• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Choczewo - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Gmina Gniewino – – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Słajszewo (kaszb. Słajszéwò) – stara kaszubska wieś szlachecka w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo na obszarze Pobrzeża Kaszubskiego nad rzeką Chełst. Wieś jest siedzibą sołectwa Słajszewo, w którego skład wchodzą również Biebrowo i Słajszewko.

  Choczewogmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

  Siedzibą gminy jest wieś Choczewo.

  Według danych z 31 grudnia 2012 gminę zamieszkiwało 5685 osób

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Choczewo ma obszar 183,23 km², w tym:

  Gościęcino (kaszb. Gòścëcëno lub Lãbòrsczé Gòścëcëno) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo na obszarze Pobrzeża Kaszubskiego na zachodnim krańcu obszaru Lasów Lęborskich na trasie linii kolejowej Wejherowo-Choczewo-Lębork (obecnie zawieszonej).Łeba (kasz. Łeba, niem. Leba) – miasto i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, położona na Wybrzeżu Słowińskim, nad rzekami Łebą i Chełstem, miejscowość wypoczynkowa z portem morskim i kąpieliskami.
 • użytki rolne: 49%
 • użytki leśne: 42%
 • Gmina stanowi 14,29% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Choczewo w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Choczewo.png

  Ochrona przyrody[ | edytuj kod]

 • Rezerwat przyrody Borkowskie Wąwozy
 • Rezerwat przyrody Choczewskie Cisy
 • Rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska
 • Ciekawe obiekty[ | edytuj kod]

 • Latarnia Morska Stilo
 • Pałac w Sasinie
 • Sołectwa[ | edytuj kod]

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Gniewino, Łeba, Łęczyce, Krokowa, Nowa Wieś Lęborska.
  Gmina Choczewo sąsiaduje z Morzem Bałtyckim.

  Kierzkowo (kaszb. Czerzkòwò) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo na obszarze Pobrzeża Kaszubskiego. Wieś jest siedzibą sołectwa Kierzkowo, w którego skład wchodzą również miejscowości Osieki Lęborskie, Jabłonowice, Kierzkówek (Kierzkowo Małe), Błachówko (Blachówko lub Brachówko) i Karczemka Kierzkowska.Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Borkowo Lęborskie (kaszb. Bòrkòwò Lãbòrsczé, niem. Borkow) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo na obszarze Pobrzeża Kaszubskiego. Wieś jest siedzibą sołectwa Borkowo Lęborskie, w którego skład wchodzi również miejscowość: Borkówko (Borkowo Małe).Zwartówko (kaszub. Zwôrtòwkò) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo na obszarze Pobrzeża Kaszubskiego na zachodnim krańcu obszaru Lasów Lęborskich. Wieś jest siedzibą sołectwa Zwartówko, w którego skład wchodzą również miejscowości Zwartowo i Zwarcienko. W pobliżu miejscowości znajduje się farma wiatrowa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Nowa Wieś Lęborska (do 1953 gmina Nowa Wieś ) - gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
  Województwo gdańskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998, położone w północnej Polsce. W 1999 roku włączone zostało do województwa pomorskiego.
  Starbienino (nazwa oboczna Starbinino; kaszb. Starbiénino) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo na obszarze Pobrzeża Kaszubskiego. Wieś jest siedzibą sołectwa Starbienino, w którego skład wchodzą również miejscowości Lublewo Lęborskie i Lublewko. Znajdują się tu elektrownia wiatrowa i filia Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego (Ośrodek Edukacji Ekologicznej). W kierunku południowo-zachodnim od Starbienina znajduje się jezioro Choczewskie.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska – krajobrazowy rezerwat przyrody na pograniczu pobrzeży Słowińskiego i Kaszubskiego (utworzony w 1976 r., o powierzchni 546,63 ha) na obszarze mierzei oddzielającej jezioro Sarbsko od Bałtyku. Rezerwat obejmuje nadmorskie ruchome wydmy paraboliczne (o wysokości do 24 m n.p.m.), bór bażynowy , dobrze zachowane płaty brzezin i borów bagiennych oraz olsów, a także unikatowe na polskim wybrzeżu zbiorowiska w między wydmowych zagłębieniach deflacyjnych. Występują tu stanowiska licznych roślin podlegających ochronie (m.in. długosz królewski, fiołek torfowy, rosiczka długolistna, rosiczka pośrednia, turzyca bagienna, wątlik błotny ( od dawna nie odnaleziony ), wełnianeczka darniowa i woskownica europejska). Najbliższe miejscowości to Łeba i Osetnik. Południowym skrajem rezerwatu przepływa w swym dolnym ujściowym biegu rzeka Chełst.
  Powiat wejherowski (kaszb. Wejrowsczi kréz) – powiat w północnej Polsce, w województwie pomorskim, utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wejherowo.
  Sasino (kaszub. Sasënò) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo na obszarze Pobrzeża Kaszubskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.