• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chirurdzy - seria 5  Podstrony: [1] [2] [3] [4] [5] 6 [7] [8] [9] [10]
  Przeczytaj także...
  The Rolling Stones [ðɘ rɘʊlɪŋ stɘʊnz] – brytyjski zespół rockowy, założony 12 lipca 1962 w Londynie. Są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Łącznie sprzedali ok. 250 milionów egzemplarzy albumów na całym świecie. Wilson Pickett (18 marca 1941 - 19 stycznia 2006) - amerykański czarnoskóry wokalista soulowy. W latach sześćdziesiątych Pickett należał obok Otisa Reddinga i Arethy Franklin do najpopularniejszych artystów swego gatunku. Autor takich przebojów jak In the Midnight Hour, Land of 1000 Dances, Mustang Sally i Funky Broadway. Kolejne dziesięciolecia były wypełnione okresami ciszy przerywanymi nostalgicznymi powrotami na scenę i do studia nagrań.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Before and After[ | edytuj kod]
 • Premiera (USA): 12 lutego 2009
 • Reżyseria: Dan Attias
 • Scenariusz: Tony Phelan, Joan Rater
 • Gościnnie wystąpili: Kate Walsh (Addison), Audra McDonald (Naomi), Taye Diggs (Sam), Grant Show (Archer), Jennifer Westfeldt (Jen), Ben Shenkman (Rob), Laura Allen (Beth), Sam Anderson (Michael), Steven W. Bailey (Joe), Brandon Scott (Ryan), Melissa George (Sadie).
 • Tytuł: Tytuł odcinka odnosi się do piosenki Rush.
 • Ciekawostki: Odcinek jest jednym z crossoverów Chirurgów („Before and After”) i Prywatnej Praktyki („Ex-Life”).
 • Oficjalny polski tytuł: „Przed i po”
 • Streszczenie[ | edytuj kod]

  Addison, Naomi i Sam przyjeżdżają do Seattle. Archer ma osiem torbieli pasożytów w mózgu; rozerwanie jednej z nich oznacza śmierć. Derek podejmuje skomplikowaną operację, która kończy się sukcesem.

  Sarah McLachlan, O.C. (ur. 28 stycznia 1968 roku w Halifax, Nowa Szkocja, Kanada) – kanadyjska wokalistka, pianistka i kompozytorka. McLachlan jako dziecko pobierała lekcje śpiewu oraz gry na fortepianie. Jako nastolatka uczęszczała do Queen Elizabeth High School. W 1988 roku ukazał się jej debiutancki album zatytułowany Touch, który uzyskał status platynowej płyty w Kanadzie. Sprzedała ponad 40 mln albumów na całym świecie (stan na 2006).Chirurdzy (ang. Grey’s Anatomy) – amerykański serial telewizyjny o tematyce medycznej, emitowany od 27 marca 2005 roku na antenie ABC, wymyślony przez Shondę Rhimes.

  Pacjentem Webbera i Cristiny jest Michael, który ma raka jelita grubego. Okazuje się on ojcem byłej dziewczyny Owena, Beth. Nie wie ona ani o tym, że Hunt wrócił z Iraku, ani o chorobie swojego ojca. Owen wyznaje Cristinie prawdę o swojej byłej dziewczynie.

  Jen nalega na jak najszybszą operację. Z powodu Archera jej operacja zostaje przesunięta na następny dzień. Jen prosi Dereka, aby ją dzisiaj przeprowadził.

  Izzie organizuje dla stażystów konkurs, w którym nagrodą jest asysta przy operacji Dereka. Sadie ma problemy w czasie konkursu. Wygrywa Lexie, która asystuje przy kraniotomii Jen. George oferuje pomoc Sadie, która nie potrafi zdiagnozować najprostszych przypadków. Zmusza on ją, aby sama powiedziała szefowi o oszukaniu całego programu medycznego. Po rozmowie z Webberem Sadie ogłasza swoje odejście ze szpitala.

