• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chodecz - gmina

  Przeczytaj także...
  Kromszewice – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Chodecz.Ruda Lubieniecka – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Chodecz.
  Prosno (do 1 stycznia 2007 Prosna) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Chodecz.

  Chodecz (do 1870 gmina Kamienna) – gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie włocławskim.

  Siedziba gminy to Chodecz.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 6434 osoby.

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Gmina Boniewo (dawn. gmina Pyszkowo) – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie włocławskim.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Chodecz ma obszar 122,23 km², w tym:

 • użytki rolne: 82%
 • użytki leśne: 10%
 • Gmina stanowi 8,3% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Powiat włocławski – powiat w Polsce (we wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Włocławek. Największym miastem jest Brześć Kujawski.Cetty – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Chodecz. We wsi znajduje się kościół i parafia pw. M.B. Częstochowskiej.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Chodecz w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Chodecz.png

  Zabytki[]

  Wykaz zarejestrowanych zabytków nieruchomych na terenie gminy:

 • kościół parafii pod wezwaniem św. Dominika z lat 1849-1850 w mieście Chodecz, nr 474/A z 30.12.1995 roku
 • zespół budynków cmentarnych z 1773 roku w mieście Chodecz, obejmujący: kaplicę pod wezwaniem św. Jakuba z 1799; kolumbarium; dom braci szpitalnych, nr A/694/1-3 z 17.02.1985 roku
 • zespół dworski z 1904 roku w Chodeczku, obejmujący: dwór; park, nr 232/A z 27.11.1987 roku
 • dwór „na Grodzisku” z XIX/XX w. w Hucie Chodeckiej, nr 366/A z 03.08.1995 roku.
 • Sołectwa[]

  Brzyszewo, Chodeczek, Ignalin, Kromszewice, Kubłowo, Lubieniec, Łania, Łanięta, Mielinek, Mstowo, Przysypka, Psary, Pyszkowo, Sobiczewy, Strzygi, Strzyżki, Wola Adamowa, Zalesie, Zbijewo, Zieleniewo.

  Strzygowska Kolonia – kolonia w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Chodecz.Huta Towarzystwo – osada w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Chodecz.

  Pozostałe miejscowości[]

  Bogołomia, Cetty, Florkowizna, Gawin, Huta Chodecka, Huta Towarzystwo, Kołatki, Kubłowo Małe, Łakno, Micielno, Mielno, Mstowo, Działkowicze, Niesiołów-Towarzystwo, Niwki, Nowiny, Ogorzelewo, Pieleszki, Piotrowo, Podgórze-Zameczek, Prosno, Ruda Lubieniecka, Sadok, Strzygowska Kolonia, Szczecin, Trzeszczon, Uklejnica, Witoldowo.

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Wola Adamowa – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Chodecz.

  Sąsiednie gminy[]

  Boniewo, Choceń, Dąbrowice, Lubień Kujawski, Przedecz

  Przypisy

  Gmina Choceń – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie włocławskim.Gmina Przedecz – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie kolskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie konińskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Lubień Kujawski (do 1954 gmina Lubień) – gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie włocławskim.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Huta Chodecka – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Chodecz.
  Niesiołów-Towarzystwo – część wsi Huta Chodecka w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Chodecz.
  Podgórze-Zameczek – kolonia wsi Huta Chodecka w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Chodecz.
  Kubłowo Małe – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Chodecz.
  Województwo kujawsko-pomorskie – jedno z 16 województw leżące w północnej części Polski centralnej. Zostało utworzone na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. w przybliżeniu z dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.