• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chirurdzy  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Justin W. Chambers (ur. 11 lipca 1970 roku w Springfield w stanie Ohio) − amerykański aktor filmowy i telewizyjny, były model Calvina Kleina.Sara Ramírez (ur. 31 sierpnia 1975 w Mazatlán w stanie Sinaloa, Meksyk), meksykańsko-amerykańska aktorka i piosenkarka. Zdobywczyni Nagrody Tony w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa w Musicalu.

  Chirurdzy (ang. Grey’s Anatomy) – amerykański serial telewizyjny o tematyce medycznej, emitowany od 27 marca 2005 roku na antenie ABC, wymyślony przez Shondę Rhimes.

  Serial jest mieszanką dramatu, komedii i filmu obyczajowego. Opowiada o życiu zawodowym i prywatnym grupy młodych lekarzy, pracujących na oddziale chirurgii w jednym ze szpitali w Seattle. Mimo nieustannego boju o ciekawe przypadki medyczne i miejsce przy stole operacyjnym w charakterze asystentów potrafią nawiązać między sobą znajomości, a nawet przyjaźnie. Razem przeżywają sukcesy oraz porażki i to nie tylko te zawodowe. Dodatkowo każdy z bohaterów ma swoje tajemnice, które ujawniają się z czasem.

  Fox Life – kanał telewizyjny, skierowany głównie do dorosłej publiczności. Stacja prezentuje najnowsze seriale, reality show oraz filmy wyprodukowane głównie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.Psapp to brytyjski zespół muzyczny założony w roku 2002 przez Galię Durant oraz Carima Clasmanna. Swoją muzykę nazywają "toytroniczną" (ang. toy - zabawka) ponieważ powstaje przy pomocy wielu zabawek oraz instrumentów przeznaczonych dla dzieci. Piosenka Cosy in the Rocket (ang. "Przytulnie w rakiecie") została wykorzystana jako motyw przewodni w serialu Chirurdzy.

  Główną postacią jest dr Meredith Grey (Ellen Pompeo). Nazwa serialu jest aluzją do jej nazwiska oraz podręcznika do anatomii Gray’s Anatomy. Tytuł każdego odcinka pochodzi od nazwy utworu muzycznego (podobnie jak w innym serialu stacji ABCGotowe na wszystko).

  Niektóre z nazw używanych w serialu zostały przyjęte z codziennego życia pseudonim McDreamy (pierwszy z serii, odnoszący się do Dereka Shepherda nadany przez Cristinę Yang), McSteamy (pseudonim wymyślony przez stażystki, odnoszący się do Marka Sloana), McHot (nadany Addison Shepherd przez Alexa), McDog (nadany psu Meredith i Dereka) i McVet (odnoszący się do Finna Dandridge'a).

  Sara Ramírez (ur. 31 sierpnia 1975 w Mazatlán w stanie Sinaloa, Meksyk), meksykańsko-amerykańska aktorka i piosenkarka. Zdobywczyni Nagrody Tony w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa w Musicalu.Theodora Altman (znana jako Teddy) – fikcyjna postać serialu Chirurdzy, stacji ABC, odgrywana przez Kim Raver, a stworzona przez Shondę Rhimes.

  Emisja[ | edytuj kod]

  Światową premierę miał 27 marca 2005. W Polsce serial można było oglądać od 1 lipca 2005 w telewizji Polsat. Powtórną emisję w tej samej stacji serial miał na przełomie lutego i marca 2006 i ponownie na przełomie stycznia i lutego 2007. Pierwszy sezon od stycznia 2007 roku nadawany był na antenie Fox Life.

  22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.Piętnasty sezon amerykańskiego serialu medycznego Chirurdzy został zamówiony 21 kwietnia 2018 roku przez stację ABC. Premiera odbędzie się 27 września 2018 roku w Stanach Zjednoczonych na ABC. Sezon jest produkowany przez ABC Studios, ShondaLand Production Company oraz The Mark Gordon Company.

  Drugi sezon od 6 lutego do 8 maja 2007 roku emitowany był przez Fox Life, natomiast od 13 marca do 18 września 2007 pokazywany był w Telewizji Polsat. Podobnie odbyła się emisja trzeciego sezonu: najpierw został wyemitowany przez Fox Life (koniec emisji sierpień 2007), a później na antenie Polsatu.

  Odcinki czwartego sezonu wyemitowanego na Fox Life przerwano ze względu na strajk scenarzystów. Od 13 sierpnia Fox Life wznowił emisję odcinków 4 serii.