  Bruce Frederick Joseph Springsteen alias The Boss (ur. 23 września 1949 w Long Branch, New Jersey) – amerykański gitarzysta, piosenkarz i kompozytor rockowy.The Distillers to punkrockowy zespół założony przez Australijkę Brody Dalle pod koniec 1998 roku. Został oficjalnie rozwiązany w 2006 roku.

  Addison o mały włos nie mówi Derekowi o Marku, który spotyka się z Lexie. Po udanej operacji Archera, Naomi, Sloan, Derek, Sam i Addison idą świętować do baru Joego. Śpiewają razem piosenkę miłosną, która Derek napisał dla Addison.

  Derek zostaje wezwany do Jen, która po operacji ma problem z oddychaniem.

  Muzyka[ | edytuj kod]

 • Emily – Keri Noble
 • Gather To The Chapel – Liam Finn
 • Roll It Gal – Alison Hinds
 • Winter Song – Sara Bareilles & Ingrid Michaelson
 • An Honest Mistake[ | edytuj kod]

 • Premiera (USA): 19 lutego 2009
 • Reżyseria: Randy Zisk
 • Scenariusz: Peter Nowalk
 • Gościnnie wystąpili: Faye Dunaway (dr. Campbell), Kate Walsh (dr Addison Montgomery)
 • Tytuł: Tytuł odcinka odnosi się do piosenki The Bravery z albumu The Bravery.
 • Oficjalny polski tytuł: „Pomyłka w dobrej wierze”
 • Streszczenie[ | edytuj kod]

  Addison zostaje na dłużej w Seattle, aby pomóc Derekowi przy ciężarnej pacjentce. Jen ma miniudary mózgu, co powoduje kłopoty z mówieniem. Potrzebna jest kolejna operacja wszczepienia bypassu naczyniowego. Ryan prosi chirurgów, aby w razie dokonywania wyboru ratowali jego żonę, a nie dziecko. Derek wycina podczas operacji dużą cześć mózgu Jen. Addison nalega, aby przestał dalej ją operować bo i tak jej nie uratuje. Chce ona zrobić cesarskie cięcie, ale Derek jej zabrania. Alex idzie po szefa, który pozwala Addison na cesarskie cięcie. Alex, Addison, Meredith i Derek przekazują Ryanowi, że jego żona zmarła. Shepherd przeprasza go, ale on nazywa Dereka mordercą.

  Diana Ross, właśc. Diane Ernestine Earle Ross (ur. 26 marca 1944 w Detroit) – amerykańska piosenkarka, śpiewająca w stylu soul, R&B i pop, oraz aktorka. Obecnie występuje solo. W latach 60. była liderką zespołu żeńskiego The Supremes.Zespół Aspergera (syndrom Aspergera, ZA; ang. Asperger syndrome, AS) – całościowe zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu.

  Mark wybiera zły moment, aby powiedzieć Derekowi, że sypia z Lexie. Derek uderza Sloana i rozpoczyna się bójka między nimi. Lexie jest dumna z Marka, że powiedział o nich Shepherdowi.

  Pacjent Callie, John, spadł z dużej wysokości. Ma on powikłania po usunięciu pęcherzyka żółciowego, co spowodowało jego upadek. Campbell, która go operowała, popełniła błąd w czasie operacji, wykonując ją starą metodą. Cristina zgłasza to zaniedbanie szefowi. Pacjent wymaga kolejnej operacji, którą znowu przeprowadza Campbell. Po rozmowie z Webberem przyznaje się ona do błędu i postanawia odejść na emeryturę

  Lenka, właściwie Lenka Křipač (ur. 19 marca 1978 na odludnym wybrzeżu Nowej Południowej Walii) – australijska piosenkarka czechosłowackiego pochodzenia, kompozytorka (w tym muzyki filmowej), muzyk australijskiego zespołu elektroniczno-rockowego Decoder Ring. Wcześniej znana jako prezenterka kreskówek w porannym programie telewizyjnym Cheez-It telewizji australijskiej, także jako wieloletnia aktorka w australijskich serialach telewizyjnych.Kellie Noelle Martin (ur. 16 października 1975 w Riverside) – amerykańska aktorka i producentka telewizyjna, także reżyserka i scenarzystka.

