• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chirurdzy  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Justin W. Chambers (ur. 11 lipca 1970 roku w Springfield w stanie Ohio) − amerykański aktor filmowy i telewizyjny, były model Calvina Kleina.Strajk scenarzystów w Stanach Zjednoczonych (listopad 2007– luty 2008) - strajk scenarzystów zrzeszonych w organizacjach Writers Guild of America, East (WGAE) oraz Writers Guild of America, West (WGAW) rozpoczęty 5 listopada 2007 roku.
  Sezony[ | edytuj kod]

  Seria 1 (2005)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 1).

  Sezon pierwszy w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się 27 marca 2005 na kanale ABC i zakończył się 22 maja 2005. Sezon oryginalnie miał liczyć 13 odcinków, ale ABC zdecydowało się wyemitować tylko 9, aby skończyć jego nadawanie razem z pierwszym sezonem serialu Gotowe na wszystko, emitowanym przed nim. Ostatnie 4 odcinki zostały zachowane i przeniesione do następnej serii (są to odcinki 2x01, 2x03, 2x04, 2x05).

  Sara Ramírez (ur. 31 sierpnia 1975 w Mazatlán w stanie Sinaloa, Meksyk), meksykańsko-amerykańska aktorka i piosenkarka. Zdobywczyni Nagrody Tony w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa w Musicalu.Psapp to brytyjski zespół muzyczny założony w roku 2002 przez Galię Durant oraz Carima Clasmanna. Swoją muzykę nazywają "toytroniczną" (ang. toy - zabawka) ponieważ powstaje przy pomocy wielu zabawek oraz instrumentów przeznaczonych dla dzieci. Piosenka Cosy in the Rocket (ang. "Przytulnie w rakiecie") została wykorzystana jako motyw przewodni w serialu Chirurdzy.

  Chirurdzy to serial o zmaganiach w życiu prywatnym i zawodowym pięciu stażystów. Początkowo poznajemy Meredith Grey, córkę słynnej kobiety-chirurga Ellis Grey, która zostaje stażystką w Seattle Grace Hospital. Już pierwszego dnia Meredith spóźnia się do pracy i okazuje się, że mężczyzna, z którym upojnie spędziła poprzednią noc, jest jej przełożonym.

  Szesnasty sezon amerykańskiego serialu medycznego Grey’s Anatomy: Chirurdzy został zamówiony 10 maja 2019 roku przez stację ABC. Premiera w Stanach Zjednoczonych odbyła się 26 września 2019. Sezon jest wyprodukowany przez ABC Studios we współpracy z Shondaland oraz Entertainment One Television. Po 15 latach z serialu odchodzi Justin Chambers. Brooke Smith (ur. 22 maja 1967 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, znana w Polsce głównie z roli w telewizyjnym serialu Chirurdzy jako dr Erica Hahn oraz z roli Catherine Martin z filmu Milczenie owiec.

  Następnie spotykamy innych stażystów: ambitną Cristinę Yang, byłą modelkę Isobel „Izzie” Stevens, która próbuje pokazać, że poza urodą ma inne atuty, George’a O’Malleya, uznawanego za nieudacznika i Alexa Kareva, kryjącego się za maską arogancji. Rezydentką stażystów jest dr Miranda Bailey, nazywana „Kapo” (w angielskiej wersji językowej – Nazi).

  Theodora Altman (znana jako Teddy) – fikcyjna postać serialu Chirurdzy, stacji ABC, odgrywana przez Kim Raver, a stworzona przez Shondę Rhimes.Siódmy sezon serialu medycznego Grey’s Anatomy: Chirurdzy rozpoczął się 23 września 2010 roku w Stanach Zjednoczonych, na antenie stacji ABC. Sezon wyprodukowany przez ABC Studios we współpracy z Shondaland oraz The Mark Gordon Company. Jest to ostatni sezon, w którym Shonda Rhimes jest odpowiedzialna za kierownictwo literackie serialu.