  Polsat 2 – kanał Telewizji Polsat skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. Wystartował 1 marca 1997.Derek Christopher Shepherd – fikcyjna postać serialu Chirurdzy, stacji ABC, grana przez Patricka Dempsey, a stworzona przez Shondę Rhimes.

  Kolejny już sezon, piąty, miał swoja premierę w Stanach Zjednoczonych 25 września 2008. W Polsce odcinki 5 sezonu były emitowane na Fox Life od 3 marca 2009.

  Szósty sezon miał swoją premierę w USA 24 września 2009. W Polsce był wyemitowany przez telewizję Fox Life od 3 marca 2010.

  Premiera siódmego sezonu odbyła się w USA 23 września 2010. 9 marca 2011 premiera odbyła się w Polsce na Fox Life.

  Owen Hunt – fikcyjna postać serialu Chirurdzy, stacji ABC, odgrywany przez Kevina McKidda, stworzony przez Shondę RhimesAlexandra Caroline Grey (znana jako Lexie) to fikcyjna postać serialu serialu Chirurdzy stacji ABC. Odgrywana jest przez Chyler Leigh, a stworzona przez Shondę Rhimes.

  W USA, premiera ósmego sezonu odbyła się 22 września 2011. W Polsce serial ten miał premierę 11 stycznia 2012 na Fox Life.

  Dziewiąty sezon miał swoją premierę w USA 27 września 2012. Natomiast 9 stycznia 2013 miał premierę w Polsce na kanale Fox Life.

  26 września w USA nastąpiła 2-godzinna premiera 10 sezonu serialu, którego finałowy – 24 – odcinek został wyemitowany dnia 16 maja 2014 roku.

  W Polsce od 21 stycznia 2015 roku emisja serialu została przeniesiona z zlikwidowanego kanału Fox Life do Fox.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Od 6 września 2018 roku serial powrócił do telewizji Polsat i był emitowany w czwartki o 0.15 lub 2.30 po dwa odcinki, gdzie nadal jest emitowany.

  Sezony[ | edytuj kod]

  Seria 1 (2005)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 1).

  Sezon pierwszy po raz pierwszy został wyemitowany 27 marca 2005, a ostatni odcinek 22 maja 2005. Seria pierwsza Grey’s Anatomy liczy 13 odcinków, ale ABC zdecydowało się wyemitować tylko 9. Kolejne 4 zostały „przeniesione” do następnej serii (czyli są to odcinki 2x01, 2x02, 2x03, 2x04).

  Camilla Luddington (ur. 15 grudnia 1983 r. w Ascot w Wielkiej Brytanii) − brytyjska aktorka filmowa i telewizyjna. W 2010 wystąpiła w krótkometrażowym filmie The Filming of Shakey Willis, którego była producentem reżyserem i scenarzystą.Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.

  Chirurdzy to serial o zmaganiach w życiu prywatnym i zawodowym pięciu stażystów. Początkowo poznajemy Meredith Grey, córkę słynnej kobiety-chirurga Ellis Grey, która zostaje stażystką w Seattle Grace Hospital. Już pierwszego dnia Meredith spóźnia się do pracy i okazuje się, że mężczyzna, z którym upojnie spędziła poprzednią noc, jest jej przełożonym.

  Fox Polska – kanał telewizyjny, emitujący amerykańskie seriale produkowane przez wytwórnie z Hollywood m.in. przez 20th Century Fox Television.Addison Adrienne Forbes Montgomery (wcześniej Addison Shepherd) – fikcyjna postać seriali Chirurdzy oraz Prywatna praktyka stacji ABC, odgrywana przez Kate Walsh, stworzona przez Shondę Rhimes.

  Następnie spotykamy innych stażystów: ambitną Cristinę Yang; byłą modelkę Isobel „Izzie” Stevens, która próbuje pokazać, że poza urodą ma inne atuty; George’a O’Malleya, uznawanego za nieudacznika i Alexa Kareva, kryjącego się za maską arogancji. Opiekunem stażystów jest dr Miranda Bailey, nazywana „Kapo” (w angielskiej wersji językowej – Nazi). Dalej poznajemy dr Dereka Shepherda, neurochirurga, który wdaje się w romans ze stażystką – Meredith; dr Prestona Burke’a, kardiochirurga, który walczy z Shepherdem o objęcie w przyszłości stanowiska po dr Richardzie Webberze, ordynatorze chirurgii, który był dawnym przyjacielem matki Meredith. Odcinki zawierają również wątki romansu dr Prestona Burke’a z Cristiną, próby ukrycia choroby Alzheimera matki Meredith, a także skrywanej miłości George’a do Meredith. Sezon pierwszy kończy się sceną, w której Derek przedstawia Meredith swoją żonę, dr Addison Montgomery-Shepherd (postać grana przez Kate Walsh).