  Do Izzie przychodzi kobieta, u której wcześniej Sadie zdiagnozowała raka. Po kolejnych badaniach okazało się, że ma ona jedynie anemię. Stevens domyśla się, że może ona ma raka węzłów chłonnych. Po obejrzeniu swojego ciała znajduje na plecach pieprzyka. Poddaje się badaniom dermatologicznym znamienia. Stevens daje kolejną szansę stażystom, którzy źle zdiagnozowali pacjenta. Prezentuje przypadek 29-letniej kobiety X, u której błędnie zdiagnozowali anemię.Tak naprawdę są to badania Izzie.

  Wet Wet Wet – brytyjska grupa popowa założona w 1982 roku, w Clydebank (Szkocja). W skład grupy wchodzą Marti Pellow (wokalista), Tommy Cunningham (perkusista i wokalista), Graeme Clark (wokalista i basista), Neil Mitchell (wokalista i klawiszowiec). Najbardziej znane przeboje grupy to: Love is All Around (cover utworu grupy The Troggs), Angel Eyes (Home and Away), Goodnight Girl i Julia Says.Loretta Devine (ur. 21 sierpnia 1949 w Houston w stanie Teksas, USA) – amerykańska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

  Miranda potrzebuje listu polecającego od szefa, aby mogła podjąć się specjalizacji na pediatrii. Webber pisze w liście, że jest jedynie dobra. Addison postanawia pomóc Mirandzie pisząc jej bardzo dobrą opinię. Webberowi nie podoba się, że Bailey chce zmienić specjalizację.

  Callie zaprasza na randkę Arizonę, która odmawia, nazywając ją niemowlęciem. Spotykają się w barze u Joego, gdzie Torres rujnuje randkę Arizonie z jej dziewczyną.

  Rush – kanadyjskie trio rockowe grające hard rock i rock progresywny. Grupa została założona w roku 1968, a swój debiutancki album wydała w 1974. Początkowo grupa starała się imitować inne zespoły rockowe, przede wszystkim Led Zeppelin, lecz z czasem wykształciła swe własne brzmienie. Oparte jest na śpiewie wysokim głosem (śpiew Geddy’ego Lee często porównuje się do śpiewu innego basisty, Burke’a Shelleya), a także ostrej i melodyjnej grze gitary elektrycznej, wspomaganej przez gitarę basową, rozbudowany zestaw perkusyjny i elektroniczne instrumenty klawiszowe. Muzyka Rush miała wpływ na twórczość zespołów, jak m.in.: Metallica, Anthrax, Primus, Dream Theater, Tool, Iron Maiden, czy Symphony X. Zespół zdobył w sumie 22 złote i platynowe płyty, sprzedaż w USA wyniosła 25 milionów, co dało 79. pozycję według RIAA. 18 kwietnia 2013 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Z początkiem 2018 grupa zakończyła działalność. Céline Marie Claudette Dion Angélil (ur. 30 marca 1968 w Charlemagne) – kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów pochodząca z francuskojęzycznej prowincji Quebec. Dysponuje 5-oktawowym mezzosopranem lirycznym. Posiada słuch absolutny. Tworzy w wielu gatunkach muzycznych, jest jedną z czołowych przedstawicielek adult contemporary. Nagrywa klasyczne chansony, soul, blues, jazz, pop tradycyjny, folk. Śpiewa po francusku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku i włosku, nagrała także utwory po japońsku. Poza śpiewaniem zajmuje się w dużej mierze działalnością charytatywną. Wspiera finansowo fundacje, przeznacza na nie m.in. części dochodów ze swoich koncertów czy sprzedaży płyt.

