Chicago Tribune

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chicago Tribune – jeden z pięciu największych dzienników w Stanach Zjednoczonych, należący do Tribune Publishing Company, który wydawany jest w Chicago. Wcześniej występował pod nazwą „World’s Greatest Newspaper”. Najważniejsza gazeta okręgu metropolitalnego Chicago i środkowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych.

Dziennik - zbiór publikacji prasowych ukazujący się codziennie. Najczęściej dzienniki nie ukazują się w niedziele i święta.Wybory prezydenckie w USA w 1948 roku były jednymi z najdramatyczniejszych wyborów w najnowszej historii tego kraju. Choć w politycznym systemie amerykańskim liczą się dwie główne partie, zaś kandydaci spoza nich (lub zbuntowani, jak miało to miejsce w tym wypadku) nie mają szans, na zajęcia miejsca w Białym Domu, lecz potrafią swym startem wprowadzić mnóstwo zamieszania, które nieraz przeważało szalę na korzyść któregoś z tych głównych.

„Chicago Tribune” założono 10 czerwca 1847 roku przez Jamesa Kelly’ego, Johna Wheelera oraz Josepha Forresta.

Siedziba „Chicago Tribune”

W 1948 roku gazeta zyskała rozgłos z powodu błędu popełnionego w trakcie odbywających się w listopadzie wyborów prezydenckich. 3 listopada na pierwszej stronie nagłówek głosił „Dewey pokonuje Trumana” (Dewey defeats Truman). Tymczasem wybory wygrał Harry Truman, a symbolem tychże wyborów, było zdjęcie uśmiechniętego prezydenta wskazującego na nagłówek.

 

Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Do dziś w Chicago pod taką nazwą (WGN) występują telewizja i radio, które należą także do Tribune Company.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tim Jones. Dewey defeats Truman. „Chicago Tribune”. 

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona Chicago Tribune
  • Strona Tribune Company
  • Reklama