  People’s Choice Award – nagroda wyróżniająca osobistości i osiągnięcia w kulturze masowej. Wręczana od 1975, bazująca na wynikach badań instytutu badania opinii publicznej Gallup Poll. W 2005 po raz pierwszy możliwe było oddawanie głosu poprzez Internet.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

  Od 1 lipca 2005 roku emituje Polsat.

  Seria 2 (2005-2006)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 2).

  Sezon drugi został po raz pierwszy wyemitowany 25 września 2005. Ostatni odcinek został pokazany w nocy z 14 na 15 maja 2006 i trwał prawie trzy godziny. Początkowo pierwszy sezon powstały na zamówienie stacji ABC został skrócony z 14 do 9 odcinków, by skończyć się razem z serialem Gotowe na wszystko, emitowanym przed nim. Pozostałe odcinki postanowiono zachować i dołączyć do drugiego sezonu, po czym epizody 10–14 wyemitowano jako pierwsze pięć odcinków drugiego sezonu. Telewizja ABC zamówiła dodatkowe 22 odcinki, zwiększając tym samym liczba odcinków drugiego sezonu do 27. Liczba ta nie dotyczy jednak specjalnych podsumowujących odcinków „Straight From The Heart”, oraz „Under Pressure”, jednak 27. oryginalny odcinek został ostatecznie uwzględniony w drugim sezonie. „Bring the Pain”, który został pokazany jako 14. część, był cytowany w blogu autorki Shondy Rhimes jako ten, który miał być odcinkiem finałowym pierwszej serii. Drugi sezon skupia się na relacjach pomiędzy Meredith a doktorem Derekiem Shepherdem, które stają się oschłe po ujawnieniu, że Derek ma żonę. Izzie Stevens oraz Alex Karev rozpoczynają głębszą znajomość (jednak później Izzie zakochuje się w pacjencie Denny'm Duquette), podobnie jak dr Burke oraz Cristina. Dr Miranda Bailey zachodzi w ciążę, dowiadujemy się także nowych faktów o rodzinie Meredith. Przez kilka tygodni po odcinku wyemitowanym po Pucharze Super Bowl serial przyciągał więcej widzów niż Gotowe na wszystko.

  Nagroda Satelita lub Złoty Satelita (ang. Satellite Awards) − nagroda filmowa przyznawana na wzór Złotych Globów przez Międzynarodową Akademię Prasy od 1996 roku. Nagrody przyznawane są za produkcje kinowe jak i telewizyjne, przyznaje się również specjalne nagrody okolicznościowe.Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

  Seria 3 (2006-2007)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 3).

  Nadawanie sezonu 3 rozpoczęto w dniu 21 września 2006 roku. Premierowy odcinek został obejrzany przez 25,14 milionów widzów w tym 10,9 milionów w wieku 18–49 lat, wyprzedzając widownię premierowego odcinka CSI. Do głównej obsady serialu dołączyli Sara Ramirez ( dr Callie Torres) oraz Eric Dane (dr Mark Sloan), którzy występowali już od drugiej połowy 2 sezonu.

  Jackson Avery – fikcyjny bohater serialu Chirurdzy, stacji ABC, odgrywany przez Jesse Williamsa, a stworzony przez Shondę Rhimes.Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.

  Ostatni odcinek trzeciego sezonu został wyemitowany 17 maja 2007. Ślub dr Cristiny Yang i dr. Prestonem Burkiem został odwołany w czasie ceremonii kościelnej. Dr Richard Webber, w wyniku rezygnacji dr. Dereka Sheperda z proponowanej funkcji, odzyskał pozycję ordynatora chirurgii, a w rywalizacji o posadę szefa rezydentów zwyciężyła dr Calliope Torres. Nierozwiązane zostały wątki związku pomiędzy Derekiem a Meredith Grey, a także trójkątu Callie Torres/George O’Malley/Izzie Stevens. Po otrzymaniu wyników testów, okazało się, że jedynie George O’Malley nie zdał, co stawiało pod znakiem zapytania jego dalszą rolę w serialu. Podczas gdy dotychczasowi stażyści zostali rezydentami, pojawili się nowi stażyści, w tym przyrodnia siostra Meredith – Lexie Grey. Doktor Addison Montgomery oficjalnie przenosi się do Los Angeles jako główna postać nowego serialu ABC Prywatna praktyka.

  Eric William Dane (ur. 9 listopada 1972 r. w San Francisco w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.Fox Polska – kanał telewizyjny, emitujący amerykańskie seriale produkowane przez wytwórnie z Hollywood m.in. przez 20th Century Fox Television.