  Dalej poznajemy dr Dereka Shepherda, neurochirurga, który wdaje się w romans z Meredith, dr Prestona Burke’a, kardiochirurga, który walczy z Shepherdem o objęcie w przyszłości stanowiska po dr Richardzie Webberze, ordynatorze chirurgii, który jest dawnym przyjacielem i kochankiem matki Meredith. Odcinki zawierają również wątki romansu Burke’a z Cristiną, próby ukrycia choroby Alzheimera matki Meredith, a także skrywanej miłości George’a do Meredith. Sezon kończy się sceną, w której Derek przedstawia Meredith swoją żonę, dr Addison Montgomery-Shepherd, graną przez Kate Walsh.

  Piętnasty sezon amerykańskiego serialu medycznego Chirurdzy został zamówiony 21 kwietnia 2018 roku przez stację ABC. Premiera odbędzie się 27 września 2018 roku w Stanach Zjednoczonych na ABC. Sezon jest produkowany przez ABC Studios, ShondaLand Production Company oraz The Mark Gordon Company. Polsat 2 – kanał Telewizji Polsat skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. Wystartował 1 marca 1997.

  Seria 2 (2005–2006)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 2).

  Sezon drugi w rozpoczął się 25 września 2005, a zakończył się w nocy z 14 na 15 maja 2006 i trwał prawie trzy godziny. Stacja ABC zamówiła 23 odcinki, zwiększając tym samym liczbę odcinków drugiego sezonu do 27. Liczba ta nie dotyczy jednak specjalnych odcinków „Straight From The Heart” oraz „Under Pressure”. Odcinek zatytułowany „Bring the Pain”, który został pokazany jako 14. część, był cytowany w blogu autorki Shondy Rhimes jako ten, który miał być odcinkiem finałowym pierwszej serii.

  Derek Christopher Shepherd – fikcyjna postać serialu Chirurdzy, stacji ABC, grana przez Patricka Dempsey, a stworzona przez Shondę Rhimes.Owen Hunt – fikcyjna postać serialu Chirurdzy, stacji ABC, odgrywany przez Kevina McKidda, stworzony przez Shondę Rhimes

  Fabuła sezonu skupia się na relacjach pomiędzy Meredith Grey a Derekiem Shepherdem, które stają się oschłe po ujawnieniu, że Derek ma żonę. Preston Burke i Cristina Yang pogłębiają swoją znajomość, podobnie jak Izzie Stevens i Alex Karev, mimo to Izzie zakochuje się później w swoim pacjencie Dennym Duquette. Dr Miranda Bailey zachodzi w ciążę i dowiadujemy się także nowych faktów o rodzinie Meredith.

  Alexandra Caroline Grey (znana jako Lexie) to fikcyjna postać serialu serialu Chirurdzy stacji ABC. Odgrywana jest przez Chyler Leigh, a stworzona przez Shondę Rhimes.Super Bowl - finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zawodowej ligi National Football League (NFL). Całość ceremonii określana jest jako Super Bowl Sunday w skrócie Super Sunday i stała się nieformalnym amerykańskim świętem narodowym. Dzień finału jest także drugim, po Święcie Dziękczynienia, dniem z największą ilością spożytego jedzenia w Stanach Zjednoczonych.

  Przez kilka tygodni po odcinku wyemitowanym po Pucharze Super Bowl serial przyciągał więcej widzów niż Gotowe na wszystko.

  Seria 3 (2006–2007)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 3).

  Sezon trzeci rozpoczął się 21 września 2006 i zakończył się 17 maja 2007. Premierowy odcinek został obejrzany przez 25,14 milionów widzów, w tym 10,9 milionów w wieku 18–49 lat, wyprzedzając widownię premierowego odcinka CSI. Do głównej obsady serialu dołączyli Sara Ramirez jako dr Callie Torres oraz Eric Dane jako dr Mark Sloan, którzy występowali już w drugiej połowie poprzedniego sezonu. Sezon liczy 25 odcinków.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W finale sezonu ślub Cristiny i Prestona został odwołany w czasie ceremonii kościelnej. Dr Webber, w wyniku rezygnacji Sheperda z proponowanej mu funkcji, odzyskał pozycję ordynatora chirurgii, a w rywalizacji o posadę szefa rezydentów zwyciężyła dr Calliope Torres. Nierozwiązane zostały wątki związku pomiędzy Meredith a Derekiem, a także trójkąta Callie, George’a i Izzie. Po otrzymaniu wyników testów, okazało się, że jedynie O’Malley nie zdał, co stawiało pod znakiem zapytania jego dalszą rolę w serialu. Podczas gdy dotychczasowi stażyści zostali rezydentami, pojawili się nowi stażyści, w tym przyrodnia siostra Meredith – Lexie Grey, grana przez Chyler Leigh. Postać Addison Montgomery oficjalnie przenosi się do Los Angeles jako główna bohaterka nowego serialu ABC Prywatna Praktyka.

