Chirurdzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chirurdzy (ang. Grey’s Anatomy) – amerykański serial telewizyjny o tematyce medycznej, emitowany od 27 marca 2005 roku na antenie ABC, wymyślony przez Shondę Rhimes.

Sara Ramírez (ur. 31 sierpnia 1975 w Mazatlán w stanie Sinaloa, Meksyk), meksykańsko-amerykańska aktorka i piosenkarka. Zdobywczyni Nagrody Tony w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa w Musicalu.Psapp to brytyjski zespół muzyczny założony w roku 2002 przez Galię Durant oraz Carima Clasmanna. Swoją muzykę nazywają "toytroniczną" (ang. toy - zabawka) ponieważ powstaje przy pomocy wielu zabawek oraz instrumentów przeznaczonych dla dzieci. Piosenka Cosy in the Rocket (ang. "Przytulnie w rakiecie") została wykorzystana jako motyw przewodni w serialu Chirurdzy.

Serial jest mieszanką dramatu, komedii i filmu obyczajowego. Opowiada o życiu zawodowym i prywatnym grupy młodych lekarzy, pracujących na oddziale chirurgii w jednym ze szpitali klinicznych w Seattle. Mimo nieustannego boju o ciekawe przypadki medyczne i miejsce przy stole operacyjnym w charakterze asystentów potrafią nawiązać między sobą znajomości, a nawet przyjaźnie. Razem przeżywają sukcesy oraz porażki i to nie tylko te zawodowe. Dodatkowo każdy z bohaterów ma swoje tajemnice, które ujawniają się z czasem.

Szesnasty sezon amerykańskiego serialu medycznego Grey’s Anatomy: Chirurdzy został zamówiony 10 maja 2019 roku przez stację ABC. Premiera w Stanach Zjednoczonych odbyła się 26 września 2019. Sezon jest wyprodukowany przez ABC Studios we współpracy z Shondaland oraz Entertainment One Television. Po 15 latach z serialu odchodzi Justin Chambers. Brooke Smith (ur. 22 maja 1967 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, znana w Polsce głównie z roli w telewizyjnym serialu Chirurdzy jako dr Erica Hahn oraz z roli Catherine Martin z filmu Milczenie owiec.

Główną postacią jest dr Meredith Grey (Ellen Pompeo). Nazwa serialu jest aluzją do jej nazwiska oraz podręcznika do anatomii Gray’s Anatomy, wydanego w 1858 roku przez Henry’ego Graya. Tytuł każdego odcinka pochodzi od nazwy utworu muzycznego.

Niektóre z nazw używanych w serialu zostały przyjęte z codziennego życia pseudonim McDreamy (pierwszy z serii, odnoszący się do Dereka Shepherda, nadany przez Cristinę Yang), McSteamy (pseudonim wymyślony przez stażystki, odnoszący się do Marka Sloana), McHot (nadany Addison Montgomery przez Alexa), McDog (nadany psu Meredith i Dereka), McVet (odnoszący się do Finna Dandridge’a) i ostatnio McWidow (odnoszący się do Cormaca Hayesa, nadany przez Cristinę).

Theodora Altman (znana jako Teddy) – fikcyjna postać serialu Chirurdzy, stacji ABC, odgrywana przez Kim Raver, a stworzona przez Shondę Rhimes.Siódmy sezon serialu medycznego Grey’s Anatomy: Chirurdzy rozpoczął się 23 września 2010 roku w Stanach Zjednoczonych, na antenie stacji ABC. Sezon wyprodukowany przez ABC Studios we współpracy z Shondaland oraz The Mark Gordon Company. Jest to ostatni sezon, w którym Shonda Rhimes jest odpowiedzialna za kierownictwo literackie serialu.

Emisja[ | edytuj kod]

Światową premierę miał 27 marca 2005. W Polsce serial można było oglądać od 1 lipca 2005 w telewizji Polsat.

Piętnasty sezon amerykańskiego serialu medycznego Chirurdzy został zamówiony 21 kwietnia 2018 roku przez stację ABC. Premiera odbędzie się 27 września 2018 roku w Stanach Zjednoczonych na ABC. Sezon jest produkowany przez ABC Studios, ShondaLand Production Company oraz The Mark Gordon Company. Polsat 2 – kanał Telewizji Polsat skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. Wystartował 1 marca 1997.

Natomiast odcinki powtórkowe można zobaczyć na kanałach: TVN 7, TVN Fabuła, Super Polsat, Polsat Seriale, Polsat 2, Polsat Rodzina oraz Polsat Café.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Derek Christopher Shepherd – fikcyjna postać serialu Chirurdzy, stacji ABC, grana przez Patricka Dempsey, a stworzona przez Shondę Rhimes.
Owen Hunt – fikcyjna postać serialu Chirurdzy, stacji ABC, odgrywany przez Kevina McKidda, stworzony przez Shondę Rhimes
Alexandra Caroline Grey (znana jako Lexie) to fikcyjna postać serialu serialu Chirurdzy stacji ABC. Odgrywana jest przez Chyler Leigh, a stworzona przez Shondę Rhimes.
Super Bowl - finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zawodowej ligi National Football League (NFL). Całość ceremonii określana jest jako Super Bowl Sunday w skrócie Super Sunday i stała się nieformalnym amerykańskim świętem narodowym. Dzień finału jest także drugim, po Święcie Dziękczynienia, dniem z największą ilością spożytego jedzenia w Stanach Zjednoczonych.
Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Camilla Luddington (ur. 15 grudnia 1983 r. w Ascot w Wielkiej Brytanii) − brytyjska aktorka filmowa i telewizyjna. W 2010 wystąpiła w krótkometrażowym filmie The Filming of Shakey Willis, którego była producentem reżyserem i scenarzystą.

Reklama