  Cały sezon ma 25 odcinków oraz dwa specjalne.

  Seria 4 (2007-2008)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 4).

  Emisja rozpoczęła się we wrześniu 2007 r. przez telewizje ABC. Sezon 4 liczy 17 odcinków. Po raz pierwszy w historii serialu zmniejszyła się obsada głównych ról serialu. Postać grana przez Kate Walsh została przeniesiona do Prywatna praktyka spin-offu Chirurgów. 7 czerwca 2007 stacja ABC ogłosiła, że nie przedłuża kontraktu z Isaiahem Washingtonem. 11 czerwca 2007 ogłoszono, że Chyler Leigh, była gwiazda serialu Reunion, zostanie na stałe w obsadzie serialu, a nie jak początkowo planowano tylko w 13 odcinkach. Chyler gościnnie wystąpiła w dwóch ostatnich odcinkach trzeciego sezonu w roli Lexie Grey – nowej stażystki i przyrodniej siostry Meredith Grey.

  Katherine Marie Heigl (ur. 24 listopada 1978 w Waszyngtonie w USA) − amerykańska aktorka i producentka, gwiazda serialu ABC Chirurdzy.Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.

  Ogłoszono również, że trwają poszukiwania aktora do roli postaci, która miałaby „rywalizować” z dr Sheperdem. W oficjalnym blogu, twórczyni serialu Shonda Rhimes zasugerowała, że Mark Sloan w czwartym sezonie stanie się ważniejszą postacią. 16 czerwca 2007 zaprzeczyła plotkom jakoby role Isaiaha Washingtona (dr Preston Burke) miał otrzymać inny aktor, co oznaczało ostateczne wycofanie postaci doktora Burke’a.

  Trzynasty sezon amerykańskiego serialu medycznego Chirurdzy został zamówiony 3 marca 2016 roku przez stację ABC. Premiera nastąpiła 22 września 2016 w Stanach Zjednoczonych na ABC. Sezon jest produkowany przez ABC Studios, ShondaLand Production Company oraz The Mark Gordon Company.Peter Horton (ur. 20 sierpnia 1953 w Bellevue w stanie Waszyngton) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta, producent telewizyjny.

  Premierowy odcinek nosi tytuł „A Change Is Gonna Come” i został wyemitowany 27 września 2007. Ostatni odcinek sezonu został wyemitowany 22 maja 2008 i nosi tytuł „Freedom” odcinek składał się z 2 części wyemitowanych tego samego dnia.

  Seria 5 (2008-2009)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 5).

  Prace na planie zdjęciowym sezonu piątego rozpoczęły się 25 czerwca 2008. Pierwszy, premierowy, dwugodzinny odcinek pt. „Dream a Little Dream of Me” został wyemitowany 25 września w USA. Telewizyjna premiera w Polsce odbyła się 3 marca 2009 r. na antenie telewizji Fox Life. Finał, odcinek dwugodzinny „Here's to the Future” i „Now or Never” wyemitowany 14 maja 2009 r. w USA. Sezon liczy 24 odcinki.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Miodowe lata – serial komediowy, a zarazem spektakl teatralny wyświetlany przez Polsat od 13 października 1998 roku do zimy 2004 roku. Jest licencyjną wersją amerykańskiego sitcomu z lat pięćdziesiątych The Honeymooners. Sztuka kręcona była na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie, na specjalnej obrotowej scenie, dzięki której możliwa była szybka zmiana scenografii pomiędzy scenami.

  U Izzie zdiagnozowano raka, wychodzi za mąż za Alexa. George O'Maley zostaje śmiertelnie potrącony przez autobus ratując życie kobiecie. Caliope (była żona Georga) decyduje wraz z Izzie o organach Georga.

  Seria 6 (2009–2010)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 6).

  Emisję 6 sezonu serialu stacja ABC rozpoczęła o godzinie 21:00 24 września 2009 r. W Polsce zaś premierę miał 3 marca 2010 roku o godzinie 21:00 na kanale Fox Life.

  22 czerwca 2009 informacja na temat zwolnienia T.R.Knight'a została oficjalnie potwierdzona i aktor nie wystąpił w szóstym sezonie. Do obsady dołączyła Kim Raver jako dr Teddy Altman, która specjalizuje się w kardiochirurgii i jest weteranką z Iraku (tak jak Owen Hunt). Z Mercy West zostali przysłani rezydenci: Reed Adamson (Nora Zehetner), Charles Denman (Robert Baker), Jackson Avery (Jesse Williams) i April Kepner (Sarah Drew).

