• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chirurdzy - seria 5  Podstrony: [1] [2] [3] [4] [5] [6] 7 [8] [9] [10]
  Przeczytaj także...
  Wilson Pickett (18 marca 1941 - 19 stycznia 2006) - amerykański czarnoskóry wokalista soulowy. W latach sześćdziesiątych Pickett należał obok Otisa Reddinga i Arethy Franklin do najpopularniejszych artystów swego gatunku. Autor takich przebojów jak In the Midnight Hour, Land of 1000 Dances, Mustang Sally i Funky Broadway. Kolejne dziesięciolecia były wypełnione okresami ciszy przerywanymi nostalgicznymi powrotami na scenę i do studia nagrań.Céline Marie Claudette Dion Angélil (ur. 30 marca 1968 w Charlemagne) – kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów pochodząca z francuskojęzycznej prowincji Quebec. Dysponuje 5-oktawowym mezzosopranem lirycznym. Posiada słuch absolutny. Tworzy w wielu gatunkach muzycznych, jest jedną z czołowych przedstawicielek adult contemporary. Nagrywa klasyczne chansony, soul, blues, jazz, pop tradycyjny, folk. Śpiewa po francusku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku i włosku, nagrała także utwory po japońsku. Poza śpiewaniem zajmuje się w dużej mierze działalnością charytatywną. Wspiera finansowo fundacje, przeznacza na nie m.in. części dochodów ze swoich koncertów czy sprzedaży płyt.
  I Will Follow You Into The Dark[]
 • Premiera (USA): 12 marca 2009
 • Reżyseria: Rob Corn
 • Scenariusz: Jenna Bans
 • Gościnnie wystąpili: Jessica Capshaw (dr Arizona Robbins), Michael Rady (Mike Shelley), Wendy Hoopes (Tricia), Erin Cahill (Meg), Susane E. Lee (Beth), Brandon Scott (stażysta Ryan), Loretta Devine (Adele Webber)
 • Tytuł: Tytuł odcinka odnosi się do piosenki zespołu Death Cab for Cutie.
 • Oficjalny polski tytuł: „Pójdę za tobą w ciemności”
 • Streszczenie[]

  Derek jest załamany po stracie pacjentki. Od kilku dni przesiaduje na kanapie. Nie zamierza wracać do pracy. Spotyka się jedynie z prawnikami, gdyż mąż Jen, Ryan, pozywa szpital. Webber mówi Meredith, że Shepherd planował jej się oświadczyć. Grey odwiedza Dereka w przyczepie. Shepherd jest pijany i nie chce z nią rozmawiać. Meredith mówi mu, że wie o pierścionku zaręczynowym. Derek uderza pierścionek kijem bejsbolowym.

  Sarah McLachlan, O.C. (ur. 28 stycznia 1968 roku w Halifax, Nowa Szkocja, Kanada) – kanadyjska wokalistka, pianistka i kompozytorka. McLachlan jako dziecko pobierała lekcje śpiewu oraz gry na fortepianie. Jako nastolatka uczęszczała do Queen Elizabeth High School. W 1988 roku ukazał się jej debiutancki album zatytułowany Touch, który uzyskał status platynowej płyty w Kanadzie. Sprzedała ponad 40 mln albumów na całym świecie (stan na 2006).Bruce Frederick Joseph Springsteen alias The Boss (ur. 23 września 1949 w Long Branch, New Jersey) – amerykański gitarzysta, piosenkarz i kompozytor rockowy.

  Arizona zaprasza na randkę Callie, która przyjmuje zaproszenie.

  Owen rani Cristinę, przypadkowo popychając ją na stojak z przyborami medycznymi. Nie chce on, aby pracowała na urazówce z powodu rannej ręki.

  Sloan nie może operować, gdyż ma spuchniętą rękę po bijatyce z Derekiem. Lexie prosi Marka, aby porozmawiał z Shepherdem. Mała Grey uważa, że jej związek z Sloanem nie ma szans, ponieważ wciąż powoduje u Marka rany fizyczne. Mark mówi Lexie, że dzięki niej jest szczęśliwy.

