• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chicago White Sox  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Chicago Black Sox (lub Black Sox) – popularna w mediach nazwa skandalu związanego z przyjęciem pieniędzy przez ośmiu członków Chicago White Sox w zamian za słabszą grę i porażkę przeciwko Cincinnati Reds podczas baseballowej World Series 1919 roku. Prasa nazwała aferę Black Sox, czyli „Czarne Skarpety” lub „Brudne Skarpety”, co miało stanowić przeciwieństwo dla oficjalnej nazwy drużyny („Białe Skarpety”).Theodore Amar Lyons (ur. 28 grudnia 1900, zm. 25 lipca 1986) – amerykański baseballista, który występował na pozycji miotacza.

  Chicago White Sox – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji American League, ma siedzibę w Chicago, w stanie Illinois. Trzykrotny zwycięzca w World Series.

  Historia[ | edytuj kod]

  Chicago White Sox w 1919
  Comiskey Park
  U.S. Cellular Field

  Klub został utworzony w 1893 w Sioux City i przez rok grał jako Sioux City Cornhuskers. W latach 1895–1899 występował pod nazwą St. Paul Saints. W 1900 po przeniesieniu zespołu do Chicago, zmieniono ją na White Stockings. Rok później dziennikarze lokalnej gazety Chicago Tribune poczęli używać jej skróconej wersji – White Sox; oficjalnie przyjęto ją w 1904.

  Steven Norman Carlton (ur. 22 grudnia 1944) – amerykański baseballista, który występował na pozycji miotacza przez 24 sezony w Major League Baseball. Dziesięciokrotny uczestnik Meczu Gwiazd, czterokrotny zdobywca Cy Young Award, członek Baseball Hall of Fame.World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.

  W 1901 White Sox jako jeden z ośmiu zespołów stał się członkiem nowo utworzonej American League, a pięć lat później po raz pierwszy zdobył mistrzowski tytuł pokonując w World Series Chicago Cubs 4–2. W 1910, po dziesięciu latach występów na stadionie South Side Park, zespół przeniósł się na obiekt Comiskey Park, wybudowany kosztem 750 tysięcy dolarów. W 1917 White Sox po wygraniu 100 meczów w sezonie zasadniczym i zajęciu pierwszego miejsca w American League, po raz drugi w historii klubu zwyciężyli w World Series, w których pokonali New York Giants 4–2.

  Chicago Tribune to jeden z 5 największych dzienników amerykańskich, wydawana w Chicago (Illinois) przez Tribune Company. Wcześniej występowała pod nazwą "World`s Greatest Newspaper" . Najważniejsza gazeta okręgu metropolitarnego Chicago i środkowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych.Comiskey Park – nieistniejący stadion baseballowy w Chicago, na którym swoje mecze rozgrywał zespół Chicago White Sox. Był trzykrotnie areną Meczu Gwiazd (w tym rozegranego po raz pierwszy w historii All-Star Game w 1933 roku).

  W 1919 White Sox będąc faworytem do zwycięstwa w World Series, ostatecznie przegrali z Cincinnati Reds 3–5 (grano wówczas do pięciu zwycięstw). Po finałach rozpoczęto dochodzenie w sprawie ustawienia meczów przez zawodników z Chicago. W toku prowadzonego śledztwa ustalono, iż ośmiu zawodników White Sox zostało przekupionych. W efekcie wszyscy zamieszani w ustawienie meczów zostali dożywotnio zawieszeni, nigdy też nie będą mogli wstąpić do Galerii Sław Baseballu. Wydarzenia z 1919 roku określane są jako Black Sox Scandal.

  George Kenneth Griffey Jr. (ur. 21 listopada 1969) – amerykański baseballista, który występował na pozycji środkowozapolowego przez 22 sezony w Major League Baseball. Jest synem Kena Griffeya, Sr..Lawrence Eugene Doby (ur. 13 grudnia 1923, zm. 18 czerwca 2003) – amerykański baseballista, który występował na pozycji środkowozapolowego.

  W 1933 na Comiskey Park rozegrano po raz pierwszy All-Star Game, zaś sześć lat później pierwszy mecz przy sztucznym oświetleniu. W 1959 White Sox ulegli w World Series Los Angeles Dodgers 2–4. 29 września 1990 odbył się ostatni mecz na stadionie Comiskey Park. Od 1991 White Sox w roli gospodarza występują na U.S. Cellular Field mogącym pomieścić 40 615.

  Sioux City – miasto w USA, w stanie Iowa, przy ujściu rzeki Bois de Sioux do Missouri, siedziba administracyjna hrabstwa Woodbury. Około 85 tys. mieszkańców.Guaranteed Rate Field – baseballowy stadion znajdujący się w Chicago w stanie Illinois przy 333 West 35th Street mogący pomieścić 40615 widzów. Wybudowany w 1991 roku jako pierwszy nowy obiekt sportowy w Chicago po 1929 roku. W chwili oddania do użytku nosił nazwę Comiskey Park i mógł pomieścić 44321 widzów. W trakcie różnych modernizacji jego pojemność zmieniała się. W 2003 roku mógł pomieścić 47098 widzów. Na stadionie swoje mecze rozgrywa profesjonalny zespół Major League Baseball Chicago White Sox.

  W 2005 zespół sięgnął po mistrzostwo po raz trzeci w historii klubu, po pokonaniu w World Series Houston Astros 4–0.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  George Thomas Seaver (ur. 17 listopada 1944) – amerykański baseballista, który występował na pozycji miotacza przez 20 sezonów w Major League Baseball. Był członkiem mistrzowskiego zespołu z 1969, któremu nadano przydomek Miracle Mets.
  Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.
  Harold „Harry” Hooper (ur. 14 czerwca 1933 w Pittington) – angielski piłkarz występujący podczas kariery na pozycji napastnika.
  Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.084 sek.