  Ten artykuł przedstawia streszczenia i inne informacje o odcinkach amerykańskiego serialu telewizyjnego pt. Chirurdzy wyświetlanych w piątym sezonie. Emisja pierwszego odcinka piątego sezonu w USA miała miejsce 25 września 2008 r. a w Polsce 3 marca 2009 r.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Sezon liczy 24 odcinki, ostatnie dwa zostały wyemitowane razem. Sezon kończy się masakrą w szpitalu, gdzie mąż zmarłej pacjentki poluje na dr Shepherda, raniąc/zabijając jednocześnie wiele pielęgniarek, strażników i lekarzy (m.in. postrzelona zostaje Reed, raniony Alex Karev). Emocje związane z walką o życie męża spowodowały, że Meredith Grey poroniła.

  Gotowe na wszystko (ang. Desperate Housewives, dosł. „zdesperowane gospodynie domowe”) – amerykański serial telewizyjny, wyprodukowany i nadawany przez telewizję ABC od 3 października 2004 do 13 maja 2012 roku. W Polsce pojawił się rok później, 8 września 2005. Akcja toczyła się w luksusowym przedmieściu fikcyjnego miasta Fairview, przy ulicy Wisteria Lane. Sąsiadki, pozornie idealne amerykańskie panie domu, nie tylko zmagały się z szarą rzeczywistością. Próbowały przy tym też odkryć mroczną tajemnicę ich zmarłej przyjaciółki oraz każdego następnego sąsiada, jaki się tam sprowadzał. Serial jest mieszanką różnych gatunków telewizyjnych jak komedii, dramatu, kryminału i klasycznej opery mydlanej.Przyjaciółki – polski serial obyczajowy w reżyserii Grzegorza Kuczeriszki, emitowany od 6 września 2012 w telewizji Polsat.

  Od 3 września 2018 pojawi się nowe odcinki serialu w Polsacie od poniedziałku do piątku o godz. 15:45, głównie po popołudniowych Wydarzeniach, a od 17 września 2018 powtórki z kilkunastodniowym opóźnieniem pojawi się też w Polsacie 2 od poniedziałku do piątku o godz. 8:00 rano, głównie po serialu Dlaczego ja?.

  Seria 7 (2010–2011)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 7).

  14 maja stacja ABC ogłosiła, że sezon 7 chirurgów rozpocznie się we wrześniu 2010. Premierowy odcinek kolejnego sezonu został pokazany 23 września 2010 roku w USA. Zaś premiera w Polsce pierwszego odcinka odbyła się 9 marca 2011 roku na kanale FoxLife. Jesse Williams i Sarah Drew dołączyli do głównej obsady serialu. Pierwszy odcinek nosił tytuł „With You I’m Born Again” (Z Tobą rodzę się na nowo). Sezon liczy 22 odcinki. Akcja serialu zaczyna się po masakrze, jaka nastąpiła w finale ostatniego sezonu. Lekarze, rezydenci oraz stażyści muszą poradzić sobie z różnymi traumami jakie noszą w sobie. Meredith musi powiedzieć mężowi o poronieniu. Cristina wychodzi za mąż za Owena Hunta. Teddy angażuje się w znajomość z bardzo przystojnym nowym lekarzem w Seattle Grace. Dr Bailey zrywa z dotychczasowym partnerem. Meredith i Derek adoptują Zolę, afrykańską sierotę. Lexie i Mark zostają parą, lecz zrywają, gdy Lexie dowiaduje się, że Mark przespał się z Callie, która zaszła w ciążę. Avery i Lexie zostają parą. Callie i Arizona Robbins znów są razem i wspólnie wychowują córkę Torres, Sofię Robins Sloan Torres.

  Sandra Oh (ur. 20 lipca 1971 w Nepean, Kanada) – kanadyjska aktorka. Jej mężem w latach 2003-2006 był Alexander Payne.Cristina Yang – fikcyjna postać, jedna z głównych bohaterów serialu Chirurdzy stacji ABC. Odgrywana jest przez Sandrę Oh, a została stworzona przez Shondę Rhimes. Pracuje w Seattle Grace Hospital w pierwszym, drugim i trzecim sezonie jako stażystka, od sezonu czwartego jako rezydentka. Jest ambitna i bardzo chłodna.

  Od 5 października 2018 siódmy sezon serialu emituje Polsat, emisja bez zmian – od poniedziałku do piątku o godz. 15:45.

  Seria 8 (2011–2012)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 8).

