połączenie z centrum Chojnic umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linia nr 2).

  Siedziba gminy to Chojnice.

  Według danych z 31 grudnia 2019 gminę zamieszkiwało 18 826 osób.

  Gmina należy do Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej.

  Historia[ | edytuj kod]

  Gmina zbiorowa Chojnice została utworzona 1 sierpnia 1934 roku w powiecie chojnickim w woj. pomorskim z dotychczasowych jednostkowych gmin wiejskich: Angowice, Charzykowy (główna część), Chojniczki, Ciechocin, Doręgowice, Gockowice, Granowo, Jerzmionki, Kłodawa (główna część), Krojanty, Lichnowy, Moszczenica, Niwy, Nowa Czerkiew Królewska (główna część), Nowawieś, Nowydwór, Ogorzeliny, Ostrowite, Silno, Sławęcin i Sternowo oraz z obszarów dworskich: Blumfeld, Cołdanki, Jarcewo, Jeziorki, Kamionka, Krojanty, Nowa Czerkiew Szlachecka, Racławki, Szynfeld, Zamarte, Zbeniny, Rytel (część) i Bachorz (część).

  Moszczenica (niem. Mosnitz) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 212 i trasy linii kolejowej Chojnice-Piła (przystanek kolejowy Moszczenica Pomorska). Połączenie z centrum Chojnic umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linia LN). Z pól wsi wypływa Kamionka prawy dopływ Brdy.Gromada Charzykowy – dawna gromada, czyli najmniejsza jednostka podziału terytorialnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1954–1972.

  Po wybuchu wojny gmina Chojnice (pod nazwą Landgemeinde Konitz) znalazła się pod administracją niemiecką. Należała do powiatu Konitz w rejencji gdańskiej w prowincji Gdańsk-Prusy Zachodnie.

  24 października 1940 wyodrębnieniono z niej gminę Charzykowy (Amtsbezirk Müskendorf), składającą się gromad: Groß Kladau, Jesiorken (Rosengrenz), Klein Konitz, Krojanten, Müskendorf, Zandersdorf i Zbenin), po czym gmina Chojnice (już pod nazwą (Amtsbezirk Konitz-Land) składała się z 20 gromad: Annafelde, Blumfelde, Bonstetten, Deutsch Cekzin (Dützenfließ), Döringsdorf, Frankenhagen, Görsdorf, Götzendorf, Granau, Groß Paglau, Harmsdorf, Hennigsdorf, Königlich Neukirch, Lichnau, Mosnitz, Neuhof (Heideneuhof), Osterwick, Schlagenthin, Schönfeld i Sternau.

  Jarcewo – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice. Połączenie z centrum Chojnic umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linia nr 2).Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej to stowarzyszenie gmin popularyzujących oraz promujących produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Organizacja powstała w 2008 roku. Zrzesza gminy z 9 województw Polski (stan na luty 2014).

  1 kwietnia 1944 zniesiono dotychczasowe gminy Chojnice i Charzykowy, tworząc z nich nową gminę Chojnice (Amtsbezirk Konitz-Land), oprócz gromad Königsneukirch i Sternau z dawnej gminy Chojnice oraz gromady Rosengrenz ze zniesionej gminy Charzykowy, które włączono do gminy Rytel (Amtsbezirk Rittel); równocześnie z gminy Chojnice wyłączono gromady Döringsdorf, Dützenfließ, Frankenhagen, Görsdorf, Götzendorf, Granau, Harmsdorf, Heideneuhof, Lichnau, Osterwick i Schlagenthin, tworząc z nich nową gminę Ostrowite.

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Klawkowo (kaszb. Klôwkòwò) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice. Wieś sąsiaduje z północno-wschodnim przedmieściem Chojnic.

  1 października 1944 do gminy Chojnice przyłączono gromady Großkornlage, Holzmühl, Kelpchen, Sichts, Zechlau i Zieroldshagen ze zniesionej gminy Konarzyny (Amtsbezirk Großkornlage), której pozostały obszar złożył się na powstanie Truppenübungsplatz Westpreußen.

