• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chindaswint

  Przeczytaj także...
  Wizygoci, Goci zachodni lub Terwingowie (dosł. "leśni ludzie") – lud germański, odłam Gotów. W IV wieku przyjęli arianizm (dzięki Biblii przetłumaczonej przez Wulfilę na język gocki).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Chinaswintkról Wizygotów w latach 642-653

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Był wizygockim możnym, który objął tron po obaleniu młodego króla Tulgi. Według kronikarza Fedegara, nowy monarcha szybko pozbył się najważniejszych stronników króla Tulgi. Pisze również, że zgładzono ponad 200 ludzi z najwyższej klasy i 500 z niższej; ich majątki zostały skonfiskowane a żony i córki oddane stronnikom Chindaswinta. Konsekwencją tych zdarzeń było ustabilizowanie się sukcesji władców i procesu elekcji nowych monarchów. Od 649 roku Chindaswint dzielił władzę z synem Recceswintem, który w 653 został nowym królem. W drugim roku swojego panowania wprowadził spis zwyczajowych praw wizygockich (tzw. Liber Iudicorum, potem zmodyfikowany przez jego syna), który przetrwał jako źródło prawa do XI wieku, a także później znacząco wpływał na miejscowe przepisy.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Roger Collins: Hiszpania w czasach Wizygotów. 409-711. Warszawa: Wyd. PWN, 2007. ISBN 978-83-01-15308-3.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.