  Ósmy sezon ABC rozpoczęło 22 września 2011 roku. Wyemitowano razem dwa odcinki – „Free Falling” oraz „She's Gone”. Sezon ma 24 odcinki. Ostatni to „Flight” (Lot).

  Gdy Meredith podmieniła wyniki badań, pomiędzy nią i Derekiem wszystko się zmieniło. Stracili również Zolę, którą w następnych odcinkach odzyskali. Jackson zerwał z Lexie, ponieważ wiedział, że nadal kocha Marka. W 15-stym odcinku sezonu zobaczymy Amelię (Caterina Scorsone) – siostrę Dereka, która prosi o pomoc w operacji. Cristina podejrzewa, że Owen ma romans z pielęgniarką. Nie wytrzymuje i pyta go. Owen przyznaje się, lecz to nie z pielęgniarką ją zdradził, ale przypadkowo poznaną kobietą w barze. Oświadcza, że był to rewanż za dokonaną aborcję. Cristina załamuje się i nie uczy się do egzaminów, lecz później przychodzi do Meredith i wspólnie się uczą. Gdy rezydenci pojechali na egzaminy, Lexie zamierza wyznać Markowi miłość. W tym samym czasie April ma romans z Jacksonem. Kepner ma wyrzuty sumienia. Po powrocie rezydentów do Seattle otrzymują wyniki egzaminu. Wszyscy zdali oprócz April, która jest załamana. Lexie wyznaje Markowi miłość, lecz pojawia się Julia (dziewczyna Sloana, okulistka ze Seattle Pres). W 23-cim odcinku Webber mówi Alexowi, że ma szanse dostać się na Hopkins. Lekarze mają lecieć na operację do Boise. Arizona dowiaduje się o planach Alexa na Hopkins i nie pozwala mu lecieć. Do Boise polecieli Derek, Mark, Meredith, Lexie, Arizona i Cristina. Samolot się rozbił. W finale sezonu Mark wyznaje miłość Lexie Grey, jednak ta umiera. Nie wiadomo czy ktoś jeszcze umrze. O tym dowiadujemy się w 9. sezonie.

  Geena Davis, właściwie Virginia Elizabeth Davis (ur. 21 stycznia 1956 w Wareham w stanie Massachusetts, USA) – amerykańska aktorka filmowa. Zdobywczyni najważniejszej nagrody w świecie filmu – nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, Oscara, za drugoplanową rolę w filmie Przypadkowy turysta (The Accidental Tourist, 1988).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Od 7 listopada 2018 ósmy sezon serialu emituje Polsat, emisja bez zmian – od poniedziałku do piątku o godz. 15:45.

  Seria 9 (2012–2013)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 9).

  Premiera sezonu dziewiątego w stacji ABC odbyła się 27 września 2012. Sezon liczy 24 odcinki. Eric Dane odchodzi z serialu, występuje tylko w dwóch pierwszych odcinkach 9 sezonu. Szpital po tragedii, jaka spotkała lekarzy, boryka się z problemami finansowymi. Ma zostać sprzedany korporacji. Derek, Meredith, Cristina, Arizona i Callie (w imieniu Marka, który nie żyje) chcą kupić szpital, lecz nie mają wystarczająco dużo gotówki. Z pomocą przychodzi dr Catherine Avery, która decyduje się zainwestować pieniądze pochodzące z fundacji Avery, ale pod jednym warunkiem: Jackson, jej syn zostanie przedstawicielem zarządu. W odcinku 17. dr Jackson Avery zmienia nazwę szpitala z Seattle Grace Mercy West na Grey-Sloan Memorial Hospital. W ostatnim odcinku pt. „Perfect Storm” trwa gwałtowna burza. Na izbę przyjęć przybywa coraz więcej pacjentów. Szpital zostaje pozbawiony prądu. Meredith rodzi syna, lecz sama musi poddać się operacji. W ostatniej scenie w Grey-Sloan Memorial Hospital pojawia się prąd. Życie jednego dr Webbera jest zagrożone, a stażystka Heather Brooks (Tina Majorino) umiera.

  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.Tina Majorino (właśc. Albertina Marie Majorino, ur. 7 lutego 1985 roku w Westlake, Kalifornia) – amerykańska aktorka.

  Od 12 grudnia 2018 dziewiąty sezon serialu emituje Polsat, emisja do 28 grudnia 2018 bez zmian – od poniedziałku do piątku o godz. 15:45, od 7 stycznia 2019 do 5 lutego 2019 – w poniedziałki i wtorki o godz. 15:45 (od środy do piątku o godz. 15:45 powtórki serialu Przyjaciółki), a w ostatnich 4 odcinkach – od 11 lutego 2019 do 14 lutego 2019 o godz. 15:45.

