• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chociwel - gmina  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Gmina Dobra – gmina miejsko-wiejska położona w północno-zachodniej Polsce, w zachodniej części powiatu łobeskiego. Siedzibą władz gminy jest miasto Dobra. Gmina stanowi 10,9% powierzchni powiatu.Dobra (Dobra koło Nowogardu, niem. Daber) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, siedziba władz gminy Dobra. Położone w pasie Pojezierza Zachodniopomorskiego, nad strugą Dobrzenicą.
  Przyroda i turystyka[ | edytuj kod]

  Gmina Chociwel położona jest w środkowej części powiatu stargardzkiego w mezoregionie Pojezierza Ińskiego należącego do makroregionu Pomorza Zachodniego. Wschodnia część gminy położona jest na terenie Ińskiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnia parku w granicach gminy wynosi 2585 ha, powiększa ją otulina licząca 4332 ha. Pojezierze Ińskie należy do wyróżniających się regionów pod względem przyrodniczym. Występuje tu duża koncentracja zróżnicowanych komponentów środowiska przyrodniczego tworzących malowniczy i stosunkowo mało przekształcony przez człowieka krajobraz pojezierny, która stanowi jeden z najciekawszych regionów województwa. Chociwel jest malowniczo usytuowany nad jeziorem Starzyc o charakterystycznym półksiężycowym kształcie. Na jej bogactwo przyrodnicze składają się liczne morenowe wzniesienia, lasy, jeziora i oczka wodne oraz fragment Ińskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie gminy występują jeziora polodowcowe przeważnie typu rynnowego, jeziora Starzyca i Kamienny Most z pływającymi wyspami. Gmina na północnym wschodzie graniczy też z jeziorem Woświn, jednym z większych w województwie. Tereny leśne zajmują 34% powierzchni gminy, a użytki rolne 56%.

  Gmina Stara Dąbrowa (do 1954 gmina Dąbrowa) - gmina wiejska w województwie zachodniopomorskim, w północnej części powiatu stargardzkiego. Siedzibą gminy jest wieś Stara Dąbrowa.Powiat goleniowski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Goleniów.

  Turystyka odgrywa niewielką rolę w gospodarce gminy (1 obiekt turystyczny z 43 miejscami noclegowymi całorocznymi oraz 24 miejscami noclegowymi w domkach letniskowych z wypożyczalnią sprzętu wodnego nad jeziorem Starzyc), choć jej walory predysponują ją do rozwoju tej branży gospodarki. Podstawowe funkcje gospodarcze gminy to rolnictwo, przemysł i usługi.

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Mokrzyca – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Chociwel, na Pojezierzu Ińskim, położona 4 km na północny zachód od Chociwla (siedziby gminy) i 25 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu). W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

  Regionalnym produktem kulinarnym jest chleb wiejski wojenny.

  Komunikacja[ | edytuj kod]

  Przez gminę prowadzą droga krajowa nr 20 łącząca Chociwel ze Stargardem (26 km) i Węgorzynem (15 km) oraz wojewódzkie nr 144 do Dobrej (14 km), a przy południowo-zachodniej granicy także nr 142 łącząca Lisowo (5 km od Chociwla) ze skrzyżowaniem z drogą krajową nr 3 koło Szczecina (36 km).

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Chociwel-Wieś – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Chociwel, na Pojezierzu Ińskim, położona 1 km na północny zachód od Chociwla (siedziby gminy) i 24 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu).

  Chociwel uzyskał połączenie kolejowe w 1859 r. po wydłużeniu linii Szczecin-Stargard do Koszalina, 11 lat później zbudowano dalszą część do Gdańska. W 1986 r. linia ta została zelektryfikowana. Przez północną część prowadzi wąskotorowa linia kolejowa ze Stargardu do Dobrej zbudowana w 1895 r., zamknięta w 2001 r. Obecnie na linii normalnotorowej czynne są 2 stacje: Chociwel i Lisowo.

  Droga wojewódzka nr 144 – droga wojewódzka w woj. zachodniopomorskim o długości 30,1 km łącząca drogę krajową nr 6 w Nowogardzie z drogą krajową nr 20. Łączy także drogę nr 147 oraz drogą nr 146 z Nowogardem. Droga przebiega przez powiat goleniowski, powiat łobeski i powiat stargardzki. Trasa podlega pod Rejon Dróg Wojewódzkich w Stargardzie Szczecińskim.Kolej wąskotorowa – kolej o prześwicie mniejszym niż określany jako normalny, czyli 1435 mm. Kolej wąskotorowa cechuje się mniejszą zdolnością przewozową od kolei normalnotorowej, jednak można na niej stosować większe pochylenia i łuki o mniejszym promieniu, dzięki czemu jest nawet kilkakrotnie tańsza w budowie. Koleje wąskotorowe, początkowo niemal wyłącznie konne, rozpowszechniły się w przemyśle wydobywczym, hutnictwie, leśnictwie. Od połowy XIX wieku zaznacza się zróżnicowanie funkcji kolei wąskotorowych w zależności od prześwitu, następuje także częściowa unifikacja standardów k.w. Od połowy XIX wieku na k.w. stosuje się powszechnie trakcję parową, od końca XIX wieku wprowadza się na niektóre k. w. trakcję elektryczną, od połowy XX wieku także spalinową. Najstarsza nieprzerwanie funkcjonująca kolej wąskotorowa na świecie istnieje w Polsce – są to Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.

  W gminie czynny jest 1 urząd pocztowy: Chociwel (nr 73-120).

  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zabrodzie – kolonia w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Chociwel, na Pojezierzu Ińskim, położona 6 km na północny wschód od Chociwla (siedziby gminy) i 29 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu).
  Woświn (niem. Wotschwien See) – jezioro na Pojezierzu Ińskim, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, w gminie Węgorzyno, w dorzeczu Uklei. Jezioro znajduje się na obszarze pomiędzy miastami Węgorzyno i Dobra.
  Dług publiczny (albo zgodnie z definicją ustawową „państwowy dług publiczny”) – obejmuje nominalne zadłużenie podmiotów sektora finansów publicznych, ustalone po wyeliminowaniu przepływów finansowych pomiędzy podmiotami należącymi do tego sektora (skonsolidowane zadłużenie brutto), zaciągnięte z następujących tytułów:
  Długie (niem. Langenhagen) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Chociwel, na Pojezierzu Ińskim, położona 6,5 km na południowy wschód od Chociwla (siedziby gminy) i 26 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu).
  Iński Park Krajobrazowy powstał 4 listopada 1981 w centralnej części Pojezierza Ińskiego na terenie gmin: Chociwel, Ińsko, Dobrzany i Węgorzyno w celu zachowania szczególnych walorów krajobrazu polodowcowego i walorów przyrodniczych.
  Pomorze Zachodnie (Pomorze Nadodrzańskie, łac. Pomerania, kasz. Zôpadnô Pòmòrskô, niem. Pommern) – kraina historyczno-geograficzna nad dolną Odrą i mniejszymi rzekami uchodzącymi do Zatoki Pomorskiej, między Reknicą a Łebą. Na zachodzie przechodzi w Meklemburgię, na południu w Brandenburgię, ziemię lubuską oraz Wielkopolskę (Krajnę), a na wschodzie w Pomorze Gdańskie.
  Kania – (niem. Kannenberg), wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Chociwel, na Pojezierzu Ińskim, położona 7 km na północny zachód od Chociwla (siedziby gminy) i 23 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.