  Muzyka[ | edytuj kod]

 • Turn The Page – Matt Hires
 • Error Error – Dash And Will
 • Twice – Little Dragon
 • Like A Ghost – Calahan
 • The Planets Bend Between Us – Snow Patrol
 • I Will Follow You Into The Dark[ | edytuj kod]

 • Premiera (USA): 12 marca 2009
 • Reżyseria: Rob Corn
 • Scenariusz: Jenna Bans
 • Gościnnie wystąpili: Jessica Capshaw (dr Arizona Robbins), Michael Rady (Mike Shelley), Wendy Hoopes (Tricia), Erin Cahill (Meg), Susane E. Lee (Beth), Brandon Scott (stażysta Ryan), Loretta Devine (Adele Webber)
 • Tytuł: Tytuł odcinka odnosi się do piosenki zespołu Death Cab for Cutie.
 • Oficjalny polski tytuł: „Pójdę za tobą w ciemności”
 • Streszczenie[ | edytuj kod]

  Derek jest załamany po stracie pacjentki. Od kilku dni przesiaduje na kanapie. Nie zamierza wracać do pracy. Spotyka się jedynie z prawnikami, gdyż mąż Jen, Ryan, pozywa szpital. Webber mówi Meredith, że Shepherd planował jej się oświadczyć. Grey odwiedza Dereka w przyczepie. Shepherd jest pijany i nie chce z nią rozmawiać. Meredith mówi mu, że wie o pierścionku zaręczynowym. Derek uderza pierścionek kijem bejsbolowym.

  Hector Elizondo (ur. 22 grudnia 1936 roku w zachodniej części Nowego Jorku) – aktor amerykański. Jego ojcem był Martin Echevarria Elizondo (Bask urodzony na statku płynącym z Hiszpanii do Portoryko), a matką pochodząca z Portoryko Carmen Medina. Jego rodzice pobrali się w Portoryko i przeprowadzili się do Nowego Jorku, zanim Hector i jego młodsza siostra Emma przyszli na świat.Three Days Grace (znany też jako 3DG lub TDG) – kanadyjski zespół grający alternatywny metal, założony w 1992 w Norwood w Kanadzie pod nazwą Groundswell. W dniu 9 stycznia 2013 roku zespół ogłosił że wokalista Adam rezygnuje z dalszej współpracy z zespołem.

  Arizona zaprasza na randkę Callie, która przyjmuje zaproszenie.

  Owen rani Cristinę, przypadkowo popychając ją na stojak z przyborami medycznymi. Nie chce on, aby pracowała na urazówce z powodu rannej ręki.

  Sloan nie może operować, gdyż ma spuchniętą rękę po bijatyce z Derekiem. Lexie prosi Marka, aby porozmawiał z Shepherdem. Mała Grey uważa, że jej związek z Sloanem nie ma szans, ponieważ wciąż powoduje u Marka rany fizyczne. Mark mówi Lexie, że dzięki niej jest szczęśliwy.

  Stażyści stawiają diagnozę pacjentce X – czerniak z przerzutami do wątroby, na skórę i do mózgu. Szansa na przeżycie tego wynosi 5 % i kilka miesięcy życia. Izzie wyznaje prawdę o swojej chorobie Cristinie.

  Nina Siemaszko (prawdziwe nazwisko Antonina Jadwiga Siemaszko, ur. 14 lipca 1970 w Chicago, Illinois) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna polskiego pochodzenia. Siostra aktora Caseya Siemaszko.Rod Stewart (właśc. Roderick David Stewart; ur. 10 stycznia 1945 w Londynie) – brytyjski piosenkarz rockowy i popowy. Przedstawiciel takich stylów i gatunków, jak hard rock, soft rock, folk rock i country rock, AOR, blues rock, biały soul i pop tradycyjny. Ciepły, aczkolwiek szorstki i charakterystycznie zachrypnięty głos, zdolności interpretacyjne, kompozytorskie i wyjątkowa osobowość sceniczna uczyniła go jednym z najpopularniejszych piosenkarzy drugiej połowy XX wieku. Z urodzenia Anglik, jednak uważa się za Szkota. Szacuje się, że sprzedał łącznie ponad 250 milionów singli i płyt.

