• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chiba

  Przeczytaj także...
  Yachiyo (jap. 八千代市 Yachiyo-shi) – miasto w środkowej części Japonii (prefektura Chiba) na wyspie Honsiu. Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.
  Port lotniczy Tokio-Haneda (jap. 東京国際空港, Tōkyō Kokusai Kūkō) — lotnisko położone na sztucznej wyspie na wybrzeżu Zatoki Tokijskiej w dzielnicy Ōta, w stolicy Japonii - Tokio. W latach 2002-2007 było na czwartym miejscu na świecie pod względem ruchu pasażerskiego, a w 2008 wysunęło się na trzecią pozycję.

  Chiba (jap. 千葉市 - Chiba-shi) – stolica prefektury Chiba w Japonii, na wyspie Honsiu. Miasto założono 1 stycznia 1921, a 1 kwietnia 1992 zostało oznaczone rządowym rozporządzeniem.

  Położenie i dzielnice[ | edytuj kod]

  Znajduje się na wschód od Tokio, nad Zatoką Tokijską. Jest jednym z głównych portów morskich regionu Kantō. Większa część miasta ma charakter rezydencyjny, chociaż wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele fabryk i magazynów. Sąsiednie miasta to Ichihara, Narashino, Sakura, Mobara, Yachiyo, Togane.

  Mobara (jap. 茂原市 Mobara-shi) – miasto w środkowej części Japonii (prefektura Chiba) na wyspie Honsiu. Zatoka Tokijska (jap. 東京湾, Tōkyō-wan) – zatoka w Japonii, na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Honsiu, w południowej części regionu Kantō w Japonii, otoczona przez dwa półwyspy: Bōsō (prefektura Chiba) od wschodu i Miura (prefektura Kanagawa) od zachodu.

  Chiba jest podzielona na 6 dzielnic: Chuo-ku, Hanamigawa-ku, Inage-ku, Midori-ku, Mihama-ku i Wakaba-ku.

  Transport[ | edytuj kod]

  Lotnictwo[ | edytuj kod]

  Najbliższe porty lotnicze to międzynarodowy port lotniczy Narita i port lotniczy Tokio-Haneda.

  Kolej[ | edytuj kod]

  W mieście funkcjonuje kolej miejska.

  Główne kolejowe stacje międzymiastowe (wszystkie zlokalizowane w Chuo-ku) to:

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Kisarazu (jap. 木更津市, Kisarazu-shi) - miasto w środkowej części Japonii (prefektura Chiba), w zachodniej części półwyspu Bōsō, nad Zatoką Tokijską.
 • stacja Chiba (linia Sobu, linia Sotobo, linia Uchibo, główna linia Sobu, linia Narita, przesiadka z kolei miejskiej)
 • stacja Keisei Chiba (linia Keisei Chiba)
 • stacja Soga (linia Keiyo, linia Sotobo, linia Uchibo)
 • Drogi[ | edytuj kod]

 • droga ekspresowa Higashikanto do Tokio, Narity i Kashimy
 • droga ekspresowa Tateyama do Kisarazu
 • Edukacja[ | edytuj kod]

  Miasto jest siedzibą, założonego w 1949 roku, Uniwersytetu w Chibie.

  Międzynarodowy Port Lotniczy Narita (jap. 成田国際空港 - Narita Kokusai Kūkō) - międzynarodowy port lotniczy Japonii, największy w kraju, położony 65 km od centrum Tokio. Przejął niemal cały ruch międzynarodowy z drugiego tokijskiego lotniska - Haneda. Otwarty w roku 1978 po 12 latach budowy. Do 2004 r. działał pod nazwą Nowy Międzynarodowy Port Lotniczy Tokio.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • lista najwyższych budynków w Chibie

 • Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Prefektura Chiba (jap. 千葉県, Chiba-ken) - prefektura należąca do obszaru metropolitalnego Wielkiego Tokio, w regionie Kantō, w Japonii. Większa jej część znajduje się na półwyspie Bōsō. Jej stolicą jest Chiba.
  Narashino (jap. 習志野市 Narashino-shi) – miasto w środkowej części Japonii (prefektura Chiba) na wyspie Honsiu.
  Chiba University (jap. 千葉大学 Chiba Daigaku) – japońska uczelnia państwowa w mieście Chiba, założona w 1949 roku.
  Kashima (jap. 鹿嶋市, Kashima-shi) - japońskie miasto portowe nad Pacyfikiem, leżące w prefekturze Ibaraki. Miasto jest centralną częścią pasa przemysłowego Kashima-Rinkai.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.