• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cheyenne River

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Belle Fourche River (prawidłowa wymowa belfu:sz) jest dopływem Cheyenne River, długości 467 km, na terytorium Wyoming i Dakoty Południowej w Stanach Zjednoczonych. Wraz z rzekami Cheyenne i Missouri stanowi zlewisko rzeki Missisipi.
  Zapora wodna – rodzaj budowli hydrotechnicznej, bariera przegradzająca dolinę rzeki w celu spiętrzenia wody, zwykle betonowa, żelbetowa lub ziemna.

  Cheyenne Riverrzeka w środkowo-zachodniej części USA o długości 848 km oraz powierzchni dorzecza 64 700 km².

  Rzeka ta wypływa ze wschodnich stoków Gór Skalistych, a uchodzi ona do Missouri.

  Główny dopływ rzeki to Belle Fourche River.

  Woda z Cheyenne River jest pozyskiwana do nawadniania. W środkowym biegu rzeki znajduje się zapora wodna oraz zbiornik retencyjny Angostura.

  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Angostura – gorzka wódka z Trynidadu i Tobago, zawierająca 23, 45 lub 48% alkoholu o ciemnoczerwonej barwie. Jest też aromatyczną przyprawą, którą można dodawać do napojów mieszanych i różnych dań. Jest ona niezbędna w każdym barze do aromatyzowania napojów mieszanych. Prawdopodobnie produkowana jest na bazie rumu oraz nalewów i destylatów ziołowych, m.in. korzenia drzewa chinowego i sandałowego, skórkach pomarańczowych. Wbrew popularnej opinii w jej skład nie wchodzi kora angostury. Oficjalna receptura jest zastrzeżona.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Feature Detail Report for: Cheyenne River (ang.). The Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2018-06-21].
  2. USGS 06386500 Cheyenne River near Spencer, WY (ang.). U.S. Geological Survey. [dostęp 2018-06-21].
  Warto wiedzieć że... beta

  Góry Skaliste (ang. Rocky Mountains, fr. Montagnes Rocheuses) – wschodnie łańcuchy Kordylierów, ciągnące się na długości ok. 4800 km, od rzeki Liard w Kolumbii Brytyjskiej do rzeki Rio Grande w stanie Nowy Meksyk. Najwyższy szczyt pasma to Mount Elbert (4399 m n.p.m.) znajdujący się w amerykańskim stanie Kolorado. Najwyższy szczyt w kanadyjskiej części gór to Mount Robson (3954 m n.p.m.).
  Dorzecze – zlewnia danej rzeki, czyli cały obszar, z którego wody powierzchniowe spływają do systemu określonej rzeki. Granicą dorzecza jest dział wodny, a jego punktem zamykającym – ujście danej rzeki do recypienta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.