• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chociwel  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Okręg wyborczy nr 13 – okręg wyborczy w polskich wyborach do Parlamentu Europejskiego, obejmujący swym zasięgiem tereny województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego. Siedzibą okręgowej komisji wyborczej jest Gorzów Wielkopolski.Gdańsk Główny – największa pasażerska stacja kolejowa w Gdańsku, położona na trasie Tczew – Gdynia. Mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Podwale Grodzkie, w Śródmieściu Gdańska. Obsługuje połączenia zarówno międzymiastowe jak i międzynarodowe. Ze stacji Gdańsk Główny odprawianych jest najwięcej pociągów trójmiejskiej SKM. Na stacji zatrzymują się pociągi pasażerskie wszystkich kategorii. Według kategoryzacji PKP stacja Gdańsk Główny ma najwyższą kategorię A.

  Chociwel (niem. Freienwalde, w latach 1945-1946 Leśnowola,) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Chociwel. Miasto leży na Pojezierzu Ińskim, nad rzeką Krąpiel i jeziorem Starzyca o charakterystycznym półksiężycowym kształcie.

  Okręg wyborczy nr 41 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miast na prawach powiatu Szczecin i Świnoujście oraz powiatów: goleniowskiego, gryfickiego, gryfińskiego, kamieńskiego, łobeskiego, myśliborskiego, polickiego, pyrzyckiego i stargardzkiego (województwo zachodniopomorskie). W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 12 posłów w systemie proporcjonalnym (do 2011 wybierano 13 posłów).Parafia pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlu – parafia rzymskokatolicka w Chociwlu, należąca do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i dekanatu Ińsko. Mieści się przy ulicy kardynała Augusta Hlonda.

  Według danych z 30 czerwca 2009 roku, miasto miało 3266 mieszkańców.

  Ośrodek przemysłu spożywczego i drzewnego.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Chociwel leży przy drodze krajowej nr 20 StargardGdynia oraz przy linii kolejowej nr 202 Gdańsk GłównyStargard (stacja kolejowa Chociwel), ok. 25 km na północny wschód od Stargardu.

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Archidiecezja szczecińsko-kamieńska (łac. Archidioecesis Sedinensis-Caminensis) – jedna z czternastu archidiecezji Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce ustanowiona przez Jana Pawła II 25 marca 1992 r. bullą Totus Tuus Poloniae Populus. Archidiecezja szczecińsko-kamieńska nawiązuje tradycją do istniejącej w latach 1140-1535 rzymskokatolickiej diecezji pomorskiej z siedzibą biskupią w Wolinie (do 1188 r.) i Kamieniu Pomorskim (do 1535 r.)

  Według danych z 1 stycznia 2009 powierzchnia miasta wynosi 3,67 km².

  Części miasta stanowią także: Kołat, Studzianka.

  Historia[ | edytuj kod]

  Gród pomorski w X–XII w. Pierwsza wzmianka z 1321. Prawa miejskie otrzymał w 1338 roku jako własność rodu Wedlów, w 1375 zbudowano fortyfikacje. Od XV wieku działała szkoła. Od 1648 pod panowaniem Brandenburgii. Zachowany dawny układ urbanistyczny.

  3 marca 1945 roku miasto zdobyły oddziały 61 armii oraz 2 armii pancernej gwardii I Frontu Białoruskiego. Na cześć poległych podczas walk o miasto (m. in. Bohater Związku Radzieckiego Suga Najew) po wojnie na ówczesnej ul. Armii Czerwonej odsłonięto pomnik.

  Krępiel (pot. Krąpiel) – rzeka w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, prawy dopływ Iny o długości 70 km. W całości płynie w powiecie stargardzkim.Linia kolejowa nr 202 – to linia kolejowa łącząca Gdańsk ze Stargardem Szczecińskim przez Gdynię, Lębork, Słupsk, Koszalin, Białogard, Świdwin i Łobez. Położona w granicach dwóch województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz na obszarze Oddziałów Regionalnych PKP PLK: w Gdańsku i Szczecinie.

  W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. szczecińskiego.

  W roku 2017 przemianowane zostały ulice Karola Świerczewskiego na Jana Pawła II oraz 25 Lecia PRL na Maszynistów Kolejowych.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Chociwel – stacja kolejowa w Chociwlu, w województwie zachodniopomorskim, w Polsce. Na przystanku stają pociągi osobowe oraz pospieszne relacji Runowo Pomorskie - Stargard Szczeciński
  Gród, gard – prehistoryczna lub średniowieczna osada obronna oznaczająca domostwa, gospodarstwo lub wczesne miasto, anglosaska geard lub yeard – otoczona wałem, murem lub ostrokołem.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Pojezierze Ińskie (314.43) – mezoregion fizycznogeograficzny położony w północno-zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, między Wysoczyzną Łobeską na północy a Pojezierzem Choszczeńskim na południu oraz między Równiną Nowogardzką na zachodzie a Pojezierzem Drawskim i Równiną Drawską na wschodzie. Nazwa obszaru od rzeki Iny.
  Burmistrz (śrwniem. burc-meister lub burger-meister „zwierzchnik gminy miejskiej lub wiejskiej”) – w wielu krajach najwyższy rangą urzędnik władz lokalnych np. miasta lub gminy.
  Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Chociwlu – zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów znajdujący się w Chociwlu, przy ulicy Kolejowej 1A.
  IV liga polska w piłce nożnej – piąta w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między III ligą polską (dawną IV ligą polską), a klasą okręgową bądź ligą okręgową (w 14 województwach) lub do sezonu 2011/2012 V ligą polską (tylko w 2 województwach), będąc jednocześnie najwyższym szczeblem regionalnym (V poziom ligowy). W województwie zachodniopomorskim jest to pośredni szczebel rozgrywkowy między III ligą, a ligą okręgową, po której jest klasa okręgowa. Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym i przeznaczone są dla polskich klubów piłkarskich, grających w 20 grupach wojewódzkich. Zwycięzcy każdej z grup IV ligi polskiej uzyskują awans do III ligi polskiej, zaś najsłabsze zespoły relegowane są do poszczególnych grup wojewódzkich V ligi polskiej lub klas okręgowych. Zarządzana przez – działających w imieniu Polskiego Związku Piłki Nożnej – 16 Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby, które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.