  Pacjentami Mirandy jest troje rodzeństwa, które poddaje się badaniom genetycznym. Mają oni 75 % szans na rozwinięcie się złośliwego raka żołądka. Tricia, najstarsza z rodzeństwa chce, aby lekarze usunęli jej żołądek. Podczas operacji okazuje się, że miała ona już kilka komórek rakowych. Na początku Megan nie chce resekcji żołądka, ale po operacji siostry postanawia się jej poddać. Michael nie zamierza poddawać się żadnej operacji

  The Bravery - amerykańska grupa muzyczna z Nowego Jorku utworzona w 2003 roku. Ich muzyka to połączenie indie rocka oraz elektroniki.Led Zeppelin – brytyjska grupa założona w Londynie, będąca jednym z pionierów hard rocka. Uważana za jeden z najbardziej znaczących zespołów muzycznych w historii. Jej muzyka stanowi połączenie rocka, folku i bluesa z mniejszymi, lecz zauważalnymi, wpływami rockabilly, reggae, soulu, funku, muzyki poważnej, celtyckiej, indyjskiej, arabskiej, muzyki latynoskiej i country. Zespół sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie i ponad 111 milionów w samej Ameryce. Najbardziej znany utwór, Stairway to Heaven, stał się najczęściej emitowanym przez rozgłośnie radiowe. Grupa stroniła od prasy muzycznej, rzadko udzielała wywiadów, w telewizji pojawiła się tylko raz. Zespół zmienił formułę koncertów rockowych, pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy inni występowali przeciętnie przez trzydzieści minut, Led Zeppelin potrafił grać na żywo przez kilka godzin. Przez cały okres funkcjonowania skład formacji nie ulegał zmianom, po śmierci perkusisty Johna Bonhama w 1980 roku zakończyła działalność. W późniejszym okresie kilka razy reaktywowała się przy okazji pojedynczych koncertów.

  Szef jest nadal obrażony na Mirandę, która chcę zmienić specjalizację z chirurgii ogólnej na dziecięcą. Bailey ma dość ignorowania Webbera, dzwoni do Adele. Domaga się ona, aby Richard przeprosił Mirandę za swoje zachowanie.

  Do szpitala zostaje przywieziona Beth, która miała atak wraz ze skurczami podczas marszu orkiestry. Dziewczyna była błędnie leczona na epilepsję. Karev stawia diagnozę Beth, która ma problemy z sercem. To one powodują jej ataki, a nie epilepsja. Hunt pozwala Alexowi w nagrodę za dobrą diagnozę wykonać zespolenie dystalne pomostu udowo-podkolanowego u Beth. Arizona chwali Alexa za dobrą diagnozę pacjentki.

  Pink Floyd – angielski zespół rockowy założony w 1965 roku w Londynie. Ich twórczość, początkowo klasyfikowana jako rock psychodeliczny, w późniejszych latach nabrała cech muzyki progresywnej. Grupa znana jest z filozoficznie zabarwionych tekstów piosenek, eksperymentów z dźwiękiem, innowacyjnego podejścia do kwestii grafiki w albumach oraz rozbudowanych występów koncertowych. Sprzedali na całym świecie ponad 200 milionów albumów (z tego ok. 74,5 miliona w samych Stanach Zjednoczonych), co czyni ich jedną z najlepiej sprzedających się grup muzycznych w historii.Dinah Washington, właśc. Ruth Lee Jones (ur. 29 sierpnia 1924 w Tuscaloosa, Alabama, USA, zm. 14 grudnia 1963 w Detroit, Michigan, USA) – amerykańska wokalistka jazzowa.

  Muzyka[ | edytuj kod]

 • Front Row – Metric
 • Duet – Rachael Yamagata
 • Treeology – Shady Bard
 • A Storm Is Going To Come – Piers Faccini


 • Podstrony: [1] [2] [3] [4] [5] 6 [7] [8] [9] [10]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.