  Szestnasty sezon amerykańskiego serialu medycznego Chirurdzy został zamówiony 10 maja 2019 roku przez stację ABC. Premiera odbędzie się 26 września 2019 roku w Stanach Zjednoczonych na ABC. Sezon jest produkowany przez ABC Studios, ShondaLand Production Company oraz The Mark Gordon Company. Richard Webber – fikcyjna postać serialu Chirurdzy, stacji ABC. Jego rolę odtwarza James Pickens Jr., natomiast został wykreowany przez Shondę Rhimes. Jest szefem chirurgii Seattle Grace Mercy West Hospital w sezonach 1-5 i 7.

  Seria 10 (2013–2014)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 10).

  Pierwszy odcinek sezonu ma premierę 26 września 2013 roku. Sezon liczył 24 odcinki podzielone na dwie części, jesienną i wiosenną. Każda składa się z 12 odcinków. Premierę wiosenna zaplanowano na 27 lutego 2014 roku. Tytuł pierwszego odcinka nosił tytuł „Seal Our Fate”. Camilla Luddington, Gaius Charles, Jerrika Hinton i Tessa Ferrer dołączyli na stałe do obsady głównej. Sandra Oh odchodzi z serialu po 10 sezonie. Postanowiła nie przedłużać kontraktu. James Remar wystąpił gościnnie w kilku odcinkach, a jego rola była owiana tajemnicą. Ellen Pompeo i Patrick Dempsey podpisali z ABC Studios dwuletnią umowę na sezon 11 i 12. Paul James dołączył do obsady serialu, natomiast Heaven White zagra gościnnie wcielając się w rolę Zoli

  Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.Czternasty sezon amerykańskiego serialu medycznego Chirurdzy został zamówiony 10 lutego 2017 roku przez stację ABC. Premiera odbyła się 28 września 2017 roku w Stanach Zjednoczonych na ABC. Sezon jest produkowany przez ABC Studios, ShondaLand Production Company oraz The Mark Gordon Company.

  Od 15 lutego 2019 dziesiąty sezon serialu emituje Polsat, emisja tak jak w szóstym, siódmym i ósmym sezonie – od poniedziałku do piątku o godz. 15:45.

  Seria 11 (2014–2015)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 11).

  8 maja 2014 roku stacja ABC ogłosiła zamówienie 11. serii serialu Chirurdzy, którego premiera została zaplanowana 25 września 2014 roku. Caterina Scorsone awansowana do stałej obsady w 11 sezonie serialu. Katy Burton ponownie wystąpiła w serialu, natomiast Geena Davis dołącza do odsady serialu Chirurdzy. Gościnnie w serialu wystąpili m.in.Connie Ray w roli matki April Kepner, Karen. Shonda Rimes zaplanowała w tym sezonie parę odcinków retrospekcyjnych, gdzie Sally Pressman zagrała młodą Ellis Grey. Wcześniej tę rolę grała Sarah Paulson, która ze względu na zobowiązania wobec serialu American Horror Story nie mogła ponowie zagrać w Chirurgach. Z serialu odchodzi Patrick Dempsey.

  Shonda Rhimes (ur. 13 stycznia 1970 w Chicago) - amerykańska scenarzystka, producentka filmowa oraz reżyserka. Jest pomysłodawczynią i twórcą seriali telewizyjnych Chirurdzy, Prywatna praktyka oraz Skandal (serial telewizyjny).Caterina Reminy Scorsone (ur. 16 października 1981 w Toronto) – kanadyjska aktorka filmowa i telewizyjna. Grała m.in Jess w serialu Poszukiwani oraz dr Amelię Shepherd w serialach Prywatna praktyka i Chirurdzy.

  Od 21 marca 2019 roku jedenasty sezon serialu emituje Polsat, emisja bez zmian – od poniedziałku do piątku o godz. 15:45.

  Seria 12 (2015-2016)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 12).

  7 maja 2015 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie 12 sezonu. Jason George awansował w 12 sezonie do głównej obsady serialu. Premiera 12 sezonu Chirurgów została zaplanowana na 24 września 2015 roku na kanale ABC. Martin Henderson dołączył do obsady w roli dr Nathana Riggsa, dawnego przyjaciela Owena Hunta. Z serialu odchodzi Sara Ramirez. Sezon liczył 25 odcinków.

  Nora Angela Zehetner (ur. 5 lutego 1981 w El Paso w Teksasie, USA) − amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, znana z roli Eden McCain w serialu o tematyce science-fiction Herosi.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

  Od 26 kwietnia 2019 dwunasty sezon serialu emituje Polsat, emisja tak jak do tej pory bez zmian – od poniedziałku do piątku o godz. 15:45.