  Stażyści stawiają diagnozę pacjentce X – czerniak z przerzutami do wątroby, na skórę i do mózgu. Szansa na przeżycie tego wynosi 5 % i kilka miesięcy życia. Izzie wyznaje prawdę o swojej chorobie Cristinie.

  The Distillers to punkrockowy zespół założony przez Australijkę Brody Dalle pod koniec 1998 roku. Został oficjalnie rozwiązany w 2006 roku.Diana Ross, właśc. Diane Ernestine Earle Ross (ur. 26 marca 1944 w Detroit) – amerykańska piosenkarka, śpiewająca w stylu soul, R&B i pop, oraz aktorka. Obecnie występuje solo. W latach 60. była liderką zespołu żeńskiego The Supremes.

  Pacjentami Mirandy jest troje rodzeństwa, które poddaje się badaniom genetycznym. Mają oni 75 % szans na rozwinięcie się złośliwego raka żołądka. Tricia, najstarsza z rodzeństwa chce, aby lekarze usunęli jej żołądek. Podczas operacji okazuje się, że miała ona już kilka komórek rakowych. Na początku Megan nie chce resekcji żołądka, ale po operacji siostry postanawia się jej poddać. Michael nie zamierza poddawać się żadnej operacji

  Zespół Aspergera (syndrom Aspergera, ZA; ang. Asperger syndrome, AS) – całościowe zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu.Lenka, właściwie Lenka Křipač (ur. 19 marca 1978 na odludnym wybrzeżu Nowej Południowej Walii) – australijska piosenkarka czechosłowackiego pochodzenia, kompozytorka (w tym muzyki filmowej), muzyk australijskiego zespołu elektroniczno-rockowego Decoder Ring. Wcześniej znana jako prezenterka kreskówek w porannym programie telewizyjnym Cheez-It telewizji australijskiej, także jako wieloletnia aktorka w australijskich serialach telewizyjnych.

  Szef jest nadal obrażony na Mirandę, która chcę zmienić specjalizację z chirurgii ogólnej na dziecięcą. Bailey ma dość ignorowania Webbera, dzwoni do Adele. Domaga się ona, aby Richard przeprosił Mirandę za swoje zachowanie.

  Do szpitala zostaje przywieziona Beth, która miała atak wraz ze skurczami podczas marszu orkiestry. Dziewczyna była błędnie leczona na epilepsję. Karev stawia diagnozę Beth, która ma problemy z sercem. To one powodują jej ataki, a nie epilepsja. Hunt pozwala Alexowi w nagrodę za dobrą diagnozę wykonać zespolenie dystalne pomostu udowo-podkolanowego u Beth. Arizona chwali Alexa za dobrą diagnozę pacjentki.

  Wet Wet Wet – brytyjska grupa popowa założona w 1982 roku, w Clydebank (Szkocja). W skład grupy wchodzą Marti Pellow (wokalista), Tommy Cunningham (perkusista i wokalista), Graeme Clark (wokalista i basista), Neil Mitchell (wokalista i klawiszowiec). Najbardziej znane przeboje grupy to: Love is All Around (cover utworu grupy The Troggs), Angel Eyes (Home and Away), Goodnight Girl i Julia Says.Loretta Devine (ur. 21 sierpnia 1949 w Houston w stanie Teksas, USA) – amerykańska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

  Muzyka[]

 • Front Row – Metric
 • Duet – Rachael Yamagata
 • Treeology – Shady Bard
 • A Storm Is Going To Come – Piers Faccini
 • Stand By Me[]

 • Premiera (USA): 19 marca 2009
 • Reżyseria: Jessica Yu
 • Scenariusz: Zoanne Clack
 • Gościnnie wystąpili: Larry Sullivan (Dave), Emily Kuroda (Kendall), Brandon Scott (stażysta Ryan)
 • Tytuł: Tytuł odcinka odnosi się do piosenki Bena E. Kinga.
 • Oficjalny polski tytuł: „Wzajemne wsparcie”
 • Streszczenie[]

  Cristina i Izzie ukrywają przed wszystkimi chorobę. Cristina zobowiązana, że niczego nie powie, nalega, by Izzie wzięła wolne i poszła na badania.

