• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chittenango

  Przeczytaj także...
  Irokezi (nazwa własna: Haudenosaunee) – liga plemion (Mohawków, Oneidów, Onandagów, Kajugów i Seneków, a od września 1722 także Tuskarorów) Indian Ameryki Północnej zamieszkujących tereny na wschód od Wielkich Jezior i na południe od Rzeki św. Wawrzyńca, czyli północną część stanów Nowy Jork, Pensylwanii i Maine, niemal cały stan Vermont oraz południowe obszary kanadyjskich prowincji Quebec i Ontario.Barka – rodzaj statku o płaskim dnie, służącego do transportu ładunków w żegludze śródlądowej. Barki są najczęściej pozbawione własnego napędu.
  Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.

  Chittenango (w języku Indian oznacza Tam gdzie wody się dzielą) – miejscowość w metropolii Syracuse, w hrabstwie Madison, w stanie Nowy Jork, w USA, założona w 1842.

  Liczba mieszkańców wynosiła 5081 (2010). Liczba mieszkańców całego hrabstwa wynosiła 73 442 (2010).

  Hrabstwo Madison jest na wysokim czwartym miejscu w rankingu na najlepsze miejsce do życia w płn.-wsch. części USA.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

  W Chittenango urodził się Lyman Frank Baum autor serii książek o zaczarowanej Krainie Oz.

  Doskonałe tereny myśliwskie, (szczególnie sarny i ptactwo) oraz wędkarskie. W okolicy parki, między innymi: Zielone Jeziora, Kanał Stary Erie i Wodospad Chittenango. Muzeum Kanału Erie, w miejscu gdzie w XIX wieku były budowane i naprawiane barki do przewożenia towarów od Atlantyku do Krainy Wielkich Jezior.

  Lyman Frank Baum (ur. 15 maja 1856, zm. 6 maja 1919) – amerykański pisarz, autor jednej z najpopularniejszych książek dla dzieci, Czarnoksiężnika z Krainy Oz.Elektrownia wiatrowa – elektrownia wytwarzająca energię elektryczną przy pomocy generatorów (turbin wiatrowych) napędzanych energią wiatru. Energia elektryczna uzyskana z energii wiatru jest uznawana za ekologicznie czystą, gdyż, pomijając nakłady energetyczne związane z wybudowaniem takiej elektrowni, wytworzenie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa. Praca elektrowni wiatrowych powoduje jednak nietypowe i trudne do oceny oddziaływanie na środowisko.

  W rejonie jedne z największych w USA elektrownie wiatrowe (wiatraki) o mocy 30 MW, wystarczające do zasilenia w energią 10 tysięcznego miasta.

  Tereny te zostały wykupione przez Stan Nowy Jork od Indian z plemienia Irokezów w 1788.

  Obecnie, hrabstwo jako jedno z niewielu w stanie Nowy Jork ma dodatni przyrost naturalny ludności w latach 1990–2000.

  Co roku w czerwcu odbywa się tutaj Festiwal w krainie Oz, a na tą cześć chodniki w centrum miejscowości są wyłożone cegłą w żółtym kolorze. W centrum znajduje się Muzeum Czarodzieja z Krainy Oz.

  Przyrost naturalny – różnica pomiędzy liczbą urodzeń żywych a liczbą zgonów. Wartość dodatnia oznacza liczbę urodzeń przewyższającą liczbę zgonów, ujemna - odwrotnie. Jeśli mamy do czynienia z wartością ujemną, mówimy o ubytku naturalnym. Przyrost naturalny różni się od przyrostu rzeczywistego o saldo migracji. Przyrost naturalny obliczymy wzorem: Pn=U-Z. Występujące we wzorze wartości zazwyczaj podawane są jako wartości względne, tzn. przeliczane na 1000 mieszkańców i wtedy określane są jako: stopa albo współczynnik przyrostu naturalnego, rodność i umieralność.Wielkie Jeziora – system pięciu jezior pochodzenia tektoniczno-polodowcowego w Ameryce Północnej, na pograniczu Kanady i USA. W skład systemu wchodzą następujące jeziora:

  Także co roku w czerwcu w pobliskim Syracuse „Polski Stypendialny Fundusz” (PSF - Polish Scholarship Fund) organizuje na Clinton Square największy w płn.-wsch. części USA Polski Festiwal, ze średnią frekwencją ponad 25 000.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Syracuse – miasto w stanie Nowy Jork w USA założone w 1820 roku. Nazwa Syracuse pochodzi od miasta Syrakuzy we Włoszech. Obydwa miasta niegdyś miały wielkie kopalnie soli. 7,4 km na północny wschód od miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy Syracuse Hancock.
  Madison – hrabstwo w stanie Nowy Jork w USA. Znajduje się na czwartym miejscu w rankingu na najlepsze miejsce do życia w północno-wschodniej części USA.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.