  Seria 13 (2016-2017)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 13).

  4 marca 2016 roku stacja ABC ogłosiła zamówienie trzynastego sezonu . Premiera tego sezonu została zaplanowana na 22 września 2016 roku.

  Od 2 września 2019 roku emisja trzynastego sezonu będzie miała telewizja Polsat, a emisja – od poniedziałku do piątku o godz. 17:45.

  American Horror Story – amerykański serial z gatunków dramat i horror nadawany przez stację FX od 5 października 2011 roku. W Polsce nadawany na kanale Fox Polska od 12 listopada 2011 roku.Patrick Galen Dempsey (ur. 13 stycznia 1966 w Lewiston, w stanie Maine) – irlandzko-amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, który zdobył sławę w późnych latach 80; model.

  Seria 14 (2017-2018)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 14).

  10 lutego 2017 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie czternastego sezonu.

  Od 4 października 2018 roku czternastą serię serialu emituje Polsat, a emisja bez zmian - od poniedziałku do piątku o godz. 17:45.

  Seria 15 (2018-2019)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 15).

  21 kwietnia 2018 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie piętnastego sezonu, którego premiera jest zaplanowana na 27 września 2018 roku.

  Wydarzenia – główny program informacyjny Polsatu, emitowany od 11 października 2004. Twórcą Wydarzeń był Tomasz Lis. Obecnie redaktorem naczelnym programu jest Jarosław Gugała.Meredith Grey – fikcyjna postać, główna bohaterka serialu Chirurdzy stacji ABC. Odgrywana jest przez Ellen Pompeo, a została stworzona przez Shondę Rhimes.

  Od 14 listopada 2018 roku emisję piętnastego sezonu emituje Fox, a w przyszłości będzie emitować Polsat.

  Seria 16 (2019-2020)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Chirurdzy (sezon 16).

  10 maja 2019 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie szesnastego i siedemnastego sezonu.

  W styczniu 2020 roku Justin Chambers ogłosił, że odchodzi z serialu.

  Ten artykuł przedstawia streszczenia i inne informacje o odcinkach amerykańskiego serialu telewizyjnego pt. Chirurdzy wyświetlanych w szóstym sezonie. Emisja pierwszego odcinka szóstego sezonu w USA miała miejsce 24 września 2009 r.Prywatna praktyka (ang. Private Practice) – serial stacji ABC. Spin-off opowiada o dalszych losach bohaterki Chirurgów – Addison Montgomery, granej przez aktorkę Kate Walsh. Po rozwodzie z Derekiem postanawia odmienić swoje życie w prywatnej klinice przyjaciół w Los Angeles.


  W przyszłości emisję 16. serii emitować będą stacje Fox i Polsat.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kate Walsh, właśc. Kathleen Erin Walsh (ur. 13 października 1967 w San José) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, obecnie znana z roli dr Addison Forbes Montgomery-Shepherd w serialach stacji ABC Chirurdzy oraz Prywatna praktyka.
  Miranda Bailey to fikcyjna postać, jedna z bohaterów serialu Chirurdzy stacji ABC. Grana przez Chandrę Wilson, a stworzona przez Shondę Rhimes. Pracuje w Seattle Grace Hospital od początku serialu jako rezydentka chirurgii ogólnej.
  Theodore Raymond „T. R.” Knight (ur. 26 marca 1973 w Minneapolis) – amerykański aktor, zdobywca nagrody Stowarzyszenia Aktorów Filmowych, laureat Nagrody Satelity, nominowany do nagrody Emmy. Najbardziej rozpoznawalną jego rolą jest postać doktora George’a O’Malleya w serialu stacji ABC Chirurdzy.
  Film obyczajowy – gatunek filmowy traktujący o sposobach postępowania, charakterystycznych zachowaniach społecznych, zwyczajach, nawykach, przyzwyczajeniach lub codzienności. Przedstawiony jest zazwyczaj w formie relacji (mniej lub bardziej obiektywnej), często poddanej ktytycznej analizie oraz różnej interpretacji.
  Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje.
  Lista odcinków serialu Chirurdzy – amerykańskiego serialu o tematyce medycznej, nadawanego od 2005 roku przez stację ABC. W Polsce serial jest emitowany przez Polsat i Fox Life.
  Arizona Robbins – fikcyjna postać serialu Chirurdzy, stacji ABC, odgrywana przez Jessicę Capshaw, a stworzona przez Shondę Rhimes.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.079 sek.