  Hector Elizondo (ur. 22 grudnia 1936 roku w zachodniej części Nowego Jorku) – aktor amerykański. Jego ojcem był Martin Echevarria Elizondo (Bask urodzony na statku płynącym z Hiszpanii do Portoryko), a matką pochodząca z Portoryko Carmen Medina. Jego rodzice pobrali się w Portoryko i przeprowadzili się do Nowego Jorku, zanim Hector i jego młodsza siostra Emma przyszli na świat.Three Days Grace (znany też jako 3DG lub TDG) – kanadyjski zespół grający alternatywny metal, założony w 1992 w Norwood w Kanadzie pod nazwą Groundswell. W dniu 9 stycznia 2013 roku zespół ogłosił że wokalista Adam rezygnuje z dalszej współpracy z zespołem.

  Do szpitala zostaje przywieziony pacjent, który praktycznie nie ma twarzy. Owen i Sloan mają mu przeprowadzić jej rekonstrukcję. Do pomocy zostaje przydzielona Izzie i mała Grey.

  Meredith i George zajmują się pacjentami przed- i pooperacyjnymi oraz swoimi stażystami, którzy prowadzą ze sobą bójki i stają się zagrożeniem dla szpitala.

  Bailey wysyła najpierw Callie, a potem Hunta i Webbera do Shepherda, ponieważ chce, aby wrócił do pracy. Jednak żadna z osób wysłanych do Dereka nie wracz. Okazuje się , że w czasie rozmów z Derekiem wszyscy się załamują.

  Nina Siemaszko (prawdziwe nazwisko Antonina Jadwiga Siemaszko, ur. 14 lipca 1970 w Chicago, Illinois) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna polskiego pochodzenia. Siostra aktora Caseya Siemaszko.Rod Stewart (właśc. Roderick David Stewart; ur. 10 stycznia 1945 w Londynie) – brytyjski piosenkarz rockowy i popowy. Przedstawiciel takich stylów i gatunków, jak hard rock, soft rock, folk rock i country rock, AOR, blues rock, biały soul i pop tradycyjny. Ciepły, aczkolwiek szorstki i charakterystycznie zachrypnięty głos, zdolności interpretacyjne, kompozytorskie i wyjątkowa osobowość sceniczna uczyniła go jednym z najpopularniejszych piosenkarzy drugiej połowy XX wieku. Z urodzenia Anglik, jednak uważa się za Szkota. Szacuje się, że sprzedał łącznie ponad 250 milionów singli i płyt.

  Cristina dostaje prawo wykonania samodzielnej operacji – przepukliny u miłej staruszki. Gdy już ma wykonać pierwsze cięcie skalpelem, nie wytrzymuje i mówi Alexowi i Bailey o chorobie Izzie (rak skóry z przerzutami do mózgu).

  Muzyka[]

 • Everywhere – Common ft. Martina
 • A Mirror Without – Royal Wood
 • Driveway – Great Northern
 • Elevator Love Letter[]

 • Premiera (USA): 26 marca 2009
 • Reżyseria: Ed Ornelas
 • Scenariusz: Stacy McKee
 • Gościnnie wystąpili: Jessica Capshaw (dr Arizona Robbins), Kimberly Elise (dr Swender)
 • Tytuł: Tytuł odcinka odnosi się do piosenki zespołu Stars.
 • Oficjalny polski tytuł: „Winda wyznań”
 • Streszczenie[]

  Owenowi śni się wojenny koszmar, podczas którego próbuje udusić Cristinę. Życie Yang ratuje Callie, która wchodzi do jej pokoju. Hunt nie jest świadomy, co próbował zrobić. Cristina i Hunt przeżywają wspólne miłosne uniesienie. Po nim Yang zrywa z Owenem, gdyż boi się zasnąć w jego obecności. Derek radzi Huntowi, aby poddał się leczeniu stresu pourazowego. On odmawia podjęcia terapii.

