• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chocianów - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Gmina Polkowice – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, na części Wzgórz Dalkowskich, Doliny Szprotawy i Wysoczyzny Lubińsko-Chocianowskiej.
  Gmina Lubin – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.

  Chocianów (1 I – 8 XII 1973 Trzebnice) – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim z siedzibą w Chocianowie.

  Gminę zamieszkuje 12 701 osób (30 czerwca 2004).

  Historia[]

  Gmina Chocianów została utworzona 4 października 1973 roku w powiecie lubińskim w woj. wrocławskim w związku z przeniesieniem siedziby gminy Trzebnice (składającej się z sołectw Brunów, Bukowna, Chocianowiec, Lisiec, Michałów, Ogrodzisko, Raków, Szklary Dolne, Trzebnice, Trzmielów i Żabice) z Trzebnic do Chocianowa i zmianą nazwy jednostki na gmina Chocianów; równocześnie do gminy Chocianów przyłączono wsie Jabłonów, Nowa Wieś Lubińska, Parchów i Pogorzeliska z gminy Polkowice w tymże powiecie, natomiast z gminy Chocianów wyłączono wsie Bukowna i Lisiec włączając je do gminy Lubin tamże.

  Województwo legnickie istniało w latach 1975-1998. Miało 4037 km² powierzchni, graniczyło z województwami; zielonogórskim, leszczyńskim, wrocławskim, wałbrzyskim i jeleniogórskim. Wysoka urbanizacja (ludność miejska 68,2% w 1987), charakter przemysłowy, wydobycie miedzi - Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy.Michałów (niem. Michelsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, w gminie Chocianów.

  W latach 1975–1998 położona w województwie legnickim.

  W 1999 roku znalazła się w nowo utworzonym powiecie polkowickim w województwie dolnośląskim.

  Ochrona przyrody[]

  Na obszarze gminy znajduje się rezerwat przyrody Czarne Stawy, chroniący fragmenty borów bagiennych oraz roślinności torfowiskowej wraz z całym szeregiem gatunków roślin i zwierząt chronionych, rzadkich i zagrożonych wyginięciem.

  Struktura powierzchni[]

  Gmina Chocianów ma obszar 230,27 km² (2002), w tym:

  Pogorzeliska – (niem. Kriegheide), wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, w gminie Chocianów.Powiat polkowicki - powiat w Polsce (na północnym zachodzie województwa dolnośląskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Polkowice.
 • użytki rolne: 42%
 • użytki leśne: 51%
 • Gmina stanowi 29,52% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Chocianów w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Chocianow.png

  Miejscowości[]

  Miasto: Chocianów

  Wsie sołeckie: Brunów, Chocianowiec, Jabłonów, Michałów, Ogrodzisko, Parchów, Pogorzeliska, Raków, Szklary Dolne, Trzebnice, Trzmielów, Żabice.

  Miejscowości niesołeckie: Duninów, Kąty, Raków (kolonia), Szklary Dolne (kolonia), Zacisze, Zagórze

  Brunów (niem. Braunau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, w gminie Chocianów.Chocianów (tuż po wojnie Kaczanów, niem. Kotzenau) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie polkowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Chocianów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. legnickiego.

  Sąsiednie gminy[]

  Chojnów, Gromadka, Lubin, Polkowice, Przemków, Radwanice

  Przypisy

  1. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  2. Uchwała Nr XIX/109/72 Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu z dnia 13 grudnia 1972 r. w sprawie utworzenia gmin w województwie wrocławskim (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu z dnia 15 grudnia 1972 r., Nr. 8, Poz. 165)
  3. Wykaz symboli terytorialnych jednostek administracyjnych używanych do celów statystycznych (podział administracyjny z dnia 1. I. 1973 r.). Główny Urząd Statystyczny. Biuro Spisów
  4. Uchwała Nr XXIII/132/73 Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu z dnia 4 października 1973 r. w sprawie połączenia gminy Rudna z gminą Chobienia i utworzenia gminy Rudna w powiecie lubińskim oraz zmiany granic niektórych gmin w tym w powiecie (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu z dnia 1 grudnia 1973 r., Nr. 9, Poz. 115)
  5. Rejestr rezerwatów przyrody województwa dolnośląskiego, RDOŚ stan na 18 czerwca 2013. [dostęp 27-01-2014].
  6. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  7. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Chocianow, w oparciu o dane GUS.
  Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).Bór bagienny – siedlisko borowe, charakterystyczne dla bezodpływowych niecek. Występują tu gleby torfowe i murszowe (wysokie). Wody gruntowe występują na głębokości około 0,5 m.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Parchów – (tuż po wojnie Parchocin), wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, w gminie Chocianów.
  Gmina Radwanice (dawn. gmina Jakubów) – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Województwo wrocławskie – województwo ze stolicą we Wrocławiu, jedno z siedemnastu istniejących do reformy administracyjnej w 1975, ze stolicą we Wrocławiu.
  Zagórze - przysiółek w Polsce położony w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, w gminie Chocianów. Jest przysiółkiem wioski Chocianowiec.
  Powiat lubiński – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Lubin. Stopa bezrobocia wynosi 8,9%.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.