  Camilla Luddington (ur. 15 grudnia 1983 r. w Ascot w Wielkiej Brytanii) − brytyjska aktorka filmowa i telewizyjna. W 2010 wystąpiła w krótkometrażowym filmie The Filming of Shakey Willis, którego była producentem reżyserem i scenarzystą.Addison Adrienne Forbes Montgomery (wcześniej Addison Shepherd) – fikcyjna postać seriali Chirurdzy oraz Prywatna praktyka stacji ABC, odgrywana przez Kate Walsh, stworzona przez Shondę Rhimes.

  Seria 4 (2007–2008)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 4).

  Sezon czwarty rozpoczął się 27 września 2007 i zakończył się 22 maja 2008 dwuczęściowym odcinkiem zatytułowanym „Freedom”. Po raz pierwszy w historii serialu zachodzą zmiany w obsadzie, po odejściu dwóch głównych postaci. 7 czerwca stacja ABC ogłosiła, że nie przedłuża kontraktu z Isaiahem Washingtonem, zaś 11 czerwca, że Chyler Leigh, była gwiazda serialu Reunion, zostanie na stałe w obsadzie, a nie jak początkowo planowano tylko w 13 odcinkach. 16 czerwca Shonda Rhimes zaprzeczyła plotkom, jakoby rolę Isaiaha Washingtona miał otrzymać inny aktor, co oznaczało ostateczne wycofanie postaci Burke’a. Ogłoszono również, że trwają poszukiwania aktora do roli postaci, która miałaby rywalizować z Derekiem Sheperdem. W oficjalnym blogu, twórczyni serialu zasugerowała, że Mark Sloan w czwartym sezonie stanie się ważniejszą postacią. Brooke Smith również dołącza do obsady głównej jako dr Erica Hahn. Sezon został przerwany przez strajk scenarzystów, w wyniku którego wyprodukowano tylko 17 odcinków, zamiast 23 planowanych.

  People’s Choice Award – nagroda wyróżniająca osobistości i osiągnięcia w kulturze masowej. Wręczana od 1975, bazująca na wynikach badań instytutu badania opinii publicznej Gallup Poll. W 2005 po raz pierwszy możliwe było oddawanie głosu poprzez Internet.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

  Seria 5 (2008–2009)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 5).

  Prace na planie zdjęciowym sezonu piątego rozpoczęły się 25 czerwca 2008. Dwuodcinkowa premiera w Stanach Zjednoczonych odbyła się 25 września, a finał 14 maja 2009. Postać Brooke Smith zostaje wycofana z serialu. Kevin McKidd dołącza do obsady głównej jako dr mjr Owen Hunt, a Jessica Capshaw w drugoplanowej roli dr Arizony Robbins. Sezon liczy 24 odcinki.

  Nagroda Satelita lub Złoty Satelita (ang. Satellite Awards) − nagroda filmowa przyznawana na wzór Złotych Globów przez Międzynarodową Akademię Prasy od 1996 roku. Nagrody przyznawane są za produkcje kinowe jak i telewizyjne, przyznaje się również specjalne nagrody okolicznościowe.Super Polsat – kanał telewizyjny Telewizji Polsat, który emisję rozpoczął 2 stycznia 2017, zastępując Polsat Sport News drogą naziemnej telewizji cyfrowej (w drugim multipleksie). 15 maja 2017 roku kanał (wspólnie z TV6) rozpoczął nadawanie w standardzie HDTV drogą satelitarną.