  The Bravery - amerykańska grupa muzyczna z Nowego Jorku utworzona w 2003 roku. Ich muzyka to połączenie indie rocka oraz elektroniki.Led Zeppelin – brytyjska grupa założona w Londynie, będąca jednym z pionierów hard rocka. Uważana za jeden z najbardziej znaczących zespołów muzycznych w historii. Jej muzyka stanowi połączenie rocka, folku i bluesa z mniejszymi, lecz zauważalnymi, wpływami rockabilly, reggae, soulu, funku, muzyki poważnej, celtyckiej, indyjskiej, arabskiej, muzyki latynoskiej i country. Zespół sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie i ponad 111 milionów w samej Ameryce. Najbardziej znany utwór, Stairway to Heaven, stał się najczęściej emitowanym przez rozgłośnie radiowe. Grupa stroniła od prasy muzycznej, rzadko udzielała wywiadów, w telewizji pojawiła się tylko raz. Zespół zmienił formułę koncertów rockowych, pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy inni występowali przeciętnie przez trzydzieści minut, Led Zeppelin potrafił grać na żywo przez kilka godzin. Przez cały okres funkcjonowania skład formacji nie ulegał zmianom, po śmierci perkusisty Johna Bonhama w 1980 roku zakończyła działalność. W późniejszym okresie kilka razy reaktywowała się przy okazji pojedynczych koncertów.

  Callie wyznaje Arizonie, że życzyła każdego dnia Izzie śmierci. Teraz modli się w kaplicy, aby dało się ją uratować. George jest zdenerwowany, że na samym końcu dowiedział się o chorobie Stevens.

  Onkolog dr Swender nadzoruje leczenie Izzie. Pierwszym etapem leczenia jest usunięcie guza mózgu. Derek boi się podjąć tej operacji, ale Meredith go wspiera. Webber radzi Izzie zamrożenie jajeczek, gdyż będzie miała kilka trudnych operacji oraz przejdzie radio- i chemioterapię. Szef namawia Alexa, aby oddał spermę do zapłodnienia jajeczek Izzie. Mają one większą szanse na przetrwanie. Derek przeprowadza operację Izzie, która kończy się powodzeniem. Miranda oznajmia Alexowi, Meredith, Yang i George, że są jedynie przyjaciółmi Izzie, a nie jej lekarzami.

  Pink Floyd – angielski zespół rockowy założony w 1965 roku w Londynie. Ich twórczość, początkowo klasyfikowana jako rock psychodeliczny, w późniejszych latach nabrała cech muzyki progresywnej. Grupa znana jest z filozoficznie zabarwionych tekstów piosenek, eksperymentów z dźwiękiem, innowacyjnego podejścia do kwestii grafiki w albumach oraz rozbudowanych występów koncertowych. Sprzedali na całym świecie ponad 200 milionów albumów (z tego ok. 74,5 miliona w samych Stanach Zjednoczonych), co czyni ich jedną z najlepiej sprzedających się grup muzycznych w historii.Dinah Washington, właśc. Ruth Lee Jones (ur. 29 sierpnia 1924 w Tuscaloosa, Alabama, USA, zm. 14 grudnia 1963 w Detroit, Michigan, USA) – amerykańska wokalistka jazzowa.

  Derek oświadcza się Meredith w windzie. Ona przyjmuje oświadczyny.

  Pacjentką Marka jest Joice, która nie może umrzeć.

  Muzyka[]

 • Little Pieces – Gomez
 • The Weight Of Us – Sanders Bohlke
 • That Home – The Cinematic Orchestra
 • Rise Up – Ben Lee
 • With The Notes In My Ears – Peter Broderick
 • We Do What We Want To – O+S


 • Podstrony: [1] [2] [3] [4] [5] [6] 7 [8] [9] [10]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.