  Po wojnie zniesiono zmiany wprowadzone przez okupanta. Gmina Chojnice zachowała przynależność administracyjną choć 6 lipca 1950 roku zmieniono nazwę woj. pomorskiego na bydgoskie. Według stanu z dnia 1 lipca 1952 roku gmina składała się z 25 gromad: Angowice, Chojniczki, Ciechocin, Doręgowice, Gockowice, Granowo, Jerzmionki, Kłodawa, Krojanty, Lichnowy, Moszczenica, Nierzychowice, Niwy, Nowa Czerkiew, Nowawieś, Nowydwór, Ogorzeliny, Ostrowite, Pawłowo, Silno, Sławęcin, Zamarte i Zbeniny.

  Pawłówko – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice przy trasie linii kolejowej Chojnice-Tuchola. W skład sołectwa "Pawłówko" wchodzi również miejscowość Lipienice. Połączenie z centrum Chojnic umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linia nr 2).Kruszka – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice przy trasie linii kolejowej Chojnice-Starogard Gdański-Tczew. W skład sołectwa wchodzą również miejscowości Jasnowo i Jeziorki.

  1 stycznia 1950 część obszaru gminy Chojnice włączono do gminy Rytel i do Chojnic.

  Gmina została zniesiona 29 września 1954 roku wraz z reformą wprowadzającą gromady w miejsce gmin. Z obszaru gminy Chojnice powstało 10 gromad: Angowice, Charzykowy, Doręgowice, Nowacerkiew, Ogorzeliny, Ostrowite, Pawłowo, Silno, Sławęcin i Zbeniny, które utrzymały się różnie długo do kolejnej reformy administracyjnej.

  Gmina Tuchola – gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

  Gminę Chojnice przywrócono ponownie 1 stycznia 1973 roku po reaktywowaniu gmin w Polsce. 15 stycznia 1976 do gminy Chojnice przyłączono części zniesioneych gmin Ogorzeliny i Rytel.

  W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Lotyń – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice w pobliżu zachodniej granicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego. W skład sołectwa Lotyń wchodzą również miejscowości Białe Błoto, Jakubowo, Nicponie i Sternowo.
  Powiat Konitz (niem. Landkreis Konitz, Kreis Konitz; pol. powiat chojnicki) – istniejący od 1818 do 1920 i od 1939 do 1945 powiat z siedzibą w Chojnicach (niem. Konitz). Siedzibą powiatu było miasto Konitz.
  Gmina Ogorzeliny – dawna gmina wiejska istniejąca istniejąca w latach 1973-1976 w woj. bydgoskim (dzisiejsze woj. pomorskie). Siedzibą władz gminy były Ogorzeliny.
  Chojnaty – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice. Połączenie z centrum Chojnic umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linia nr 6).
  Okręg Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie (niem. Reichsgau Danzig-Westpreußen) – jednostka administracyjna utworzona podczas II wojny światowej przez władze III Rzeszy na obszarze Pomorza Nadwiślańskiego. Prowincja powstała z połączenia: anektowanych przez III Rzeszę obszarów województwa pomorskiego, terytorium Wolnego Miasta Gdańska i Rejencji Zachodniopruskiej prowincji Prusy Wschodnie. Kres istnieniu Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie przyniosła w 1945 ofensywa styczniowa Armii Czerwonej.
  Topole – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice w pobliżu drogi krajowej nr 22. W skład sołectwa wchodzą również miejscowości Karolewo i Władysławek. Połączenie z centrum Chojnic umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linia nr 8).
  Funka (kaszb. Funko) – kaszubska wieś letniskowa w Polsce na obszarze Zaborskiego Parku Krajobrazowego położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice nad wschodnim brzegiem jeziora Charzykowskiego. Wieś wchodzi w skład sołectwa Charzykowy. W kierunku północnym znajduje się Park Narodowy Bory Tucholskie. Połączenie z centrum Chojnic umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linia nr 1).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.054 sek.