  Seria 6 (2009–2010)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 6).

  Sezon szósty rozpoczął się 24 września 2009 i zakończył się 20 maja 2010. 22 czerwca 2009 informacja na temat odejścia T.R.Knight’a została oficjalnie potwierdzona i aktor nie wystąpił w szóstym sezonie. Jessica Capshaw awansuje do obsady głównej. Do serialu dołącza Kim Raver jako dr Teddy Altman, najlepsza przyjaciółka Owena Hunta, która specjalizuje się w kardiochirurgii i jest weteranką z Iraku. Po fuzji ze szpitalem Mercy West Medical Center zostali przysłani nowi rezydenci: Reed Adamson (Nora Zehetner), Charles Denman (Robert Baker), Jackson Avery (Jesse Williams) i April Kepner (Sarah Drew). Sezon liczy 24 odcinki, ostatnie dwa zostały wyemitowane razem.

  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.Koronawirusy to rodzaje wirusów, należących do podrodziny Coronaviridae. Koronawirusy posiadają otoczkę oraz pojedynczą nić RNA o symetrii helikalnej i dodatniej polarności. Rozmiar genomu koronawirusów mieści się w zakresie od 16 do 31 knt, co jest wartością niezwykle dużą jak na wirusy RNA. Nazwa "koronawirus" wywodzi się z łac. corona, oznaczającego koronę, jako że otoczki wirusów w mikroskopii elektronowej wydają być ukoronowanymi przez pierścień małych, przypominających żarówki struktur. Klasa Baltimore: IV

  Seria 7 (2010–2011)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 7).

  14 maja stacja ABC ogłosiła, że sezon siódmy rozpocznie się 23 września 2010 w Stanach Zjednoczonych. Finałowy odcinek wyemitowano 19 maja 2011. Sarah Drew i Jesse Williams dołączyli do głównej obsady serialu. Odcinek zatytułowany „Song Beneath the Song” jest odcinkiem musicalowym. Sezon liczy 22 odcinki.

  Jednostka 19 (ang. Station 19) – amerykański serial telewizyjny (dramat akcji) wyprodukowany przez Shondaland oraz ABC Studios, który jest spin-offem serialu Chirurdzy. Pomysłodawcą jest Stacy McKee. Serial jest emitowany od 22 marca 2018 roku na ABC oraz od 20 września 2018, najpierw przez Super Polsat, a później przez Polsat. Jackson Avery – fikcyjny bohater serialu Chirurdzy, stacji ABC, odgrywany przez Jesse Williamsa, a stworzony przez Shondę Rhimes.

  Seria 8 (2011–2012)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 8).

  Sezon ósmy rozpoczął się dwuodcinkową premierą 22 września 2011 i zakończył się 17 maja 2012. W 15. odcinku sezonu zobaczymy Amelię (Caterina Scorsone) – młodszą siostrę Dereka, która prosi o pomoc w operacji. Z serialu odchodzi Kim Raver i Chyler Leigh. Sezon liczy 24 odcinki. Ostatni nosi tytuł „Flight”.

  Polsat Rodzina – polska stacja telewizyjna Telewizji Polsat, poświęcona głównie rodzinie, serialom, filmom fabularnym, teleturniejom, programom rozrywkowym, programom poradnikowym, o tematyce chrześcijańskiej oraz serialom animowanym pozbawionych przemocy, która została uruchomiona 16 października 2018 o godz. 7:00, dzień po uruchomieniu kanału Polsat Games. Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.

  Gdy rezydenci wyjeżdżają na egzaminy, Lexie zamierza wyznać Markowi miłość. W tym samym czasie April ma romans z Jacksonem. Kepner ma z tego powodu wyrzuty sumienia. Po powrocie do Seattle otrzymują wyniki egzaminu. Wszyscy zdali oprócz April, która jest załamana. Lexie wyznaje Markowi miłość, lecz pojawia się Julia, dziewczyna Sloana, okulistka ze Seattle Pres. W przedostatnim odcinku Webber mówi Alexowi, że ma szanse dostać się na Hopkins. Lekarze mają lecieć na operację do Boise, Arizona dowiaduje się o planach Alexa na Hopkins i nie pozwala mu lecieć. Do Boise polecieli Derek, Mark, Meredith, Lexie, Arizona i Cristina. Samolot się rozbił. W finale sezonu Mark wyznaje miłość Lexie Grey, jednak ta umiera. O tym, czy ktoś jeszcze umrze, dowiadujemy się w 9. sezonie.

