• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chirurdzy - seria 5  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5 [6] [7] [8] [9] [10]
  Przeczytaj także...
  Wilson Pickett (18 marca 1941 - 19 stycznia 2006) - amerykański czarnoskóry wokalista soulowy. W latach sześćdziesiątych Pickett należał obok Otisa Reddinga i Arethy Franklin do najpopularniejszych artystów swego gatunku. Autor takich przebojów jak In the Midnight Hour, Land of 1000 Dances, Mustang Sally i Funky Broadway. Kolejne dziesięciolecia były wypełnione okresami ciszy przerywanymi nostalgicznymi powrotami na scenę i do studia nagrań.Céline Marie Claudette Dion Angélil (ur. 30 marca 1968 w Charlemagne) – kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów pochodząca z francuskojęzycznej prowincji Quebec. Dysponuje 5-oktawowym mezzosopranem lirycznym. Posiada słuch absolutny. Tworzy w wielu gatunkach muzycznych, jest jedną z czołowych przedstawicielek adult contemporary. Nagrywa klasyczne chansony, soul, blues, jazz, pop tradycyjny, folk. Śpiewa po francusku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku i włosku, nagrała także utwory po japońsku. Poza śpiewaniem zajmuje się w dużej mierze działalnością charytatywną. Wspiera finansowo fundacje, przeznacza na nie m.in. części dochodów ze swoich koncertów czy sprzedaży płyt.
  Wish You Were Here[]
 • Premiera (USA): 8 stycznia 2009
 • Reżyseria: Rob Corn
 • Scenariusz: Debora Cahn
 • Gościnnie wystąpili: Jeffrey Dean Morgan (Denny), Eric Stoltz (William), Jessica Capshaw (dr Arizona Robbins), Kevin McKidd (Owen), Melissa George (Sadie), Robin Pearson Rose (Patricia), Samantha Mathis (Melinda, matka Jacksona), Steven W. Bailey (Joe), Perrey Reeves (Margaret), Aaron Refrem (Jackson)
 • Tytuł: Tytuł odcinka odnosi się do piosenki oraz płyty Pink Floyd.
 • Oficjalny polski tytuł: „Zagubione dusze”
 • Streszczenie[]

  Cristina nie rozmawia z Meredith. Izzie wyznaje Alexowi, że widzi ducha Denny'ego. Karev przygotowuje dla Izzie tort z okazji jej urodzin. Derek opowiada Meredith, jak jego ojciec został zamordowany

  Sarah McLachlan, O.C. (ur. 28 stycznia 1968 roku w Halifax, Nowa Szkocja, Kanada) – kanadyjska wokalistka, pianistka i kompozytorka. McLachlan jako dziecko pobierała lekcje śpiewu oraz gry na fortepianie. Jako nastolatka uczęszczała do Queen Elizabeth High School. W 1988 roku ukazał się jej debiutancki album zatytułowany Touch, który uzyskał status platynowej płyty w Kanadzie. Sprzedała ponad 40 mln albumów na całym świecie (stan na 2006).Bruce Frederick Joseph Springsteen alias The Boss (ur. 23 września 1949 w Long Branch, New Jersey) – amerykański gitarzysta, piosenkarz i kompozytor rockowy.

  Do szpitala trafia więzień William Dunn. Mężczyzna znajduje się w celi śmierci, ponieważ podciął gardło 5 kobietom. Po przeprowadzeniu badań chirurdzy w jego kręgosłupie znajdują szczoteczkę do zębów.

  Pacjentką George jest kobieta, której kości często ulegają złamaniom. Po badaniach okazuje się, że powodem jest guzek, który pochłania jej wapń z organizmu.

  Mały chłopiec Jackson, pacjent Mirandy, zostaje poddany kolejnej operacji wycięcia części jelita. Dr Kenley podczas rozmowy z chłopcem dostaje ataku serca. Niestety nie daje się go uratować. Nowym lekarzem Jacksona zostaje Arizona Robbins, chirurg pediatra. Podczas operacji chłopca okazuje się, że będzie potrzebny także przeszczep wątroby.

  The Distillers to punkrockowy zespół założony przez Australijkę Brody Dalle pod koniec 1998 roku. Został oficjalnie rozwiązany w 2006 roku.Diana Ross, właśc. Diane Ernestine Earle Ross (ur. 26 marca 1944 w Detroit) – amerykańska piosenkarka, śpiewająca w stylu soul, R&B i pop, oraz aktorka. Obecnie występuje solo. W latach 60. była liderką zespołu żeńskiego The Supremes.

