• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chociwel - gmina  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Gmina Dobra – gmina miejsko-wiejska położona w północno-zachodniej Polsce, w zachodniej części powiatu łobeskiego. Siedzibą władz gminy jest miasto Dobra. Gmina stanowi 10,9% powierzchni powiatu.Dobra (Dobra koło Nowogardu, niem. Daber) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, siedziba władz gminy Dobra. Położone w pasie Pojezierza Zachodniopomorskiego, nad strugą Dobrzenicą.
  Krajobraz gminy w okolicy Starzyc

  Gmina Chociwelgmina miejsko-wiejska położona jest w północno-wschodniej części powiatu stargardzkiego. Siedzibą gminy jest miasto Chociwel.

  Sąsiednie gminy:

 • Dobrzany, Ińsko, Marianowo i Stara Dąbrowa (powiat stargardzki)
 • Maszewo (powiat goleniowski)
 • Dobra i Węgorzyno (powiat łobeski)
 • Do 31 XII 1998 r. wchodziła w skład województwa szczecińskiego.

  Miejsce w województwie (na 114 gmin):
  powierzchnia 68., ludność 62.

  Gmina Stara Dąbrowa (do 1954 gmina Dąbrowa) - gmina wiejska w województwie zachodniopomorskim, w północnej części powiatu stargardzkiego. Siedzibą gminy jest wieś Stara Dąbrowa.Droga wojewódzka nr 144 – droga wojewódzka w woj. zachodniopomorskim o długości 30,1 km łącząca drogę krajową nr 6 w Nowogardzie z drogą krajową nr 20. Łączy także drogę nr 147 oraz drogą nr 146 z Nowogardem. Droga przebiega przez powiat goleniowski, powiat łobeski i powiat stargardzki. Trasa podlega pod Rejon Dróg Wojewódzkich w Stargardzie Szczecińskim.

  Gmina stanowi 10,6% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Gminę zamieszkuje 5,1% ludności powiatu.

  Około 53% całej liczby ludności gminy mieszka w mieście Chociwel.

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Chociwel w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Chociwel.png

  Powiat goleniowski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Goleniów.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mokrzyca – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Chociwel, na Pojezierzu Ińskim, położona 4 km na północny zachód od Chociwla (siedziby gminy) i 25 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu). W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.
  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
  Chociwel-Wieś – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Chociwel, na Pojezierzu Ińskim, położona 1 km na północny zachód od Chociwla (siedziby gminy) i 24 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu).
  Droga wojewódzka nr 142 (DW142) – droga wojewódzka w woj. zachodniopomorskim o długości ok. 41 km łącząca drogę ekspresową S3 z drogą krajową nr 20. Trasa podlega pod Rejon Dróg Wojewódzkich w Stargardzie Szczecińskim.
  Kolej wąskotorowa – kolej o prześwicie mniejszym niż określany jako normalny, czyli 1435 mm. Kolej wąskotorowa cechuje się mniejszą zdolnością przewozową od kolei normalnotorowej, jednak można na niej stosować większe pochylenia i łuki o mniejszym promieniu, dzięki czemu jest nawet kilkakrotnie tańsza w budowie. Koleje wąskotorowe, początkowo niemal wyłącznie konne, rozpowszechniły się w przemyśle wydobywczym, hutnictwie, leśnictwie. Od połowy XIX wieku zaznacza się zróżnicowanie funkcji kolei wąskotorowych w zależności od prześwitu, następuje także częściowa unifikacja standardów k.w. Od połowy XIX wieku na k.w. stosuje się powszechnie trakcję parową, od końca XIX wieku wprowadza się na niektóre k. w. trakcję elektryczną, od połowy XX wieku także spalinową. Najstarsza nieprzerwanie funkcjonująca kolej wąskotorowa na świecie istnieje w Polsce – są to Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.
  Zabrodzie – kolonia w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Chociwel, na Pojezierzu Ińskim, położona 6 km na północny wschód od Chociwla (siedziby gminy) i 29 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu).
  Woświn (niem. Wotschwien See) – jezioro na Pojezierzu Ińskim, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, w gminie Węgorzyno, w dorzeczu Uklei. Jezioro znajduje się na obszarze pomiędzy miastami Węgorzyno i Dobra.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.835 sek.