  Eric William Dane (ur. 9 listopada 1972 r. w San Francisco w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.James Christopher „Chris” Carmack (ur. 22 grudnia 1980 w Waszyngtonie) – amerykański aktor telewizyjny, występował w roli Luke’a Warda w serialu Życie na fali.

  Seria 9 (2012–2013)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 9).

  Premiera sezonu dziewiątego w stacji ABC odbyła się 27 września 2012. Eric Dane odchodzi z serialu, występuje tylko w dwóch pierwszych odcinkach. Sezon liczy 24 odcinki.

  Szpital po tragedii, jaka spotkała lekarzy, boryka się z problemami finansowymi. Ma zostać sprzedany korporacji. Derek, Meredith, Cristina, Arizona i Callie, w imieniu Marka, który nie żyje, chcą kupić szpital, lecz nie mają wystarczająco dużo gotówki. Z pomocą przychodzi dr Catherine Avery, która decyduje się zainwestować pieniądze pochodzące z Fundacji Harpera Avery’ego, ale pod jednym warunkiem: Jackson, jej syn, zostanie przedstawicielem zarządu. W 17. odcinku Jackson zmienia nazwę szpitala ze Seattle Grace Mercy West Hospital na Grey-Sloan Memorial Hospital. W ostatnim odcinku „Perfect Storm” trwa gwałtowna burza. Na izbę przyjęć przybywa coraz więcej pacjentów. Szpital zostaje pozbawiony prądu. Meredith rodzi syna, lecz sama musi poddać się operacji. W ostatniej scenie w szpitalu pojawia się prąd. Życie dr Webbera jest zagrożone, a stażystka Heather Brooks (Tina Majorino) umiera.

  Polsat Seriale – tematyczna stacja Telewizji Polsat, która została uruchomiona 6 kwietnia 2020 roku o godz. 6:00. Emituje polskie filmy i seriale, zarówno produkcji Telewizji Polsat, jak i innych polskich nadawców. Stacja jest dostępna na satelitarnych platformach Cyfrowy Polsat i Platforma Canal+ oraz w sieciach kablowych. Fox Polska – kanał telewizyjny, emitujący amerykańskie seriale produkowane przez wytwórnie z Hollywood m.in. przez 20th Century Fox Television.

  Seria 10 (2013–2014)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 10).

  Sezon dziesiąty rozpoczął się 26 września 2013 i zakończył się 15 maja 2014. Sezon liczy 24 odcinki, podzielone na dwie części po 12 odcinków. Premierę wiosenną zaplanowano na 27 lutego 2014. Camilla Luddington, Gaius Charles, Jerrika Hinton i Tessa Ferrer dołączyli do obsady głównej. Sandra Oh odchodzi z serialu, ponieważ postanowiła nie przedłużać kontraktu. James Remar wystąpił gościnnie w kilku odcinkach, a jego rola była owiana tajemnicą. Ellen Pompeo i Patrick Dempsey podpisali z ABC Studios dwuletnią umowę na sezon 11 i 12. Paul James dołączył do obsady serialu, natomiast Heaven White gościnnie wcieli się w rolę Zoli.

  Katherine Marie Heigl (ur. 24 listopada 1978 w Waszyngtonie w USA) − amerykańska aktorka i producentka, gwiazda serialu ABC Chirurdzy.Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.

  Seria 11 (2014–2015)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 11).