  Muzyka[]

 • Am I Still The One – Daniel Powter
 • You Don't Know Me – Ben Folds
 • Ah Ah Ah – The Coral Sea
 • The Day Before The Day – Dido
 • Lights Out – Santogold
 • Home – Tandy
 • Sympathy for the Devil[]

 • Premiera (USA): 15 stycznia 2009
 • Reżyseria: Jeannot Swarc
 • Scenariusz: Jenna Bans
 • Scenariusz: Debora Cahn
 • Gościnnie wystąpili: Eric Stoltz (William Dunn), Jessica Capshaw (dr Arizona Robbins), Kevin McKidd (Owen), Melissa George (Sadie), Samantha Mathis (Melinda – matka Jacksona), Aaron Refrem (Jackson), Ernie Grunwald (Gary), Jason Kravits (Chuck), Tyne Daly (Carolyn – matka Dereka), Jeffrey Dean Morgan (Denny)
 • Tytuł: Tytuł odcinka odnosi się do piosenki The Rolling Stones.
 • Oficjalny polski tytuł: „Ciemna strona duszy”
 • Streszczenie[]

  Do Seattle przyjeżdża matka Dereka, Carolyn. Meredith jest poddenerwowana jej wizytą. Arizona i Alex pobierają narządy dla chłopca. Jackson, pacjent Mirandy, dostaje nową wątrobę i jelita. Podczas transplantacji nowe organy zaczynają obumierać.

  Zespół Aspergera (syndrom Aspergera, ZA; ang. Asperger syndrome, AS) – całościowe zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu.Lenka, właściwie Lenka Křipač (ur. 19 marca 1978 na odludnym wybrzeżu Nowej Południowej Walii) – australijska piosenkarka czechosłowackiego pochodzenia, kompozytorka (w tym muzyki filmowej), muzyk australijskiego zespołu elektroniczno-rockowego Decoder Ring. Wcześniej znana jako prezenterka kreskówek w porannym programie telewizyjnym Cheez-It telewizji australijskiej, także jako wieloletnia aktorka w australijskich serialach telewizyjnych.

  Dunn, więzień z celi śmierci, nie chce się zgodzić na operację. Wbrew jego woli zostaje ona przeprowadzona, gdyż nastąpiła opuchlizna mózgu. Wyciętą cześć czaszki Williama lekarze zaszywają w podbrzuszu, aby zachować szpik kostny. Dunn chce oddać swoje organy Jacksonowi.

  Carolyn daje Derekowi pierścionek zaręczynowy dla Meredith. Lexie mieszka na poddaszu u swojej siostry. Mark dalej się z nią spotyka, ale stara się ukrywać ten fakt przed Shepherdem. Sloan wyznaje matce Sheparda, że spotyka się z Lexie.

  Wet Wet Wet – brytyjska grupa popowa założona w 1982 roku, w Clydebank (Szkocja). W skład grupy wchodzą Marti Pellow (wokalista), Tommy Cunningham (perkusista i wokalista), Graeme Clark (wokalista i basista), Neil Mitchell (wokalista i klawiszowiec). Najbardziej znane przeboje grupy to: Love is All Around (cover utworu grupy The Troggs), Angel Eyes (Home and Away), Goodnight Girl i Julia Says.Loretta Devine (ur. 21 sierpnia 1949 w Houston w stanie Teksas, USA) – amerykańska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

  Pacjentem Callie jest mężczyzna, który poddał się drastycznej operacji przedłużania nóg w Hongkongu.

  Hunt umawia się na randkę z Cristiną, ale spóźnia się i przychodzi nietrzeźwy. Alex proponuje Izzie wspólny wyjazd. Derek nie potrafi być obiektywny w stosunku do Dunna.

  Muzyka[]

 • Take Away The Words – Signature Sounds
 • All The Same To Me – Anya Marina
 • What A Pity – Right Away, Great Captain
 • Last Days Of Your Life – Glass Pear
 • The Acrobat – Jonathan Rice
 • Stairway to Heaven[]

 • Premiera (USA): 22 stycznia 2009
 • Reżyseria: Allison Liddi
 • Scenariusz: Mark Wilding
 • Gościnnie wystąpili: Eric Stoltz (William Dunn), Jessica Capshaw (dr Arizona Robbins), Kevin McKidd (Owen), Melissa George (Sadie), Ernie Grunwald (Gary), Jason Kravits (Chuck), Samantha Mathis (Melinda), Jeffrey Dean Morgan (Denny)
 • Tytuł: Tytuł odcinka odnosi się do piosenki Led Zeppelin.
 • Oficjalny polski tytuł: „Schody do nieba”
 • Streszczenie[]

  Bailey staje się coraz bardziej zdesperowana, gdy stan pacjenta osiąga poziom krytyczny. Wszyscy w szpitalu starają się znaleźć nowego dawcę organów dla chorego chłopca. Meredith rozważa wolę pacjenta z celi śmierci, który chce umrzeć przed egzekucją. W międzyczasie Mark zostaje ranny i trafia na salę operacyjną. Cristina unika Owena.

