• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Choceń - gmina

  Przeczytaj także...
  Pustki Śmiłowskie – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Choceń.Choceń – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Choceń. Dawna własność Józefa Blizińskiego.
  Jarantowice – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Choceń.

  Choceńgmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie włocławskim.

  Siedzibą gminy jest Choceń.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 7978 osób.

  Kępka Szlachecka – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Kowal.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Choceń ma obszar 99,68 km², w tym:

 • użytki rolne: 87%
 • użytki leśne: 2%
 • Gmina stanowi 6,77% powierzchni powiatu.

  Bodzanówek – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Choceń.Stefanowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Choceń. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Grabówka.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Choceń w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Chocen.png

  Zabytki[]

  Wykaz zarejestrowanych zabytków nieruchomych na terenie gminy:

 • zespół dworski z XVIII/XIX w. w miejscowości Choceń, obejmujący: dwór z ok. 1900; piwnicę; park; ogrodzenie z dwoma bramami, nr A/717/1-4 z 22.07.1994 roku
 • zespół dworski i folwarczny w Jarantowicach, obejmujący: dwór z lat 1914-1915; park z początku XX w.; folwark z pierwszej połowy XIX w.: obora; dwie stodoły; owczarnia; stróżówka; kuźnia i stelmacharnia, nr 353/A z 28.11.1994 roku
 • zespół dworski i folwarczny z drugiej połowy XIX w. w miejscowości Kuźnice, obejmujący: dwór, ; park; folwark z końca XIX w.: rządcówka; stajnia i magazyn zbożowy; kuźnia z garażem; stodoła; budynek gospodarczy; piwnica ziemna, nr 355/A z 30.12.1994 roku
 • zespół dworski i folwarczny z drugiej połowy XIX w. w Olganowie, obejmujący: dwór z ok. 1920; park; folwark: obora; stajnia; chlewnia; spichrz, nr 373/A z 20.12.1995 roku
 • park dworski z drugiej połowy XIX w. w Śmiłowicach, nr 364/A z 07.06.1995 roku
 • zespół dworski i folwarcznyz z drugiej połowy XIX w. w Wilkowicach, obejmujący: dwór; park, z końca XIX w.; folwark z drugiej połowy XIX w.: stolarnia; chlewnia; obora; stodoła, nr 401/A z 24.03.1997 roku.
 • Sołectwa[]

  Bodzanowo, Bodzanówek, Borzymie, Borzymowice, Choceń, Czerniewice (sołectwa: Czerniewice I i Czerniewice II), Grabówka, Janowo, Jarantowice, Krukowo, Kuźnice, Lutobórz, Niemojewo, Olganowo, Pustki Śmiłowskie, Siewiersk, Skibice, Stare Nakonowo, Szatki, Szczutkowo, Śmiłowice, Wichrowice (sołectwa (Wichrowice I i Wichrowice II), Wilkowice, Wilkowiczki, Wola Nakonowska, Ząbin.

  Gmina Chodecz (do 1870 gmina Kamienna) – gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie włocławskim.Ługowiska – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Choceń. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Niemojewo.

  Pozostałe miejscowości[]

  Filipki, Gajówka, Jerzewo, Kępka Szlachecka, Księża Kępka, Lijewo, Łopatki, Ługowiska, Nowa Wola, Stefanowo, Szczytno, Świerkowo, Zakrzewek, Zapust.

  Sąsiednie gminy[]

  Boniewo, Chodecz, Kowal, Lubień Kujawski, Lubraniec, Włocławek

  Zobacz też[]

 • gmina Śmiłowice
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalny serwis internetowy urzędu gminy Choceń. [dostęp 29-11-2010].
 • Gmina Boniewo (dawn. gmina Pyszkowo) – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie włocławskim.Świerkowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Choceń. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Wola Nakonowska.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat włocławski – powiat w Polsce (we wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Włocławek. Największym miastem jest Brześć Kujawski.
  Gmina Lubraniec (do 1954 gmina Piaski) – gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie włocławskim.
  Borzymowice – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Choceń.
  Zapust – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Choceń. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Borzymowice.
  Stare Nakonowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Choceń.
  Szczytno – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Choceń. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Borzymowice.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.081 sek.