  8 maja 2014 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie jedenastego sezonu. Premiera sezonu została zaplanowana na 25 września 2014. Caterina Scorsone awansowana do głównej obsady serialu, razem z Kelly McCreary w roli przyrodniej siostry Meredith i córki Richarda – dr Maggie Pierce. Kate Burton ponownie wystąpiła jako Ellis Grey, a Geena Davis dołącza do odsady. Connie Ray wystąpiła gościnnie w roli matki April Kepner, Karen. Shonda Rhimes zaplanowała w tym sezonie pare odcinków retrospekcyjnych, gdzie Sally Pressman zagrała młodą Ellis Grey. Wcześniej tę rolę grała Sarah Paulson, która ze względu na zobowiązania wobec serialu American Horror Story nie mogła ponowie zagrać w Chirurgach. Z serialu odchodzi Patrick Dempsey. Sezon liczy 25 odcinków.

  Trzynasty sezon amerykańskiego serialu medycznego Chirurdzy został zamówiony 3 marca 2016 roku przez stację ABC. Premiera nastąpiła 22 września 2016 w Stanach Zjednoczonych na ABC. Sezon jest produkowany przez ABC Studios, ShondaLand Production Company oraz The Mark Gordon Company.Peter Horton (ur. 20 sierpnia 1953 w Bellevue w stanie Waszyngton) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta, producent telewizyjny.

  Seria 12 (2015–2016)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 12).

  7 maja 2015 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie dwunastego sezonu. Premiera sezonu została zaplanowana na 24 września 2015. Jason George awansował do głównej obsady, natomiast Martin Henderson dołączył do serialu w roli dr Nathana Riggsa, dawnego przyjaciela Owena Hunta. Giacomo Gianniotti wcieli się w nowego stażystę, włocha Andrew DeLucę. Z serialu odchodzi Sara Ramirez. Sezon liczy 24 odcinki.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Alexander Michael Karev – fikcyjna postać serialu ABC Chirurdzy. Bohater grany przez Justina Chambersa, a stworzony przez Shondę Rhimes.

  Seria 13 (2016–2017)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 13).

  4 marca 2016 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie trzynastego sezonu. Premiera sezonu została zaplanowana na 22 września 2016. Z serialu odchodzi Jerrika Hinton. Sezon liczy 24 odcinki.

  Seria 14 (2017–2018)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 14).

  10 lutego 2017 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie czternastego sezonu. Premiera sezonu została zaplanowana na 28 września 2017. Z serialu odchodzi Martin Henderson, Jessica Capshaw i Sarah Drew. Postać Jasona George’a zostaje przeniesiona do spin-offu Jednostka 19. Sezon liczy 24 odcinki.

  Ten artykuł przedstawia streszczenia i inne informacje o odcinkach amerykańskiego serialu telewizyjnego pt. Chirurdzy wyświetlanych w piątym sezonie. Emisja pierwszego odcinka piątego sezonu w USA miała miejsce 25 września 2008 r. a w Polsce 3 marca 2009 r.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Seria 15 (2018–2019)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 15).

  21 kwietnia 2018 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie piętnastego sezonu. Premiera sezonu została zaplanowana na 27 września 2018. Do obsady głównej, po kilku latach nieobecności, powraca Kim Raver. Sezon liczy 25 odcinków.

  Seria 16 (2019–2020)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 16).

  10 maja 2019 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie szesnastego i siedemnastego sezonu. Premiera, zgodnie z planem, odbyła się 26 września 2019. Jake Borelli, Greg Germann oraz Chris Carmack awansują do obsady głównej. W styczniu 2020 roku, Justin Chambers ogłosił, że odchodzi z serialu. Produkcja została wstrzymana z powodu pandemii i rozprzestrzenienia się koronawirusa na świecie, w wyniku czego ekipa zdołała ukończyć 21 odcinków, z 25 planowanych. 27 marca ogłoszono, że 21. odcinek będzie finałem sezonu. Szesnasty sezon stał się pierwszym, który nie skończył się w maju przez całe 15 lat. Pandemia sprawiła, że jest jednym z najkrótszych sezonów, tylko pierwszy i czwarty liczą mniej odcinków.