  Hector Elizondo (ur. 22 grudnia 1936 roku w zachodniej części Nowego Jorku) – aktor amerykański. Jego ojcem był Martin Echevarria Elizondo (Bask urodzony na statku płynącym z Hiszpanii do Portoryko), a matką pochodząca z Portoryko Carmen Medina. Jego rodzice pobrali się w Portoryko i przeprowadzili się do Nowego Jorku, zanim Hector i jego młodsza siostra Emma przyszli na świat.Three Days Grace (znany też jako 3DG lub TDG) – kanadyjski zespół grający alternatywny metal, założony w 1992 w Norwood w Kanadzie pod nazwą Groundswell. W dniu 9 stycznia 2013 roku zespół ogłosił że wokalista Adam rezygnuje z dalszej współpracy z zespołem.

  Więzień Willam prowadzi z Meredith małą gierkę. Dunn nie chce, aby wzywała ona Dereka choć jego stan się pogarsza. Kiedy Cristina przychodzi do Dunna mówi jej, że nie chce umierać. Shepherdowi przy operacji więźnia asystuje Cristina. Miranda jest zdesperowana. Prosi Dereka, aby nie operował Williama, bo i tak umrze za 5 dni w celi śmierci. Shepherd przeprowadza operacje Dunna.

  Nina Siemaszko (prawdziwe nazwisko Antonina Jadwiga Siemaszko, ur. 14 lipca 1970 w Chicago, Illinois) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna polskiego pochodzenia. Siostra aktora Caseya Siemaszko.Rod Stewart (właśc. Roderick David Stewart; ur. 10 stycznia 1945 w Londynie) – brytyjski piosenkarz rockowy i popowy. Przedstawiciel takich stylów i gatunków, jak hard rock, soft rock, folk rock i country rock, AOR, blues rock, biały soul i pop tradycyjny. Ciepły, aczkolwiek szorstki i charakterystycznie zachrypnięty głos, zdolności interpretacyjne, kompozytorskie i wyjątkowa osobowość sceniczna uczyniła go jednym z najpopularniejszych piosenkarzy drugiej połowy XX wieku. Z urodzenia Anglik, jednak uważa się za Szkota. Szacuje się, że sprzedał łącznie ponad 250 milionów singli i płyt.

  Derekowi zależy na zdaniu Cristiny. Pokazuje jej pierścionek zaręczynowy dla Meredith. Izzie ma dość swoich wizji Denniego, który cały czas nie daje jej spokoju. Stevens już wie, że pojawienie się ducha jest dla niej wiadomością o chorobie. Owen przeprasza Cristinę za nieudaną randkę. Prosi ją o kolejną szansę.

  The Bravery - amerykańska grupa muzyczna z Nowego Jorku utworzona w 2003 roku. Ich muzyka to połączenie indie rocka oraz elektroniki.Led Zeppelin – brytyjska grupa założona w Londynie, będąca jednym z pionierów hard rocka. Uważana za jeden z najbardziej znaczących zespołów muzycznych w historii. Jej muzyka stanowi połączenie rocka, folku i bluesa z mniejszymi, lecz zauważalnymi, wpływami rockabilly, reggae, soulu, funku, muzyki poważnej, celtyckiej, indyjskiej, arabskiej, muzyki latynoskiej i country. Zespół sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie i ponad 111 milionów w samej Ameryce. Najbardziej znany utwór, Stairway to Heaven, stał się najczęściej emitowanym przez rozgłośnie radiowe. Grupa stroniła od prasy muzycznej, rzadko udzielała wywiadów, w telewizji pojawiła się tylko raz. Zespół zmienił formułę koncertów rockowych, pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy inni występowali przeciętnie przez trzydzieści minut, Led Zeppelin potrafił grać na żywo przez kilka godzin. Przez cały okres funkcjonowania skład formacji nie ulegał zmianom, po śmierci perkusisty Johna Bonhama w 1980 roku zakończyła działalność. W późniejszym okresie kilka razy reaktywowała się przy okazji pojedynczych koncertów.

  Meredith idzie na egzekucję Williama. Po niej nie potrafi przestać płakać. Derek prosi Cristinę, aby z nią porozmawiała.

  Niespodziewanie znajduje się dawca narządów dla chłopca.

  Muzyka[]

 • Birds – Emiliana Torrini
 • Blindsided – Bon Iver
 • Drifting Further Away – Powderfinger


 • Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5 [6] [7] [8] [9] [10]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pink Floyd – angielski zespół rockowy założony w 1965 roku w Londynie. Ich twórczość, początkowo klasyfikowana jako rock psychodeliczny, w późniejszych latach nabrała cech muzyki progresywnej. Grupa znana jest z filozoficznie zabarwionych tekstów piosenek, eksperymentów z dźwiękiem, innowacyjnego podejścia do kwestii grafiki w albumach oraz rozbudowanych występów koncertowych. Sprzedali na całym świecie ponad 200 milionów albumów (z tego ok. 74,5 miliona w samych Stanach Zjednoczonych), co czyni ich jedną z najlepiej sprzedających się grup muzycznych w historii.
  Dinah Washington, właśc. Ruth Lee Jones (ur. 29 sierpnia 1924 w Tuscaloosa, Alabama, USA, zm. 14 grudnia 1963 w Detroit, Michigan, USA) – amerykańska wokalistka jazzowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.