  Gotowe na wszystko (ang. Desperate Housewives, dosł. „zdesperowane gospodynie domowe”) – amerykański serial telewizyjny, wyprodukowany i nadawany przez telewizję ABC od 3 października 2004 do 13 maja 2012 roku. W Polsce pojawił się rok później, 8 września 2005. Akcja toczyła się w luksusowym przedmieściu fikcyjnego miasta Fairview, przy ulicy Wisteria Lane. Sąsiadki, pozornie idealne amerykańskie panie domu, nie tylko zmagały się z szarą rzeczywistością. Próbowały przy tym też odkryć mroczną tajemnicę ich zmarłej przyjaciółki oraz każdego następnego sąsiada, jaki się tam sprowadzał. Serial jest mieszanką różnych gatunków telewizyjnych jak komedii, dramatu, kryminału i klasycznej opery mydlanej.Jessica Brooke Capshaw (ur. 9 sierpnia 1976 w Missouri, Columbia) – amerykańska aktorka. Znana głównie z roli dr. Arizona Robbins w serialu Chirurdzy.

  Seria 17 (2020–2021)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 17).

  Opóźnione z powodu pandemii koronawirusa jesienne premiery przesunięto na listopad. Dwugodzinną premierę siedemnastego sezonu zaplanowano na 12 listopada 2020. 30 lipca Richard Flood i Anthony Hill oficjalnie awansowali do obsady głównej. W tym sezonie w roli drugoplanowej powrócił Patrick Dempsey, natomiast T.R. Knight, Chyler Leigh, Eric Dane oraz Sarah Drew powtórzyli swoje role jako goście specjalni.

  Gregory Andrew "Greg" Germann (ur. 26 lutego 1958 w Houston, USA) – amerykański aktor. Popularność zdobył grając rolę Richarda Fisha w serialu Ally McBeal.Sandra Oh (ur. 20 lipca 1971 w Nepean, Kanada) – kanadyjska aktorka. Jej mężem w latach 2003-2006 był Alexander Payne.
 • Wszystkie sezony serialu emitowane są przez stację Fox i kanały Polsatu.
 • Obsada[ | edytuj kod]

  Występ:

       Główny

       Drugi plan

       Gościnnie

  Główna[ | edytuj kod]

  Drugoplanowa[ | edytuj kod]

   Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Chirurdzy, w sekcji Postacie drugoplanowe.
  Cristina Yang – fikcyjna postać, jedna z głównych bohaterów serialu Chirurdzy stacji ABC. Odgrywana jest przez Sandrę Oh, a została stworzona przez Shondę Rhimes. Pracuje w Seattle Grace Hospital w pierwszym, drugim i trzecim sezonie jako stażystka, od sezonu czwartego jako rezydentka. Jest ambitna i bardzo chłodna.Geena Davis, właściwie Virginia Elizabeth Davis (ur. 21 stycznia 1956 w Wareham w stanie Massachusetts, USA) – amerykańska aktorka filmowa. Zdobywczyni najważniejszej nagrody w świecie filmu – nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, Oscara, za drugoplanową rolę w filmie Przypadkowy turysta (The Accidental Tourist, 1988).


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
  Tina Majorino (właśc. Albertina Marie Majorino, ur. 7 lutego 1985 roku w Westlake, Kalifornia) – amerykańska aktorka.
  Richard Webber – fikcyjna postać serialu Chirurdzy, stacji ABC. Jego rolę odtwarza James Pickens Jr., natomiast został wykreowany przez Shondę Rhimes. Jest szefem chirurgii Seattle Grace Mercy West Hospital w sezonach 1-5 i 7.
  Calliope Iphegenia Torres (znana jako Callie) – fikcyjna postać, jedna z bohaterek serialu Chirurdzy stacji ABC. Odgrywana jest przez Sarę Ramírez, a została stworzona przez Shondę Rhimes. Pracuje w Seattle Grace Hospital od drugiego sezonu jako rezydentka ortopedii. Dorastała w Południowej Florydzie. Ma młodszą siostrę Arię.
  Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
  Czternasty sezon amerykańskiego serialu medycznego Chirurdzy został zamówiony 10 lutego 2017 roku przez stację ABC. Premiera odbyła się 28 września 2017 roku w Stanach Zjednoczonych na ABC. Sezon jest produkowany przez ABC Studios, ShondaLand Production Company oraz The Mark Gordon Company.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.